gildia.pl

Gildia Mangi i Anime (www.manga.gildia.pl) => Forum Mangi i Anime => Neon Genesis Evangelion => Wątek zaczęty przez: Dreadorus Maximus w Lipiec 27, 2006, 08:52:09 pm

Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Lipiec 27, 2006, 08:52:09 pm
Cytat: "Tweenk"
Gendo, oprócz bycia skrzywionym na sumieniu (cokolwiek by to miało znaczyć), tworzy sobie nieśmiertleny substytut swojej żony - Rei, przedkładając ją nad swojego syna i Ritsuko. Widzę tu pewne podobieństwo do przypadku matki Asuki.


Stało się, bierzemy na celownik największą szuję (według jednych) a zarazem zagubionego faceta (IMHO), który nie cofnie się przed niczym. Ikari Gendo, postać kontrowersyjna i budząca sprzeczne uczucia (koleżanka, która zobaczyła kawałek NGE powiedziała "ten to przystojniak").

Co sądzicie na temat postaci Komandora?

Ja uważam, że jest to człowiek, który ma jasno sprecyzowany cel. Poznał prawdę, wie co się stanie i dlatego stara się wykonać swój tajemniczy plan, nie bojąc się stanąć przeciw całemu światu. Nie zgodze się z jednostronnym potraktowaniem Gendo jako wyłącznie szuji, owszem jest szują, ale nie jest osobnikiem pozbawionym uczuć. To życie go tak ukształtowało. Ten człowiek na swych barkach trzyma los całego świata, więc "nie żałuje róż, gdy płoną lasy".

Może i offtop w pierwszym poście, ale gdzie widzisz analogię do Kyoko? Ona miała wypadek przy skanowaniu osobowości, straciła instynkt macieżyński, bo został on przepisany na Evę.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Tweenk w Lipiec 27, 2006, 10:23:04 pm
Chyba nie całkiem straciła instynkt macierzyński, tylko przeniosła go na przedmiot (lalkę) - tak mi się przynajmniej wydaje. Stworzyła sobie "nowe lepsze dziecko", tak jak Gendo stworzył sobie Rei.

Owszem - Gendo nie jest tylko szują. Moim zdaniem wciąż nie może pogodzić się z utratą żony. Odcina się od Shinjiego, bo boi się przeżywać to znowu (lub przypomina mu on o tragedii). Tworzy wokół siebie mur ironii, okrucieństwa i bezduszności, by nikt i nic nie mogło go ponownie zranić.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Beryl w Lipiec 27, 2006, 11:01:02 pm
Ja tam miałam wrażenie, że on się nie odcina od Shinjiego dla siebie - tylko dla Shinjiego. Jakby bał się go w jakiś sposób skazić, uczynić podobnym do siebie samego. Rei nie, bo ją traktuje raczej instrumentalnie. Jest potrzebna, można przy okazji trochę pogłaskać, jak cudzego kotka.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Lipiec 27, 2006, 11:07:24 pm
Cytuj
Stworzyła sobie "nowe lepsze dziecko", tak jak Gendo stworzył sobie Rei.

Niezłe! Tego nie zauważyłem, dobra analogia. Dlatego Asuka nazywa Rei lalką, kurczę, parę rzeczy mi się w głowie ułożyło.

A Gendo boi się Shinjiego, wizja Yui przy HCP mu o tym mówi. Co do Rei, to niewatpliwie pierwsza była jego "prawdziwą córką", trzymał ją blisko, pokazywał to i owo, nawet przedstawił ją jako taką obu paniom Akagi. Poza tym Shinji miał być "Rei", gdyby był dziewczynką. ;)
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: haael w Lipiec 28, 2006, 06:25:42 pm
Kyoko nie zrobiła sobie "lepszego dziecka". Raczej odczłowieczyła Asukę. Zajmowanie się lalką przez Kyoko nie było "uczłowieczeniem" lalki, tylko "ulalkowieniem" Asuki. Przecież Kyoko nazywa tą lalkę Asuką.
Rei groziła podobna rzecz, mogła zostać ulalkowiona, ale ona przeszła próbę zwycięsko. Sytuacja Rei i Asuki to nie analogia, tylko kontrast: Asuka została lalką, Rei nie.

A co do Gendo: on był "szują" od samego początku. To nie życie go tak ukształtowało (chyba, że "przedevangelionowe" życie), tylko zawsze taki był. Małżeństwo z Yui zmiękczyło go tylko na chwilę. Z resztą, Fuyutsuki zarzuca Gendo (moim zdaniem niesłusznie), że żeni się z Yui nie z miłości, tylko z chęci zostania członkiem Seele.

A co do Rei, to moja robocza teoria w tym momencie jest taka, że żywi do niej bardzo silne uczucia, ale je tłumi. To tłumaczyłoby jego sprzeczne reakcje.

