trawa

Autor Wątek: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)  (Przeczytany 924276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gobender

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3405 dnia: Maj 08, 2016, 09:19:51 am »
Le Vagabond des Limbes to pokręcona seria, oniryczna, dziwna i parodyczna miejscami, nie ma szans żeby ktoś to w Polsce wydał a już na pewno nie zostałaby skończona.

Francuskie to jedno, ale dopiero teraz skumałem, ze przecież w Heavy Metalach były 2 tomy po angielsku. To jest naprawde fajna rzecz. Byłoby cudownie, gdyby ktoś zadziałał i to wydał, bo pod względem scenariuszowym jest na poziomie Valeriana choć trochę bardziej "egdy", a rysunek jest moim zdaniem nawet lepszy.

Offline raj666

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3406 dnia: Maj 08, 2016, 08:46:55 pm »
Nie wiedziałem że Vagabondes ukazało się w Heavy metal, czy to dwa pierwsze tomy? Te są rzeczywiście dość normalne ale potem robi się naprawdę edgy, z tych tylko co pamiętam album dziejący się we śnie bohatera, album zdaje się rozegrany w umyśle bohaterki która jest snem Axlea, album na ziemi jaką znamy która okazuje się snem, album parodia polityczna ziemi ale rozegrana na jakiejś wymyślonej planecie. że już pominę co się wyprawiało z Muskym czy z ojcem Axle'a.  A nigdy nie dotarłem poza 16 czy 17 album. Ten komiks później robi się niemożliwy do nadążania fabularnie, nie wiem czy dożyję czasu kiedy to skompletuję i przeczytam, bo jakoś zawsze inne rzeczy mi wyskakują zakupowo. Ale te pierwsze albumy były naprawdę super, chciało się poznać dalszy ciąg. Tylko że potem to jest coś nieprawdopodobnego fabularnie.

Offline gobender

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3407 dnia: Maj 11, 2016, 02:18:27 pm »
To nie były pierwsze tylko 5 i 6. Jedyne, które wyszły jako tomy angielskojezyczne.

Cóż.. teraz człowiek żałuje, że za młodu się wagarowało na francuskim...

Offline chch

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3408 dnia: Maj 19, 2016, 01:53:37 pm »
Czy jest na sali jakiś miłośnik przygód Sherlocka Holmesa? Zastanawiam się nad zapoznaniem się z książkowym pierwowzorem i pogubiłem się w liczbie dostępnych wydań (wydawnictw Rea, Algo, Zysk i Spółka, Dolnośląskie - jeśli dobrze pamiętam). Jest jakieś ulubione tłumaczenie/wydanie Sherlockologów (czy jak tam na siebie mówią)?
EGMONCIE - DZIĘKUJĘ i proszę o:
- KOLEJNE WYDANIE ŻiCSMcK Z POPRAWIONYMI MATERIAŁAMI GRAFICZNYMI (SZCZEGÓLNIE W 7. I 12. ROZDZIALE), PEŁNĄ WERSJĄ "OSTATNIEJ PODRÓŻY DO DAWSON, PIERWSZĄ DZIESIĘCIOCENTÓWKĄ I SKARBEM HOLENDRA.
- A small Killing i DC Universe by Alan Moore

Offline Garf

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3409 dnia: Maj 19, 2016, 06:59:59 pm »
Jakiś czas temu mieliśmy zbliżoną dyskusję w temacie o Sherlocku :smile:

Ja najbardziej lubię wydania oficyny RYTM - po części z sentymentu, bo to były jedne z moich pierwszych Sherlocków, ale także dlatego, że naprawdę dobrze mi się je czytało, zwłaszcza "Przygody" i "Zagadki". To zbiory opowiadań i mają kilku różnych tłumaczy. W dodatku dobrze wydane (twarda oprawa, ładna okładka) i za przyzwoitą cenę (na Internecie pewnie jeszcze taniej da się znaleźć). Niestety, wewnątrz nie mają ilustracji i chyba "Pies Baskerville'ów" już się wyczerpał.

Mam też słabość do starych, peerelowskich wydań - takie powieści z serii "Klub srebrnego klucza" czy zbiorki "Doktor Watson opowiada" albo "Sherlock Holmes niepokonany" mają swój klimat :smile: Ale to tylko na Allegro, w antykwariatach albo na targach staroci, no i w stanie idealnym raczej nie będą. Polecam anonimowy przekład "Psa Baskerville'ów" z "Klubu srebrnego klucza" - potem użyto go w paru nowszych wydaniach, np. w tym dwujęzycznym wydawnictwa MG.

