trawa

Autor Wątek: Hermann  (Przeczytany 281878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julek_

Odp: Hermann
« Odpowiedź #150 dnia: Wrzesień 16, 2013, 12:43:10 pm »
Pan Tomek.

Hehehe

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Hermann
« Odpowiedź #151 dnia: Wrzesień 16, 2013, 01:11:28 pm »
o nieznajomych mi osobach zwykłem pisać z szacunkiem.

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Hermann
« Odpowiedź #152 dnia: Wrzesień 16, 2013, 03:23:25 pm »
:)

ale oczywiście nie tylko o nieznajomych ;)

N.N.

  • Gość
Odp: Hermann
« Odpowiedź #153 dnia: Wrzesień 16, 2013, 03:48:59 pm »
pierwsza recenzja Wież:
 
http://komiksomania.pl/publicystyka/odczarowac-sredniowiecze.html
 
zgodnie z tytułem Pan Tomek odczarował ten komiks.

Cytuj
Dialogi są drętwe i służą jedynie popychaniu fabuły, bohaterom brak głębi, a prowadzona bez pośpiechu historia bywa po prostu nudna. Nienajlepiej sprawdzają się też kolory - wprawdzie dobrze współgrają z beznadzieją świata przedstawionego, ale pomarańczowe, czasem wręcz czerwone twarze i pastelowe krajobrazy rażą sztucznością.
żal tylko, że Pan Tomek, nie zaznaczył, czy drętwe dialogi to kwestia potknięcia polskiego tłumacza, czy też tak było w oryginale. Że nie napisał, iż historia Germaina będzie miała swoje rozwinięcie w dalszych tomach komiksu. Że nie zwrócił uwagi, iż rażące go kolory to efekt zderzenia komiksu z lat osiemdziesiatych ze współczesnymi technikami drukarskimi i wyższą jakością papieru.
Na miejscu Pana Tomka byłym też ostrożniejszy z wygłaszaniem uwag o drętwości dialogów, bo pośród tych form grzecznościowych i gładkich zwrotów, jakich używają bohaterowie, kryją się całkiem poważne dramaty.

Offline vivaadeal

Odp: Hermann
« Odpowiedź #154 dnia: Wrzesień 16, 2013, 08:17:44 pm »
W ramach tego, że jestem przekorny zastanawiam się skąd bierze się twierdzenie, że komiks Hermanna pokazuje, że chłopi i niżej urodzeni byli tak bardzo uciskani przez szlachtę, nie mieli szans na godne życie i panowała wielka niesprawiedliwość.
Odwołuję się tu tylko do przykładów z komiksu, a nie historii tych czasów w ogóle i tylko do pierwszego tomu (bo reszty nie znam)

Spoiler: pokaż
1. Babette została skatowana na śmierć przez własnego ojca i braci
2. Germain został wtrącony do lochu bo zabił innego człowieka, a nie dlatego, że się szlachta uwzięła
3. Wcześniej Germain prowadził dość spokojne i godne życie murarza
4. Germain został wypuszczony z lochu bo się rycerze założyli (a więc tu dopiero niesprawiedliwość - ominęła go zasłużona kara)
5. Jedynie tragiczny los Babette z rąk rycerza budzi odrazę względem szlachty


Osobiście raczej byłbym ostrożny z twierdzeniami o podłych czasach średniowiecza. Przynajmniej na podstawie pierwszego tomu. Jeśli w kolejnych coś się zmienia, błagam, nie psujcie mi frajdy. Obiecuję, że pokajam się jak już będę po lekturze:)

Offline Death

Odp: Hermann
« Odpowiedź #155 dnia: Wrzesień 16, 2013, 08:23:07 pm »
Wystarczy obejrzeć filmiki z Jędrkiem i wszystko staje się jasne. :smile:


www.youtube.com/watch?v=1k0ke7ycs7Q

Offline adro

Odp: Hermann
« Odpowiedź #156 dnia: Wrzesień 16, 2013, 09:18:14 pm »
BTW czy ktos czyta jeszcze recenzje  :razz: :biggrin:
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

ramirez82

  • Gość
Odp: Hermann
« Odpowiedź #157 dnia: Wrzesień 16, 2013, 09:48:55 pm »
Nie każdemu Wieże Bois maury muszą się spodobać, ale gdy czytam, że "Dialogi są drętwe i służą jedynie popychaniu fabuły, bohaterom brak głębi, a prowadzona bez pośpiechu historia bywa po prostu nudna", czy "Seria nie zestarzała się bowiem równie dobrze, co chociażby pierwsze tomy Thorgala, czy ukończony w 1987 roku Szninkiel" to mam wrażenie, że czytaliśmy zupełnie inne komiksy. Ciekaw jestem odbioru Wież Bois Maury przez innych czytelników.

