Autor Wątek: Sposoby przechowywania komiksów  (Przeczytany 199974 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mr.castor

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #105 dnia: Marzec 14, 2014, 06:42:31 am »
Ok biorę mylar. Najwyżej stopniowo będę kupował
 dzięki za rady

Offline eskos

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #106 dnia: Marzec 14, 2014, 08:32:45 am »
A gdzie trzymałeś komiksy w tych foliach? Moje są OK, choć też chcę je wymienić. Z tym że tylko dlatego, że od czasu do czasu ktoś na forum pisze, że są lipne, acz sam jakoś tego nie zauważyłem. No i gość sprzedaje na różne formaty, a nie tylko zeszytówki.


Ja swoje pierwsze koszulki nabyłem na allegro jakieś 5 lat temu. Drugi rzut od stałego wystawcy z MFKiG. Być może jest to ta sama osoba. Trzymam w nich komiksy w różnym formacie: Thorgale HC (pasują idealnie), polskie wydania A4 w miękkiej okładce (też pasują jak ulał) oraz polskie zeszyty TM-Semic. Natomiast amerykańskie zeszytówki mam w zestawach folia + tekturka ([size=78%]http://multiversum.pl/p/1073/37597/comicare-current-bag-and-board-folia-i-tekturka-ochronna--ochrona-komiksow.html[/size]).


Co do jakości to amerykańskie wyglądają na porządniejsze, ale nie zauważyłem żeby coś działo się z polskimi koszulkami. Uważam, że miejsce przechowywania samych komiksów ma tutaj spore znaczenie (wilgotność, nasłonecznienie, itp.). Natomiast wiem jedno, zdecydowanie warto kupić nawet najtańsze koszulki. Podam przykład. Kiedy trzymałem część komiksów u rodziców ojciec wymyślił sobie malowanie. Niedostatecznie zabezpieczył folią regały i trochę farby wylądowało na komisach. Gdyby nie koszulki to część zbioru byłaby zniszczona a tak tylko wymieniłem folijki na nowe i po sprawie.


Tak przy okazji. Przechowuję w folii z allegro "Planetę czarów", w której na kartonowej okładce mam rysunek w kolorze (pokolorowany farbami). Pomimo wielu negatywnych opinii na taką formę przechowywania nic się z tym komiksem złego nie dzieje.

Offline maximumcarnage

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #107 dnia: Marzec 14, 2014, 08:49:06 am »


Tak przy okazji. Przechowuję w folii z allegro "Planetę czarów", w której na kartonowej okładce mam rysunek w kolorze (pokolorowany farbami). Pomimo wielu negatywnych opinii na taką formę przechowywania nic się z tym komiksem złego nie dzieje.

Nie polecam. Te najtańsze koszulki z allegro nie są "acid free", zawierają chlorek winylu i jest to śmierć dla komiksu. Pierwsze widoczne ślady ich działania powinny być widoczne już po 7-8 latach, jednak już wcześniej przyczyniają się do zmiany struktury komiksu.

Offline eskos

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #108 dnia: Marzec 14, 2014, 09:01:59 am »
Nie polecam. Te najtańsze koszulki z allegro nie są "acid free", zawierają chlorek winylu i jest to śmierć dla komiksu. Pierwsze widoczne ślady ich działania powinny być widoczne już po 7-8 latach, jednak już wcześniej przyczyniają się do zmiany struktury komiksu.


Czy możesz rozwinąć myśl odnośnie chlorku winylu i jego wpływu na papier (w temperaturze 20 st. C jest to bezbarwny gaz). Chyba, że masz na myśli polichlorek winylu, ale on jest stosowany m.in. do produkcji papieru.
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2014, 09:32:03 am wysłana przez eskos »

Offline Koalar

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #109 dnia: Marzec 14, 2014, 09:28:28 am »
Uważam, że miejsce przechowywania samych komiksów ma tutaj spore znaczenie (wilgotność, nasłonecznienie, itp.).