Z nowszych te z Wydawnictwa Dolnośląskiego są chyba przyzwoite. Porządny przekład ma też ta wielka "Księga wszystkich dokonań" wydawnictwa REA, a jeśli ktoś chce mieć całość Holmesa i uniknąć problemów z dublowaniem opowiadań, to chyba najlepsza opcja (jednak tu też obrazków brak, a są też tacy, co preferują mniejsze formaty niż taka "kobyła" :smile: ). Piszę to po niezbyt wnikliwych przeglądach, ale nie trafiłem w nich na nic, co by zgrzytało podczas lektury.

Przekłady Ewy Łozińskiej-Małkiewicz z wydawnictwa Algo (to chyba wyszło w kilku szatach graficznych) jakoś mnie nie przekonuje. Może to kwestia gustu, ale ilekroć sięgnąłem po pozycje z tej serii w księgarni, zawsze otwierały mi się na zdaniu, które brzmiało dość niezręcznie. Może to kwestia mojego zakorzenienia w tych starszych przekładach? Trudno orzec. Może ta seria zyskuje przy całościowej lekturze.

Natomiast nie polecałbym wersji z Zysku. Ładna oprawa, ilustracje, całościowe, ale przekłada Jerzy Łoziński (tak, ten od "Władcy Pierścieni"). Nie chodzi mi tu o uprzedzenia co do osoby tłumacza, ale rzuciłem okiem w księgarni i szybko mnie odrzuciło. Holmes i Watson mówią sobie na "pan" nawet jak już się dobrze znają, składnia zdania bywała sztywnie przełożona z angielskiego, a np. we fragmencie "Znaku czterech" z pewnym służącym tłumacz tak mocno chciał zaznaczyć, że postać mówi "niskim rejestrem", że przesadzona stylizacja wypadła niemal komicznie.

To takie moje subiektywne odczucia :smile: Być może inni naświetlą sprawę z różnych kątów. Ogólnie rzecz biorąc - ja na spróbowanie i początek polecałbym "Przygody Sherlocka Holmesa" z wydawnictwa RYTM i może "Psa Baskerville'ów" z tym anonimowym przekładem, a dla komplecisty - "Księgę wszystkich dokonań" z REA.
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2016, 07:06:10 pm wysłana przez Garf »
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline chch

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3410 dnia: Maj 20, 2016, 04:33:50 am »
Dzięki, Garf. Ale mi przypomniałeś, faktycznie Łoziński Władcę Pierścieni przekładał. Nawet długi czas miałem jego wersję na półce, póki nie pożyczyłem siostrzeńcowi i nie zalał czymś, i nawet mi się podobał ten znienawidzony powszechnie przekład. Ale wracając do tematu - nie wiedziałem, ze Rytm wydał Sherlocka, TA księga wszystkich dokonań kusi, ale ciężko czytać taką kobyłę. Tak czy siak miło, że odpowiedziałeś. :)
EGMONCIE - DZIĘKUJĘ i proszę o:
- KOLEJNE WYDANIE ŻiCSMcK Z POPRAWIONYMI MATERIAŁAMI GRAFICZNYMI (SZCZEGÓLNIE W 7. I 12. ROZDZIALE), PEŁNĄ WERSJĄ "OSTATNIEJ PODRÓŻY DO DAWSON, PIERWSZĄ DZIESIĘCIOCENTÓWKĄ I SKARBEM HOLENDRA.
- A small Killing i DC Universe by Alan Moore

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3411 dnia: Maj 20, 2016, 09:28:03 am »
[...] TA księga wszystkich dokonań kusi, ale ciężko czytać taką kobyłę.
"Księga wszystkich dokonań" to rzeczywiście jest niezła kobyła, ale pomimo tego jest ona nadzwyczaj lekka, że aż czlowiek się dziwi jak ją do ręki weźmie. Z tego względu jest to jedna z dziwniejszych książek, które posiadam. Podejrzewam nawet, że jej masa w rzeczywistości jest normalną masą jaką mają takie kobyły, a wspomniane uczucie lekkości powstaje ponieważ materiał, z którego wykonana jest książka, emituje pole antygrawitacyjne. Podsumowując, lekkość bytu jest tutaj znośna.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3412 dnia: Czerwiec 05, 2016, 06:40:36 pm »
Szukam informacji o MFKiG od początku jego istnienia i o twórcach. Szukam też informacji o łódzkim komiksie np. "gazetowym" czy np. "Wicek i Wacek". Jeśli ktoś może jakoś pomóc będę zobowiązany.


