Autor Wątek: Sposoby przechowywania komiksów  (Przeczytany 199896 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 8azyliszek

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #255 dnia: Grudzień 24, 2015, 11:34:53 am »
A wiesz, że mam. :) Mam jedną prostą półkę - zwykłą, sklejkowatą, jedną deskę. I na razie jej nigdzie nie wieszam, czekając na rozwój sytuacji na rynku komiksowym.

Offline misiokles

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #256 dnia: Styczeń 13, 2016, 06:23:06 pm »
Pytam w przypływie desperacji: czy owinięcie komiksów folią strech i wstawienie ich do pudła do blokowej piwnicy to dobry pomysł czy niekoniecznie?

mgnesium

  • Gość
Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #257 dnia: Styczeń 13, 2016, 06:28:02 pm »
taki se, zależy jaką masz wilgotność względną w piwnicy i jak długo pudło miałoby tam stać.

Offline misiokles

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #258 dnia: Styczeń 13, 2016, 06:57:11 pm »
Jak to w blokowej piwnicy - im dłużej plucha za oknem, tym wilgotniej w piwnicy. Trzymać zamierzam chyba dłużej - tym chomika ze mnie, który nie chce sprzedawać nawet tych mniej fajnych rzeczy :(

Offline absolutnie

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #259 dnia: Styczeń 13, 2016, 08:39:14 pm »
Pytam w przypływie desperacji: czy owinięcie komiksów folią strech i wstawienie ich do pudła do blokowej piwnicy to dobry pomysł czy niekoniecznie?


Absolutnie odradzam
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #260 dnia: Styczeń 13, 2016, 09:09:57 pm »
Bardzo zły pomysł.Wilgoć, brak cyrkulacji powietrza może przyczynić się do zagrzybienia.


Tutaj coś o szkodliwych warunkach podczas przechowywania zbiorów bibliotecznych.
http://www.bu.kul.pl/chora-ksiazka-destrukcyjne-czynniki-biologiczne,art_10737.html

Także folia może po dłuższym czasie wchodzić w reakcję z farbą użytą podczas drukowania.

Plus ewentualne gryzonie.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2016, 09:13:28 pm wysłana przez Archelon »
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

mgnesium

  • Gość
Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #261 dnia: Styczeń 13, 2016, 09:42:50 pm »
Jak to w blokowej piwnicy - im dłużej plucha za oknem, tym wilgotniej w piwnicy. Trzymać zamierzam chyba dłużej - tym chomika ze mnie, który nie chce sprzedawać nawet tych mniej fajnych rzeczy :sad:

to nie ryzykowałbym. parę tygodni komiksy mogłyby chyba tak przeleżeć, ale z każdym kolejnym wzrastałoby ryzyko jakiejś degradacji. teoretycznie materiały z których robi się folie stretch (ldpe, pvdc, pvc) zapewniają ochronę przed wilgocią i zanieczyszczeniem biologicznym, a sam arkusz ma pory o niewielkiej średnicy, jednak mimo to nikt (w sensie żadna instytucja) nie przechowuje w ten sposób swoich zbiorów.

poza tym tak jak napisał kolega wyżej (i kuki w swoim poście z kiedyś) produkty rozkładu papieru (także sam papier) i farba mogą wchodzić w reakcje z substancjami dodatkowymi pochodzącymi z folii (ldpe) bądź pochodzącymi z degradacji samej folii (pvdc, pvc - chlor).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2016, 09:45:55 pm wysłana przez mgnesium »

Offline 8azyliszek

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #262 dnia: Styczeń 14, 2016, 09:36:39 pm »
A nie masz babci lub dziadka? Lepszym pomysłem jest jakiś strych - nie ma wilgoci. Drewniana skrzyneczka, folia i jakoś wytrzymają. Ja tak trzymam stare Kaczory Donaldy - no ale nie w piwnicy tylko w domu. Ewentualnie wstaw jakiś pawlacz w mieszkaniu.

