Autor Wątek: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)  (Przeczytany 924480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kokosz

Podziemie niepodległościowe w Kongresówce
« Odpowiedź #2625 dnia: Luty 03, 2014, 08:21:30 am »
Mam pomysł na scenariusz komiksu, którego akcja dzieje się w Warszawie ok. roku 1900, a bohater jest członkiem podziemia niepodległościowego. Czy ktoś wie jak działały takie organizacje i mógłby pomóc krótką konsultacją lub wskazaniem jakiś źródeł?

Nie chodzi mi o doktoryzowanie się z historii, ma to być tło, ale chciałbym, żeby było w miarę zgodne z historią. Przykładowo - gdyby akcja miała się dziać w czasie II wojny, sprawa byłaby prosta, bo z licznych filmów, książek czy komiksów mam obraz działalności podziemnej pod okupacją hitlerowską. Bohater mógłby malować kotwice albo organizować polskie szkoły. A jak to wyglądało w Kongresówce - nie mam pojęcia.

Jakie działania podejmowali Polacy w ramach organizacji niepodległościowych i jakie służby (policja czy jakas służba bezpieczeństwa) je zwalczały?

Offline Nawimar

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2626 dnia: Luty 03, 2014, 08:57:02 am »
Kokosz - świetny temat! Gratuluję wzięcia go na warsztat! Już tylko osoba Marcina Kasprzaka zapewniłaby nie mało wrażeń czytelnikom (zwłaszcza scena jego pochwycenia przez carską żandarmerię). Ale do rzeczy:
 
Proponowałbym zapoznać się ze zwięzłym opracowaniem Feliksa Tycha "Rok 1905" opublikowanym w serii zeszytów "Dzieje Narodu i Państwa Polskiego". Pomimo kondensacji tematu treść opracowania pozwala na wyrobienie sobie ogólnego rozeznania w ówczesnej, bardzo dynamicznej sytuacji. Całkiem udanie przedstawiono m.in. kulisy nieudanego zamachu na generała-gubernatora Gieorgija Skałona. Pozycja ta bez większych problemów powinna być dostępna w pierwszej z brzegu bibliotece osiedlowej (o ile w Twojej okolicy jeszcze jakaś się ostała), bądź też w antykwariatach. Zwykle za oszałamiającą kwotę kilku złotych.
 
Całkiem obszerne omówienie tematu znajdziesz również w biografiach Piłsudskiego (Włodzimierz Suleja) i Dmowskiego (Krzysztof Kawalec) wydanych przez Ossolineum. Walają się na tanich książkach za 15 zł od sztuki.
 
Henryk Wereszycki i jego "Historia polityczna Polski: 1864-1918" to być może dziełko nie pierwszej młodości, ale wciąż całkiem trafnie definiujące proces kształtowania się organizacji o których wspominasz. W każdej z tych publikacji znajdziesz bibliografię z wskazaniem źródeł z epoki. W razie zapotrzebowania na inne tytuły to chętnie pomogę. No i oczywiście trzymam kciuki za projekt :)

Offline turucorp

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2627 dnia: Luty 03, 2014, 09:10:56 am »
Przykładowo - gdyby akcja miała się dziać w czasie II wojny, sprawa byłaby prosta, bo z licznych filmów, książek czy komiksów mam obraz działalności podziemnej pod okupacją hitlerowską. Bohater mógłby malować kotwice albo organizować polskie szkoły. A jak to wyglądało w Kongresówce - nie mam pojęcia.

ja bym z tym brakiem filmow nie przesadzal, bo troche tego powstalo (moze sie przydac przy wizualizacji ;) ), moze nie wysokich lotow, ale wprowadzaja w klimat.
http://www.filmweb.pl/film/Kanalia-1990-6677
http://www.filmweb.pl/film/Prowokator-1995-1180
http://www.filmweb.pl/film/W+bia%C5%82y+dzie%C5%84-1980-11493
http://www.filmweb.pl/film/Gor%C4%85czka.+Dzieje+jednego+pocisku-1980-5903

Offline Kokosz

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2628 dnia: Luty 03, 2014, 09:32:28 am »
Nawimar - dzięki za propozycje, ale konspiracja ma być tylko punktem wyjścia. Tak naprawdę wystarczyłby jeden dobry artykuł w internecie, dotyczący właśnie tego tematu. Jak nie znajdę - przejdę się do biblioteki.