Przepraszam, ze w dwóch miejscach wklejam to samo.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3413 dnia: Czerwiec 05, 2016, 07:37:45 pm »
Pierwszy konwent odbył się w Kielcach.
http://www.aqq.com.pl/11_002.html


Dużo informacji zawsze publikował magazyn AQQ. Tutaj masz stronkę. W zakładce archiwalne AQQ można przeczytać co zawierały poszczególne numery. Nowsze można trafić na allegro.


http://www.aqq.com.pl/


Tutaj lista laureatów konkursu komiksowego:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_laureat%C3%B3w_konkursu_komiksowego_na_Mi%C4%99dzynarodowym_Festiwalu_Komiksu_w_%C5%81odzi#1991


Tutaj pobieżna historia festiwalu:
uml.lodz.pl/get.php?id=4530


Sporo informacji można wyczytać w:
http://www.zeszytykomiksowe.org/zk16
Obecnie chyba cały nakład został sprzedany.
Chyba tu da się kupić:
http://centrala.org.uk/pl/sklep/zeszyty-komiksowe-16-polski-komiks-lat-dziewiecdziesiatych/


Ta pozycja dotyczy historii festiwalu i Stowarzyszenia Twórców "Contur"
http://www.incal.com.pl/contur-story.html
Sklep pokazuje książkę jako pozycję dostępną.


Sporo można wyczytać z magazynów Komiks Forum, wspomniane AQQ, Arena Komiks, Czas Komiksu, plus ziny z lat 90-tych.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2016, 07:49:11 pm wysłana przez Archelon »
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3414 dnia: Czerwiec 05, 2016, 08:34:46 pm »
Serdeczne dzięki!
Te Zeszyty Komiksowe akurat posiadam. Książka o Conturze na pewno się przyda, bo znalazłem właśnie ją jako przypis w jednym artykule. Było tam wymienione też coś takiego - Piotr Kasiński Święto obrazkowych opowieści. Kronika Miasta Łodzi


Niestety ta strona UMŁ nie działa.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje, również o łódzkim komiksie to jestem otwarty na propozycję. Ewentualnie jeśli ktoś posiada jakieś wspomniane przez kolege wyżej ziny i mógłby zeskanować (oczywiście mówię o tych niedostępnych bez piracenia)lub sprzedać to również proszę pisać.
Jeszcze raz serdeczne podziękowania Archelon!
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline hans

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3415 dnia: Czerwiec 05, 2016, 09:30:33 pm »
Niestety ta strona UMŁ nie działa.

Skopiuj wpisany url i wklej do przeglądarki.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3416 dnia: Czerwiec 05, 2016, 09:52:24 pm »
Skopiuj wpisany url i wklej do przeglądarki.


Dzięki bardzo. To jest to co właśnie też mam i tam jest wymieniona przeze mnie pozycja.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3417 dnia: Czerwiec 05, 2016, 09:58:45 pm »
Tutaj masz relacje, fotorelacje z festiwalu od 2000 roku.
http://wrak.pl/index.php?strona=imprezy
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline polska312

Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3418 dnia: Czerwiec 08, 2016, 02:18:04 pm »
Witam.
Może ktoś mi pomorze i wyjaśni jak rozpoznać 1 wydanie komiksu:
Solidarność 500 pierwszych dni.
Z góry dziękuję za pomoc.

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Szukam (informacji, porady, odpowiedzi na pytanie itp.)
« Odpowiedź #3419 dnia: Czerwiec 08, 2016, 03:00:40 pm »
Witam.
Może ktoś mi pomorze i wyjaśni jak rozpoznać 1 wydanie komiksu:
Solidarność 500 pierwszych dni.
Z góry dziękuję za pomoc.

faktycznie. Początki Solidarności to Pomorze.

a odpowiadając na pytanie - widziałem kilkanaście różnych wydań, nie jestem przekonany czy któreś było właśnie tym pierwszym....
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

 

anything