trawa

Autor Wątek: Thorgal  (Przeczytany 1003919 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1935 dnia: Luty 05, 2015, 10:19:57 pm »
To, co zawsze w takich przypadkach - wypalenie zawodowe i zmęczenie materiałem.


Dokładnie ! Dokładnie ! Dokładnie !
A nie tam mydlenie oczu terminami!

"Jesteś podwójnym sobą."

Offline graves

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1936 dnia: Luty 05, 2015, 10:26:11 pm »

Dokładnie ! Dokładnie ! Dokładnie !
A nie tam mydlenie oczu terminami!
Nie dokładnie, bo to było o scenarzyście  :razz:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1937 dnia: Luty 05, 2015, 10:36:25 pm »
3X dokładnie- tyczyło się scenarzysty. :smile:
"Jesteś podwójnym sobą."

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1938 dnia: Luty 05, 2015, 10:46:51 pm »
Bo Rosińskiego goniły terminy. Mówił o tym na spotkaniu w Łodzi.
A mnie się jakoś nie chce wierzyć, że Rosiński nagle przestał umieć rysować podstawowe cechy twarzy Thorgala, nawet jeśli robił to - jak twierdzi - w pośpiechu. Choć nie jestem rysownikiem, to - moim zdaniem - charakter kreski na przeważającej części rysunków w tym albumie odbiega nawet od tej znanej ze szkiców Rosińskiego; natomiast sposób rysowania przypomina mi kreskę innego rysownika z innego albumu, który ów rysownik rysował po raz pierwszy. I tutaj zaczyna się moja "teoria spiskowa". Otóż, pomijając pierwsze plansze "Królstwa...", które z pewnością rysowane są przez Rosińskiego, nasunęła mi się myśl, że mamy tutaj do czynienia z kazusem "Prawa Ardelii". Porównajcie plansze w obu komiksach - jakos w "Królestwie" dostrzegam Kasprzaka znanego z "Ardelii". Co prawda, gdzieniegdzie pojawia się częsciowo Rosiński, głównie w niektórych twarzach czołowych bohaterów, ale reszta? Porównajcie kreskę w niektórych twarzach Thorgala w "Królestwie" z kreską twarzy Yansa w "Ardelii" -  czy obie nie są podobne? Podobnie - porównajcie drugie plany oraz sposob rysowania postaci w odległości. Wiem, dziwnie to brzmi i pewnie niewiarygodnie, ale ja zacząłem porównywać i takie spostrzeżenie mi się nasunęło.

Jestem bardzo ciekaw, co na ten temat powiedziałby profesjonalny "analizator kresek" taki jak np. Turu.

Offline Sokratesik

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1939 dnia: Luty 05, 2015, 11:16:08 pm »
A mnie się jakoś nie chce wierzyć, że Rosiński nagle przestał umieć rysować podstawowe cechy twarzy Thorgala, nawet jeśli robił to - jak twierdzi - w pośpiechu. Choć nie jestem rysownikiem, to - moim zdaniem - charakter kreski na przeważającej części rysunków w tym albumie odbiega nawet od tej znanej ze szkiców Rosińskiego; natomiast sposób rysowania przypomina mi kreskę innego rysownika z innego albumu, który ów rysownik rysował po raz pierwszy. I tutaj zaczyna się moja "teoria spiskowa". Otóż, pomijając pierwsze plansze "Królstwa...", które z pewnością rysowane są przez Rosińskiego, nasunęła mi się myśl, że mamy tutaj do czynienia z kazusem "Prawa Ardelii". Porównajcie plansze w obu komiksach - jakos w "Królestwie" dostrzegam Kasprzaka znanego z "Ardelii". Co prawda, gdzieniegdzie pojawia się częsciowo Rosiński, głównie w niektórych twarzach czołowych bohaterów, ale reszta? Porównajcie kreskę w niektórych twarzach Thorgala w "Królestwie" z kreską twarzy Yansa w "Ardelii" -  czy obie nie są podobne? Podobnie - porównajcie drugie plany oraz sposob rysowania postaci w odległości. Wiem, dziwnie to brzmi i pewnie niewiarygodnie, ale ja zacząłem porównywać i takie spostrzeżenie mi się nasunęło.