Na pewno, ja wszystkie komiksy trzymam w szafach.
Niestety na razie nie widzę alternatywy dla tych zwykłych folii na komiksy A4, większe niż A4 i na grube B5. Po prostu dotąd czytałem o lepszych foliach tylko na zeszytówki. Jeszcze mam plan zbadać to gdzieś w sklepach europejskich, może tam mają lepsze folie chociaż na A4 (a w takich foliach od bólu można trzymać grube B5).

W czym lepsze są folie mylarowe od zwykłych acid free?

DODANE: Może warto zrobić wątek Przechowywanie komiksów.



Mówisz i masz...
Nawet taki wątek cały czas tu był...
fragsel
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2014, 10:43:41 am wysłana przez fragsel »
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline maximumcarnage

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #110 dnia: Marzec 14, 2014, 09:32:18 am »

Czy możesz rozwinąć myśl odnośnie chlorku winylu i jego wpływu na papier.

Chlorek winylu jest monomerem służącym do produkcji polichlorku winylu (PVC). W procesie starzenia materiałów wykonanych z PVC wydziela się ze związku i wnika do komiksu, z którym ma bezpośredni kontakt. Wpływa zarówno na jakość papieru jak i farbę, powodując wyblaknięcie. Jeszcze bardziej niebezpieczne są inne związki użyte do produkcji PVC (związki metali ciężkich takich jak kadm). W procesie utleniania tworzą szkodliwe kwasy, które prowadzą do zniszczenia struktury komiksu. Oglądałem kiedyś filmik, na którym pokazywano komiks który przeleżał wiele lat w takiej koszulce. Grafiki na okładkach były praktycznie nieczytelne. Pomijam już wpływ takich związków na zdrowie człowieka.
Dlatego zaleca się stosowanie koszulek "acid free", chociaż z tego co czytałem one też nie są w 100 procentach bezpieczne. Najlepszy jest mylar.

Offline eskos

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 14, 2014, 09:39:15 am »
Chlorek winylu jest monomerem służącym do produkcji polichlorku winylu (PVC). W procesie starzenia materiałów wykonanych z PVC wydziela się ze związku i wnika do komiksu, z którym ma bezpośredni kontakt. Wpływa zarówno na jakość papieru jak i farbę, powodując wyblaknięcie. Jeszcze bardziej niebezpieczne są inne związki użyte do produkcji PVC (związki metali ciężkich takich jak kadm). W procesie utleniania tworzą szkodliwe kwasy, które prowadzą do zniszczenia struktury komiksu. Oglądałem kiedyś filmik, na którym pokazywano komiks który przeleżał wiele lat w takiej koszulce. Grafiki na okładkach były praktycznie nieczytelne. Pomijam już wpływ takich związków na zdrowie człowieka.
Dlatego zaleca się stosowanie koszulek "acid free", chociaż z tego co czytałem one też nie są w 100 procentach bezpieczne. Najlepszy jest mylar.


Cóż z pewnością daje to do myślenia. Tylko gdzie można kupić koszulki z mylaru w rozmiarze A4.


Na pewno, ja wszystkie komiksy trzymam w szafach.
Niestety na razie nie widzę alternatywy dla tych zwykłych folii na komiksy A4, większe niż A4 i na grube B5. Po prostu dotąd czytałem o lepszych foliach tylko na zeszytówki. Jeszcze mam plan zbadać to gdzieś w sklepach europejskich, może tam mają lepsze folie chociaż na A4 (a w takich foliach od bólu można trzymać grube B5).


Jak kolega wyśledzi gdzieś takie koszulki to niech kolega da znać.

Offline Koalar

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 14, 2014, 11:42:52 am »
Mówisz i masz...
Nawet taki wątek cały czas tu był...
fragsel

O, fajnie, nie wiedziałem.

Jak kolega wyśledzi gdzieś takie koszulki to niech kolega da znać.

