Autor Wątek: Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!  (Przeczytany 142368 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dune

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« dnia: Marzec 19, 2003, 05:08:21 pm »
Mam pytanie odnośnie twórczości George’a R. R. Martina. Znam tylko dwie książki tego autora: Tuf
Wędrowiec i Żeglarze nocy ( obie rewelacyjne ) no i jeszcze słynne Piaseczniki ( ale to raczej opowiadanie). Czy
moglibyście mi polecić Jego inne książki. Jest może część dalsza przygód Tufa?

Offline Taclem

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2003, 12:23:21 pm »
Martin do debesciak ;)
Ale przede wszystkim wypada poznac jego cykl "Piesn Ognia i Lodu". To najlepsze fantasy jakie czytalem w ciagu kilku ostatnich lat. A jednoczesnie wciagajaca pozycja i dosc nietypowa dla gatunku.
Poza tym bardzo fajny jest wydany niedawno horrorek "Ostatni rejs Fever Dream".
Polecam i pozdrawiam
Taclem
ARPE NOCTEM

Offline Iberales

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2003, 09:45:12 pm »
O właśnie tak sobie myslałem aby załozyć temat o panu Martinie.
]
IMHO pieśń Lodu i Ognia to jedna z najlepszych rzeczy które było dane mi niedawno odkryć.
Ponieważ najpierw przeczytałem pieśń a doiero potem pożarłem wszystkie opowiadania które byłem w stanie znaleźć podobały mi się raczej średnio.

Ale Pieśń jest fenomenalna.
I co jaki czas zdarza się wam poznawac świat fantasy z tak rozbudowaną genealogią rdów, składnym śiwiatem i klimatem Dark fantasy ale właściwie bez fantasy (ostatniego smoka zarąbano n lat temu a po całym wielkim rodzie owych stworzeń zostały jedynie czaszki zalegające w sali tronowej i zbierające kurz)?
Moim zdaniem perełka...
i]Pamiętajcie wy o mnie co sił! Co sił!
Choć przemknąłem przed wami jak cień!
Palcie w łaźni, aż kamień się zmienia w pył
Przecież wrócę, gdy zacznie się dzień[/i]

Offline Taclem

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 02, 2003, 06:57:25 am »
>>>ostatniego smoka zarąbano n lat temu a po całym wielkim rodzie owych stworzeń zostały jedynie czaszki zalegające w sali tronowej i zbierające kurz

Ploootki ;) Cos malo przeczytales chyba :)
ARPE NOCTEM

Offline Iberales

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 02, 2003, 07:26:55 pm »
Właściwe to przeczytałem wszystko co wyszło po polsku ale kogo obchodziłby jakiś tam wątek w którym bylejaka panna wozi ze sobą dwa smoki 8)...
Liczy się mordobicie w siedmiu królestwach... :D
i]Pamiętajcie wy o mnie co sił! Co sił!
Choć przemknąłem przed wami jak cień!
Palcie w łaźni, aż kamień się zmienia w pył
Przecież wrócę, gdy zacznie się dzień[/i]

Offline Taclem

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 04, 2003, 09:03:18 am »
Babeczka klawa jest. Jak sie z ta menazeria wplacze w konfilkt, to fajnie bedzie ;)
ARPE NOCTEM

Offline Iberales

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 04, 2003, 09:06:37 pm »
A ja mam takie pyanko:
który z wątków spodobał się Wam (tak, Wam Towarzyszu...) najbardziej?
I którą postać najbardziej polubiliście?
i]Pamiętajcie wy o mnie co sił! Co sił!
Choć przemknąłem przed wami jak cień!
Palcie w łaźni, aż kamień się zmienia w pył
Przecież wrócę, gdy zacznie się dzień[/i]

Offline Taclem

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2003, 10:17:07 am »
Kilka watkow jest swietnych, ale najciekawszym wedlug mnie sa przygody Jona.
ARPE NOCTEM

Offline Kormak

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2003, 11:11:37 am »
Ja niedawno przeczytałem zbiór opowiadań zatytułowany "Piaseczniki" - oprócz tytułowego genialnego opowiadania bardzo dobre jest jeszcze "W domu Białego Robaka", reszta raczej średnia.