Aha, i niezależnie od tego, czy Gendo jest dobry czy zły, w Evangelionie pełni rolę czarnego charakteru. Już tak go Hideaki Anno przedstawił.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Anunia w Lipiec 28, 2006, 08:32:14 pm
jak tylko zaczełam czytać mangę nge od razu przypiełam mu etykietkę "Faceta bez duszy" czyli gościa którego nie obchodzi uczucie kogoś innego nawet z najbliższego otoczenia... Czułam do niego niechęć bo widziałm w nim nieczułego ojca który rani swojego syna i robi to ze świadomością jakie wyżądza mu krzywdę... Czułam też jakby Gendo znęcał się nad synem odpychając go od siebie i w stosunku do Shinjiego zachowywał dystans i chłód. Było mi żal chłopaka... Od początku nie lubiłam komandora bo nie rozumiałam dlaczego stawia taką Rei przed własnego syna. Oto hierarchia:
1.Yui   2.Rei    później długo długo nic i dopiero na samym końcu Shinji...
Właściwie wiem nawet trochę jak on może sięczuć bo ja sama tak mam, dla ojca liczy się tylko praca, pacjenci długo nic i ja na szarym końcu  :(  ale się do teog przyzwyczaiłam już...
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Frey Ikari w Lipiec 28, 2006, 09:16:38 pm
A ja proponuję tak przy okazji porownać Shinjiego i Gendo bo mają ze sobą dużo wspolnego...
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Lipiec 28, 2006, 09:51:14 pm
Stary Shinj'ego chce dołączyć do Yui, ale Rej* mówi "NI!" i tyle- mimo, że wcześniej słuchała do słowa- tu przestaje być laleczką.

Cytat: "Anunia"

Właściwie wiem nawet trochę jak on może sięczuć bo ja sama tak mam, dla ojca liczy się tylko praca, pacjenci długo nic i ja na szarym końcu  :(  ale się do teog przyzwyczaiłam już...

Shinji pewnie też sie przyzwyczaił, ale kreskówka kreskówką- Ty może spróbuj to zmienić.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*- No to Rej czy Ray? Bo już nie wiem.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Anunia w Lipiec 28, 2006, 10:15:40 pm
Cytat: "Ijon Tichy"

Shinji pewnie też sie przyzwyczaił, ale kreskówka kreskówką- Ty może spróbuj to zmienić.

ale ile razy można próbować robić to samo?? raz się trochę do mnie zbliża (emocjonalnie) a raz oddala i traktuje mnie jak służącą... no ile można próbować... praktycznie całe dotychczasowe życie próbujęzwrócić jego uwagę na sobie ale on nic... ja już tak nie chcę!!!!!!!
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ryba w Lipiec 28, 2006, 10:20:04 pm
Ani Ray, ani Rej tylko Rei  :D
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Lipiec 29, 2006, 07:46:51 am
Anuniu:
po 1. No z kąd ja mam w pełni znać Twoją sytuację.
po 2. poddaj się albo walcz (może drastyczniej?)
(3. tylko proszę nie odbieraj tego jako atak czy coś na Ciebie)

Ja już mogę tylko trzymać kciuki za Twój wybór- powodzenia.


Dziękuje Rybo, ale już chyba nie każecie mi przepisywać posta zmieniając tylko dwie literki?
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Lipiec 29, 2006, 12:38:30 pm
Cytuj
Aha, i niezależnie od tego, czy Gendo jest dobry czy zły, w Evangelionie pełni rolę czarnego charakteru. Już tak go Hideaki Anno przedstawił.


Hideaki Anno (http://absoluteeva.free.fr/images/annoo.JPG)
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ryba w Lipiec 30, 2006, 10:06:25 pm
Ikari Gendo nie podoba mi się. Taki czarny charakter. Był bardzo srogi dla Shina. Może i stracił żonę ale nie musi odtrącać od razu całego świata, bo to bez sensu i rani ludzi. Myslę że zasłużył na taką karę którą dostał.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Lipiec 30, 2006, 10:44:56 pm
(kwestia z tematu o Rei - czy Gendo zależy na Rei)

