Autor Wątek: Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?  (Przeczytany 30851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sas

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 17, 2005, 01:08:47 pm »
"a czegoś się ty się spodziewał - pogo i stage divingu ?? w muzykę progresywą trzeba się ,że tak powiem wsłuchać ,a nie bezmyślnie machać kudłami . Powinna prowadzić do swego rodzaju zikry "

hmmm ... po prostu nie kreci mnie stanie i patrzenie przez 1.5 godziny jak "piekny, artystyczny" chlopiec pokazuje jaki to jest fajny i melorecytuje "voices in my head" ... i rzeczywiscie wole sie porzucac w tlumie :)

jeszcze w jakiejs kongresówce to spoko (chociaz nie wydal bym na to 50 zl :P)

co zas od muzyki to fajnie kombinuja, ale jak sa momenty gdzie mozna by zagrac ciezej, szybciej, z kopem oni zwalniaja i wchodza klawisze :/
one more beer and heavy metal and i'm just fine" - Manowar, Return of the Warlord

"if you are not in metal - you are not my friend"
- ciekawe czyje to moze byc ;P

Offline Nocturno_Culto

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 17, 2005, 01:38:57 pm »
Cytat: "sas"

co zas od muzyki to fajnie kombinuja, ale jak sa momenty gdzie mozna by zagrac ciezej, szybciej, z kopem oni zwalniaja i wchodza klawisze :/


Jak czytełem wywiady to takie wypowiedzi ma uciszyć ich nastepna płyta , ale pożyjemy, zobaczymy. Zapewne stanie się tak jak zawsze - oczekiwania i nadzieje przerosną rezultat  :cry:...


Pzdr.

Offline Raven

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 17, 2005, 01:42:32 pm »
Cytat: "Nikademus"
Cytat: "Raven"
"prog black metal"

Możesz podać jakiś przykład? :wink:
Ano się wie. 10 lat temu progresywny był Mayhem z płytą ,,De mysteriis dom Satanas"
Cytuj
Cytuj
To ja znam bardziej progresywne zespoły sprzed 20 lat.

Możesz podać przykład?

[/quote] Eee... no... Pink Floyd? i e... moze...
Cytat: "Artur Mathes"
A do tematu - rock progresywny = powielanie muzyczych schematów z lat 70
Na pewno Artur lepiej rozjaśni tą sprawę niż ja... :) :) :)
Cytat: "piter"
Buahahahaha !
Progresywny black metal ????
Bez jaj !!
Postepy w czczeniu szatana ???
To posłuchaj, Arcturus, Emperor, Aborym, sasowego Vintersorga, czy Thorns. Jako,że style muzyczne tych zespołów wciąż są dosyć oryginalne i niespotykane, nazwanie ich progresywnymi jest całkowicie uzasadnione. Zdecydowanie bardziej,niż zastosowanie tej nazwy wobec kolejnych rockowych smętów, jak już wielokrotnie wsomniano, powielających jedynie sposób grania zespołów sprzed wielu lat.
Support Denmark!
Kupię Beastmenów:
http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=25874

Anonymous

  • Gość
Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 17, 2005, 06:01:34 pm »
Cytat: "Raven"
Ano się wie. 10 lat temu progresywny był Mayhem z płytą ,,De mysteriis dom Satanas"

A co w tym takiego progresywnego jest? Wokale Attili? :wink:

Cytuj
Eee... no... Pink Floyd? i e... moze...


Eeeee... Chyba może nie. :)

Cytuj
To posłuchaj, Arcturus, Emperor, Aborym, sasowego Vintersorga, czy Thorns. Jako,że style muzyczne tych zespołów wciąż są dosyć oryginalne i niespotykane, nazwanie ich progresywnymi jest całkowicie uzasadnione.


Z rockiem progresywnym to może mają wspólnego coś ostatnie dokonania Arcturus, ale gdzie żeś wyczytał, że to black metal to nie wiem. Ale cóż, każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego:)  Vintersorg black metalem? Też interesujące, będę musiał się wsłuchać :wink: A po kiego grzyba na siłę dodawać określenie 'progresywny'?

Offline Karmazynowy Król

Muzyka Progresywna- Jaką grupę warto poznać??
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 17, 2005, 07:02:43 pm »
Problem:
  Piszecie do człowieka chcącego zapoznać się z SZEROKO POJĘTYM nurtem Muzyki Progresywnej. Facet (tudzież Laska) ma nikłe pojęcie w tej materii, ale ma dużo kasy\szybkiego neta.
 