Offline mr.maras

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 05, 2003, 02:23:46 pm »
Cykl "Pieśń.." to także dla mnie absolutna rewelacja. Opowiadania Martina są świetne, niestety nie te wydane w zbiorze "Piaseczniki" (poza tytułowym). Polecam np. "Pieśń dla Lyany" (Fantastyka numery z 82 roku), "Wieża popiołów" w "Drodze do SF" t. 4, "...za jeden miniony dzień" (NF), "Droga krzyża i smoka" (Feniks). Czekałem z niecierpliwościa, aż ktoś wywoła temat Martina i już ostrzę sobie zęby na ciąg dalszy dyskusji.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Kormak

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2003, 02:46:09 pm »
"Droga krzyża i smoka" też znajduje się w zbiorze "Piaseczniki", i jest to jedno z lepszych opowiadań tam zawartych.

Dosyć ciekawy jest świat/uniwersum, wspólne dla tych opowiadań Martina. Powiązania niby są luźne (nazwy planet, gwiazd, bogów), ale ciekawe. Z jednej strony są opowieści o gwiezdnych podróżnikach, a z drugiej o prymitywnych mieszkańcach wielu światów, którzy tych podróżników uznają za bogów.

Offline mr.maras

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 06, 2003, 10:21:18 am »
Oczywiście racja, "Droga..." znajduje się w antologii "Piaseczniki"- ja czytałem ją po prostu wcześniej w  "Feniksie" i tak mi utkwiło w głowie. Co ciekawe G.R.R. Martin jest jednym z lepiej znanych pisarzy sf i f w Polsce. Zauroczył mnie gdy miałem 11 lat (poważnie) i przeczytałem "Pieśń dla Lyanny" (F 1-2/82). Byłem zachwycony.

Potem oczywiście były "Piaseczniki","Planeta burz" napisana z Lisą Tuttle (rozwinięta w Przystań wiatrów"), "... za jeden miniony dzień", "Żeglarze nocy" (inny tytuł "Wędrowiec"), "Chleby i ryby", "Repeta" i "Manna z nieba" zawarte później w zbiorze "Tuff Wędrowiec", "Portrety jego dzieci", "Nie wolno zabijać człowieka"- wszystkie w "Fantastyce" "Nowej Fantastyce", poza tym wspomniana "Droga..." w "Feniksie", "Wieża popiołów" w "Drodze do SF" t.4, "Błędny rycerz" w antologii "Legendy" (rzecz się dzieje w świecie "Pieśni Lodu i Ognia"), opowiadanie (zdaje się tytuł "Krew smoka") w "Feniksie", będące w rzeczywistości fragmentem "Nawałnicy mieczy", wydany niedawno "Fevre Dream" no i wspaniały cykl (zaplanowany na 6 tomów).

Może coś pominąłem. Dokładne notki biograficzne w "Sfinksie" 4/2002- tamże długaśny wywiad (raczej monolog pisarza) z Martinem na temat m.in. cyklu, planów wydawniczych itd. i "NF" 9/2001 przy opowiadaniu "Nie wolno..." .Polecam także "analizę porównawczą" Jacka Dukaja dotyczącą cykli Martina, Eriksona i Jordana. Oczywiście Martin jest w tym gronie najlepszy według Dukaja, który zachwycał się sagą na łamach "NF" także przy okazji swojej recenzji z dwóch pierwszych tomów.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Iberales

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 07, 2003, 10:03:11 pm »
Cytat: "Kormak"
Piaseczniki" - oprócz tytułowego genialnego opowiadania bardzo dobre jest jeszcze "W domu Białego Robaka", reszta raczej średnia.


Trafiony - zatopiony!

Cytuj
Kilka watkow jest swietnych, ale najciekawszym wedlug mnie sa przygody Jona.


JA personalnie najbardziej lubiłem Tyriona...
i]Pamiętajcie wy o mnie co sił! Co sił!
Choć przemknąłem przed wami jak cień!
Palcie w łaźni, aż kamień się zmienia w pył
Przecież wrócę, gdy zacznie się dzień[/i]

Offline drupi

Twórczość George'a R. R. Martina - uwaga spoilery!!!
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 08, 2003, 09:34:59 am »
Odpowiadając na pytanie zadane wcześniej najlepiej zarysowaną postacia w pisni lodu i ognia jest Tyrion Lannister. Postac fenomenalna i super napisana, mistrzostwo świata. I mimo iż mój podpis sugeruje jakobym pochodził od nieco innego rodu to jednak Tyrion jest gość.
Nadchodzi zima"

Offline mr.maras

Tyrion jest wielki
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 18, 2003, 11:39:56 am »
Tyrion jest wielki. Jest w tym sprzeczność ale jeżeli Martin uśmierci Tyriona to przeżyję głęboki wstrząs (hehe). I co wtedy? Na jego miejsce może wyeksponować tylko Sandora. To też byłaby nieźle pokręcona i "chora" postać... No i równie tragiczna.
Spalić po przeczytaniu.