Okazało się, że wujek Google okazał się jak niemal zawsze pomocny. Dla zapytania:
comic bags a4
pojawiły się jakieś sklepy komiksowe.
Na brytyjskim Amazonie też są folie A4, np. tu. Na Ebayu też coś się znalazło, ale dokładniej nie patrzyłem.
Nie kupowałem tam nigdy, więc martwię się o koszty wysyłki.
Poszukam jeszcze w duńskich sklepach, bo może mi ktoś z Danii coś dowieźć do Polski za friko.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline mr.castor

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #113 dnia: Maj 02, 2014, 12:18:01 pm »



Będąc dwa dni temu na zakupach w Ikea kupiłem kilka kartonów na drobiazgi domowe. Z ciekawości włożyłem tam kilka zeszytów z TM-Semic żeby zobaczyć czy da się coś z tego zrobić. Niestety karton był o jakieś 2cm za niski i trochę za szeroki. Trochę przyciąłem boki, lekko podkleiłem tu i tam i w sumie wyszedł całkiem zgrabny karton do przechowywania. Rozejrzę się za jakimś komiksowym papierem do pakowania prezentów i okleję go  całego, myślę że może wyjść coś całkiem przyzwoitego. Dodam że taki karton to w sumie 1.90 zł za sztukę i chwila pracy na przeróbkę. Jako szablon posłużył jeden z tomów Ligi Niezwykłych Dżentelmenów Stulecie więc jest trochę luźniej dla zwykłych zeszytów Tm-Semic ( muszę jeszcze tylko zatroszczyć się o koszulki )










Offline Koalar

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #114 dnia: Sierpień 07, 2014, 11:07:14 pm »
Kupiłem trochę folii w Atom Comics:
1. http://www.atomcomics.pl/pl/p/COMICARE-SILVER-3-MIL-PE-BAG-folie-ochronne-100-szt./26456
2. http://www.previewsworld.com/Home/1/1/71/952?stockItemID=SUPPLY111
3. http://www.previewsworld.com/Home/1/1/71/952?stockItemID=SUPPLY108

Te dwie ostatnie są na zamówienie po 50 zł (dowiedziałem się, że przy większym zamówieniu można coś utargować; ja wziąłem na sprawdzenie). Tanio nie jest, ale w sumie wychodzi 50 gr za komiks, więc przy cenach komiksów nie jest znowu tak drogo. Folie są zamykane, ale nie zaklejane (można sobie jakąś taśmą zakleić). Na co pasują folie (polskie wydania, co tam miałem pod ręką):
1. Tu nie wchodzi Nemo Moore'a, ale wchodzi Hellblazer - Płomień Potępienia (176 s., SC).
2. Wchodzi na szerokość Ród M z WKKM i Superman Morrisona t. 3 - U kresu dni i jest trochę luzu. Troszeczkę u góry wystają, ale jak się przytknie zamknięciem, to jest OK.
3. Wchodzi Essential Daredevil 2 i jakieś klasyczne komiksy A4 SC typu Rewolucje od Egmontu, Książę Nocy.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Gawin

  • Starszy Mistrz
  • ****
  • Wiadomości: 363
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • F**K sleep trance is all I need....
Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #115 dnia: Sierpień 09, 2014, 06:47:24 am »
Juz dluzszy czas sie zastanawialem nad tymi foliami z Atom Comics i w poniedzialek zamowie to napisze swoj komentarz, na ich stronie sa takze pudla na wymiar ale cena 43,99zl troche odstrasza.


EDIT: Kupilem folie z Atomu i niestety sa one w takich wymiarach ze co najwyzej mozna wsadzic Zywe trupy na ktore te folie sa idealne, oczywiscie wszystkie wydawnictwa ™-semic takze swietnie pasuja ale zadne HC itp zbiorcze wydania. Wczoraj dostalem maila ze Atom ma mozliwosc ogarniecia wiekszych folii specialnie wlasnie na HC i zbiorcze jednak wczesniej zamowilem gdzies na allegro i zobaczymy kiedy przyjda.


