gildia.pl

Gildia Komiksu (www.komiks.gildia.pl) => Komiks - tematy ogólne => Wątek zaczęty przez: jeanvanhamme w Wrzesień 28, 2018, 12:49:26 pm

Tytuł: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: jeanvanhamme w Wrzesień 28, 2018, 12:49:26 pmWielu użytkowników forum nie dopuszcza do siebie myśli, że życie komiksowe poza tym forum może istnieć, a tym bardziej na facebooku. Ja sam do nich należałem, ale z biegiem dni/miesięcy zauważyłem, że co raz więcej treści komiksowych pozyskuję z facebooka właśnie.
Grupy mają swoje plusy i minusy, więc postanowiłem zrobić porównanie wszystkich znanych mi grup dyskusyjnych i polecić te godne obserwowania.


Kult Kultury Komiksu
Największa z grup na fejsie, ponad 7,3 tysiąca użytkowników. Założona przez nieznanego dotąd komiksiarza, który - jak sam pisze - zamierzał w tej grupie promować własny strip komiksowy, ale jakoś tak wyszło, że stało się największą grupą komiksową na fejsie. Historycznie miejsce bardzo aktywne w sieci, o dużym zaangażowaniu uczestników. Przy liczbie członków 5-6 k średnio post otrzymywał kilkaset lajków. To tutaj rozpoczęło swą karierę mnóstwo blogów komiksowych z recenzjami i to tutaj ich kariera się skończyła, kiedy admin wprowadził ograniczenia w ich publikowaniu. Obecnie lekko na uboczu głównych wydarzeń w komiksowie, administracja przekazana kolejnej osobie, mało zaangażowanej i mało angażującej.


Liczba członków: 7320
15 ostatnich postów: 2xzdjęcie Jokera z filmu, ankieta o crowdfundingu, pytanie o okładkę Batman/Flash, recenzja Damned, zdjęcie Konkwistadora, Tm Semic, recenzja End of..., info o wystawie, recenzja Rose, galeria na ComicCon, fanart, kradziony post admina z KBG, Comic Con, reklama Postapo, recenzja Jokera
Średnia lajków: średnia 7 lajków na 7,3k członków
Jakość postów: Dominują linki zewnętrzne, brak treści tworzonej na grupie dla grupy, te nieliczne pytają o to, gdzie można czytać komiksy, lub czy pamiętacie Tm Semic. Niska jakość postów, administracja raczej śpi (admin założyciel już nie adminuje, ale on jako jedyny coś tworzy, szkoda że odgrzewa takie staroci jak Loosers).
Moja opinia: grupa zdecydowanie umierająca, niewłaściwe zarządzanie wymiotło najbardziej zaangażowanych, lecz magia nazwy nadal działa i sprowadza nowych członków. Grupa niewiadomo dla kogo - nowi użytkownicy w komiksie się nie zakochają, bo go zwyczajniej nie ma, fandom wymiotło do KBG. Bardzo szkoda tej społeczności, ale widać że w przypadku grup facebookowych łatwość dołączenia do nich i publikacji powoduje inne problemy.


Komiksy Bez Granic
Grupa powstała jako reakcja na KKK i działalność tamtejszych adminów. Długo istniała na marginesie, dopóki nie stała się celem transferowym "uchodźców" z KKK. Wrogość do KKK była więc czynnikiem konsolidującym KBG i jej fundamentem, mimo iż admin założyciel zatrudnił jednego z modów KKK (dobrze o tyle, że to postać merytoryczna, jednak w obu grupach grająca na własne nazwisko i własny blog komiksowy).
W początkowej fali wzrostu bardzo interesująca, obecnie boryka się z ogromną liczbą dyskusji polityczno-światopoglądowych, mimo iż zrzesza tzw. fandom, czyli ludzi zaangażowanych w komiks finansowo, pracowo, twórczo, a nie tylko hobbystycznie. Administracja zdecydowanie lepsza niż w KKK. Hejtowane na tym forum osoby z administracji KBG udzielają się rzadko, wydają się mało merytoryczne, często nakręcają światopoglądowe dyskusje, natomiast pozostała dwójka wie o komiksie znacznie więcej. W grupie jest naprawdę dużo osób zaangażowanych w tworzenie, wydawanie, tłumaczenie i sprzedaż. To ogromny plus grupy, czasami w danej kwestii wypowiada się więc osoba najbliżej tematu. Z drugiej strony często trudno oddzielić post dyskusyjny od reklamy. Również jedna z adminek agituje sklep komiksowy w którym pracuje, ale robi to na tyle rzadko, że uchodzi płazem. Limit recenzji do 1 dziennie z jednego bloga był dobrym rozwiązaniem, który ograniczył zalew "recenzji"
Liczba członków: 3720
15 ostatnich postów: rekord spider-mana (fake), Iron Fist z Superbohaterowie Marvela, zaproszenie do bloga, pytanie "Czy warto czytać...", recenzja admina ("Weź się w garść"), rozmowa o Invincible, pytanie "Co czytać", polecajka knajpy, recenzja Thora, recenzja "End of...", The Goon, wklejanie okładek, Hachette, recenzja Rose, Injustice
Średnia lajków: 7,86 na post przy 3723 członkach
Jakość postów: Na KBG dominują dwa rodzaje postów - totalnie nieistotne, external linki do blogów, wzruszające w sumie nikogo oraz bardzo rozbudowane dyskusje ideologiczne. Punktem zapalnym może być feminizm, nazizm, rysunek itp. Kilku członków grupy bryluje w stawianiu hipotez, które reszta dyskutantów próbuje obalić, powołując się na normy społeczne, filozofię, światopogląd. Komiks w tym wszystkim schodzi na drugi plan.
Moja opinia: nie będąc "uchodźcą" z KKK widzę zupełnie inną ideę grupy. Na KBG rzadko kiedy pojawiają się posty nowatorskie, natomiast poziom dyskusji często zamienia się w potok offtopów, wyzwisk i negatywów,  choć zdarzają się fajne, merytoryczne rozmowy. Potencjał grupy jest większy, niż prezentuje, ale przez obecność osób o różnych konfliktach interesów raczej trudna do zrozumienia.
Obecnie bardzo aktywny redaktor serwisu komiksowego uczynił z grupy wall do ściągania ludzi na własny fanpage i dziwię się, że admini tego nie ściągają, bo gość ma aspiracje przekopiować google'a dla hasła "komiks".


