Autor Wątek: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)  (Przeczytany 923634 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2310 dnia: Kwiecień 17, 2013, 11:21:20 am »
Tak się zastanawiam od jakiegoś czasu - co miał na celu stosowany zabieg z pogrubianiem, części słów w dymkach dialogowych? Podejrzewam, że ma to związek z chęcią ich wyróżnienia, zwrócenia na nie uwagi, czy pokazaniem w ten sposób emocji, ale nie wszystkie te słowa mają uzasadnienie do czegoś takiego. Czy może to tylko kwestia wyglądu? Obecnie już chyba nie jest to tak często stosowane jak kiedyś.
Dwa zdjęcia, żeby pokazać o co mi chodzi:





"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

fragsel

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2311 dnia: Kwiecień 17, 2013, 11:31:11 am »
jedno słowo: emfaza

sprawdź tutaj. dość fajnie to rozrysowali (strona po angielsku):
http://www.blambot.com/grammar.shtml


W Twoim przykładzie wszystkie wyróżnione wyrazy są uzasadnione: Mysterio, Won, Spiderman, nobody (kto, co zrobił, kogo, i ważne bo nikt inny tego nie zrobił), Warned, what, her, khrushchev, quiet (byłeś ostrzeżony, ale co się stało, że o kobietę, że ma takie szanse jak chruszczow- absurdalność zaczepki wzmocniona przez absurdalność przykładu, ucisza)
Emfaza. 100%
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2013, 11:37:27 am wysłana przez fragsel »

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2312 dnia: Kwiecień 17, 2013, 12:37:07 pm »
Podziękować!

No już bardziej niż na stronie, którą podałeś, wytłumaczyć się nie da ;)

Rozwiałeś moje wszelkie wątpliwości.

Jedna kwestia - czemu obecnie (Superior Spider Man) zrezygnowano z takiego zabiegu?
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

fragsel

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2313 dnia: Kwiecień 17, 2013, 01:08:19 pm »
Jedna kwestia - czemu obecnie (Superior Spider Man) zrezygnowano z takiego zabiegu?

Nie mam tego potwierdzonego, ale zaryzykowałbym twierdzenie, że winne temu odejście od ręcznego wpisywania literek. Kiedyś jak robił to "letterer" to myślę, że pogrubienie nie stwarzało aż takiego dużego problemu/nakładu pracy (grubszy pisak brał?). W dobie komputerów, oszczędności, skrótów klawiszowych, braku czasu itp. bawienie się w emfazę (której i tak większość czytelników nie zauważy, a mało kto doceni) jest nieopłacalne.
Choć przypominam, że to tylko teoria. Ale moim zdaniem bardzo prawdopodobna.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2314 dnia: Kwiecień 17, 2013, 01:51:11 pm »
Nie mam tego potwierdzonego, ale zaryzykowałbym twierdzenie, że winne temu odejście od ręcznego wpisywania literek. Kiedyś jak robił to "letterer" to myślę, że pogrubienie nie stwarzało aż takiego dużego problemu/nakładu pracy (grubszy pisak brał?). W dobie komputerów, oszczędności, skrótów klawiszowych, braku czasu itp. bawienie się w emfazę (której i tak większość czytelników nie zauważy, a mało kto doceni) jest nieopłacalne.
Choć przypominam, że to tylko teoria. Ale moim zdaniem bardzo prawdopodobna.

Jest to przekonywujące co piszesz, ale z drugiej strony, właśnie w czasach komputerów, kliknięcie przycisku "B" - pogrubienie - jest to jeszcze łatwiejsze.

ps. ja zauważyłem  :wink:
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

fragsel

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2315 dnia: Kwiecień 17, 2013, 02:03:15 pm »
Jest to przekonywujące co piszesz, ale z drugiej strony, właśnie w czasach komputerów, kliknięcie przycisku "B" - pogrubienie - jest to jeszcze łatwiejsze.

