Autor Wątek: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)  (Przeczytany 923565 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline graves

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2025 dnia: Kwiecień 24, 2011, 11:00:55 am »
Zdradzona Czarodziejka była wydawana pierwotnie w odcinkach nie tylko we Francji, ale również w Polsce - w "Relaxie" #19-23 (od czerwca 1978 do końca 1978 roku w 5 numerach).
We Francji w postaci albumu wydano równocześnie album 1 i 2 (01/1980). Tak również słyszłąem, że już do wersji albumowej Rosiński dorysowął "Rajską grotę, aby zapełnić strony do pełnego wymiaru albumowego.
Kolejne albumy 3-6 wydawane już były, każdy z odstępem roku.
Album 6 i 7 wyszły w tym samym roku (jeden w 06/1984 drugi w 09/1984).
 
W Polsce 2 pierwsze albumy wyszły dopiero w 1988 roku wydane przez wydawnictwo KAW.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2011, 11:05:43 am wysłana przez graves »
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Darkwolf1

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2026 dnia: Kwiecień 24, 2011, 11:17:35 am »
Dzięki za odpowiedź.
Czyli można powiedzieć że Rajska Grota stworzona została już po 2 i 3 albumie, bo te pojawiły się przed rokiem 1980 (oczywiście w Tintinie) ? A Zdradzona Czarodziejka w wersji albumowej wyszła w roku 1980.
Tak swoją drogą Zdradzona Czarodziejka jest chyba najczęściej wznawianym komiksem w Polsce. Licząc wersję z Relaxu pojawiła się 6 razy. Chyba żaden inny komiks tyle razy nie został u nas wydany ??

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2027 dnia: Kwiecień 24, 2011, 05:19:39 pm »
Chyba żaden inny komiks tyle razy nie został u nas wydany ??
Nie masz chyba racji. Najczęsciej wydawany komiksem w Polsce jest chyba Kajko i Kokosz "Szkoła latania". Do 2000 roku włącznie miała 5 róznych wydań. a potem doszły jeszcze Egmontowskie (co najmniej dwa + jedno śląskie). Z resztą bardzo możliwe że któryś z Tytusów również miał więcej wydań.
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline Kokosz

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2028 dnia: Kwiecień 25, 2011, 12:19:50 am »
Chyba żaden inny komiks tyle razy nie został u nas wydany ??

Za to sądzę, że żaden inny komiks nie ukazał sie w Polsce w trzech różnych tłumaczeniach.

Offline Darkwolf1

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2029 dnia: Kwiecień 25, 2011, 07:55:22 am »
To o Kajko i Kokoszu nie wiedziałem.
A skoro jesteśmy przy ilościach wydań, to spytam w takim razie, który komiks na świecie, mógłby mieć miano najczęściej wznawianego ?

Offline graves

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2030 dnia: Kwiecień 25, 2011, 09:37:28 am »
Za to sądzę, że żaden inny komiks nie ukazał sie w Polsce w trzech różnych tłumaczeniach.
A to też nie prawda :wink:
Komiksy z serii "Historii Polski" (Legendarnej i Początki państwa polskiego) wychodziły w czterech językach (rosyjski, niemicki i angielski, francuski) + polski - w sumie więc były numery wydane w 5. :smile:
Legendarna Historia Polski
"O smoku Wawelskim i królewnie Wandzie"- rosyjski (mam), angielski (widziałem okładkę).
"O Popielu i myszach - rosyjski (zapowiedź), niemiecki (mam), francuski (mam), angileski (widziałem okladkę).
"O Piaście kołodzieju - francuskim(zapowiedź), niemieckim (mam), rosyjskim (mam)
Historia Państwa Polskiego
"O Mieszko I i jego synie Bolesławie Chrobrym" - rosyjski (mam), angielski (widziałem okładkę), niemiecki (mam), francuski (mam)
"Bolesław Krzywousty" - angielski(mam), rosyjski (mam), francuski (widziałem okładkę), rosyjski (kiedyś miałem), niemiecki (zapowiedź)
"Władysław Łokietek" - angielski (mam), niemiecki (mam), rosyjski (widziałem okladkę)
"Kazimierz Wielki' - angielski (widziałem okładkę), niemiecki (mam), francuski (widziałem okładkę)
 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2011, 10:05:32 am wysłana przez graves »
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline meatinaplasticsack

Jakie znaczenie ma kolor w komiksie? - konsultacje społeczne
« Odpowiedź #2031 dnia: Maj 21, 2011, 08:35:15 pm »

Dzień dobry!