Mi się wydaje, że mu zależy. Nie wacha się ryzykować życia, by ją ocalić (akcja z otwieraniem pluga gołymi rękami), odwiedza ją w szpitalu, łażą razem, jedzą wspólnie obiady, rozmawiają swobodnie. Gdyby było tak, że chodzi mu tylko o wykorzystanie jej jako "katalizatora końca świata", to by sie z nią tak nie wiązał. Czytałby raporty, zamiast chodzić do szpitala. Chyba, że wiedział, że Rei da władzę HCP osobie, którą kocha i grał "dobrego wujka", żeby ostatecznie Rei wybrała właśnie jego. Mimo wszystko trochę za bardzo jego zachowanie wybiega poza ramy "obowiązków służbowych".
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Lipiec 31, 2006, 07:54:17 am
Pewnie, że zależy, ale nie tak jak na kimś kogo się kocha. Wg mnie zależy mu dlatego, że widzi w niej część Yui. Bo chyba nie tak traktuje się... hmm... chyba mogę powiedzieć córkę.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ryba w Lipiec 31, 2006, 08:05:35 am
Moim zdaniem zalezy mu tylko na Rei dlatego, ze chce aby dala mu wladze nad HCP.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: ayanami_rei w Lipiec 31, 2006, 08:10:58 am
Cytat: "Ryba"
Moim zdaniem zalezy mu tylko na Rei dlatego, ze chce aby dala mu wladze nad HCP.


Napewno nie tylko dlatego Gendo stworzył Rei. Rei miała zastąpic Yui(w jakims stopniu), dlatego ją stworzył. Hym...może i masz rację, ale trzeba też uwzględnic inne powody jej stworzenia :)
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ryba w Lipiec 31, 2006, 08:35:24 am
Moze zle sie wyrazilem. On zawsze broni Rei bo chce zeby dotrwala do HCP, ale przeciez zawsze moze inna wylowic z akwaruim.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Lipiec 31, 2006, 09:26:36 am
Na zachowania Rei Gendo reaguje o wiele bardziej emocjonalnie, niż w przypadku unitu 01, który jest mu potrzebny w równym stopniu (a nawet bardziej, bo jak coś, to kolejnego unitu z akwarium nie wyjmie). Rei miała być substytutem Yui, tyle, że Gendo (a tak po prawdzie to Fuyutsuki, na polecenie Gendo) stworzył ją dopiero w sześć lat po śmierci żony. Zastępczym obiektem uczuć była wtedy dla nie go Naoko, wiec jeśli mówimy o Rei jako o zastępstwie Yui, to jest to jakieś zastępstwo wyższego rzędu.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: ayanami_rei w Sierpień 01, 2006, 10:27:18 am
Cytat: "Dreadorus Maximus"
Na zachowania Rei Gendo reaguje o wiele bardziej emocjonalnie, niż w przypadku unitu 01, który jest mu potrzebny w równym stopniu (a nawet bardziej, bo jak coś, to kolejnego unitu z akwarium nie wyjmie). Rei miała być substytutem Yui, tyle, że Gendo (a tak po prawdzie to Fuyutsuki, na polecenie Gendo) stworzył ją dopiero w sześć lat po śmierci żony. Zastępczym obiektem uczuć była wtedy dla nie go Naoko, wiec jeśli mówimy o Rei jako o zastępstwie Yui, to jest to jakieś zastępstwo wyższego rzędu.
[/b]

I z tym mogę się zgodzic :) Rei dla Genda jest bardzo wartościowa i potrzebna. Wymienie obiektywny cytat: "Niedojrzała miłośc mówi: Kocham Cię, ponieważ potrzebuję Cię. Dojrzała miłośc mówi: Potrzebuję Cię, ponieważ Cię kocham"...
Pozdrawiam :)
Tytuł: ^_^
Wiadomość wysłana przez: yroshiku_aoyama w Sierpień 14, 2006, 12:46:13 pm
Wreście temacik na temat jednej z moich ulubionych postaci NGE!

Wiwat!! :lol:

Pozdrawiam :lol:
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Bahamut w Sierpień 31, 2006, 09:08:24 pm
Ale tak czy inaczej Gendo opracował Plan Dopełnienia Ludzkości żeby być z żoną. Czyli jednak jest w nim ta pozytywna cecha. A jeżeli chodzi o Rei to wydaje mi się że oprócz tego że była mu potrzebna do HCP to miała mu jeszcze przypominać o swej żonie dla której to wszystko robi. Przecież Rei mogła być zrobiona z zupełnie innym wyglądem. Wydawało mi sie że traktuje ją po prostu jak córkę. Bo kto wie czy nei tak wyglądałaby "Rej" jako prawdziwe dziecko.

Przepraszam zę tak namieszałem, ale ciężko mi sie mysli ostatnio.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Frey Ikari w Sierpień 31, 2006, 09:14:28 pm
Cytuj
Czyli jednak jest w nim ta pozytywna cecha

Poświęcenie wszystkiego i wszystkich dla swego celu nie uważam za pozytywne...
Cytuj
Wydawało mi sie że traktuje ją po prostu jak córkę. Bo kto wie czy nei tak wyglądałaby "Rej" jako prawdziwe dziecko.