Jestem bardzo ciekaw, co na ten temat powiedziałby profesjonalny "analizator kresek" taki jak np. Turu.
Wiem, wiem - nie jestem Turu... ale i tak obejrzę sobie dokładnie wspomniane przez Ciebie albumy w wolnej chwili ;)
Nawet jeśli to jest żart - zmusza do myślenia ;)

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1940 dnia: Luty 05, 2015, 11:33:17 pm »
To nie jest żart. Poza tym osoby, które mnie znają "somatycznie", zapewniłby Cię, że jestem ostatnią osobą, której imają się żarty.

Offline bosssu

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1941 dnia: Luty 07, 2015, 10:29:13 pm »
Mój ranking.
1. ALINOE- genialny album, parę nocy nieprzespanych w dzieciństwie, czuć ten bijący i przerażający chłód nieznanego, pościg nad morzem genialny, najlepsza scena- płonące domostwo.
2. WŁADCA GÓR- zakręcona opowieść musiałem czytać z 5-razy aby załapać o co chodziło, super zimowe plenery, świetne zaskakujące rozwiązanie akcji, marzenie każdego "chłopca"- samotna ruda seksowna kobieta w górskiej chatce a ja jej wybawicielem
3. ŁUCZNICY- "bo to zła kobieta była", świetne wprowadzenie do akcji drapieżnej czarnulki, która nakręca zazdrość w serii, "krwawy sport" w postaci turnieju, album świetnie poprowadzony fabularnie.
4. WYSPA LODOWYCH MÓRZ- genialny album, w którym prawdziwie czuć klimat Wikingów, super wpleciona historia ze statkiem kosmicznym, ulubiona scena to żądza krwi na dryfującej łodzi.
5. OCZY TONATLOCA- za dżunglę, za Kriss pod wodospadem, za genialne zakończenie, po którym nie mogłem się doczekać kolejnej części, za to, że spędziłem jako gówniarz pół dnia na zbieraniu butelek po rowach i gonieniu do skupu aby uskrobać kasę na ten komiks.
6. WILCZYCA- dla wielu ostatni prawdziwy "stary Thorgal"- zamyka on pewien etap serii w pełni świadomie ukształtowanej i fabularnie zazębiającej się, po tym albumie mamy do czynienia bardziej z one-shot niż z przemyślaną i kontrolowaną fabułą na kilka albumów w przód, brudny, mroczny, zemsta i ból narodzin
7. KRAINA QA- oooo jak ja tej wrednej Kriss nienawidziłem w tym albumie za to co zrobiła, świetny 4-ksiąg z super zapowiadającym się początkiem, pomysł na statki, bitwa powietrzna i ta Kriss....wrrr
8. TRZEJ STARCY Z KRAJU ARAN- mocna zamknięta historia, złośliwy karzeł, ponura "zaczarowana" wioska budząca grozę, najlepszy kadr skok z wieży
9. KORONA OGOTAIA- przypomina mi trochę Władcę Gór, dobry pomysł na scenariusz, fajny dorosły Jolan, szkoda, że temat nie pociągnięty
10. OFIARA- chyba dlatego, ze to ostatni van Hamme przed "brygadą Power Rangers" jaką zafundował nam Sente oraz pierwszy album namalowany a nie rysowany, skojarzenie z Zemstą Hrabiego Skarbka nieodzowne


Najgorsze albumy:
1. Czerwona jak Raheborg- pierwszy tom Thorgala jakiego nie chcę mieć nawet na półce, to co uczyniono z młodej Kriss, którą pamiętam z  Łuczników woła o pomstę do nieba, kolorystyka i kreska do bani, ciekaw jestem kto w tamtych czasach im takie tamy budował?
2. Błękitna zaraza- litości!!!....proste i przewidywalne jak budowa cepa, czuć wypalenie scenarzysty
3. Królestwo pod piaskiem- z cyklu "podróże Thorgala" po Europie z braku sensownego poglądu na dalszy rozwój serii
4. Giganci- patrz wyżej, tym razem Thorgal bawi się w Guliwera
5. Ja Jolan- dzieci biorą akcję w swoje ręce, ma się wrażenie, ze to już nie komiks a gra komputerowa- pozbieraj fanty i dotrzyj do celu

Offline graves

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1942 dnia: Luty 08, 2015, 09:43:09 am »
To jest dla mnie zawsze bardzo zastanawiające, ale to chyba mogłaby być pożywka na doktorat dla socjologów:
w wielu takich zestawieniach znajduje się album "Wyspa lodowych mórz", ale nikt nigdy i nigdzie nie wspomina o "Zdradzonej Czarodziejce", od której się wszystko zaczęło i która posiada w sobie rewelacyjne dodatkowe opowiadanie.