Offline freshmaker

Odp: Hermann
« Odpowiedź #158 dnia: Wrzesień 17, 2013, 07:10:31 am »
ja bawiłem się wybornie przy wieżach. pisałem już o tym wcześniej. dziwi mnie trochę krytyka kolorów w albumie. na pierwszy rzut oka widać że komiks był kolorowany te ponad 20 lat temu. jedyna szansa zeby to zmienić to pokolorować go ponownie - a jak pokazują liczne przykłady nie sprawdza się to zbyt dobrze vide incal czy szninkiel.
co do samej fabuły to praktycznie w pierwszym tomie są tylko jej zaczątki i sygnalizują jakąś większą całość. dziwna ta recenzja.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline Julek_

Odp: Hermann
« Odpowiedź #159 dnia: Wrzesień 17, 2013, 06:16:11 pm »
BTW czy ktos czyta jeszcze recenzje  :razz: :biggrin:
pzdr
Ja czytam. I to dużo.

Offline Julek_

Odp: Hermann
« Odpowiedź #160 dnia: Wrzesień 19, 2013, 10:51:45 am »
I tak w ogóle - nie słuchajcie "pana Tomka" - "Wieże Bois-Maury" to absolutnie znakomity komiks, jeden z najlepszych, jaki w tym roku czytałem.

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Hermann
« Odpowiedź #161 dnia: Wrzesień 19, 2013, 11:40:19 am »
nie wiem, macie jakieś zboczenie na tego "Pana", czy w życiu Was tylko od chłopczyków wyzywali ?
tak serio pytam, bez uszczypliwości...

N.N.

  • Gość
Odp: Hermann
« Odpowiedź #162 dnia: Wrzesień 19, 2013, 12:11:31 pm »
nie wiem, macie jakieś zboczenie na tego "Pana", czy w życiu Was tylko od chłopczyków wyzywali ?
tak serio pytam, bez uszczypliwości...
Sam zacząłeś. Myśmy tylko się dostosowali do zaproponowanej przez Ciebie konwencji.

A przy okazji chciałem zwrócić uwagę na to, że Julek_ napisał regularną polemikę z Panem Tomkiem (choć w samym tekście nie ma o tym wzmianki) i przedstawił znacznie sensowniejszą recenzję tego albumu:

http://kolorowezeszyty.blogspot.com/2013/09/1372-wieze-bois-maury-babette.html

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2013, 12:17:09 pm wysłana przez N.N. »

Offline Nawimar

Odp: Hermann
« Odpowiedź #163 dnia: Wrzesień 19, 2013, 12:18:27 pm »
W ogóle jakaś marudna ta "Komiksomania". Jadą po większości opisywanych tytułów bez opamiętania (a przy okazji często je bezlitośnie streszczają). Rozumiem, że zdrowy dystans do utworu jest niezbędny, ale chyba nie tędy droga. Zastanawiam się czy gdy w przyszłym roku trafi do sprzedaży pierwszy tom "Komanczy" też im się dostanie za archaizm i inne podobne "grzechy".

N.N.

  • Gość
Odp: Hermann
« Odpowiedź #164 dnia: Wrzesień 19, 2013, 12:35:50 pm »
Zastanawiam się czy gdy w przyszłym roku trafi do sprzedaży pierwszy tom "Komanczy" też im się dostanie za archaizm i inne podobne "grzechy".
"Comanchie" to imię (alias) właścicielki rancha, którego mieszkańcy są bohaterami komiksu Hermanna. Nie nalezy tego tłumaczyć jako "Komancze" czy "Komancza". Chyba, że masz na myśli jakiś inny komiks.
A tak w ogóle, to skąd informacja o tym, że taki komiks się ukaże?

 

anything