Gdyż ona jest jego "corką", o czym dobitnie świadczy że nadał jej imięktore miało mieć jego dziecko gdyby była to dziwczynka: "Shinji dla chłopca, Rei dla dziewczynki"
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Miyamoto Hachimaro w Sierpień 31, 2006, 09:24:53 pm
Cytat: "Frey Ikari"
Cytuj
Czyli jednak jest w nim ta pozytywna cecha

Poświęcenie wszystkiego i wszystkich dla swego celu nie uważam za pozytywne...

Jeżeli cel jest dość święty, to i środki uświęca. Na takiej samej zasadzie działa wystawianie kogoś na próbę (zwykle ma udowodnić wierność i wytrwałość lub je wykształcić) oraz sprawiedliwa kara (nie mówię, że dobrze jest kogoś więzić lub powiesić, ale czasami to lepsze niż zostawienie go na wolności). Ale to nie temat o moralności i etyce.

Cytat: "Frey Ikari"
Cytuj
Wydawało mi sie że traktuje ją po prostu jak córkę. Bo kto wie czy nei tak wyglądałaby "Rej" jako prawdziwe dziecko.

Gdyż ona jest jego "corką", o czym dobitnie świadczy że nadał jej imięktore miało mieć jego dziecko gdyby była to dziwczynka: "Shinji dla chłopca, Rei dla dziewczynki"

Jest córką tylko w znaczeniu uczuciowym. Choć i to nie w pełni. Mimo że Gendou darzy Rei czymś więcej niż tylko zadowoleniem z dobrego narzędzia, to i tak wysługuje się nią nie mniej niż innymi, w tym również Shinjim. Chyba tylko Yui bezinteresownie kochał, a i to nie jest do końca pewne.

Pozdrawiam serdecznie
A.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Sierpień 31, 2006, 10:15:37 pm
Cytuj
Poświęcenie wszystkiego i wszystkich dla swego celu nie uważam za pozytywne...

On się nie bał poświęcać wszystkiego, bo wiedział jaki będzie koniec. Fuyutsuki się nie boi, gdy Gendo po raz ostatni mówi mu, żeby "zajął się tym", wręcz przeciwnie, patrzy z nasdzieją. Gendo ma na uwadze dobro nie tylko swoje. Chce zrobić własne, lepsze HCP. A źle, że chce też zobaczyć Yui? Na samym końcu stoi przecież uśmiechnięty. A Shinji mu dziękuje.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: haael w Sierpień 31, 2006, 10:40:16 pm
Cytuj
Na samym końcu stoi przecież uśmiechnięty. A Shinji mu dziękuje.

To była prywatna faza Shinjiego i jego wewnętrzny świat, a nie wola Gendo. Shinji odzyskał zdrowie psychiczne i teraz już ludzie w jego przekonaniu nie nienawidzą go, tylko mu gratulują. Jaka jest Twoja teoria na temat udziału Penpena w komplementacji Shinjiego?

A żeby nie offtopiczyć, Shinji skomplementował się znacznie lepiej, niż Gendo. Gendo w sumie przegrał. Całą serię miał jedno wielkie pasmo zwycięstw, ale na końcu się przeliczył. Przegrał zarówno w rzeczywistości, jak i we własnym umyśle (Yui go odrzuciła).
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: reizen w Sierpień 31, 2006, 10:57:52 pm
Cytuj
Rei miała być substytutem Yui, tyle, że Gendo (a tak po prawdzie to Fuyutsuki, na polecenie Gendo) stworzył ją dopiero w sześć lat po śmierci żony.


Zazwyczj "chłonę" twoje wywody Dred, ale z tym coś jest nie tak. Skoro Rei jest w tym samym wieku co Shinji... wniosek nasuwa się sam(chyba, ze coś przeoczyłem ;) ).
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Faith w Wrzesień 01, 2006, 09:15:09 am
mogli jakos przyspieszyc jej wzrost :P to, ze jest w wieku shina to nie znaczy ze musieli ja stworzyc w tym samym roku ;] (chyba, ze o cos innego chodzilo :P)
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Wrzesień 01, 2006, 11:56:34 am
Zapraszam do teamtu o Rei.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Frey Ikari w Wrzesień 01, 2006, 09:44:49 pm
Cytuj
Jeżeli cel jest dość święty, to i środki uświęca.

Egoistyczne podejście żeby usprawiedliwić swoje błędy i zbrodnie.
Cytuj
Gendo ma na uwadze dobro nie tylko swoje.

Wiesz Dread wydaje mi się że ci co zostali spaleni miotaczami woleli by sami decydować o sobie, po to człowiek ma rozum i wolę by robi cto samemu.
Cytuj
Chce zrobić własne, lepsze HCP.