No nie wiem. Przypomnij sobie jak pracujesz przy komputerze, coś tam piszesz. I co kilka wyrazó musisz kliknąć B a potem odklinkąć B. Za chwilę znowu kliknąć i za chwilę odkliknąć. I tak w kółko.
A teraz pomyśl, że uświadamiasz sobie, że tak naprawdę nie musisz tego robić, chyba że bardzo chcesz. To tylko Twoja wola. Jak Ci się chce to rób. Będziesz robił?
Do tego dochodzą jeszcze koszty drukowania. jedna literka pogrubiona pewnie nie uszczupli Twego konta, ale kilka milionów? Razy kilkadziesiąt zeszytów? Razy Kilka miesięcy?
A przypominam Ci, że tak naprawdę nie musisz tego robić. Twoja wola. Robiłbyś?

ps. ja zauważyłem  :wink:

A teraz sobie pomyśl o dwóch pracownikach:
Jeden (nazwijmy go John) musi odpowiadać na maile od osób, którym przeszkadza brak pogrubień w komiksach, bo im się to w starych komiksach tak bardzo podobało.
Drugi (nazwijmy go Steve) musi odpowiadać na maile ludzi, którym przeszkadza to, że bez żadnego widocznego powodu kupa wyrazów jest napisana jakimiś dziwnymi grubymi literami, przez co oczy się plączą. "po kiego grzyba w ogóle takie litery grube piszecie? chyba tylko po to by mieć wymówkę do podnoszenia cen"
Który z tych pracowników narobi się jak Pani z Infolinii Hatchette?

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2316 dnia: Kwiecień 17, 2013, 03:21:47 pm »

Który z tych pracowników narobi się jak Pani z Infolinii Hatchette?

 :lol: padłem! Pani z infolinii Hachette, będzie już chyba kultowa w środowisku komiksiarzy heh. Rozbawiłeś mnie solidnie swoim wpisem :)

Cytuj
No nie wiem. Przypomnij sobie jak pracujesz przy komputerze, coś tam   piszesz. I co kilka wyrazó musisz kliknąć B a potem odklinkąć B. Za   chwilę znowu kliknąć i za chwilę odkliknąć. I tak w kółko.

nie da się ukryć, że jest to upierdliwe - jak zresztą każda korekta - ale chyba mniej niż przekładanie non stop pisaków. Tak czy siak jednak, obydwie metody potwierdzają słuszność tego co napisałeś.

Jedna sprawa tylko, ciężko pogodzić się z tym, że rysownikowi się nie chce...

1) Jest to zajęcie, które lubi - sam przecież je wybrał,
2) Jest to jego pasja
3) Czytelnicy za to płacą, a on się utrzymuje,
4) W końcu to jego praca, do której się powinien przykładać.

Trochę to smutne, aczkolwiek prawdziwe, co napisałeś. Chłodna kalkulacja jest niestety w cenie. Przekładanie strat uzyskanych przez pogrubianie liter, przy takich dochodach jak ma np. Marvel to słaba rzecz. Niestety każdy grosz się liczy (stąd też 50 tysięcy reklam na 25 stronach komiksu).

Czy ja bym robił? to zależy jaki miałbym styl tworzenia rysunków i dymków. Jeśli robiłbym tak od początku to pewnie bym nie przestawał, ale fakt, że może się nie chcieć ;)

Co do pytania odnośnie Pani z infolinii... Wiesz nigdy nie myślałem o tych literach, że mogłoby to komuś przeszkadzać. Owszem nie każdy musi załapać o co w nich chodzi czy je zauważyć, ale że komuś się to nie spodoba i będzie pisał skargi do Pani z infolinii, to bym nie pomyślał. Naprawdę myślisz, że są takie osoby? hmm...pewnie tak, skoro już się od tego odeszło ;)
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Memling