Offline graves

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #263 dnia: Styczeń 16, 2016, 10:04:20 pm »
Pytam w przypływie desperacji: czy owinięcie komiksów folią strech i wstawienie ich do pudła do blokowej piwnicy to dobry pomysł czy niekoniecznie?
Folia spożywcza równo owinięta kilka razy na pakiet komiksów - i spokojnie wytrzyma. Trzymam tak komiksy od około 8 lat i nic się nie dzieje. Co prawda nie jest tam wilgotno. Pod piwnica jest jeszcze garaż i woda prędzej pojawia się tam niż w piwnicy. Mam już tak przechowywanych ponad 1700 komiksów (spisuję, które tak pakuję, żeby wiedzieć gdzie szukać). Więcej niż 2 tys. komiksów mi się w mieszkaniu nie mieści i to smutna konieczność.
Czasami jak potrzebuję (szukam czegoś) to je przeglądam i nic się kompletnie z nimi nie dzieje. Folia spożywcza nie wchodzi też w żadne podejrzane reakcje chemiczne.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline marceli

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #264 dnia: Styczeń 17, 2016, 12:31:26 am »
Pytam w przypływie desperacji: czy owinięcie komiksów folią strech i wstawienie ich do pudła do blokowej piwnicy to dobry pomysł czy niekoniecznie?
Odpowiem z własnego doświadczenia. Przed generalnym remontem wszystkie swoje komiksy wyniosłem do blokowej piwnicy. Komiksy leżały luzem w pudełkach, niczym nie zabezpieczone na ziemi. Jako, że straciłem zainteresowanie komiksami, przeleżały tak ponad 10 lat. Po powrocie do czytania wszystkie przyniosłem do mieszkania. Z komiksami nic się nie stało - żadnych zawilgoconych ani zażółkniętych kartek, zero plam, uszkodzeń itp.
Jest tylko jedno ale. Wszystkie komiksy miały specyficzny zapach - taki piwniczny :wink:
Mimo, że leżakują już w mieszkaniu 6 rok zapach dalej jest taki sam, nie chce się wywietrzyć.
Bardzo chętnie wyjaśniłbym Ci to wszystko w cztery oczy frajerze.

Offline graves

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #265 dnia: Styczeń 17, 2016, 08:35:23 pm »
Mimo, że leżakują już w mieszkaniu 6 rok zapach dalej jest taki sam, nie chce się wywietrzyć.
Na to właśnie pomaga folia. Nie capią :)
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline juras9

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #266 dnia: Styczeń 26, 2016, 09:48:58 pm »
Trzymam tak już dobrych kilka lat giganty z dawnych lat (i nie tylko) i mają się dobrze. Wcześniej tego nie robiłem i brzegi ciemniały, teraz już nie ciemnieją, ale leżą w domu w szafie.



Offline 8azyliszek

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #267 dnia: Styczeń 27, 2016, 01:19:35 pm »
Ja trzymam tylko w witrynce, bez foli i też jest OK. :)


Offline radef

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #268 dnia: Styczeń 27, 2016, 01:26:52 pm »
Ja trzymam tylko w witrynce, bez foli i też jest OK. :)
Ale przez to ciemnieją. Chyba że masz jakieś nadzwyczaj dobre powietrze.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline 8azyliszek

Odp: Sposoby przechowywania komiksów
« Odpowiedź #269 dnia: Styczeń 27, 2016, 03:38:26 pm »
Czasem wietrzę pokój. :) No sorry - owinięcie w strecz w taki sposób by nie można do nich zaglądać, to lekkie nieporozumienie. No chyba żeby zafoliować je w koszulki albo narko-torebki z zamknięciem, to wtedy to ma sens. Ja w foli trzymam większość moich Kaczorów Donaldów (i jeszcze w skrzyneczce, o czym już pisałem).

 

anything