Komiksomaniacy
Grupa założona przez znanego komikso-YouTubera poświęcona głównie amerykańskim wydawnictwom: DC i Marvel. Społeczność budowana autorytarnie, jako wsparcie modelu biznesowego YT, ale z bardzo dobrym wyczuciem. Admin nie tylko nie zalewa nas linkami do donejtów, czy filmików, ale pozwala grupie na swobodny rozwój. Sam nie uczestniczy aktywnie w budowaniu grupy. Co ciekawe, totalny ban na "recenzje" komiksowe, również autorstwa admina.
Liczba członków: 3217
15 ostatnich postów: wygląd Capa w Uncanny Avengers, zaproszenie na Dni Fantastyki, "Co czytać z DC", mem-reklama bloga, Hellboy czy BBPO, mem, plakaty Venoma, Co oglądać z Marvela?, 2 sezon Iron Fista, koniec DD, Jaka manga?, film "Eternals", figurka Wolverine, filmy Marvela, mapa Secret Wars.
Średnia lajków: 13,6 przy 3217 członkach
Jakość postów: Posty bardzo mocno powiązane z działalnością admina - Youtubera. Nie ma praktycznie nic spoza DC i Marvel. Ta manga to wypadek przy pracy. Członkowie grupy mocno osadzeni w najnowszych historiach, zawsze chętnie doradzą, wyjaśnią genezę jakiegoś wydarzenia, wprowadzą historię. Zero rozmów ideolo, odbiór grupy chłodny, ale przyjazny.
Moja opinia: Zupełnie inna grupa niż KBG. Czuć rękę profesjonalisty komiksowego. Grupa wbrew nazwie nie koncentruje się na komiksach, ale bardziej na wydawnictwach amerykańskich, stąd posty o filmie,  czy figurkach znajdują większe zaangażowanie rozmówców, niż posty komiksowe. Być może to kwestia tego, że posty komiksowe są zamknięte, tzn. nie rozwijają dyskusji, są zazwyczaj prośbami o polecajkę, bądź wyjaśnienie. Dużo spoilerów bez oznaczeń. Grupa zdecydowanie dla geeków DC i Marvela.


Komiksy TM-Semic - miłośnicy, pracownicy, wspomnienia, zdjęcia, etc.
Opis grupy jest tożsamy z nazwą. Dobrze sprofilowana grupa, utworzona około 10 miesięcy temu, jednak bardzo wąska tematycznie. Wydawnictwo Tm Semic to część polskiej historii, ale nie rokuje zbyt dobrze jeśli chodzi o potencjał poznawczy.


Liczba członków: 1229
15 ostatnich postów: Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic, Tm Semic.
Jakość postów: Bardzo różnie - od "hejka, macie takiego Spidermana" po bardzo ciekawe i angażujące nostalgię. Świetne konkursy, różnorodne podejście, sprzedaż, własne projekty segregatorów.
Moja opinia: Grupa doskonale stargetowana i konsekwentna. Tego typu treści nie miałyby sensu na KKK, lub na KBG, bo nie można sprowadzać komiksu do TM Semic, więc istnienie tej grupy bardzo fajnie uzasadnione i o dziwo - przebywa się tam z przyjemnością. Admin zapewnia miłą atmosferę, dba o charakter, aktywizuje i wyciąga z tematu TM Semic maksimum. Najlepiej zarządzana grupa w tym zestawieniu.