Turu - dzieki za linki, wizualizacja na pewno się przyda. Z wymienionych widziałem Prowokatora, ale raz że samej konspiracji tam niewiele na początku, a potem już tylko góry; dwa że bohater jest zamachowcem, czyli działa w "siłowej" części konspiracji, a mój ma być z drugiej strony - właśnie jakieś szkoły, ulotki - działania codzienne i bez przemocy.

Pozostałe filmy chętnie obejrzę.

Offline Nawimar

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2629 dnia: Luty 03, 2014, 09:52:15 am »
Kokosz: "Tak naprawdę wystarczyłby jeden dobry artykuł w internecie"
 
Ale mnie zgasiłeś :) A już myślałem, że to coś poważniejszego. Trudno się mówi. Co nie zmienia faktu, że bardzo jestem ciekaw końcowego efektu.

Offline Kokosz

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2630 dnia: Luty 03, 2014, 09:57:00 am »
Ale mnie zgasiłeś :) A już myślałem, że to coś poważniejszego. Trudno się mówi. Co nie zmienia faktu, że bardzo jestem ciekaw końcowego efektu.

Przykro mi, sam komiks zdecydowanie ma być z tych lekkich, co nie znaczy, że w scenografię można wrzucić pierwszą lepszą bzdurę, stąd moje pytanie...

Offline ajot66

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2631 dnia: Luty 07, 2014, 09:28:34 pm »
O rany! Nie wiedziałem, że ktoś uznał "Zbyt długą jesień" za jeden z najważniejszych komiksów polskich lat 90. Ciekawe kto i na jakiej podstawie.

Na mnie zrobił potężne wrażenie, jest wysoko na topie :) 

Offline gizmo91

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2632 dnia: Luty 08, 2014, 01:32:00 pm »
Jako, że moje pytanie nie za bardzo pasuje do giełdy to postanowiłem napisać tutaj.


Szukam kogoś kto byłby w stanie ocenić czy komiksy widoczne na zdjęciach mają jakąkolwiek wartość kolekcjonerską.
Zeszyty mam "po ojcu" i mimo iż też poniekąd interesuję się komiksem, to jednak bardziej ciągnie mnie do DC/Marvela/TWD.
Załączam więc fotki i będę wdzięczny za wszelkie porady i uwagi.
Komiksy są w bardzo dobrym stanie.





Deg

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2633 dnia: Luty 08, 2014, 07:55:19 pm »
Relax, Żbik, Alfy - to chyba najrzadsze rzeczy z tego zestawu, ale kokosów na nich raczej nie zbijesz, chyba że są naprawdę w idealnym stanie i znajdziesz kogoś, kto takich szuka...

Offline Rzenio

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2634 dnia: Luty 18, 2014, 10:13:01 am »
Takie pytanie: czy ktoś się orientuje jak ilość wejść na stronę/fejsa/bloga przekłada się na ewentualną sprzedaż? tak statystycznie
http://protektorzy.blogspot.com - kolejna seria, która odmieni rynek polskiego komiksu:)

Offline Death

Serie z Egmontu, lata 90.
« Odpowiedź #2635 dnia: Luty 26, 2014, 12:51:42 pm »
W latach 90-tych, jeszcze przed magazynem Świat Komiksu i późniejszym boomem z Klubem Świata Komiksu na przełomie 1999/2000, Egmont wydawał Asteriksa i seria znakomicie przyjęła się na rynku, dlatego cały czas wydawali nowe tomy (30 tomów 1990-1997). Egmont podejmował też próby wydawania innych znakomitych serii, ale coś mu nie wychodziło.