Ja Thorgala poznawałem bardzo niechronologicznie od fragmentów zamieszczonych w Relaxie. Miałem części 1-3 ("Syn burzy", "Pierścienie Frei" i "Święto J0ll") po kilku latach udało mi się zdobyć część 4 i bardzo długo trwało zanim przeczytałem wszystkie 5 części i nie wiedziałem jak się to kończy. Moje zakończenie to był śmiejący się Gandalf odjeżdżający z pobojowiska i zostawiający Thorgala nieprzytomnego. Od samego początku jednak rysunki w tym opowiadaniu uważałem za coś wspaniałego, najlepszego z tego co czytałem w Relaxie. To była perełka w mojej wtedy skromnej kolekcji. Wertowałem te kilkanaście stron cały czas.
Dopiero w 1988 roku otrzymałem w jednym albumie całość a dodatkowo świetne opowiadanie "Rajska grota".
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2015, 09:46:13 am wysłana przez graves »
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline nexus6

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1943 dnia: Luty 08, 2015, 03:16:53 pm »
Najlepsze:


1. Wilczyca
2. Alinoe
3. Zdradzona czarodziejka
4. Władca gór
5. Nad jeziorem bez dna
6. Piętno wygnańców
7. Łucznicy
8. Czarna galera
9. Arachnea
10. Barbarzyńca


Najgorsze:
1. Kah-Aniel
2. Ja Jolan
3. Błękitna zaraza
4. Królestwo pod piaskiem
5. Bitwa o Asgard

Offline oligator1975

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1944 dnia: Luty 08, 2015, 06:50:50 pm »
Ja Thorgala poznawałem bardzo niechronologicznie od fragmentów zamieszczonych w Relaxie. Miałem części 1-3 ("Syn burzy", "Pierścienie Frei" i "Święto J0ll") po kilku latach udało mi się zdobyć część 4 i bardzo długo trwało zanim przeczytałem wszystkie 5 części i nie wiedziałem jak się to kończy. Moje zakończenie to był śmiejący się Gandalf odjeżdżający z pobojowiska i zostawiający Thorgala nieprzytomnego. Od samego początku jednak rysunki w tym opowiadaniu uważałem za coś wspaniałego, najlepszego z tego co czytałem w Relaxie. To była perełka w mojej wtedy skromnej kolekcji. Wertowałem te kilkanaście stron cały czas.
Dopiero w 1988 roku otrzymałem w jednym albumie całość a dodatkowo świetne opowiadanie "Rajska grota".

Ja miałem podobnie, za dzieciaka jeden z numerów Relaxu znalazłem na śmietniku i pamiętam tą okładkę Thorgala i Gandalfa walczących wspólnie przeciwko Baaldom. I również dopiero wydanie albumowe KAW dało mi możliwość poznania całej historii po paru latach.