Kolekcjonerzy komiksów - sekcja pro
Grupa założona bardzo niedawno, świeżynka, ale fajnie sprofilowana. Porusza tematy, które często pojawiają się na tym forum - wyprzedaże, nowości, ciekawe tytuły, ale nie tylko w Polsce. Garść tipów, o których nie wiedziałem, mimo iż wchodzę na forum bardzo często np. wyprzedaż Empikowa połaczona z Paypalem - wychodzi lepiej niż Ravelo z masterpassem. Istnieje jednak obawa, że grupa skręci w "admin pokazuje wszystko co kojarzy mu się z komiksem", choć póki co nie ma żadnych nerdowskich wstawek. Powoli aktywizują się członkowie z wiedzą w dziedzinie komiksów.


Liczba członków: 375
15 ostatnich postów: dostawa atomcomics, nie będzie dodruku Batmana Damned (SERIO?!), zdjęcie pierwszego Punishera, album Gawronkiewicza, wariant Venoma, kod 15% na ebay, Batman Damned digital, Instock, znowu Batman Damned, Batman Ghosts, Batman CGC, nowy komiks Manu Laceneta, wyprzedaż NSC, Valiant Stalinverse, Berserk
Średnia lajków: 8 na 375 osób (!)
Jakość postów: Posty bardzo konkretne okraszone wiedzą i neutralnym podejściem. Trochę szpan, bo admini na początek wytoczyli ciężkie działa. Być może to efekt świeżości, ale na potrzeby tego zestawienia, oglądając 15 ostatnich postów dowiedziałem się o komiksach więcej niż po pół roku na KKK. Jeśli admini nie spoczną, to może być ciekawą grupą dla kolekcjonerów, bo prezentują podejście zbliżone do TM Semic, ale na szerszą skalę. Nazwa trochę odstrasza, zazwyczaj jak ktoś pisze "pro", to nie jest pro, podobnie jak najbardziej "cenzorowaną" grupą w tym zestawieniu jest ta "bez granic".


Komiks
Grupa utworzona 8 lat temu i ma 315 członków. Co ciekawe - aktywna, ale w zestawieniu raczej z obowiązku


Grupy sprzedażowe:
Tutaj nie ma co opisywać, handel robi treść. Co ciekawe, grupy te powielają swoje posty ale w bardzo małym procencie, warto więc być wszędzie.
Kup Pan Komiks
Giełda Komiksów
Komiksy sprzedam kupie zamienię
Omnibusy, Absoluty i inne wydania komiksowe: https://www.facebook.com/groups/624656130996302/

Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: mibartek w Wrzesień 28, 2018, 01:18:51 pm
bardzo przydatne zestawienie - myślę że wieczorem dołączę do 2ch nowych grup bo narazie tylko KKK i sprzedażowe. dzięki ;)
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: JanT w Wrzesień 28, 2018, 01:33:44 pm
Bardzo spadła też w ostatnim czasie aktywność na grupach (zdarzają się i dni bez żadnego wpisu) Chyba świat się kończy  :smile:
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: mkolek81 w Wrzesień 28, 2018, 01:41:55 pm
Komiksomaniacy to taki pudelek. Nic poza Marvelem oraz DC. Każdy i inny temat jest totalnie zalewamy. Dominują posty w których roztrząsane są najmniejsze pojawiające się ploty zakulisowe, dotyczące produkcji filmowych. Drugi typem postów są posty informacyjne np. że Marvel zapowiada kto zginie w najnowszym zeszycie X-men i taki post dostaje masę laików ale zero jakiekolwiek dyskusji. Próbowałem kilka razy zacząć inny temat niż superbohaterowie, może dwie osoby się wypowiedział. Nie polecam.
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: jeanvanhamme w Wrzesień 28, 2018, 01:52:34 pm
Komiksomaniacy to taki pudelek. Nic poza Marvelem oraz DC. Każdy i inny temat jest totalnie zalewamy. Dominują posty w których roztrząsane są najmniejsze pojawiające się ploty zakulisowe, dotyczące produkcji filmowych. Drugi typem postów są posty informacyjne np. że Marvel zapowiada kto zginie w najnowszym zeszycie X-men i taki post dostaje masę laików ale zero jakiekolwiek dyskusji. Próbowałem kilka razy zacząć inny temat niż superbohaterowie, może dwie osoby się wypowiedział. Nie polecam.