  Przedstawcie mu 1 album jednego zespółu (grup może być kilka) , tak aby zachęcić go do kupna.
at's foot iron claw
Neuro-surgeons scream for more
At paranoia's poison door.
Twenty first century schizoid man.

Offline Karmazynowy Król

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 17, 2005, 07:15:38 pm »
np.
SBB-"Pamięć"(wydana gdzieś w '75)- wg mnie najlepsza płyta grupy nazwanej gdzieś  "polskim Pink Floyd". Nastrój budują tu przede wszystkim długie, grane na moogu dźwięki.
Jedna z tych płyt, które sprawiają, że odlatuję w kosmos...  :D

 i tyle. może być więcej ale może być mniej. wedle uznania
at's foot iron claw
Neuro-surgeons scream for more
At paranoia's poison door.
Twenty first century schizoid man.

Offline Piter

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 17, 2005, 07:19:55 pm »
Pain of Salvation - Remedy Lane

i pieprzyc cala reszte.
img]http://img79.imageshack.us/img79/4121/w1uo0.jpg[/img]

Offline Raven

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 17, 2005, 07:27:51 pm »
,,De Mysteriis... "było 10 lat temu "progresywne" w tym znaczeniu,że rozwijało i pchało gatunek do przodu. Posłuchaj sobie innych płyt z tego okresu. MayheM był "progresywny". :)

A Arcturus to prog rock? Na pierwszej i ostatniej płytce (bo na ,,Masquerade..." rzeczywiście jakoś tak spokojnie jest, a ,,Disgiused..." to wogóle nie jest żaden rock/metal) znajdujemy szybkie potężne riffy, typową blackową perkusję Helhammera, a i nawet chyba growl słyszymy.
Jesli chodzi o Vintersorga to rzeczywiście taki viking metalowy ,,odrost" który na ostatniej płytce black metalu nam nie prezentuje. Ale jako,że Viking Metal jest blisko związany z blackiem to na pierwszych dwóch płytach, perkusyjny blast i growle wciąż są obecne w dużej ilości. Więc to co on na nich zrobił, można uznać za Progresywną/avant-garde'ową/alternatywną black metalową muzykę. Zresztą tkwi bezpośrednio w black metalowej scenie, podobnie jak Arcturus, i są za takowe zespoły mimo wszystko uznawane. (bo cóż.. Black Metal jest właściwie niedefiniowalny :D )
To teraz ja mam pytanie, co w Riverside dostrzegasz progresywnego? Czy rozwijają ogólne brzmienie rocka? Kombinują, zmieniają coś, szukają czegoś nowego? Bo jak dla mnie to po prostu smęcą, w nudny tradycyjny sposób.
Support Denmark!
Kupię Beastmenów:
http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=25874

Offline oneiromancer

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 17, 2005, 09:35:35 pm »
progresywna czyli postępowa. najbardziej mi pasują ci co okładkę z twojego obrazka zrobili Karmazynowy Królu. a tak z dzisiejszych to zapewne tool, z polskich moze Armia z płytą Triodanete

Offline Nocturno_Culto

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 18, 2005, 05:50:21 am »
Cytuj
Więc to co on na nich zrobił, można uznać za Progresywną/avant-garde'ową/alternatywną black metalową muzykę.


Nie zapominajcie o Enslaved  :(

Cytat: "Raven"
To teraz ja mam pytanie, co w Riverside dostrzegasz progresywnego? Czy rozwijają ogólne brzmienie rocka? Kombinują, zmieniają coś, szukają czegoś nowego?


  Zrozumiałem że to pytanie skierowane do mnie  :)... Chociażby to ze tempo całej płyty jest "postępujące" tj. zaczyna się do wolnego gitarowego kawałka ( zupełnie jak Shine on your Crazy Diamond :D ), a potem się rozwija do szybkich ( zmieniajacych się czasem na wolne) zagrywek, nie mam tu oczywiście na myśli szybkości w stylu Deicide...
Idąc dalej w polsce bardzo cieńko jest z zespołami ,grającymi rock symfoniczny, młodego pokolenia. Więc  ten cały Riverside ,niedokonuje oczywiście postepu na skalę światową lecz mocno rozwija scenę polską powodując na ten typ muzyki swego rodzaju hossę...
   