Można by stwierdzić że Hitler też chciał lepszego świata ale świat inaczej to osądził. Stwierdzenie: "cel uświęca środki" stosuja despoci, mordercy i fanatycy.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Wrzesień 03, 2006, 01:42:43 pm
Zgadzam się z Tobą, Frey. Tyle, że miotaczami operowali ludzie na polecenie jego wrogów.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: haael w Wrzesień 03, 2006, 04:41:43 pm
Dread, a jaka jest Twoim zdaniem różnica między HCP w wydaniu Gendo i SEELE? Bo ja nie zauważyłem żadnej wypowiedzi, która w jakikolwiek sposób wskazywałaby na wizję Gendo co przyszłości ludzkości. Jedyne, czym się interesował, to połączenie z żoną.
Powiedz tylko, czego chciał Gendo, żebym mógł ocenić, czy to jest dobre czy złe.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Wrzesień 03, 2006, 05:38:20 pm
Nie chce rozwalania wszystkich ludzi i stapiania ich w jedną całość. Dla niego ewolucja na wyższy poziom to zwyczajne wejście do Evy. Bez zabijania całej ludzkości i stapiania się w lcl.
Nie mówię, że Gendo to do końca ten dobry, który chce lepiej dla wszystkich ludzi na świecie. To taki partyzant, który sabotuje działania SEELE, które chce zamienic ludzkosć w onanżadę. "Lepszość" jego HCP jest taka, że tylko wybrani pójdą sobie na wyższy szczebel. Z mojego punktu widzenia jest to lepsza wersja HCP, bo nie dotyczy mnie samego. Ja tam nie chcę porzucać swojej formy, bo mi się podoba. W wersji Gendo ze mną nic się nie stanie, w wersji SEELE rozpadnę się na lcl.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Wrzesień 03, 2006, 05:58:08 pm
Cytat: "Dreadorus Maximus"
W wersji Gendo ze mną nic się nie stanie, w wersji SEELE rozpadnę się na lcl.

Ale u "Genda" kiedyś se umrzesz, jak ci, co w Evach nie będą. A u SEELE wszyscy mają coś takiego jak Shinji w ostatnich odcinkach.
Więc ja wole SEELE (z ym zastrzeżeniem, że Shinji dokonuje takiego wyboru jak dokonał).
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Wrzesień 03, 2006, 06:57:15 pm
Cytuj
Ale u "Genda" kiedyś se umrzesz

Ja nie boję się śmierci. Katolikiem jestem. Jakoś nie uśmiecha mi się żadna z wersji HCP.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Bahamut w Wrzesień 03, 2006, 07:46:52 pm
Cytuj
Ja nie boję się śmierci. Katolikiem jestem. Jakoś nie uśmiecha mi się żadna z wersji HCP.


Ja też.
To gdzie są Ci co umarli przed HCP. Przed tym jak Rej coś tam zamknęła (nie wiem co a nie chce walnąć byka)

Gendo wiedział co robi. A działanie "Po trupach do celu" lub 'Cel uświeca środki" jest raczej oznaką determinacji w dążeniu do celu.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Wrzesień 03, 2006, 08:01:04 pm
Cytat: "Bahamut"
działanie "Po trupach do celu" lub 'Cel uświeca środki" jest raczej oznaką determinacji w dążeniu do celu.

Powiedziałbym "fanatyzmu i nie liczenia się z innymi".

Cytat: "Dreadorus Maximus"
Ja nie boję się śmierci. Katolikiem jestem.

No i poprawnie (wzorowo? :P). ^^
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Frey Ikari w Wrzesień 03, 2006, 09:13:34 pm
Cytuj
Jakoś nie uśmiecha mi się żadna z wersji HCP.

Jakoś tak też fanem HCP nie jestem...
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Amatsu Mikaboshi w Październik 11, 2006, 08:39:12 pm
jestem tu nowa i przyznaję się bez bicia że wpadłam tu po to by poprosić Was o pomoc.

Potrzebuję napisać charakterystykę Gendo ale kompletnie nie mogę rozgryść tego człowieka. Przeczytałam cały ten temat dokładnie ale głównie skupiliście się na jego stosunku do Rei i na tym co pragną osiągnąć.
A mnie interesuje jakim on jest według Was człowiekiem i czemu uważcie tak a nie inaczej.

Zawsze spotykam się z dwoma opiniami na jego temat:

1. że jest wyrachowanym skurczybykiem który  wykorzystuje ludzi według swojego widzimisię i nie ogląda się na nikogo

2. że tak naprawdę obsesyjnie kochał swoją żonę, że wszystko co robił, robił po to by ją odzyskać, że w Rei widział cień żony i dlatego był dla niej miły.

