Autor Wątek: MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana  (Przeczytany 15633 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline len_corlney

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« dnia: Lipiec 22, 2005, 09:21:29 pm »
Czytał ktoś? Nie? No to dużo straciliście  8) . Poraz pierwszy spotkałem się z "Mrocznymi Materiami" ("His Dark Materials" - pojęcie pochodzi z "Raju utraconego" Johna Miltona) parę lat temu, kiedy wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało pierwsze dwa tomy w dziecięcej (beznadziejnej) serii "Tajemnica i przygoda". Nie zważając jednak na dołującą okładkę zatopiłem się w lekturze no i... cóż, jest to wielka proza, epicki dramat fantasy bijący na łeb na szyję takie wydawnicze sensjacje jak "Harry Potter" czy przegadany cykl "Mroczna Wieża" Stephena Kinga. Pullman wdaje się w wojnę z kościołem, pokazuje wiele światów, porywa nie przewidywalną akcją i rysuje realistyczne, wyraziste postaci bohaterów. Książka (a raczej trylogia) - chyba ze względu na wiek głównych bohaterów, którzy mają po 12 lat - została uznana za utwór dla dzieci... Ja raczej bym powiedział: młodzieży i dorosłych. Jeżeli myślicie, że dwa ostatnie tomy "Harry'ego Pottera" były brutalne i mroczne, to dowiedzcie się, że jest to dziecinna igraszka w porównaniu z "Mrocznymi Materiami", gdzie występują zdrady, morderstwa, oszustwa, przemoc i rozmowy o seksie. A poza tym, wątpię, aby dzieci interesowały długie rozmowy teologiczne prowadzone przez bohaterów.
Ostatnia część trylogii, "Bursztynowa Luneta", zdobyła prestiżową brytyjską Whitbeard Book Award dla najlepszej powieści 2001... To chyba mówi samo za siebie.
Rok temu całą trylogię opublikowało wydawnictwo Amber, no i cóż, zrobiło to znacznie na wyższym poziomie niż Prószyński i S-ka. Ale powieść nie trafiła 'niestety' na listy bestsellerów. Może to i dobrze? W każdym razie polecam ją każdemu miłośnikowi fantasy, s-fi i nie tylko - to znakomita lektura, utwór najwyższej klasy...
Chcę dłużej żyć... skur***lu"

Offline qwartz

...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2005, 12:49:58 pm »
Dobrze gadasz!
Iorek Byrnison rządzi! :D
Ufaj nielicznym, strzeż się pozostałych"

Offline Angelus

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 11, 2005, 02:37:35 pm »
Nie czytałam choc chciałam ale zniechecił mnie fakt, iż bohaterem jest chłopiec.Nie czytam też ,,Harrego Pottera" więc nie należę do jego fanów.Uznałam, ze to lektura nie dla mnie bo juz dawno skończyłam 12 lat.Ale skoro twierdzisz, ze to nie stanowi przeszkody to może przeczytam.
Aktualnie czytam 4 tom ,,Mrocznej Wieży" Kinga i nie uważam tego cyklu za przegadany.Jestem zachwycona światem Rolanda, jego przygodami, determinacją, kompanami, klimatem fantasy i zaskoczona, że King stworzył cos tak innego od dotychczasowych horrorów, które czytałam.Wciąga mnie ten świat coraz głębiej i pochłaniam kolejne tomy choc wiem, ze gdy już wraz z Rolandem dotrę do Wieży, bedzie mi smutno, ze jestesmy juz u celu. ;)
Nigdy nie pijam... wina"

Offline vanswirr

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 11, 2005, 03:07:20 pm »
Wiecie co, Panowie ? Oczywiscie pulmana nie czytałem, mrocznej wieży jeszce też nie, ale jeszcze trochę posiedzę na gildii fantastów, i stwierdzę że ja w życiu praktycznie nic nie przeczytałem, i jak zacznę nadrabiac braki, to doby mi nie starczy ;)
Jestem agentem Mossadu, ponadto za czarną robotę płaci mi CIA, FSB, Al-Kaida, koncerny energetyczne, Bilderbergowie, wydział XIII Watykanu, Kult Wielkiego Cthulhu, sztab wyborczy PO i oczywiście sam Szatan.

Offline Angelus

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 11, 2005, 03:19:49 pm »
Nie stresuj się, doba ma sporo godzin więc może jednak dasz radę. ;) Powodzenia!
A "Mroczną Wieżę" polecam jesli chcesz poznać nowe oblicze Kinga.Warto!
Nigdy nie pijam... wina"

Offline Raven

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2005, 05:19:40 pm »
Cytat: "Angelus"
Nie czytałam choc chciałam ale zniechecił mnie fakt, iż bohaterem jest chłopiec.
Nie wiem czemu Cię by to miało zniechęcić?? Poza tym głównym bohaterem jest dziewczynka a nie chłopiec:]

A sama trylogia(a raczej saga, bo autor tworzy własnie kolejne części) znakomita. Rzekłbym, że dawno mnie żadna książka fantastyczna nie przyciągnęła na tak długo. Mroczne, zajmujące, wciagające, cudeńko. A wszechświat Pullmanam który początkowo zaskakuje, szybko staje nam się niezmiernie bliski. Poza tym antyklerykalne poglądy autora również mnie przyciągnęły do owej książeczki:)
Teraz tylko czekam na pięknem, ilustrowane uzupełnienie trylogii w "Oksfordzie Lyry", które wyjdzie lada dzień. Na kolejną część "Księga Pyłu" niestety poczekamy jeszcze kilka ładnych lat.
Support Denmark!
Kupię Beastmenów:
http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=25874

