Autor Wątek: Zakony - pytanie o literaturę  (Przeczytany 2510 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cadelif

Zakony - pytanie o literaturę
« dnia: Marzec 22, 2005, 01:47:57 pm »
Poszukuję książek, które traktowałyby o "wpływie zakonów na ludy średniowiecznej Europy". Wiem, że jest to temat dość ogólny, toteż prosiłbym o pozycje, w których ta wiedza jest względnie łatwo dostępna (z oczywistych przyczyn, nie jestem w stanie przeczytać całych książek w celu wyciągnięcia wniosków).

Z góry dziękuję za pomoc.

Offline Gollum

Zakony - pytanie o literaturę
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 07, 2005, 07:02:27 pm »
Niedawno wyszła ksiażka Helen Nicholson "Rycerze Templariusze" Wydawnictwa Bellona. Rzeczowa i burząca mit zakonu potężnego i pełnego tajemnic. Wynika z niej, że Templariusze byli zakonem raczej ciemniaków, niż tych, co zdobyli Arkę Przymierza czy ukryli potężne skarby. Ale nie da się ukryć, że sprawia wrażenie bardzo sumiennie zrobionej.

Offline Sadow

Zakony - pytanie o literaturę
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 27, 2005, 09:32:31 pm »
Dobra jest także pozycja także dotycząca Templariuszy, Martina Bauera "Templariusze. Mity i rzeczywistość." Tematyka podobna do wyżej wymienionej, jest jednak od niej dwa razy mniej obszerna ale solidnie zrobiona (napisana).
Kto mówi - sieje, kto słucha - zbiera.

Offline Goth

Zakony - pytanie o literaturę
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2005, 11:03:47 pm »
Witam, jestem tutaj nowy. Mam pytanko: czy posiadacie jakieś adresy stron www (do neta mam łatwiejszy dostęp niż do książek :P) dotyczące ubioru cywilnego oraz uzbrojenia zakonów rycerskich (zwłaszcza Templariuszy i Joanitów), z okresu wypraw krzyżowych oraz początku XV w (w przypadku Joanitów). Szukam tego od dawna, ale jakoś nie mogę na to trafić :( nawet na stronach anglojęzycznych. Jeśli ew. ktoś z Was posiada jakieś skany to bardzo proszę o podesłanie mi tego na: goth23@tlen.pl Z góry wielkie dzięki :D
Drugie pytanko, czy możliwe było aby Joanici stali po stronie Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem?? Bo wiem, że mieli swoje siedziby w Polsce średniowiecznej.

Offline Solitaire

Zakony - pytanie o literaturę
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 22, 2005, 08:03:02 am »
Cytat: "Goth"
Witam, jestem tutaj nowy. Mam pytanko: czy posiadacie jakieś adresy stron www (do neta mam łatwiejszy dostęp niż do książek :P) dotyczące ubioru cywilnego oraz uzbrojenia zakonów rycerskich (zwłaszcza Templariuszy i Joanitów), z okresu wypraw krzyżowych oraz początku XV w (w przypadku Joanitów). Szukam tego od dawna, ale jakoś nie mogę na to trafić :( nawet na stronach anglojęzycznych. Jeśli ew. ktoś z Was posiada jakieś skany to bardzo proszę o podesłanie mi tego na: goth23@tlen.pl Z góry wielkie dzięki :D

Śliska jest sprawa z ciuchami zakonników...
Poczytaj sobie tu. http://free4web.pl/3/?99025
Cytuj
Drugie pytanko, czy możliwe było aby Joanici stali po stronie Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem?? Bo wiem, że mieli swoje siedziby w Polsce średniowiecznej.

W książce "Kawalerowie Maltańscy" H.J.A. Sire chyba nic na ten temat nie ma. Albo nieuważnie czytałem. ;)
Swoją drogą bardzo polecam.
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Gollum

Zakony - pytanie o literaturę
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 22, 2005, 05:16:33 pm »
Cytat: "Goth"
czy możliwe było aby Joanici stali po stronie Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem?? Bo wiem, że mieli swoje siedziby w Polsce średniowiecznej.

Nawet gdyby nie byli wówczas w Polsce, to pod Grunwaldem mogli być. Krzyżacy ściągali na pomoc kogo tylko się dało (nasi zresztą też), więc mogło się pojawić paru joannitów. Ale czy rzeczywiście byli – lepiej sięgnąć do źródeł lub poważnych opracowań.

Offline Goth

Zakony - pytanie o literaturę
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 22, 2005, 08:40:11 pm »
Tak właśnie myślałem jak napisałeś Gollum :D
Solitaire --> dzięki za tego linka, całkiem ciekawe forum :)

Offline Nocturno_Culto

Zakony - pytanie o literaturę
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 23, 2005, 05:44:08 am »
z zakonów polecam ksiązkę Potkowskiego "Rycerze w Habitach" Bellony a o samych templariuszach Malcolma Barbera "Templariusze" wydawnictwa PIW ... przy okazji inna rzetelna i dobrze napisana książką przez tego autora bardzo obiektywnie ukazjue Katarów...

Cytuj
Dobra jest także pozycja także dotycząca Templariuszy, Martina Bauera "Templariusze. Mity i rzeczywistość." Tematyka podobna do wyżej wymienionej, jest jednak od niej dwa razy mniej obszerna ale solidnie zrobiona (napisana).


No ba ... cała seria Historia i Tradycja jest genialna tylko mogłaby być nieco tańsza ... chociaz zawsze jest Centrum Taniej Książki przy ulicy ruskiej  :badgrin:

Offline Goth

Zakony - pytanie o literaturę
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 23, 2005, 12:03:25 pm »
Cytat: "Nocturno_Culto"

No ba ... cała seria Historia i Tradycja jest genialna tylko mogłaby być nieco tańsza ... chociaz zawsze jest Centrum Taniej Książki przy ulicy ruskiej  :badgrin:


Hehe, widzę, że kolega też z Wrocławia :D

Offline Shinedredd

Zakony - pytanie o literaturę
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2005, 01:04:47 pm »
Cytat: "Goth"
Drugie pytanko, czy możliwe było aby Joanici stali po stronie Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem?? Bo wiem, że mieli swoje siedziby w Polsce średniowiecznej.

Nic na ten temat nigdzie nie czytałem.
Wiem, że stawali pod Legnicą A.D.1241.
I o ile kojarzę, to komadorie mieli raczej na Śląsku. Chociaż słyszałem też, że próbowano ich zainstalować na Podlasiu do walki z Prusami. Ale gdzie konkretnie nie wiem. I z jakim skutkiem ich zainstalowano.
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.

Offline Gollum

Zakony - pytanie o literaturę
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 24, 2005, 03:47:55 pm »
Cytat: "Shinedredd"
słyszałem też, że próbowano ich zainstalować na Podlasiu do walki z Prusami. Ale gdzie konkretnie nie wiem. I z jakim skutkiem ich zainstalowano.

O tym nie słyszałem, choć rzeczywiście mogło tak być. Za to na pewno w Łukowie byli templariusze. Ich zadaniem była chrystianizacja Jaćwingów. Jakoś jednak cicho w materiałach zarówno o dokonaniach łukowskich zakonnuków, jak i o ochrzczonych Jaćwingach.