gildia.pl

Gildia Nauki Popularnej (www.nauka.gildia.pl) => Forum Nauki Popularnej => Wątek zaczęty przez: HaaYaargh w Grudzień 02, 2010, 07:14:15 pm

Tytuł: Konferencja NASA nt. pozaziemskiego życia.
Wiadomość wysłana przez: HaaYaargh w Grudzień 02, 2010, 07:14:15 pm
[size=78%]http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html[/size][/color]


Dziś grzmieli o tym w radio, własnie trwa transmisja z konferencji NASA na której być może dowiemy się czegoś że ojajebie.


[size=78%]Na razie przytacza pewna kobieta o bakteriach żyjących w pewnym kalifornijskim jeziorze które [/size][/size][/size][size=78%] odporne na arsen, [/size][/size]ciężko[/size][size=78%] mi zrozumieć taki profesjonalny język.[/size]

[/size]Spekuluje się że albo odkryli coś na Marsie, albo na jednym z księżycy Saturna, albo chcą zrobić trochę hypu żeby odwrócić uwagę od WikiLeaks.
[/size]
[/size]Nie siedzę w temacie, ale chętnie dowiedziałbym się co sie tutaj może wykazać, gdyby ktoś oglądał, zapraszam do komentowania.

@Nie czaje o co chodzi z tymi czcionkami, wyczyszczę cookie, bo w każdym poście mi takie coś wyskakuje.
Tytuł: Odp: Konferencja NASA nt. pozaziemskiego życia.
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Grudzień 02, 2010, 10:46:29 pm
Obejrzałem to. No nie jest to odkrycie na "ojajebie"- napewno nie dla "przeciętnego zjadacza chcleba".
Jednak jeśli chodzi o chemię życia, to jest srogi news i zmiana- okazuje się że życie na ziemi korzysta z [conajmniej] jednego pierwiastka więcej niż myślano dotej pory. Parę rzeczy/pytań trzeba na nowo i pod innym kątem rozważyć.
Tytuł: Odp: Konferencja NASA nt. pozaziemskiego życia.
Wiadomość wysłana przez: haael w Grudzień 02, 2010, 10:50:45 pm
Moim zdaniem to jest bardzo ważna wiadomość i na serio sensacja. Ważna dla biologii, poszukiwań życia pozaziemskiego i być może dla ewolucji.

W S-F od dawna mogliśmy spotkać wizje życia na krzemie. Zamiast węgla organizmy wykorzystywały krzem. Zastąpienie fosforu arsenem to zmiana na porównywalną skalę.

Trzeba sobie teraz zadać pytanie: co było pierwsze? Czy ta arsenowa bakteria wyewoluowała z normalnych "fosforowych" organizmów, czy też może arsen był wcześniej? Różne modele geologiczne zakładają, że w początkowych stadiach istnienia Ziemi arsenu było więcej. Być może zatem powstało jakieś arsenowe życie, które dopiero później przerzuciło się na fosfor, bo był lepszy. Być może ta bakteria jest ostatnim szczepem jakiejś pradawnej grupy organizmów, od której pochodzą wszystkie inne.

Jeżeli natomiast te bakterie po prostu przestawiły się z fosforu na arsen, to jest to dowód na niezwykłe zdolności przystosowania. Może jak będziemy karmić bakterie tylko krzemem, to w końcu wyhodujemy silikonowe organizmy :).
Tytuł: Odp: Konferencja NASA nt. pozaziemskiego życia.
Wiadomość wysłana przez: Radan w Grudzień 03, 2010, 08:05:48 am
http://www.nasa.gov/topics/universe/features/astrobiology_toxic_chemical.html (http://www.nasa.gov/topics/universe/features/astrobiology_toxic_chemical.html)

Ciekawa sprawa.
Na discovery widziałem niedawno program, w którym sugerowano, że te bakterie mogą należeć do innego "drzewa życia". Tacy kosmici, tylko, że na Ziemi.

PS.:
Im więcej takich newsów, tym mocniej jestem przekonany, że pierwsza sonda wysłana na Europę znajdzie tam tyle gatunków mikrobów, że naukowcom buty z nóg pospadają. W świetle takich odkryć brak życia na innych ciałach niebieskich Układu Słonecznego byłby po prostu nieprawdopodobny.