A teraz pytam Was o zdanie. Czy faktycznie jest osobą zimną i nieczułą waszym zdaniem? czy jesteście w stanie znaleść w nim jakieś pozytywne cechy? Byłabym Wam bardzo wdzięczne gdybyście napisali tu swoją opinię o tym człowieku oraz żebyście się ustosunkowali do jego postawy, powiedzieli co w nim lubicie a czego nie lubicie.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Październik 11, 2006, 09:25:40 pm
Cytat: "Amatsu Mikaboshi"
jestem tu nowa i przyznaję się bez bicia że wpadłam tu po to by poprosić Was o pomoc.

To cześć! :) A bez bicia to raczej się by obyło i bez przyznawania. ;)

Cytat: "Amatsu Mikaboshi"
1. że jest wyrachowanym skurczybykiem który  wykorzystuje ludzi według swojego widzimisię i nie ogląda się na nikogo

FAKTEM jest, że Gendo wykorzystuje innych.

Cytat: "Amatsu Mikaboshi"
2. że tak naprawdę obsesyjnie kochał swoją żonę, że wszystko co robił, robił po to by ją odzyskać, że w Rei widział cień żony i dlatego był dla niej miły.

Wg mnie był miły dla Rei by znów być z żoną.

Podsumowując: "wyrachowany skurczybyk" to wg mnie niewłaściwe określenie- ma cel (być znów z Yui) i konsekwentnie do niego dąży (+). Niestety, wykorzystując innych. (-)


PS.
Cytat: "Amatsu Mikaboshi"
Potrzebuję napisać charakterystykę Gendo ale kompletnie nie mogę rozgryść tego człowieka.

Tak z ciekawości (chyba :P) po co ta charakterystyka?
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Amatsu Mikaboshi w Październik 11, 2006, 09:31:58 pm
Cytat: "Ijon Tichy"

Tak z ciekawości (chyba :P) po co ta charakterystyka?


na jednej stronie o tematyc M&A  dostałam zaszczytne miano redaktora, a jako że tworzymy podserwis o NGE dostałam zadanie napisania charakterystyk  postaci. I na Gendo i Kaworu się zacięłam. Z Kaworu jeszcze jako tako coś wyłuskałam, choć zadowolona z tego nie jestem ale Gendo przetrawić mi nie idzie.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Ryba w Październik 11, 2006, 09:38:54 pm
Tak z ciekawosci, czy to na SSJ center??  :lol:

Na jednym z forow na ktorym jestem (dp.pl), jest w regulaminie, ze nie odrabiamy zadan domowych. Tutaj - tego nie ma, wiec mysle, ze ktos powinien Tobie pomoc  :lol:  ;)

Do tematu: Gendo to stary, zarozumialy, samolubny zgred, ktory wykorzystuje innych, nie liczy sie z bliznimi, rozkazuje, i ogolnie dobrze ze oberwal w endzie za swoje czyny  :)
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dreadorus Maximus w Październik 12, 2006, 09:59:48 am
Pozytywna cecha Gendo? Determinacja. Gosć ma cel i zrobi wszystko by ten cel osiągnąć. Sprawia wrażenie wyrachowanego skurczysyna, ale faktycznie chodzi o to, że on zna przyszłość (czytał scenariusz :lol:) i dlatego wie, że nie ma co się rozdrabniać. Nie wacha siepoświęcać ludzi i wykorzystywać ich, bo zna ich los.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Tula w Maj 12, 2007, 12:34:00 am
Witam (tak na - obecności na forum - dobry początek ^^)

Wątek się już pojawił, lecz bez odzewu: podobieństwo Shinjego i Gendo.

z EoE:
Cytuj
01:08:51:Czekałem na tę chwilę tak długo. Nareszcie mogę cię ponownie spotkać, Yui...
01:08:59:Kiedy jestem przy Shinji'm, tylko go ranię. Więc najlepiej nie będę robił nic.
01:09:08:Tak właściwie, to boisz się Shinji'ego...
01:09:10:Nie wierzę w to, żeby ktoś był w stanie mnie pokochać. Nie zasługuję na to.
01:09:17:Po prostu próbujesz uciekać od rzeczywistości. Zanim zranisz samego siebie, odrzucasz cały świat.
01:09:24:Pomiędzy tobą a każdą inną osobą jest niewidzialna ściana.
01:09:28:Obawiasz się, więc do innych zbliżasz się tylko sercem.
01:09:33:Więc to jest moja kara? Przepraszam cię, Shinji.


O tym podobieństwie mówi też wprost wyimaginowana (?) Yui w alternatywnym świecie prezentowanym Shinjiemu. Jeśli jest to świat stworzony przez podświadomość Shinjiego (a pewnie nie, bo zbyt wiele tam szczegółów, których chłopiec znać nie powinien) - to czy Shinji czuje to podobieństwo?