Offline TePe

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1945 dnia: Luty 09, 2015, 09:40:22 am »
Jako życiowy optymista mam tylko Najlepsze:
1. Władca gór -ten album najbardziej ze wszystkich skłonił mnie do myślenia, świetna rola Vlany (to, że jest ona najseksowniejszą postacią z serii ktoś już wcześniej napisał) i Torrika. Czas powinien pozostać sprawą bogów.
2. Wilczyca -przez chwilę zastanawiałem się czy ten album nie powinien znaleźć się na 1 miejscu... Świetna historia z jednej strony Aaricia rodzi w urągających warunkach z drugiej Thorgal w roli Rambo, walczący sam z grupą zabijaków.
3. Łucznicy -cóż tu pisać, przygoda pełną gębą, ten album był już porównywany zarówno do Hollywoodzkiej superprodukcji jak i do westernu, gdzie strzały padają gęsto (oczywiście strzały z łuku).
4. Alinoe -horror psychologiczny, chyba nie ma tomu, który by posiadał mniej dialogów. Zawsze zastanawiała mnie kąpiel Jolana w rzece mimo złotej jesieni  :smile:
5. Miasto zaginionego boga -W tym albumie w końcu przydaje się na coś Kriss, według mnie to najlepszy tom z serii "Thorgal podbija Amerykę".
6. Kraina Qa -Powrót bohaterów z Łuczników + nowa przygoda, latające statki wielce efektowne a abordaż wręcz Hollywoodzki.
7. Trzech starców z krainy Aran -ten tom był moim pierwszym kupionym Thorgalem, bardzo fajny senny i trochę psychodeliczny klimat, poklatkowy skok Thorgala do jeziora kultowy.
8. Wyspa lodowych mórz -zaskakujące zakończenie, mocno zmarzłem czytając ten album (podobnie jak Monstrum ze świata młodych), podświadomość działa.
9. Oczy Tanatloca -z jednej strony Jolan bierze nauki u mistrza z drugiej Thorgal z ekipą na survivalu, ciekawie pokazana zdrada Tjalla i jej konsekwencje.
10. Upadek Brek Zarith -z wielkim sentymentem podchodzę do tego tomu, dostałem go od ważnej dla mnie osoby i chyba tym wygrał z Czarną galerą którą też lubię.
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2015, 09:45:20 am wysłana przez TePe »

Offline Thorgal Ranking

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1946 dnia: Luty 09, 2015, 10:40:48 am »
Trochę z samozapacią i dalszej motywacji rozwinąłem swoją listę rankingową do wszystkich wydanych do tej pory tytułów. Oto jak się prezentuje moja pełna lista i do oficjalnej publikacji na tę chwile jest to jedyny ranking wszystkich tytułów :)

1. Łucznicy
2. Wilczyca
3. Miasto zaginionego boga
4. Ponad kraina cieni
5. Piętno wygnańców
6. Czarna galera
7. Kraina Qa
8. Niewidzialna forteca
9. Korona Ogotaya
10. Trzej starcy z kraju Aran
11. Oczy Tanatloca
12. Klatka
13. Arachnea
14. Słoneczny miecz
15. Strażniczka kluczy
16. Gwiezdne dziecko
17. Zdradzona czarodziejka
18. Władca gór
19. Trzy siostry Minkelsönn
20. Statek miecz
21. Upadek Brek Zarith
22. Między ziemią a światłem
23. Nie zapominam o niczym !
24. Crow
25. Czyn godny królowej
26. Barbarzyńca
27. Sojusze
28. Wyspa wśród lodów
29. Błękitna zaraz
30. Ja, Jolan
31.Wyrok walkirii
32. Oko Odyna
33. Giganci
34. Aaricia
35. Alinoe
36. Kriss De Valnor
37. Dłoń boga Tyra
38. Raissa
39. Ofiara
40. Tarcza thora
41. Bitwa o Asgard
42. królestwo chaosu
43. Królestwo pod piaskiem
44. Czerwona jak Rahenborg
45. Kah-Aniel

Zachęcam do oddawania głosów na thorgalranking@gmail.com :)

Offline Death

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1947 dnia: Luty 09, 2015, 11:09:51 am »
Zawsze zastanawiała mnie kąpiel Jolana w rzece mimo złotej jesieni  :smile:
Przecież to mały wiking. Dla niego kąpiel jesienią na wyspie daleko na południe od Norwegii, to jak dla nas wyprawa na Hawaje.

Offline bosssu

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1948 dnia: Luty 09, 2015, 03:50:09 pm »
Trochę z samozapacią i dalszej motywacji rozwinąłem swoją listę rankingową do wszystkich wydanych do tej pory tytułów. Oto jak się prezentuje moja pełna lista i do oficjalnej publikacji na tę chwile jest to jedyny ranking wszystkich tytułów :smile:


18. Władca gór
.
35. Alinoe

Zachęcam do oddawania głosów na thorgalranking@gmail.com :smile:
Jakaś pomyłka w druku?? :shock:
W końcowym zestawieniu i tak będą na czołowych miejscach :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Offline Thorgal Ranking

Odp: Thorgal
« Odpowiedź #1949 dnia: Luty 10, 2015, 09:01:01 am »
Jutro postaram sie podesłać pierwsze wyniki.
Zachęcam do głosowania.

 

anything