trawa

Autor Wątek: Taurus Media  (Przeczytany 1157166 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julek_

Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1590 dnia: Kwiecień 10, 2010, 08:56:42 am »
Mam pytanie!

To ja w tym miejscu pozwolę sobie również wyrazić ukontentowanie po lekturze "Dziennika kadeta". Rzecz wysoce nieprzeciętna, pokazująca bardzo zaczepny komiksowy pazur, prowokująca do dysputy każdego, kto czytał powieść Dumasa. Doprawdy, nie mógłbym żądać od autora większej satysfakcji.

I mam nadzieję, że Katarzyna Sajdakowska przetłumaczy jeszcze niejeden komiks ku naszej uciesze.

Jak ma się "Dziennik Kadeta" do książkowego pierwowzoru Dumasa?

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1591 dnia: Kwiecień 10, 2010, 10:59:40 am »
Mam pytanie!

Jak ma się "Dziennik Kadeta" do książkowego pierwowzoru Dumasa?
Jeżeli na chwilę zapomnimy, że to dwa odrębne gatunki narracyjne, to bez wątpienia Juncker opowiada tę historię bardziej zajmująco. :)

To po prostu bardzo osobista adaptacja. Juncker niektóre wątki pomija oraz - co ważniejsze - pewne rzeczy dodaje, inne dopowiada czy też po swojemu interpretuje. Wskutek tego opowieść staje się w większym stopniu wieloznaczna, zaskakująca, a nawet kontrowersyjna.   

Offline Julek_

Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1592 dnia: Kwiecień 10, 2010, 12:32:04 pm »
Dziękuje bardzo, Dariuszu. "Trzech Muszkieterów" nie czytałem, natomiast DArtagnan po pierwszych dwóch rozdziałach/albumach zrobił na mnie piorunujące wrażenie! Czuć w tym komiksie taką rasową, pełnokrwistą literaturę francuską wielkiego formatu. A komiksowa, bardzo nowoczesna, forma w niczym jej nie ustępuje!

I dla mnie tak właśnie powinien wyglądać "mainstream"!

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1593 dnia: Kwiecień 10, 2010, 01:26:07 pm »
Jeżeli na chwilę zapomnimy, że to dwa odrębne gatunki narracyjne, to bez wątpienia Juncker opowiada tę historię bardziej zajmująco. :)


Hahaha, a tos mnie ubawil.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Julek_

Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1594 dnia: Kwiecień 10, 2010, 01:48:42 pm »
Czym, jeśli można wiedzieć?

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1595 dnia: Kwiecień 10, 2010, 02:01:33 pm »
Hahaha, a tos mnie ubawil.

No właśnie, kardynale: czym?

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1596 dnia: Kwiecień 10, 2010, 06:14:43 pm »
Trzej Muszkieterowie to ksiazka ktora z wypiekami na twarzach czytaly pokolenia nastolatkow na calym swiecie, mozna powiedziec archetyp powiesci przygodowej dla mlodziezy, a tutaj - komiksowa adaptacja opowiada bardziej zajmujaco...

Dumas sie chowa.  :roll:
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1597 dnia: Kwiecień 10, 2010, 09:22:08 pm »
Trzej Muszkieterowie to ksiazka ktora z wypiekami na twarzach czytaly pokolenia nastolatkow na calym swiecie, mozna powiedziec archetyp powiesci przygodowej dla mlodziezy, a tutaj - komiksowa adaptacja opowiada bardziej zajmujaco...

Dumas sie chowa.  :roll:

Ale co to za argumentacja, xionc? :roll:
OK, przyjmijmy, że to, co napisałeś, jest prawdą - bo w końcu czemu nie? Chociaż moim zdaniem język, jakim Dumas napisał "Trzech muszkieterów", archaiczny stał się jeszcze przed moimi narodzinami...
Nie dopuszczasz myśli, że przewaga komiksu nad powieścią nie zmienia tego, iż doniosłość książki Dumasa jest ewidentna? :-?

Offline Julek_

Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1598 dnia: Kwiecień 11, 2010, 09:46:55 am »
Ja z drugiej mańki uderzę...

Nikt nie odbiera "kultowości" i pozycji, jaką "Trzej Muszkieterowie" wyrobili sobie w kulturze, szczególnie tej francuskiej. Dariusz pisał o warstwie formalnej i jak sądzę w niczym nie umniejszył Dumasowi, bo Juncker fantastycznie czuje komiks, jego narrację. Doskonale wie, kiedy ma przyspieszyć, kiedy czytelnik ma połykać strony jedna za drugą, a kiedy ma zwolnić nieco tempo.

Wszystko, od najmniejszego szczegóły, od wielkości ramek, przez kompozycję całości, aż do wielkiego finału podporządkowane jest opowieści - w tym Juncker zrobił na mnie wielkie wrażenie. W czym to umniejsza Dumasowi, który jednak pisarzem był nieco... no, Hugo to to nie był, bo bym go znał  :)

To może nieco karkołomne porównanie, ale pozostając w kręgu kultury francuskiej (szeroko pojętej!) Juncker jest jak Zinedine Zidane z najlepszych czasów, który w sposób genialny regulował tempo gry swojego zespołu.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1599 dnia: Kwiecień 11, 2010, 10:13:47 pm »
Nie mogę się powstrzymać, żeby nie wspomnieć o innej adaptacji - tym razem filmowej - która "przeskoczyła" oryginał Dumasa, mianowicie znakomitym dyptyku Richarda Lestera z lat 70-tych. Lester to ten, który potem kręcił "Supermany". :)

Offline Blacksad

Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1600 dnia: Kwiecień 12, 2010, 09:44:15 am »
Nie mogę się powstrzymać, żeby nie wspomnieć o innej adaptacji - tym razem filmowej - która "przeskoczyła" oryginał Dumasa, mianowicie znakomitym dyptyku Richarda Lestera z lat 70-tych. Lester to ten, który potem kręcił "Supermany". :)

A wcześniej purnonsensowe komedie z Beatlesami. To najlepsi filmowi muszkieterowie. Jeśli stawiasz (w pewnym sensie) znak równości między adaptacjami Lestera i Taurusa, to chyba się skuszę na "Dziennik kadeta", bo przyznam że odstraszyła mnie właśnie archaiczność dumasowskiej prozy.
Chrzań się, Smirnov

Offline Julek_

Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1601 dnia: Kwiecień 12, 2010, 09:45:30 am »
Skuś się.

"Muszkieterowie" są bardzo nowocześnie zrobieni. Pod względem komiksowym.

Offline CD Jack

  • Moderator
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1602 dnia: Kwiecień 16, 2010, 01:23:01 am »
Zapraszamy do udziału w konkursie wydawnictwa Taurus Media ph. "Kto narysował tego byka?", w którym można wygrać egzemplarz polskiego wydania komiksu 300 oraz najnowszy pakiet komiksów wydawnictwa (Nokturno i Niczego nie dotykać)! Więcej...
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline Death

Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1603 dnia: Kwiecień 25, 2010, 07:01:26 pm »
Czytał już ktoś "Niczego nie dotykać"? Rządzi czy takie sobie?

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Taurus...
« Odpowiedź #1604 dnia: Kwiecień 25, 2010, 09:06:21 pm »
fajna historia owiana grozą i na duży plus rysunki Beziana - mnie się czytało to bardzo przyjemnie

 

anything