W ogóle jestem zdania, że Gendo to dorosła wersja Shinjiego, który "udoskonalił" swoje strategie obronne (na złość sobie zrobię kuku najbliższym, nie wolno mnie kochać, itd.). Kto wie, co się działo między Gendo a Yui za jej życia - tak naprawdę? Wg (mojej ^^) teorii, Shinji akceptował Asukę i szukał jej tylko wtedy, gdy ta była fizycznie nieosiągalna. Być może Gendo także szukał i pragnął Yui najbardziej, gdy ta była od niego daleko? "Pomóż mi, Asuka" - czy Gendo nie myśli podobnie o Yui, chcąc się z nią zjednoczyć? Opiera się na kimś bliskim, zamiast szukać sensu życia w sobie?

Piszecie, że najpierw Yui, potem Rei, potem długo, długo nic i gdzieś w oddali Shinji. Ale kto zna prawdziwą hierarchię wartości Ikariego? Może to właśnie Shinji, który obrywał najmocniej, był najważniejszy - dlatego też najgroźniejszy. Jeśli Gendo nie zależało na synu, dlaczego traktował go tak brutalnie? Nie przypominam sobie, by Shinji narzucał się jakoś szczególnie. Otwarta niechęć nie świadczy o braku uczuć, to raczej afirmacja czegoś. Na pewno nienawiści?

Rei też jest dla niego trochę tym, czym dla Shinjiego. Różnica polega na stanie ich wiedzy (starszy Ikari rozumie przyszłą rolę Rei i wie, z kogo dziewczynka powstała). Co dziwne, żaden z nich nie odbiera Rei jako zagrożenia dla swojego "skazanego" na samotność serca (może przez jej własną izolację - czują, że mogą sobie pofolgować?). Obaj ją kochają, choć to miłość platoniczna i instynktowna (widać to po spontaniczności ich reakcji w chwilach zagrożenia życia Rei - nawet gdy komandor wie, że zawsze można wyciągnąć inną "lalę"). Intencje Shinjiego są jednak czyste - on nic nie wie, niczego nie rozumie, po prostu czuje. Z Gendo sprawa ma się inaczej - dlatego w ostatecznym rozrachunku przegrywa z synem.

Być może plotę androny, ale tak to wszystko widzę.

Ot, skończyłam ; )
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: obik w Maj 12, 2007, 07:54:18 am
hmm dobre ^^ ale Shinji czuje coś do Rei instyktownie bo przecież Rei jest klonem jego matki ;)  zauważ że Gendo i Shinji w różnych czasach żyli i są w troche innej sytłacji ale masz racje jaki ojciec taki syn ^^ po prostu obydwaj są w innych zdarzeniach i rolach. Nie wiemy jaki Shiji bedzie w dorosłości wiec do końca porównać nie możemy ;)  to by było na tyle ^^
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dino w Maj 12, 2007, 11:47:17 am
Cóż, ja również uważam że Shin-chan i Gendo są do siebie podobni. Obaj się izolują, ranią tych, na których im zależy. Tyle że Shinji próbuje zbliżyć się do innych. Raniąc ich, to fakt, ale próbuje a Gendo nie.
I nie ma co się zastanawiać jaki byłby Shinji w wieku Genda. Mamy Shina 14-latka i to jego porównujmy z ojcem a w takim porównaniu istotnie wypadają podobnie.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: obik w Maj 12, 2007, 04:17:06 pm
ej a skąt wiesz czy gendo nie próbował się zbliżyć do ludzi?? skat wiesz jaki był w wieku Shjina ??? ^^
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dino w Maj 12, 2007, 06:07:49 pm
A kto powiedział że ja mówię o Gendo w wieku Shina? Ja mówię o Gendo jaki jest w serii. Porównuję dorosłego Gendo z 14-letnim Shinem. Nie wiem jaki był Gendo w wieku szczenięcym i prawdę mówiąc nie specjalnie się tym interesuję bo jakby nie główkować to to i tak byłyby domysły bo o dzieciństwie seniora Ikariego nic nie wiadomo.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Amarant w Wrzesień 02, 2007, 08:15:18 pm
Hm... ponieważ Amarant nie zdołał znaleźć w tym temacie odpowiedzi na nurtujące go pytanie, chciałby zadać je i poprosić o odpowiedź.
Jak to więc jest, że Gendo tak się stara zobaczyć ponownie z Yui? Dlaczego właśnie z Yui? Chodzi mi o to, że jego starania nie są ukierunkowane na "osobę, którą kocham", a na "jedyną osobę, która zdołała pokochać mnie". Jak więc może być, że będąc tak jej oddany romansował, że się tak wyrażę, z kim popadnie? Czy doktor Ritsuko i jej matka nie kochały go? Nie rozumiem tej rozbieżności w jego uczuciach....
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: obik w Wrzesień 02, 2007, 08:58:09 pm
On naprawde kochał tylko JĄ a Ritsuko i jej matke poprostu wykorzystał . Normalne
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Amarant w Wrzesień 02, 2007, 09:00:23 pm
Co za świnia... :?
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Sachiel w Wrzesień 03, 2007, 05:54:21 am
Cytat: "Amarant"
Co za świnia... :?