Cytuj
Bo jak dla mnie to po prostu smęcą, w nudny tradycyjny sposób.


cóż skąd ja znam takie stwierdzenia  :D ... też tak kiedys sądziłem ,ale doznałem nawrócenia ponieważ doszedłem w końcu do tego że gatunek black&death poza naprawde dobrymi i rozwijaacymi się zespołami stoi w miejscu i trzeba by czegoś od czasu do czasu ambitniejszego posłuchać - tak dla odchamienia się  :) ...
Odnośnie brzmienia - słusznie wnosisz że to nic nowego , jednakże pojawiają się gdzieniegdzie pewne innowacje które określaja styl chaakterystyczny dla zespołu - nie umiem ich nazwać ponieważ nie jestem muzykiem, ale wiem że są  :p

A jeżeli chodzi o zespoł który odznaczał się sporym progresem oraz zmienił cała dzisiejsza muzykę jest Death - na każdej płycie inny, na każdej płycie bezwzględnie deklasujący "rywali".

Offline Raven

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 18, 2005, 06:30:09 am »
Cytat: "Nocturno_Culto"

Nie zapominajcie o Enslaved  :(
No racja, I znowu mamy prog black metal :)
Cytuj
...to ze tempo całej płyty jest "postępujące" tj. zaczyna się do wolnego gitarowego kawałka ( zupełnie jak Shine on your Crazy Diamond :D ), a potem się rozwija do szybkich ( zmieniajacych się czasem na wolne) zagrywek...
I to naprawdę jest coś nowego?
Cytuj

Więc  ten cały Riverside ,niedokonuje oczywiście postepu na skalę światową lecz mocno rozwija scenę polską powodując na ten typ muzyki swego rodzaju hossę...
No... Taka odpowiedź może mnie w pełni nie zadowala, ale satysfakcjonuje. Fakt. Progresywna dla Polskiej Sceny.
   
Cytuj
Cytuj
Bo jak dla mnie to po prostu smęcą, w nudny tradycyjny sposób

cóż skąd ja znam takie stwierdzenia  :D ... też tak kiedys sądziłem ,ale doznałem nawrócenia ponieważ doszedłem w końcu do tego że gatunek black&death poza naprawde dobrymi i rozwijaacymi się zespołami stoi w miejscu i trzeba by czegoś od czasu do czasu ambitniejszego posłuchać - tak dla odchamienia się  :) ...
Ale ja tylko czasem szpanuję,że znam się na scenie BM :D :D Tak szczerze, to dziś rzadko gości u mnie w odtwarzaczu jakakolwiek ostra muzyka. Zasłuc**ję się w spokojnych ambiencikach, zaskakujących  neofokach a nawet i w technopodobnych różnościach :) Bo cóż, niestety, zdaje mi się ,że Prog rock jako muzyka wartościowa artystycznie, degraduje się, i nie odczuwam przyjemności podczas jej słuchania.  Brak w niej  innowacji, i różnorodności. Po prostu staje się "prostacka". Znam twórczość Pain Of Salvation, będącego podobno ikoną współczesnego Prog Metalu, i jest ona z pewnością oryginalna i interesująca, ale czy wiele jest takich kapel? :/
Support Denmark!
Kupię Beastmenów:
http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=25874

Offline b_sk

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 18, 2005, 08:11:47 am »
Ja bym dodał jeszcze:
Genesis-Selling England by the Pound
Na tej płycie jest wszystko, od pięknych motywów granych na fortepianie czy flecie, niesmowitych zmian nastrojów, az po utwór którego tekst składa się głównie z nazw hipermarketów i przecenionych produktów. Znalazło się nawet miejsce na akustyczną balladkę zaśpiewaną przez Collinsa. :)
Nażarte komunistyczną truflą dzikie świnie zdradziecko ryją zdrową tkankę polskiej racji stanu

Offline horsie

Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 18, 2005, 01:13:43 pm »
Cytuj
Genesis-Selling England by the Pound

Zgadzam się, szczególnie pierwszy utwór jest cudownie zaśpiewany. Płyta, która wzbudza we mnie podobne emocje to Marillion Misplaced Childhood.
Cytuj
nie chce mi sie z toba gadac

Może zmień xywę na Claybrain_?

