gildia.pl

Gildia Nauki Popularnej (www.nauka.gildia.pl) => Forum Nauki Popularnej => Wątek zaczęty przez: Rhobaak w Październik 15, 2005, 07:54:55 pm

Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Rhobaak w Październik 15, 2005, 07:54:55 pm
Temat ostatnio coraz bardziej popularny, zwłaszcza, gdy wirus wybrał się wreszcie w podróż na Stary Kontynent.

Jak myślicie: czy zagrożenie jest realne? Czy świat jest przygotowany na kolejną hiszpankę? A może to tylko sianie paniki, pożywka dla mediów i kolejny sposób na nabijanie kasy przez koncerny farmaceutyczne?

Moim zdaniem: na razie nie ma chyba co panikować. Mam jednak nadzieję, że polski rząd zadba o sprowadzenie wystarczającej ilości szczepionek przeciwko grypie oraz zapasu oseltamiwiru i zanamiviru. Mimo, że najprawdopodobniej wszystko skończy się tylko wzrostem dochodów Roche i GSK, to jednak nie powinno się ignorować zagrożenia. Jest ono jak najbardziej realne - przecież wirus grypy jest jednym z najłatwiej i najszybciej mutujących, a pandemia w 1918 spowodowała śmierć kilkudziesięciu milionów ludzi.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: zaciekawiony w Październik 15, 2005, 08:15:10 pm
Skoro ten wirus jest taki groźny, to dlaczego  cigu 2 lat umarło 60 osób?
na zwykłą grypę umiera rocznie wielokroć więcej ludzi.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Rhobaak w Październik 15, 2005, 11:57:58 pm
Cytat: "zaciekawiony"
Skoro ten wirus jest taki groźny, to dlaczego  cigu 2 lat umarło 60 osób?

To chyba oczywiste - wirusem nie można zarazić się przez kontakt z chorym człowiekiem, jedynie na skutek styczności z ptasimi wydalinami, a jak do tej pory zdecydowane działania (kwarantanna i ubój milionów ptaków) okazały się skuteczne.

Cytat: "zaciekawiony"
na zwykłą grypę umiera rocznie wielokroć więcej ludzi.

Ale śmiertelność w przypadku zwykłej grypy nie wynosi 50%.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Jacek w Październik 16, 2005, 06:22:06 pm
Trudno powiedziec, jak to moze sie dalej potoczyc. Osobiscie sadze, ze ta cala panika jest podsycana przez firmy farmaceutyczne w wiadomym celu, a epidemia nie jest w rzeczywistosci az tak bardzo grozna.


Cytuj
Mimo, że najprawdopodobniej wszystko skończy się tylko wzrostem dochodów Roche i GSK, to jednak nie powinno się ignorować zagrożenia. Jest ono jak najbardziej realne - przecież wirus grypy jest jednym z najłatwiej i najszybciej mutujących,

Zgadzam sie z Rhobaakiem. Prawdziwe niebezpieczenstwo nadejdzie wtedy, gdy wirus ptasiej grypy zmutuje sie i bedzie w stanie przenosic sie z czlowieka na czlowieka. Wtedy, takze przez 50%owa smiertelnosc, bedzie nam grozic prawdziwa pandemia.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Gollum w Październik 17, 2005, 08:14:32 am
Cytat: "Rhobaak"
wirusem nie można zarazić się przez kontakt z chorym człowiekiem, jedynie na skutek styczności z ptasimi wydalinami,

Dlatego wszyscy zmarli to hodowcy i ich rodziny.
A my mamy czas dowiosny. Ptaki o tej porze leca na południe, nie odwrotnie. A przez zimę UE (my też) musi zlikwidować ogniska rumuńskie i tureckie, bo inaczej choroba rozleje się po wysterylizowanej Europie.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Dinki w Październik 20, 2005, 01:21:58 pm
Lepiej teraz podjęć szybkie kroki zapobiegawcze rozprzestrzenianiu się wirusa niż później zapobiegać skutkom i walczyć nawet z małą epidemią.