Chciałbym sprostować nie świnia tylko mężczyzna : )
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Amarant w Wrzesień 03, 2007, 03:56:34 pm
Cytat: "Sachiel"
Cytat: "Amarant"
Co za świnia... :?


Chciałbym sprostować nie świnia tylko mężczyzna : )


to samo... :?
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Revan w Wrzesień 03, 2007, 05:09:21 pm
Dobre pytanie, skoro ja naprawdę kochał, to nie powinien romansować z innymi. Co prawda teoretycznie Yui nie żyje, ale on wie co sie stało i stara się ją odzyskać.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Wilk Stepowy w Wrzesień 03, 2007, 05:12:01 pm
Dla niego romans nie był zdradą, a sposobem na osiągnięcie określonych celów.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Revan w Wrzesień 03, 2007, 05:37:26 pm
Może i tak, ale normalna kobieta odbierze to jako zdradę.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Frey Ikari w Wrzesień 03, 2007, 06:46:10 pm
Ja uważam że poza faktem wykorzystania dochodziła jeszcze ich rola jako oparcia... No i jeszcze dochodzą te słowa co wypowiedział do Ritsuko podczas EoE, pytanie tylko co powiedział... :?
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Revan w Wrzesień 11, 2007, 06:05:15 pm
Cytat: "Frey Ikari"
Ja uważam że poza faktem wykorzystania dochodziła jeszcze ich rola jako oparcia... No i jeszcze dochodzą te słowa co wypowiedział do Ritsuko podczas EoE, pytanie tylko co powiedział... :?

To mógł poprzestać na oparciu psychicznym i darować sobie część dla dorosłych. Oczywiście mógł w ten sposób przeciągnąć panie Akagi na swoją stronę, ale skoro dalej kocha żonę i chce do niej wrócić to nie powinien jej zdradzać. Nie wiem co powiedział, ale Ritsuko stwierdza, że kłamie.

Mój 100 post
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dino w Wrzesień 17, 2007, 07:44:14 pm
O, nie wiem jak Was ale mnie interesuje kwestia tego co powiedział Gendo do Ritsuko przed wystrzałem.

Co by nie było dam może kopię napisów Basaki:

Gendo - "Akagi Ritsuko-kun... Ja naprawdę..."
Tutaj nie słyszymy słów komandora.
Ritsuko (ze znaczącym uśmiechem) - "Kłamca."
Pif paf!!!

No jak dla mnie to łatwo się domyślić, że Gendo powiedział do Ritsuko coś ciepłego (widać to choćby po jej minie no i wprawdzie nie znam japońskiego ale użycie końcówki '-kun' też chyba o tym świadczy). Z miejsca odpada jakikolwiek tekst o miłości z racji tego że jaki by Gendo nie był to kochał swoją żonę i o miłości do innej mowy nie ma. Jak dla mnie to najbardziej pasowałoby pewnie "Ja naprawdę żałuję." albo "Ja naprawdę przepraszam.". Ewentualnie Gendo mógł powiedzieć, że naprawdę mu zależało na Ritsuko ale jednak przeprosiny bardziej mi pasują. A co Wy myślicie?
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Amarant w Wrzesień 17, 2007, 07:59:13 pm
Bardzo możliwe, Dino-kun:P
Nie przywiązałem do tej sceny szczególnej wagi, po prostu żałosny koniec żałosnej kobiety....
Swoją drogą "przepraszam" a zaraz potem "pif paf" brzmi ciekawie:]
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Revan w Wrzesień 17, 2007, 08:32:46 pm
Co do miłości mógł mówić także o matce Ritsuko, ale po co miałby tak kłamać kiedy ona wie, że to nie prawda przeprosiny od Króla Drani to jest coś.
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Dino w Wrzesień 17, 2007, 08:55:22 pm
Nie, w przypadku Naoko też nie ma mowy o miłości Revan (chyba że źle Cię zrozumiałem).

Amarant-kun (^_^), "pif paf" to istotnie genialny tekst xD Może dać go w temacie "Najciekawsze cytaty" xD (żart).
Tytuł: Ikari Gendo
Wiadomość wysłana przez: Revan w Wrzesień 18, 2007, 07:27:15 am
Źle zrozumiałeś. Tylko rozwinołem twój pomysł o to, że mógł też powiedzieć jej o Naoko w celu ukazania tylko, że taka możliwość też jest, aczkolwiek popieram twoja wersje z przeprosinami - tu Gendo mógł jeszcze mówić prawdę, a Ritsuko mogła lub nie mu uwierzyć.