trawa

Autor Wątek: Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons  (Przeczytany 3930 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Blak

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« dnia: Styczeń 24, 2003, 05:25:07 pm »
no właśnie... blagam pomozcie... jaka ksiazke powinienem nabyc pierwsza jaka mistrz gry i jaka gracze?

czym sie roznie dungeons and dragons od advanced... wydawalo mi sie ze po prostu adv to nowsze edycje ale ostatnio to mam jakies watpliwosci

i co to jest d20?

z gory wielkie THX za pomoc

Offline Mevv

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2003, 08:47:06 pm »
d20 to systematyka, zasady gry głownie oparte na kości 20-ściennej,
w pierwszej kolejnosci powinieneś kupić podręcznik gracza, sa tam wszystkie niezbedne rzeczy do gry, jeśli jesteś MG to możesz kupic podręcznik mg ale nie jest to konieczne.
ad&d było drugą edycją, d&d jest 3 edycją, różnią się zasadami :)

Offline Stormcrow

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2003, 08:52:25 pm »
sugeruję kupić podręcznik gracza do 3ed :) po polsku(jest tańszy) jest tam podstawowa mechanika podstawowe profesje i czary. Na końcu kilka podstawowych potworków. A na dokładkę monster manual (czyli księga bestii czy jakoś tak- "bestiariusz"). w Dungeon's master guide'dzie znajdziesz zasady jak przyznawać doświadczenie, budować świat( tworzyć miasta, lochy), jakie są wpływy pogodowe na graczy. pułapki, magiczne przedmity, mikstury i kilka klas prestiżowych. Jeżeli masz ochotę zagrać to te 3 książki powinny ci wystarczyć.(jeżeli nie boisz się eksperymentów to możesz sobie nawet podarować dm guide'a chociaż jest przydatny...)

Offline Stormcrow

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2003, 08:54:44 pm »
Tak przy okazji to wszystkie ksiązki oprucz dm guide są do wglądu dla graczy (w bestiariuszu jest tyle potworó że nie ma co się ich uczyć na pamięć)

Offline Adam Waśkiewicz

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 25, 2003, 09:20:24 pm »
Jak już napisali inni forumowicze:

 D&D 3E to trzecia edycja systemu, AD&D była drugą, różnią się mechaniką, ale w znacznej mierze są kompatybilne.
 d20 to czysta mechanika, odarta z jakichkolwiek konotacji światowo - konwencyjnych. W oparciu o nią tworzone są liczne podręczniki wydawane przez innych niż WotC wydawców, który jest posiadaczem praw do trzeciej edycji D&D.

 Do grania niezbędny jest Podręcznik Gracza, i jego zakup zalecałbym w pierwszej kolejności. Przewodnik Mistrza Podziemi i Księga Potworów to drugi co do ważności zakup, poza tym polecałbym także nabycie podręcznika z opisem jakiegoś świata - w tej chwili w języku polskim dostępny jest dodatek opisujący Greyhawk, planowane jest wydanie Zapomnianych Krain (Forgotten Realms) i Ravenloftu.

 Co do kwestii "dostępności" podręczników dla graczy i MG - wszystkie podręczniki z założenia są przeznaczone przede wszystkim dla prowadzącego, i wyłącznie od niego zależy, czy i w jakim zakresie udostępni je dla swoich graczy. Bestiariusz, wbrew temu co napisał Stormcrow, raczej nie powinien stanowić lektury graczy; choć MG może udostępnić któremuś graczowi pewne zawarte w nim informacje, jeśli jego postać posiada odpowiednią wiedzę na dany temat (knowledge: nature, knowledge: demons, knowledge: undead, etc.).
 Na dobrą sprawę nawet Podręcznik Gracza nie powinien być czytany w całości przez wszystkich graczy - np. barbarzyńca z zapadłej dziury będzie miał w najlepszym razie nikłe pojęcie o zasadach działania magii, czy efektach konkretnych czarów. No, ale to juz kwestai dojrzałości i odpowiedzialności graczy.

 Początkującemu MG polecałbym także nabycie jednej z gotowych przygód, jakie zostały opublikowane po polsku do D&D, najlepiej po zapoznaniu się z recenzją Cetiego na Nowej Gildii. Wprawdzie te scenariusze nie stanowią może arcydzieł sztuki mistrzowania, ale dają niejakie pojęcie o schemacie konstruowania przygód (czemu zresztą nieco miejsca poświęcono także w Przewodniku Mistrza Podziemi).