Jednak w dniu ogłoeszenia przez ministra zdrowia rozporządzenia nakazującego zamykanie drobiu, prawie w środku miasta koło akademików we Wrocławiu, kury biegały po całym ogródku jakiejś babci.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Dinki w Październik 22, 2005, 08:24:26 pm
Już się zaczyna. (http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,69415,2974402.html)
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: 8jakis w Październik 23, 2005, 06:36:04 am
Czy to znaczy, że nie wpuścimy z powotem bocianów?
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Październik 23, 2005, 10:07:37 am
Cytat: "Dinki"
Już się zaczyna. (http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,69415,2974402.html)

Heh, w Warszawie też widać takie ogłoszenia :roll:
Normalna sprawa, popyt będzie bo ludzie się boją (nakręcani dodatkowo przez wszechobecne gadanie o ptasiej grypie w mediach), więc sprytne ludziki chcą na tym zarobić.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Przykuta w Październik 24, 2005, 12:13:50 pm
Cytat: "jimmy"
Cytat: "Dinki"
Już się zaczyna. (http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,69415,2974402.html)

Heh, w Warszawie też widać takie ogłoszenia :roll:
Normalna sprawa, popyt będzie bo ludzie się boją (nakręcani dodatkowo przez wszechobecne gadanie o ptasiej grypie w mediach), więc sprytne ludziki chcą na tym zarobić.


Spoko, spoko, będzie masowy cug na szczepionkę, to potanieje :) Na razie nie ma co się martwić.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Radan w Luty 19, 2006, 06:37:57 pm
Jak to zwykle bywa: zawsze znajdzie się ktoś, kto zarobi na cudzym kłopocie. Chociarz, jeśli ptasia grupa zacznie przeskakiwać z ludzi na ludzi, to nawet dla farmaceutów nie będzie to "cudzy" kłopot.
Tytuł: medyczne jaja?
Wiadomość wysłana przez: vanitas w Marzec 17, 2006, 07:24:38 pm
ostatnim czasem, słuchając wypowiedzi pewnego chirurga, zupełnie prywatnie, stwierdził, że z punktu medycy "robienie wielkiego halo" wokół tematu ptasiej grypy jest kompletną bzdurą. Ponieważ w mediach często jest używane pojęcie epidemia. Np. w przypadku SARS zginęło około 1-1,5 tys ludzi, w stosunku do populacji w krajach azjatyckich jest to zupełnie niewiele.
Ja osobiście mam inny pogląd na tą kwestie.
Pojawia się poważny problem zachwiania równowagi ekosystemu - wybijając ptaki, możemy spodziewać się np. plagi owadów.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Radan w Marzec 18, 2006, 03:02:01 pm
Z tego, co wiem, epidemia Dżumy też zapowaiadała się dość niewinnie. A właśnie, skoro już mowa o naszym "starym przyjacielu"- SARS-sie, nie wiecie może, co u niego słychać ;) ?
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Radan w Listopad 03, 2006, 05:28:41 pm
Nie macie wrażenia, żę sprawa ptasiej grypy jakoś dziwnie przycichła, tak samo jak wcześniej sprawa SARS? Nie wiecie może, czemu tak się dzieje, żę jakaś "epidemia" przek kilka miesięcy robi "karierę" w mediach, a potem słuch o niej ginie :? ?
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: pretorianstalker w Listopad 03, 2006, 09:09:16 pm
1.Jakiej epidemii? Nie było epidemii tylko jej groźba i to właśnie dlatego przycichło bo nic się nie stało. Ale nie płacz - teraz mamy gruźlicę ;)