Od dziecka czytam komiksy, zaś od dłuższego czasu publikacje na ich temat oraz wypowiedzi innych miłośników tej niezwykłej sztuki. Niedawno postanowiłem się zająć komiksem w sposób naukowy i jeśli trafia się okazja, na cel obieram sobie właśnie taką tematykę. :)


Ostatnio zastanawiam się nad zagadnieniem funkcji (bo przecież nie jedna?) koloru w komiksie i zwracam się z prośbą do społeczności o pomoc. Mam swoje koncepcje na ten temat jednak zanim zacznę cokolwiek ubierać w słowa, chętnie poznam poglądy innych miłośników komiksów. ;)


1. Jaką funkcję/jakie funkcje pełni kolor w komiksie (region dowolny)?
2. Czy poleciłby mi ktoś ciekawe przykłady (konkretne: tytuł lub autor) wykorzystania koloru w komiksie? Ewentualnie jaki efekt autor uzyskał (interpretacja)...


Będę wdzięczny za każdą pouczającą wypowiedź.

Offline turucorp

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2032 dnia: Maj 21, 2011, 10:47:53 pm »
1. Jaką funkcję/jakie funkcje pełni kolor w komiksie (region dowolny)?
2. Czy poleciłby mi ktoś ciekawe przykłady (konkretne: tytuł lub autor) wykorzystania koloru w komiksie? Ewentualnie jaki efekt autor uzyskał (interpretacja)...

o rany, jestes pewien, ze chcesz do tego podejsc naukowo?
tak jak np. Hubert Kowalewski?
to chyba bedziesz musial zaczac od teorii koloru, czyli np. tu:
http://www.princetonol.com/groups/iad/lessons/middle/color2.htm
http://ezinearticles.com/?The-Meaning-of-Color---Art-as-Therapy&id=708573
http://painting.about.com/od/colourtheory/Color_Theory_Color_Mixing_and_the_Color_Wheel.htm

potem przeanalizowac wplyw technologii druku na ewolucje zastosowania koloru w historii komiksu
nastepnie stopien zaleznosci zastosowania koloru do mozliwosci technicznych i finansowych
uwzglednic intuicyjnosc dzialania tworcow (w oderwaniu od naukowych podstaw)
i jeszcze zastanowic sie o jakim "kolorze" mowa?
jednym dodatkowym, celowo zredukowanej palecie barw, kolorowych rastrach, "analogowych" technikach malarskich, barwieniu wektorowym, bitmapowym, "sztuczkach" z fotoszopa...?

Offline meatinaplasticsack

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2033 dnia: Maj 21, 2011, 11:34:19 pm »

Uff, a już myślałem, że moje pytanie zginie w tłumie innych (dziwna polityka z publikowaniem zapytań w jednym wątku - początkowo wziąłem to za błąd :wink: )

o rany, jestes pewien, ze chcesz do tego podejsc naukowo?
Jak najbardziej naukowo. Z tym, że nie chcę tworzyć od razu grubego tomu pt. "Kolor w komiksie", a jedynie krótko opisać etapy tworzenia komiksu, skupić się na technikach (najważniejszych, najbardziej charakterystycznych) nakładania koloru, pokazania ciekawych (wybranych) przykładów oraz jaki efekt dają poszczególne techniki.

to chyba bedziesz musial zaczac od teorii koloru, czyli np. tu:
http://www.princetonol.com/groups/iad/lessons/middle/color2.htm
http://ezinearticles.com/?The-Meaning-of-Color---Art-as-Therapy&id=708573
http://painting.about.com/od/colourtheory/Color_Theory_Color_Mixing_and_the_Color_Wheel.htm
Dziękuję za ciekawe linki - szczególnie interpretacja barw jest interesująca.

potem przeanalizowac wplyw technologii druku na ewolucje zastosowania koloru w historii komiksu
nastepnie stopien zaleznosci zastosowania koloru do mozliwosci technicznych i finansowych
uwzglednic intuicyjnosc dzialania tworcow (w oderwaniu od naukowych podstaw)
Niee, aż tak nie trzeba. :wink: Ale masz rację - w pełnoprawnej publikacji (książkowej) na ten temat te rzeczy muszą się znaleźć. Ja na szczęście mam tylko 20 minutowe wystąpienie oraz artykuł. :D

i jeszcze zastanowic sie o jakim "kolorze" mowa?
jednym dodatkowym, celowo zredukowanej palecie barw, kolorowych rastrach, "analogowych" technikach malarskich, barwieniu wektorowym, bitmapowym, "sztuczkach" z fotoszopa...?
"jednym dodatkowym" - nie rozumiem. Chodzi o czerń i biel czy trójkolorowy komiks? Tak czy inaczej, właśnie tymi wyliczeniami mi pomogłeś. Szczególnie "zredukowana paleta", o której już sobie myślałem wcześniej nadaje się do wykorzystania w referacie. Chciałem postawić pytanie i wyjaśnić, dlaczego początkowo komiksy były "ubogie kolorystycznie" i pokazać ograniczenia (kwestie opłacalności ale nie tylko) wysokonakładowego druku. Niestety mam problem z literaturą na ten temat.