Lucky Luke: 4 albumy - 1992
Przygody Tintina: 2 albumy - 1994
Thorgal: 2 albumy - 1994 i 1995
Smerfy: 5 albumów - 1997 i 1998

Jakie jeszcze znacie serie, które Egmont próbował wprowadzić na rynek w latach 90-tych, ale padły po paru numerach? Były jeszcze jakieś?
Swoją drogą ciekawe dlaczego Asteriks się przyjął, a te nie...

Offline wookasch

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2636 dnia: Luty 26, 2014, 01:09:10 pm »
Innych już nie kojarzę, choć głowy nie dam. Ale przypomniałeś mi o Smerfach, byłem fanem :) Co do popularności, to też głowy nie dam, ale z tego co pamiętam to Asteriksy w większości kiosków ruchu leżały (tam je kupowałem zawsze), a co do innych była bieda z dostępnością. Smerfy kupiłem na wczasach nad morzem, a potem w Warszawie dopiero w jakiejś jednej księgarni znalazłem. TinTina z tamtych lat w ogóle nigdzie nie widziałem.

Offline maximumcarnage

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2637 dnia: Luty 26, 2014, 01:22:54 pm »
Ale przypomniałeś mi o Smerfach, byłem fanem :smile:

Smerfy były zajebiste. Też byłem fanem. I nie rozumiem czemu seria upadła skoro "Smerfy" to zawsze była jedna z najchętniej oglądanych przez dzieciaki dobranocek.

Offline Death

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2638 dnia: Luty 26, 2014, 01:26:08 pm »
Ja Luki czytałem od kuzyna, Asteriksy do Belgów (czyli 24. albumu) od dwóch kuzynów, bo mieli różne części (ale na szczęście razem mieli całość), potem już nie kupowali, a jak widziałem w kiosku w różnych momentach Rów, Syna i Odyseję, to mi mama za każdym razem nie chciała kupić ( :sad: :wink: ), a Reszechezadę kupiłem już sobie sam za pieniądze ze zrywania czereśni (miałem 11 lat). No i aż do Galery już sam zbierałem białą, a potem zaczęła wychodzić granatowa i w końcu kupiłem te albumy, które wcześniej miałem od kuzynów, no i te 3 nigdy nie czytane (Odyseja totalnie zajebista).  :smile:  Zawsze robię matce wyrzuty i jej przypominam, że moje najgorsze wspomnienie z dzieciństwa to właśnie moment, jak widziałem za szybą kiosku Asteriksa i Obeliksa na wielbłądzie, a ona za nic w świecie nie chciał mi tego kupić.

Smerfy to kupiłem przypadkowo na wycieczce w Zakopanem (1. numer, potem kupiłem jeszcze 2 albumy, a dwóch innych nigdzie nie widziałem).
A co do Tintina i Thorgala to nawet nie wiedziałem, że wtedy wyszły. Nigdzie ich nie napotkałem, dopiero po latach się o nich dowiedziałem. Jak w 1999 roku wyszło Piętno wygnańców, to byłem zaskoczony, że nie wydali poprzednich 2-3 albumów, nie miałem pojęcia o tych z 1994 i 1995.

Ja nadal jestem fanem Smerfów, pół roku temu dałem na Allegro chyba ze 45 złotych za brakujący egmontowy nigdy nie czytany album. I to w stanie takim sobie. :smile:

Offline wookasch

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #2639 dnia: Luty 26, 2014, 01:52:24 pm »
Faktycznie, Thorgala też wtedy nigdzie nie widziałem w sklepach, ale kumpel miał Słoneczny miecz, bardziej Strażniczki kluczy z Korony poszukiwałem, z tego co pamiętam. A że wtedy już działał wak (w tamtych czasach chyba serwis-komiksowy.pl się to nazywało) to się przed Piętnem wygnańców wszystkiego dowiedziałem co do poprzednich tomów. Ale zdobycie ich rzeczywiście graniczyło z cudem.

maximumcarnage: moim zdaniem Smerfy poległy właśnie przez dostępność, a właściwie jej brak. Mało kto o tym wiedział po prostu, ja mimo że zwracałem uwagę zawsze na komiksy, dowiedziałem się o nich dopiero 400 km od miejsca zamieszkania ;)

 

anything