2.Co do kariery - jeżeli jest okazja na czymś zarobić to zawsze to coś robi karierę w mediach. Na grypie zarabiało mase ludzi -> Gazety, telewizje, farmaceuci, oszuści. Standard. Spójrz na to jak zarabia się np na samobójstwach - Giertych próbuje zyskać sobie zwolenników poprzez szybką reakcję na to co się stało i mimo protestów miejskich władz występuje w szkole gdzie doszło do tragedii. Uznał widocznie, ze to mu przyniesie chwałę, ale jak to się skończy to zobaczymy za jakiś czas. Jak nowe zasady wkroczą do szkół, a egzekwowane będą tak jak stare zasady. Znowu pic na wodę, jak te amnestie co zdaje się nie wypaliły wcale, a wcale.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Rhobaak w Listopad 12, 2006, 10:36:22 am
Byłoby głośno, gdyby epidemia wybuchła. To tak jak z zamachami terrorytycznymi - naprawdę głośno jest tylko o tych, które się powiodły.
Tytuł: Ptasia grypa przenosi się już między ludźmi
Wiadomość wysłana przez: ka-gi w Sierpień 29, 2007, 08:08:52 pm
http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=14&ShowArticleId=58443

no to świetnie!!! ile mamy czasu??? a może to tylko ta jedna rodzina???
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Rhobaak w Sierpień 29, 2007, 09:22:29 pm
Bez paniki, to tylko "Dziennik".
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: niceman w Sierpień 29, 2007, 11:13:41 pm
Jezus maryja, na tą zabójczą chorobę w ciągu 4 lat zmarło już, uwaga, ok 200 osób! Pandemia i zagłada dla ludzkości! Uciekajmy!

Oczywiśnie o tym że malaria jest szacunkowo winowajcą połowy wszystkich zgonów ludzi od powstania naszego gatunku nikt nie powie, bo malaria jest oklepana i każdy już słyszał tą nazwę. Za to H5N1 brzmi tak groźnie, prawie jak T1000 czy F16...

Apropo, widzieliście zdjecie? Kolejny atak międzynarodowego układu wymierzony w PiS  :shock:
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: Radan w Sierpień 31, 2007, 01:33:48 pm
Przy założeniu, że fakty w tym artykule nie są poprzeinaczane tak, żeby siać panikę "bo dziennikarze muszą z czegoś żyć", to może być wesoło. Ale raczej nie na całym Świecie :roll: ...
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: pretorianstalker w Sierpień 31, 2007, 01:44:57 pm
Skoro mutacja wirusa zaszła w organizmie jednego z członków rodziny, to jeszcze nie jest problem :) Ktoś zaraża się od ptaka - wirus mutuje - zaraża członków rodziny. Co się dzieje z wirusem? Jeżeli nikt tym mutantem się nie zarazi to możemy czekać na kolejną mutację, bo z tej nic nie będzie. Nie wiem jak wygląda sprawa członków tej rodziny - czy wszyscy zmarli, czy kogoś pozarażali itd. Co by jednak nie mówić nie grozi nam żadna grypa na taką skalę jak miało to miejsce w historii mimo ludzi przemieszczających się po calym świecie ;)

Ps. TomCio powinien dostać ostrzeżenie za te rasistowskie hasła i wulgaryzmy w opisie.
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: ka-gi w Sierpień 31, 2007, 02:41:20 pm
TomCio - ale my nie musimy aż tak dosłownie tego odbierać ;)

Cytat: "pretorianstalker"
Co by jednak nie mówić nie grozi nam żadna grypa na taką skalę jak miało to miejsce w historii mimo ludzi przemieszczających się po calym świecie ;)

dlaczego tak uważasz?
też mnie interesuje, czy kogoś zarazili... jeśli nie to faktycznie nie trzeba się aż tak przejmować :)
Tytuł: Ptasia grypa
Wiadomość wysłana przez: pretorianstalker w Sierpień 31, 2007, 03:08:09 pm
Na taką skalę nam to nie zagraża, bo teraz ludzie są nieco bardziej świadomi zagrożenia. W momencie kiedy będą wybuchać nowe ogniska choroby, będą one w miarę możliwości izolowane. Człowiek potrafi dość skutecznie ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa, zwłaszcza takiego, którego obecność dość szybko mozna rozpoznać ;)

Cytuj
 :shock:
Rasistowskie?

I co gały wywalasz? Jak umiesz czytać to co piszesz, to nie powinieneś się specjalnie dziwić.