Ale z drugiej strony są maniacy, któzy muszą wiedzieć w którym zeszycie Peter Parker założył zielony krawat i dowiedzą się tego od Komiksomaniaków właśnie :)
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: mkolek81 w Wrzesień 28, 2018, 01:56:23 pm
Ale z drugiej strony są maniacy, któzy muszą wiedzieć w którym zeszycie Peter Parker założył zielony krawat i dowiedzą się tego od Komiksomaniaków właśnie :smile:
To ci odpowiem że nie. To nie ten poziom, raczej ograniczony w głównej mierze do Marvel Now.
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: xanar w Wrzesień 28, 2018, 02:04:00 pm
Bardzo spadła też w ostatnim czasie aktywność na grupach (zdarzają się i dni bez żadnego wpisu) Chyba świat się kończy  :smile:
Trzeba czekać do jakiegoś filmu to się może ożywią  :biggrin:
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: Nawimar w Wrzesień 28, 2018, 02:29:35 pm
Xanar: "Trzeba czekać do jakiegoś filmu to się może ożywią  (http://www.forum.gildia.pl/Smileys/bb/biggrin.gif)"
 
Albo wrzucić na KGB tego typu obrazek z humorystycznym komentarzem. Część użytkowników (gwoli ścisłości niewielka i niezmiennie ta sama) fajnie się wówczas zaperza i jest jazda na całego  :cool:   
 
  (https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61JjKWrBgYL._SX332_BO1,204,203,200_.jpg)
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: CD Jack w Wrzesień 28, 2018, 03:25:36 pm
"Obecnie bardzo aktywny redaktor serwisu komiksowego uczynił z grupy wall do ściągania ludzi na własny fanpage " - to o mnie?
Bo jeżeli tak to akurat nietrafiony byłby powód mojej aktywności na grupach.  :biggrin:


Ale tak poza tym świetna robota jeanvanhamme (http://www.forum.gildia.pl/index.php?action=profile;u=64273)! Mam podobne obserwacje o tych grupach, może nieco się różniące w szczegółach i punktach widzenia opisanych sytuacji, ale w ogólnym obrazie podobne.
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: misiokles w Wrzesień 28, 2018, 05:06:03 pm
obecnie boryka się z ogromną liczbą dyskusji polityczno-światopoglądowych,


Nie nazwałbym tego borykaniem. Wręcz przeciwnie - częste pojawianie się takich tematów prowadzi do rozwiniętych dyskusji i powstrzymuje posty, w których ludzie pytają się o coś, co można w 20 sekund wugooglować - a z tym z kolei borykają się inne grupy.
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: xanar w Wrzesień 28, 2018, 05:30:22 pm
Xanar: "Trzeba czekać do jakiegoś filmu to się może ożywią  (http://www.forum.gildia.pl/Smileys/bb/biggrin.gif)"
 
Albo wrzucić na KGB tego typu obrazek z humorystycznym komentarzem. Część użytkowników (gwoli ścisłości niewielka i niezmiennie ta sama) fajnie się wówczas zaperza i jest jazda na całego  :cool:   
 
  (https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61JjKWrBgYL._SX332_BO1,204,203,200_.jpg)


Można i tak  :cool:  niestety albo stety od jakiegoś czasu nie posiadam facebooka.
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: jeanvanhamme w Wrzesień 28, 2018, 06:30:31 pm

Nie nazwałbym tego borykaniem. Wręcz przeciwnie - częste pojawianie się takich tematów prowadzi do rozwiniętych dyskusji i powstrzymuje posty, w których ludzie pytają się o coś, co można w 20 sekund wugooglować - a z tym z kolei borykają się inne grupy.

No tak, co kto lubi. Gdyby ludzi nie jarała możliwość tłumaczenia innym własnej wizji świata, to nikt by się nie udzielał, dlatego istnieją te dyskusje.
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: sum41 w Wrzesień 28, 2018, 07:17:03 pm
Dzieki za grupe z Omnibusami :smile:
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: CD Jack w Listopad 09, 2018, 12:06:02 am
Lista grup komiksowych na Facebooku powiększyła się o nową: www.facebook.com/groups/wCentrumKomiksu
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: Gieferg w Styczeń 14, 2019, 05:14:51 pm
Cytuj
Komiksy TM-Semic - miłośnicy, pracownicy, wspomnienia, zdjęcia, etc.
(...)
Admin zapewnia miłą atmosferę, dba o charakter, aktywizuje i wyciąga z tematu TM Semic maksimum. Najlepiej zarządzana grupa w tym zestawieniu.

Mila atmosfera?

Na tej grupie najzwyklejsza świnia (jeden z adminów) uczy ludzi manier, podczas gdy sam odwala takie szopki, że nie wiadomo, czy się śmiać czy płakać.   


 
Tytuł: Odp: Grupy komiksowe na Facebooku
Wiadomość wysłana przez: Klint w Styczeń 14, 2019, 05:40:09 pm
Czy jest jakaś grupa skupiona wokół frankonów ?