PZDR
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2014, 04:59:21 pm wysłana przez Gawin »

Offline Predek22

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #116 dnia: Styczeń 07, 2015, 05:19:26 pm »
Witam, czy złą rzeczą jest ażeby przechowywać swoje komiksy w zwykłych foliach biurowych typu -np. "Bantex" ?
Poza tym chciałbym spytać, czy komiks potrzebuje tlenu, tzn, jeśli zaklejam -dość szczelnie- koszulkę typu biurowego na komiksie zwykłą taśmą klejącą, uszkadzam komiks ? - w sensie straci on barwy, rozklei się z braku tlenu, czy coś w ten deseń ?  :???:
I jeszcze jedno pytanko, czy trzymać komiksy w koszulkach biurowych, w segregatorach, z dopływem tlenu ?
-Akurat tak zawsze chowałem swoje TM-Semic i inne zeszytówki ;p

Feldkurat

  • Gość
Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #117 dnia: Styczeń 24, 2015, 09:48:25 am »
Chciałbym poruszyć tutaj nietypową kwestię dotyczącą Thorgala i serii pobocznych, która to kwestia jednak bardzo mnie ostatnio nurtuje. Chodzi mianowicie o sposób układania komiksów na półce - czy oddzielnie seriami, czy też może wymieszane, ale chronologicznie względem czasu w fabule. Tak, żebym później czytając wszystko za jednym zamachem, zachował chronologiczną spójność. Zastanawiał się ktoś nad tym w ogóle, jakieś sugestie? :smile:


EDIT: dla przykładu napiszę może w jakiej kolejności mam ułożone teraz:
1) Młodzieńcze lata Thorgala
2) Thorgal 1-32 (Gwiezdne dziecko i Aaricię potraktowałem retrospektywnie i postanowiłem zostawić w kolejności albumów, zamiast ustawić wcześniej)
3) Kriss de Valnor 1-3
4) Louve 1-3
5) Thorgal 33-34
6) Kriss de Valnor 4-
7) Louve 4-


Jak więc widać serie poboczne wychodzące równolegle z serią główną staram się układać chronologicznie tak, jak się ukazują, ale nie rozdzielam zamkniętych historii.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2015, 03:37:24 pm wysłana przez Feldkurat »

Offline kalbaro74

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #118 dnia: Styczeń 24, 2015, 03:47:14 pm »
Chciałbym poruszyć tutaj nietypową kwestię dotyczącą Thorgala i serii pobocznych, która to kwestia jednak bardzo mnie ostatnio nurtuje. Chodzi mianowicie o sposób układania komiksów na półce - czy oddzielnie seriami, czy też może wymieszane, ale chronologicznie względem czasu w fabule. Tak, żebym później czytając wszystko za jednym zamachem, zachował chronologiczną spójność. Zastanawiał się ktoś nad tym w ogóle, jakieś sugestie? :smile:


EDIT: dla przykładu napiszę może w jakiej kolejności mam ułożone teraz:
1) Młodzieńcze lata Thorgala
2) Thorgal 1-32 (Gwiezdne dziecko i Aaricię potraktowałem retrospektywnie i postanowiłem zostawić w kolejności albumów, zamiast ustawić wcześniej)
3) Kriss de Valnor 1-3
4) Louve 1-3
5) Thorgal 33-34
6) Kriss de Valnor 4-
7) Louve 4-


Jak więc widać serie poboczne wychodzące równolegle z serią główną staram się układać chronologicznie tak, jak się ukazują, ale nie rozdzielam zamkniętych historii.
Ja układam seriami,bo jest mi wygodniej i lepiej prezentuje się na półce

Offline Predek22

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #119 dnia: Styczeń 26, 2015, 06:35:57 pm »
Niech mi ktoś odpowie LeL :CC

 

anything