Co do przykładów... Fajnie by było pokazać jakieś wybitne dzieła sztuki komiksu (jakieś klasyki) i omówić na ich przykładzie wykorzystanie różnych technik nakładania koloru - jaki efekt chciał autor osiągnąć (na przykład określenie charakteru postaci działających w Sin City poprzez trzeciego koloru: Yellow Bastard, Goldie itp.).

Offline turucorp

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2034 dnia: Maj 22, 2011, 01:35:52 am »
"jednym dodatkowym" - nie rozumiem. Chodzi o czerń i biel czy trójkolorowy komiks?

"dodatkowy kolor" nawiazuje do nazewnictwa stosowanego przez polskich wydawcow, przy komiksach tego typu stosuja oni opis "komiks dwukolorowy" (w odroznieniu od "czarno-bialego"). Potrzebujesz listy?
to tak na szybko:
"Sin City", "5 to liczba doskonala", "Kobieta mego zycia, kobieta moich snow", "Ghost World", "Samotnosc rajdowca"

warto tez pomyslec o kolorach przypisanych do postaci np. w amerykanskim mainstreamie action comics, np. tu:
http://forums.comicbookresources.com/showthread.php?t=281501

Tak czy inaczej, właśnie tymi wyliczeniami mi pomogłeś. Szczególnie "zredukowana paleta", o której już sobie myślałem wcześniej nadaje się do wykorzystania w referacie. Chciałem postawić pytanie i wyjaśnić, dlaczego początkowo komiksy były "ubogie kolorystycznie" i pokazać ograniczenia (kwestie opłacalności ale nie tylko) wysokonakładowego druku. Niestety mam problem z literaturą na ten temat.

to moze zacznij szukac od podstaw?
np. wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Four_Color
a dalej sobie poszperasz w guglu i wynajdziesz dlaczego wczesniej byly "trojkolorowe" a w chwili obecnej mowimy o "pelnym kolorze" (Image Comics fajnie to pokazalo realizujac "wstecznie" komiksy z postaciami ze swoich serii w stylizacji drukarskiej na dane "komiksowe epoki").
do tego dochodzi "zredukowana paleta" jako celowy zabieg (artystyczny, finansowy, technologiczny), np. "Wszysko zle" Kozy, "Projekt: Czlowiek" Endo, albo takie akcje jak produkcje z wydawnictwa Nobrow, gdzie swiadomym ograniczeniem jest wybrana technologia druku, itd. itp.

Co do przykładów... Fajnie by było pokazać jakieś wybitne dzieła sztuki komiksu (jakieś klasyki) i omówić na ich przykładzie wykorzystanie różnych technik nakładania koloru - jaki efekt chciał autor osiągnąć (na przykład określenie charakteru postaci działających w Sin City poprzez trzeciego koloru: Yellow Bastard, Goldie itp.).

Tutaj tez musisz zaczac praktycznie od poczatku, czyli od "Yellow Kida", potem "Little Nemo", "Tintin", malowanie na blaudrukach, pierwsze, rewolucyjne eksperymenty Corbena, wczesniej rewolucja w wykonani Brecci, niesamowite komiksy z cylku "Marcenary" Segrellesa czy "Storm" Dona Lawrenca, Bilal, Druillet, zmiana swiadomosci tak tworcow jak i czytelnikow pod wplywem ""Metal Hurlant"/"Heavy Metal" etc. duuuuuzo tego.

Offline meatinaplasticsack

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2035 dnia: Maj 22, 2011, 03:51:18 pm »
"dodatkowy kolor" nawiazuje do nazewnictwa stosowanego przez polskich wydawcow, przy komiksach tego typu stosuja oni opis "komiks dwukolorowy" (w odroznieniu od "czarno-bialego"). Potrzebujesz listy?
to tak na szybko:
"Sin City", "5 to liczba doskonala", "Kobieta mego zycia, kobieta moich snow", "Ghost World", "Samotnosc rajdowca"
Dzięki - tak właśnie mi się kojarzyło... :smile:


warto tez pomyslec o kolorach przypisanych do postaci np. w amerykanskim mainstreamie action comics, np. tu:
http://forums.comicbookresources.com/showthread.php?t=281501
Oj, warto warto - na pewno to wykorzystam. Dzięki wielkie. :wink:


Image Comics fajnie to pokazalo realizujac "wstecznie" komiksy z postaciami ze swoich serii w stylizacji drukarskiej na dane "komiksowe epoki"
A o tym nie wiedziałem. Być może to jest własnie strzał w przysłowiową dziesiątkę? Jak to namierzyć? Chodzi o ogólny charakter wydawnictwa i komiksów które wydaje czy to był jednorazowy projekt? Ma to jakąś nazwę, jest gdzieś w internecie coś na ten temat?


do tego dochodzi "zredukowana paleta" jako celowy zabieg (artystyczny, finansowy, technologiczny), np. "Wszysko zle" Kozy, "Projekt: Czlowiek" Endo, albo takie akcje jak produkcje z wydawnictwa Nobrow, gdzie swiadomym ograniczeniem jest wybrana technologia druku, itd. itp.
To są już wnioski i te przykłady, o których pisałem. Bardzo dobre naprowadzenie - po raz kolejny jestem wdzięczny. :smile: Tylko mam wrażenie, że nie do końca dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi z tymi przykładami. No nic, niżej bardziej się postaram. :wink:


Tutaj tez musisz zaczac praktycznie od poczatku, czyli od "Yellow Kida", potem "Little Nemo", "Tintin", malowanie na blaudrukach, pierwsze, rewolucyjne eksperymenty Corbena, wczesniej rewolucja w wykonani Brecci, niesamowite komiksy z cylku "Marcenary" Segrellesa czy "Storm" Dona Lawrenca, Bilal, Druillet, zmiana swiadomosci tak tworcow jak i czytelnikow pod wplywem ""Metal Hurlant"/"Heavy Metal" etc. duuuuuzo tego.
No właśnie dużo... :/ Na szczęście ja nie muszę robić tego chronologicznie (yellow kid i little nemo to kamienie milowe ale dla "historii" komiksu - mnie interesuje raczej "ciekawe wykorzystanie koloru w procesie twórczym w celu osiągnięcia konkretnego efektu"), ponieważ moje wystąpienie/referat/publikacja i tak będzie dla laików. Mnie interesują przypadki najbardziej charakterystyczne, ponieważ mam taki temat: "Funkcje koloru w komiksie na podstawie wybranych przykładów". Oczywiście teoretyczna część musi zawierać opis podstawowych technik, wyjaśnienie ograniczeń pierwszych poważnych komiksów (tylko skąd publikacje na ten temat?) oraz obecne możliwości twórców (plus przykłady). "Klasyk" (dla mnie) w tej chwili to nie tyle "Yellow Kid", co właśnie Sin City, ponieważ efekt, jaki uzyskał Miller dodając trzeci kolor jest niezwykły - określa charakter postaci. I dlatego Sin City jest jednym z najważniejszych dzieł tej sztuki. Albo: dlaczego Sandman (kolejny "klasyk") jest dosyć "ciemnym" komiksem, w którym dominują określone barwy? To celowy zabieg, ale już barwy Supermana wynikają z ograniczenia palety barw.


Ogromnie mi pomogłeś, więc po raz kolejny Ci dziękuję. :smile: Będę dalej szperał i gdybał jak to zrobić... No i oczywiście czekał na kolejne komentarze - są dla mnie bardzo ważne i pouczające. :wink:

Offline kas1

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2036 dnia: Czerwiec 01, 2011, 01:51:30 pm »
Wiem, ze gdzieś tutaj było ale nie mogę znaleźć odpowiedniego tematu. Ktoś kiedyś polecał jakiś dobry program do katalogowania kolekcji komiksów. Ktoś pamięta? Program liczył nawet wartość kolekcji. 

Offline krakers

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2037 dnia: Czerwiec 01, 2011, 02:27:22 pm »
Wiem, ze gdzieś tutaj było ale nie mogę znaleźć odpowiedniego tematu. Ktoś kiedyś polecał jakiś dobry program do katalogowania kolekcji komiksów. Ktoś pamięta? Program liczył nawet wartość kolekcji. 

Tu jest wymienionych kilka ,może to jeden z nich http://komiks.nast.pl/artykul/2921/Oprogramowanie-kolekcjonerskie-aplikacje-stosowane-przy-katalogowania-zbiorow/

Offline silent.bob

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2038 dnia: Czerwiec 01, 2011, 09:00:28 pm »
 
Wiem, ze gdzieś tutaj było ale nie mogę znaleźć odpowiedniego tematu. Ktoś kiedyś polecał jakiś dobry program do katalogowania kolekcji komiksów. Ktoś pamięta? Program liczył nawet wartość kolekcji. 

Od dłuższego czasu "dłubię" właśnie program do katalogowania.
Zapraszam niedługo: MyComicCollector
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2014, 05:35:38 pm wysłana przez silent.bob »

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2039 dnia: Czerwiec 02, 2011, 11:08:00 pm »
"Manhwa" - jak to się wymawia?