Offline Angelus

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 17, 2005, 02:08:16 pm »
Cytat: "Raven"
Cytat: "Angelus"
Nie czytałam choc chciałam ale zniechecił mnie fakt, iż bohaterem jest chłopiec.
Nie wiem czemu Cię by to miało zniechęcić?? Poza tym głównym bohaterem jest dziewczynka a nie chłopiec:]


No bo niezbyt umiem sie wczuć w bohatera, którym jest dziecko a w dodatku chłopiec ale skoro mówisz, ze to dziewczynka, to może zmienię zdanie. ;)
To co napisałeś o trylogii brzmi interesująco, więc może przeczytam jak już dotrę do Mrocznej Wieży.Na razie mam jasno określony cel a jest nim Wieża. ;)
Nigdy nie pijam... wina"

Offline c885

wlasnie koncze...
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2005, 11:55:24 am »
Zostalo mi kolo 20 stron 3 tomu i juz mi zal ze wieczorem nie bede mial co czytac. Polecam kazdemu, choc jest jakis rozdzwiek, jakas nierownosc miedzy kazdym z tomow. Zaczyna sie dosc slodko i myslalem ze bedzie to ksiazka ktora bedzie mozna poczytac dziecku, ale potem nie jest juz az tak wesolo ;) Wydanie tego jako ksiazki dla dzieci to chyba wtopa porownywalna z wpuszczeniem SouthParku do kin i ustawienie granicy wiekowej jako b.o lub 12 lat ;) W kazdym razie goraco polecam.

Offline olaczek

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 19, 2005, 04:42:34 pm »
Ja jestem obecnie na 25 rozdziale 3-go tomu i dzis chyba go skoncze.
Genailny autor, genialna historia....  :D ...nic dodać nic ująć :)

Wie ktoś moze na kiedy planowana jest (mniej więcej) polska edycja 4 czesci "Oxford Lyry"??????
on't talk about knights in front of Mark. It's a sore subject.

Offline Raven

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 20, 2005, 07:35:58 pm »
Po wakacjach ma się pojawić. Dokładnie nie wiadomo.
Zresztą "Oxford Lyry" to nie tyle kontynuacja, ale pełna barwnych obrazów książeczka przedstawiająca świat Lyry. To coś w rodzaju uzupełnienia trylogii, a nie kontynuacja. Co innego "Księga Pyłu". Ale o tej nie wiele wciąż wiadomo, a wyobraźnia pana Pullmana moze nas nieźle zaskoczyć.
Support Denmark!
Kupię Beastmenów:
http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=25874

Offline olaczek

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 20, 2005, 07:57:53 pm »
Dzieki za odpowiedź!!!!!!!  :D
on't talk about knights in front of Mark. It's a sore subject.

Offline vanswirr

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 08, 2005, 05:11:45 pm »
Udało mi sie w taniej księgarni kupic cała trylogię po 15 zł za tom. Dziś zaczynam czytać..
Jestem agentem Mossadu, ponadto za czarną robotę płaci mi CIA, FSB, Al-Kaida, koncerny energetyczne, Bilderbergowie, wydział XIII Watykanu, Kult Wielkiego Cthulhu, sztab wyborczy PO i oczywiście sam Szatan.

Offline vanswirr

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 13, 2005, 03:27:42 pm »
Skończyłem pierwszy tom i połowę drugiego. REWELACJA. Doskonale napisana, swietny pomysł z dajmonami, czyta się wartko, nieuchwytny, subtelny ale smakowity klimat. naprawdę polecam.
Jestem agentem Mossadu, ponadto za czarną robotę płaci mi CIA, FSB, Al-Kaida, koncerny energetyczne, Bilderbergowie, wydział XIII Watykanu, Kult Wielkiego Cthulhu, sztab wyborczy PO i oczywiście sam Szatan.

Offline K-phuloz KAOX

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 13, 2005, 06:28:35 pm »
Ja też się podpisuję pod wielce pozytywnymi ocenami tej trylogii. Mogę dodać od siebie, że dawno już nie spotkałem tak genialnego stopniowania akcji.
Zanim nastąpi pełna odsłona zamysłów autora, czytelnik syci się obrazami, będąc coraz bardziej zaskoczonym pogłębiającym się podłożem filozoficznym, przewrotnie narastającą aurą.
Dlatego to po pierwszym tomie twierdziłem, że to dobra - ale dosyć "niewinna" książka - a po trzecim - DOSKONAŁE, b.oryginalne dzieło o wielkim rozmachu.

Offline Mewa

MROCZNE MATERIE Philipa Pullmana
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 14, 2005, 11:15:41 am »
Jestem bardzo zaskoczona tak pozytywnymi recenzjami tej książki. Przeczytałam tylko pierwszy tom, jakieś pół roku temu i po dobrym początku wydał mi się dalej dość nudny i do bólu przewidywalny. Miałam wręcz zamiar pozbyć się książki (czytaj wywieźć na wieś). No ale w wyniku lektury tego forum trochę się wstrzymam, choć nadal nie zdecydowałabym się na zakup dalszych tomów. Nie mniej jeśli dostanę je gdzieś za darmo, to przeczytam, na tyle mnie zachęciliście.