Last Viking

  • Gość
Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 18, 2005, 01:17:17 pm »
Co do Genesis to ja preferuję: "The Lamb Lies Down of Broodway", a jeśli chodzi o Marillion to "Script for A Jester Tears". :p

Anonymous

  • Gość
Muzyka Progresywna- 1.dlaczego(czy) zapomniana?2.co sadzisz?
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 18, 2005, 08:56:34 pm »
Raven, chyba pomyliły Ci się pojęcia 'progresywny' z 'rockiem progresywnym', o którym tu mowa, szeroko pojętym, rzecz jasna :wink: albo celowo sobie jaja robisz. Wedle Twojego rozumowania należałoby zatrzymać się nad każdą płytą i zastanowić co nowego wnosi do muzyki, jakie ma znaczenie w danym gatunku, czy go rozwija etc. Na tej zasadzie można by zakwestionować 'progresywność' wielu klasycznych płyt progrockowych, np. niektóre płyty King Crimson. Darkthrone czy Watain też zaliczysz do grona zespołów progresywnych? Pytanie - czy Riverside wnosi coś nowego do muzyki i czy jest progresywne? Niby nie jest to nic nowego, ale sama muzyka nie pozwala przejść obok tego zespołu obojętnie. Mówię tu o sobię, ale też o wielu innych słuchaczach, wszak płyta zbiera wiele pochlebnych recenzji. Raczej za wcześnie osądzać, jaki wkład w gatunek (czy to rock progresywny czy też  muzykę rockową w ogóle) ma czy będzie miał Riverside. Bądź co bądź jest to debiutancki album. Może w przyszłości będzie uważany za klasyk, a może pamięć o nich minie bez echa. Sami muzycy nie mieli ambicji nagrać przełomowego w historii rocka albumu. Po prostu dali upust swym muzycznym fascynacjom. Na pewno ich muzykę można określić jako rock progresywny (czy też art rock jak kto woli lub - tu jeszcze mniej fortunna nazwa - classical rock). Nie chcę się wgłębiać w tkankę muzyczną, bo muzykiem nie jestem, ale jest sporo punktów wspólnych z tym nurtem, chociażby z zespołami, takimi jak np. Pink Floyd czy Marillion. Sami muzycy określają swoją muzykę jako rock progresywny - więc?

Arcturus - trudno jednoznacznie określić stylistykę tego zespołu. Ostatnia płyta przynosi nam muzyczną mieszankę, może rzeczywiście nie nazywajmy tego progrockiem, tudzież progmetalem, bo żadne określenie nie będzie adekwatne do tego co prezentują. To jest niepowtarzalne, wyłamuje się wszelkim schematom. Dalej nie wiem czemu upierasz się przy black metalu - może na początku działalności muzycznie było to zbliżone do blacku, ale sami muzycy wypierali się takiego określenia. To, że muzycy angażują się w rozmaite projekty i grają w różnych zespołach nie oznacza, że w każdym grają to samo (bo Hellhammer gra w MayheM to w każdym innym zespole musi grać BM). No ale tak już się porobiło, że każdy zespół z Norwegii kojarzy się z black metalem.

Cytat: "Raven"
Cytat: "Nocturno_Culto"

Nie zapominajcie o Enslaved  :(
No racja, I znowu mamy prog black metal :)


Enslaved to rzeczywiście przykład grania progresywnego. Sami muzycy przyznają się, że czerpią pełnymi garściami z twórczości takich zespołów jak Yes, King Crimson, Pink Floyd. Zaczęli zmierzać w kierunku grania progresywnego już na 'Blodhemn' (tak twierdzą, ja ignorant niczego tam jednak nie słyszę :) ), apogeum osiągnęli na 'Monumensium'. Bardzo ciekawie prezentuje się 'Below The Light'. Rock progresywny jest na niej inkorporowany w jeszcze większym stopniu - użycie melotronu, organów Hammonda. Ciekawostka - porównajcie sobie początek płyty - 'As the Fire Swept Clean the Earth' z 'Watcher of the Skies' Genesis (płyta 'Foxtrot') :wink: Na szczęście Enslaved nie posunął się aż tak daleko, żeby zrezygnować z porządnego, metalowego łojenia. Metalowego, ale nie black metalowego.

Cytat: "b_sk"
utwór którego tekst składa się głównie z nazw hipermarketów i przecenionych produktów.


Możesz napisać, o który kawałek chodzi?

Cytuj
Znalazło się nawet miejsce na akustyczną balladkę zaśpiewaną przez Collinsa. :)


Na szczęście mam to na płycie i mogę szybko przerzucić tą piosenkę (bo chodzi zapewne o 'More Fool Me') - psuje wrażenie po 'Firth of Fifth'.

 

anything