gildia.pl

Gildia Literatury (www.literatura.gildia.pl) => Forum Literatury => Wątek zaczęty przez: piotrekh93 w Sierpień 22, 2006, 10:49:46 pm

Tytuł: pismo FENIX
Wiadomość wysłana przez: piotrekh93 w Sierpień 22, 2006, 10:49:46 pm
Już kilka lat minęło od upadku Fenixa, a mi wciąż trudno sie z tym pogodzić.  Chyba sporo osób może przyznać mi rację, że było to świetne pisemko. Miało  wspaniały klimat. Fenix to kult!!! Piąte Piwo Oramusa, z Ansibla, pierwsze potyczki polskich fantastów po upadku komuny... Do dzisiaj zdarza mi się jeździć autobusem z jakimś starym numerem i przypominać sobie niektóre opowiadania. Dopada mnie nostalgia i niezbyt mi się to podoba. Czy ktoś na tym forum, ma jakieś - że się tak naiwnie wyrażę - "wtyki" i powie, czy ludzie z redakcji knują może reaktywację??  Miała być, a zamiast tego widzę w kioskach co miesiąc jakieś frajerskie pismo Feniks dla wróżbiarzy i niedopieszczonych astrolożek. Chcę powrotu Fenixa!!! Wiwat Fenix!!!
Tytuł: pismo FENIX
Wiadomość wysłana przez: Seifu w Sierpień 23, 2006, 08:14:06 am
Po tym co sie teraz dzieje z Nowa Fantastyka wnioskuje, ze takiego pisma jak Fenix nie zobaczymy juz nigdy. A szkoda, dla samego Piatego Piwa warto bylo poczytac ;)
Tytuł: pismo FENIX
Wiadomość wysłana przez: Wilk Stepowy w Sierpień 23, 2006, 11:20:22 am
Ah, te felietony (nie tylko Oramusa) to było coś cudownego. Też brakuje mi FENIX'a.
Tytuł: pismo FENIX
Wiadomość wysłana przez: SkeezaPhrenyak w Sierpień 23, 2006, 09:46:17 pm
Grzędowicz nie wyklucza odnowienia pisma, ale "jeszcze się taki wydawca nie znalazł", który by się zgodził wydawać "Fenixa" w formie, w jakiej chcielibyśmy go oglądać. A Grzędowicz nie zamierza reaktywacji po to, by wydawać kolorowe pisemko z płytami (vide Fantasy). Więc raczej "Fenix" już nie wróci (a szkoda). Ja odnalazłem echa świeżości "Feniksa" w "Science-fiction Fantasy i Horror".

Ramen!
Tytuł: pismo FENIX
Wiadomość wysłana przez: andp84 w Sierpień 23, 2006, 11:23:52 pm
Mam tylko kilka numerów z 2000 i 2001, ale również bardzo miło wspominam Fenixa.
Tytuł: pismo FENIX
Wiadomość wysłana przez: piotrekh93 w Sierpień 24, 2006, 08:37:55 pm
uważam, że mieli najlepszy dział recenzji i jeszcze nikt w tym Fenixa nie przebił.  Bardzo ostro, krótko, treściwie i na temat.  Od razu było widać, że recenzję pisze obeznany w wartości literatury człowiek. Nigdzie nie widziałem lepszego działu z recenzjami niż w Fenixie.
Tytuł: pismo FENIX
Wiadomość wysłana przez: Seifu w Sierpień 25, 2006, 08:03:07 am
"W kolejnym, 63cim tomie przygod Conan (zabojca, asasyn, lupiezca, awanturnik, bibliotekarz, etc, etc)..."

Hehe, dzieki ze mi to przypomniales :D
Tytuł: pismo FENIX
Wiadomość wysłana przez: Wilk Stepowy w Sierpień 26, 2006, 09:08:09 am
A ja nie zapomnę "Raport z pola bitwy, czyli CYBERPAUAKOSZMAR". Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić takiego felietonu w innej gazecie ;)

A na podstawie recenzji z FENIX'a kupowałem w ciemno i nigdy się nie zawiodłem.
Tytuł: pismo FENIX
Wiadomość wysłana przez: suite w Wrzesień 06, 2006, 08:55:34 am
Jak każde pismo miał swoje wzloty i upadki. Wspominam jednak miło "Fenixa" bo miał wygodny format i porządne klejenie. Wszystkie w mojej kolekcji są całe, żaden się nie rozpadł. Opowiadania były bardziej rozrywkowe niż w Fantastyce, także pod tym względem jest rzeczywiscie pewne podobieństwo do Science Fiction. Tylko, że w Fenixie nie upychano samych polskich opowiadań, co owocowało lepsza ich jakoscią (bo w SF to niestety takie koszmarki się zdarzają że głowa boli przy czytaniu). Mówiąc krótko, lepiej byłoby mieć w kioskach Fenixa niż SF. Ale to tylko marzenie...
Tytuł: Odp: pismo FENIX
Wiadomość wysłana przez: turucorp w Maj 28, 2019, 08:41:01 pm
Może niekoniecznie w kioskach, ale, jak przystało na ten gatunek ;) Fenix odrodził się jakiś czas temu i spokojnie rozwija skrzydła. Szczegóły pod linkiem: https://fenix-antologia.pl/