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2317 dnia: Kwiecień 17, 2013, 08:43:07 pm »
Pogrubianie niektórych wyrazów w dymkach ma swoje historyczne uzasadnienie i jest opisane w literaturze przedmiotu. Podobnie jak żółte tła pod komentarzami. Wystarczy trochę poczytać o historii komiksu amerykańskiego - Golden Age of Comics, Silver Age of Comics, Bronze Age of Comics itd... Pozdrawiam.
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

fragsel

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2318 dnia: Kwiecień 17, 2013, 10:00:11 pm »
Pogrubianie niektórych wyrazów w dymkach ma swoje historyczne uzasadnienie i jest opisane w literaturze przedmiotu. Podobnie jak żółte tła pod komentarzami. Wystarczy trochę poczytać o historii komiksu amerykańskiego - Golden Age of Comics, Silver Age of Comics, Bronze Age of Comics itd... Pozdrawiam.

Dałbyś radę coś przybliżyć na ten temat? Bo nie mam w tej chwili dostępu do takiej literatury, a podsyciłeś moją ciekawość.
O tym żółtym tle też...

Offline Memling

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2319 dnia: Kwiecień 18, 2013, 08:26:20 am »
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

fragsel

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2320 dnia: Kwiecień 18, 2013, 08:44:01 am »
Oczywiście. Jestem w trakcie fascynującej lektury książki, gdzie jest to opisane:

http://www.amazon.co.uk/Comics-Film-Games-Animation-Transmedia/dp/0240823788/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1366269935&sr=8-1&keywords=tyler+weaver

Dzięki. Dorzucę do wishlisty, to kiedyś może sobie kupię

Offline Memling

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2321 dnia: Kwiecień 18, 2013, 02:46:08 pm »
Proszę bardzo :)
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

Offline hans

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2322 dnia: Kwiecień 18, 2013, 04:43:53 pm »
Memling, a możesz napisać parę słów o uzasadnieniu żółtego tła w ramkach? Nie dostanę pewnie tej książki, a bardzo mnie zaciekawiłeś.

Offline Memling

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2323 dnia: Kwiecień 19, 2013, 10:30:39 am »
:) Cytat ze wspomnianej książki:

"Golden Age narration boxes are a direct descendant of the title cards of the silent film era, as comics creators of that time were raised on silent movies, and many of their creations were inspired by the swashbucklers of the silent era. In that regard, the narration in Golden Age comics is a hybrid of silent film title cards and the bombast of backyard (or city-street) play-acting."
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

N.N.

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2324 dnia: Kwiecień 19, 2013, 05:04:03 pm »
:smile: Cytat ze wspomnianej książki:

"Golden Age narration boxes are a direct descendant of the title cards of the silent film era, as comics creators of that time were raised on silent movies, and many of their creations were inspired by the swashbucklers of the silent era. In that regard, the narration in Golden Age comics is a hybrid of silent film title cards and the bombast of backyard (or city-street) play-acting."
To - za przeproszeniem - bzdura straszna jest. Domysł z gatunku swobodnego fantazjowania bez poczucia odpowiedzialności i związku z rzeczywistością. Nawet podczas ery niemych filmów napisy w komiksach nie przypominały plansz z napisami z niemych filmów, czemu zatem miałyby to robic w dziesięć lat po jej zakończeniu?
Nawiązując do wcześniejszej myśli dodam, że plansze w niemych filmach żółte nie były, bo filmy były czarno białe.
W latach trzydziestych napisy w historyjkach często (nie chcę pisać, że zawsze, bo to trudno sprawdzić) pojawiały się na tle obrazków - bez ramek. (Tak było w komiksach "Tarzan, Prince Valiant czy Flash Gordon) A przecież ich twórcy też chodzili do kina.
Ponadto:  Skoro napisy towarzyszyły historyjkom obrazkowym w czasach poprzedzających kino (zobaczcie - Historię świętej Rusi, Maxa i Moryca czy historyjki Topffera), to łatwiej byłoby postawić tezę, że twórcy filmów inspirowali się nimi kręcąc swoje widowiska, a nie odwrotnie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2013, 05:39:15 pm wysłana przez N.N. »

 

anything