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Sony

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 28, 2003, 02:01:32 pm »
Podręcznik Gracza jest niezbędny, na dobrą sprawę gracz powinien mieć własny, ale się nie upieram, Przewodnik Mistrza Podziemi, nazwa wskazuje kto go powinien mieć, Księga Potworów, cóż ja rzadko nasyłam potwory "standardowe" więc gracze mogą czytać ile chcą, jeśli zaś ktoś gra rasą "Dziwną" (Półsmok, Półdemon, Półdiabeł, Półniebianin, czy likantrop  - Wilkołak, Kotołak itd) to informacje tam zawarte są potrzebne do grania. Radzę zakupić przygody firmowe i zagrać są dobre na początek.
A obecnie światów wydanych mamy trochę  Grey Hawk (to świat bazowy D&D), Forgoten Realms, Ravenloft, Kingdoms of Kalamar, jak ktoś chce może zagrać w Legendy Pięciu Kręgów (bo mają logo D&D w końcu) czyli Oriental Adventures, SpellJammer wydany jako miniseting, natomiast
Dragon Lance w połowie roku Wizardzi wydadzą. Co polecam szczerze mówiąc Grey Hawk bardziej mi się podoba od Forgotenów - ALE to moja opinia.

Offline Adam Waśkiewicz

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 30, 2003, 07:54:01 am »
No i jeszcze jedna kwestia, o której chyba zapomnieliśmy - książki. Zarówno MG jak i gracze powinni, zanim zaczną grać / prowadzić (albo wogóle przed zrobieniem sobie postaci / wymyśleniem scenariusza), przeczytać w miarę możliwości kilka książek rozgrywających się w świecie, w którym toczyć się ma gra. Naturalnie odnosi się to nie tylko do D&D, ale do każdego (w miarę możliwości) systemu, natomiast do dedekowych światów ISA wydała całe mnóstwo powieści i antologii, więc jest z czego wybierać.
 Zwłaszcza graczom powinno to pomóc poczuć nieco klimat danego świata, bez konieczności zagłębiania się w strzeżone przez MG poręczniki.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Blak

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2003, 04:37:50 pm »
dzieki wielkie  :D

Offline Icarus

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 06, 2003, 10:00:07 pm »
Witajcie przyjaciele!
Mam powazny problem! Natomiast poszukuje mapy zapomnianych krain, jakbybyla w jednym kawalku byloby fajnie, ale takiej chyba nie znajde, ale moze chociaz kawalki np. dolina lodowego wichru, amn i takie tam po kawalku chyba wiadomo o co chodzi. Czy jest szansa znalezienia takiego czegos??
ie wiem jak bedzie wyglad 3 wojna światowa, ale 4 bedzie na maczugi.
                            A. Einstein

Offline Janek Pietkiewicz

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2003, 10:10:14 pm »
Cytat: "Icarus"
Witajcie przyjaciele!
Mam powazny problem! Natomiast poszukuje mapy zapomnianych krain, jakbybyla w jednym kawalku byloby fajnie, ale takiej chyba nie znajde, ale moze chociaz kawalki np. dolina lodowego wichru, amn i takie tam po kawalku chyba wiadomo o co chodzi. Czy jest szansa znalezienia takiego czegos??

Dokładne mapy - i wiele, naprawdę wiele innych informacji o Krainach - znajdziesz w podręczniku "Forgotten Realms Campaign Setting". Choć cena jest "nieco zawyżona", szczerze ci go polecam.
Z tego co wiem, nie został jeszcze wydany w Polsce, możesz go jednak zamówić wysyłkowo - np. tu: http://www.nostromorpg.pl/info.php?prodid=180.

Offline Adam Waśkiewicz

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 07, 2003, 01:00:17 am »
O ile się orientuję, podręcznik opisujący Zapomniane Krainy ma zostać wydany w języku polskim latem tego roku. Do tego czasu możesz zaopatrzyć się w anglojęzyczną wersję, ewentualnie posiłkować się mapkami zamieszczonymi w wydawanych przez ISĘ książkach, których akcja rozgrywa się w Zapomnanych Krainach.
 
 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Djinn

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 07, 2003, 06:26:26 pm »
nom......w kazdej  ksiazce FR i wogule sa jakies mapy :p  a nawet jak nie masz to zawsze mozesz wymyslec ...;)

Offline Icarus

Laik prosi o pomoc co do dandżeons en dragons
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 09, 2003, 07:53:54 am »
witajcie przyjaciele
owszem wiem ze w kazdej ksiazce fr jest umieszczona mapka, nie czytalem ich wiele zaledwie dekalog drizzta, ale to chyba wystarczy :-).
dziekuje wam rowniez za pomoc.
mape juz znalazlem :-)
                                                   namarie
ie wiem jak bedzie wyglad 3 wojna światowa, ale 4 bedzie na maczugi.
                            A. Einstein