Autor Wątek: Plany, sfery, płaszczyzny...  (Przeczytany 3670 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Waśkiewicz

Plany, sfery, płaszczyzny...
« dnia: Luty 21, 2006, 07:35:12 pm »
Światy, w jakich egzystują postacie w rozmaitych systemach fantasy zazwyczaj przesiąknięte są magią do tego stopnia, że niemal za oczywiste przyjmuje się istnienie innych planów czy sfer egzystencji - mogą być one miejscem ostatecznej wędrówki zmarłych, domem demonów i innych fantastycznych istot (jak żywiołaki) źródłem magii bądź po prostu alternatywnymi światami.

 Różni Mistrzowie Gry mają bardzo rozbieżne podejście do takich elementów świata gry - niektórzy radośnie wysyłają postacie na międzywymiarowe wojaże, inni w ogóle negują istnienie innych sfer egzystencji, w inny sposób tłumacząc źródło, z którego pochodzą magiczne byty wzywane przez potężnych czarowników.

 Czy na swoich sesjach wprowadzacie elementy umożliwiające postaciom interakcję z inymi sferami? Jakiego rodzaju przygody prowadzicie z wykorzystaniem tego typu elementów? Nie pytam tu o rezydentów bestiariusza, bo to jakby nie patrzeć, odrębny temat.  

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline ghost666

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2006, 05:14:11 am »
Napewno wielokrotnie spotykałem postacie swoich graczy z demonami w Warhammerze i to nie tylko takimi zwykłymi, typu zabij zapomnije - zazwyczaj były to albo potężne postacie, które czyhały na ich życie w bardziej przemyślny sposób niż napadając w ciemnej uliczce. Były też "dobre" demony, która np. potrzebowały pomocy graczy do uwolnienia sie spod działania jakiejś klątwy. W warhammerze z grubsza nie przewiduje innej strefy niż normalna ziemia i Warp/swiat demonów.

Natomiast w świecie mroku sprawa sie rozszerza - dochodzi nam Umbra i Całun, a to daje duuuże możliwości, np MG od Wampira, gdyż dla takiej postaci, nawet chwilowa podróż do umbry jest czyms naprawde narawde niezwykłym.
lory fot the Horned Rat!!!


Offline pafnucy

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2006, 11:14:25 am »
Ave!

Tu dużo zależy od konkretnego systemu. W Warhammerze raczej inne światy są nieosiągalne dla BG. Istoty takie jakie demony czy bóstwa mogą przenikać do świata, w którym są BG, podobnie jak siły nekromancji.

Dlatego na moich sesjach jeszcze nie zdażyło się, aby BG bezpośrednio znaleźli się w innej sferze. Choć czasami zdarza się im, kontaktować z istotami z innych światów, lub one z BG. Ma to miejsce poprzez sny, wizje, wprowadzanie się w trans, etc. Staram się tu dać jak najwięcej mistycyzmu. Nie wyobrażam tu sobie jakiś portali itp.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline Idaan

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2006, 05:08:13 pm »
W dedeku to dopiero jest sieczka z planami... Na przykład w FR jest ich ze 30 (nawet sam nie pamiętam ile). Sam wykorzystuję podczas gry głównie siedziby bogów. Gracze nigdy ich nie odwiedzają, ale pojawiają się w wizjach, sztuce sakralnej czy kazaniach. Wszystkie plany elementarne czy energetyczne są raczej przedmiotem akademickich dyskusji magów czy filozofów niż czymś osiągalnym dla zwykłych BGów.

Offline Adam Waśkiewicz

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 23, 2006, 07:28:11 am »
Cytat: "Ienthill Idaan"
Wszystkie plany elementarne czy energetyczne są raczej przedmiotem akademickich dyskusji magów czy filozofów niż czymś osiągalnym dla zwykłych BGów.


 Ale nawet zwykli BG na niezbyt wysokich poziomach mogą wzywać wywodzące się z nich istoty - a to już może prowadzić do jakiejś interakcji, jeżeli istoty te mają choćby szczątkową inteligencję.

 Zresztą inne płaszczyzny istnienia nie są dostępne tylko i wyłącznie w systemach fantasy - Krainy Snów w Zewie Cthulhu, Sieć w Cyberpunku, Matryca, Plan Astralny i inne sfery w Shadowrunie - wszystkie one pozwalają na przeniesienie gry ze znanen nam rzeczywistości dosłownie w inny wymiar.

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Borejko

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 23, 2006, 07:01:46 pm »
Odpowiem pierw Pafnucemu red .WFRP " W Warhammerze raczej inne światy są nieosiągalne dla BG."
Inne światy dosłownie w WFRP ed1 NIE ISTNIEJĄ WOGÓLE !!! I nie doczytałem się ew. przeoczyłem w ed2, że  takowe wogóle istnieją.
P.O.G.R.O.M. czyli 3 w 1 Polemika alkoholika, gry fabularne i obóchem mietsza w jednym miejscu

Offline Flamur

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2006, 07:35:57 pm »
Heil!
W świecie Warhammera istnieje tzw sfera demonów. W końcu po pokonaniu demona nie zostaje on zniszczony ale odesłany do tejże sfery.
Zresztą nawet jeśli nie ma tego w żadnych oficjalnych dodatkach to raczej każdy MG tworzy w swoim świecie coś na wzór piekła/nieba.
Sam prowadzę jedynie młotka i mimo, iż nie wykorzystywałem wątków innych sfer egzystencji to nie wykluczam ich istnienia w mojej wizji tego świata.
ur Sigmar und Vaterland

Offline Borejko

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2006, 09:07:25 pm »
Pafnucy pisał o światach więc i o światach piszę a nie o sferach...Nie ma inszego świata niźli Stary Świat... na co uczulam graczy WFRP jeśli szukacie PLANESCAPE stoi otworem
P.O.G.R.O.M. czyli 3 w 1 Polemika alkoholika, gry fabularne i obóchem mietsza w jednym miejscu

Offline Krispos

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 24, 2006, 12:11:13 pm »
Adamie poruszyles bardzo ciekawa kwestie.

Musze przyznac, ze niewielu z MG rozbudowuje ten niezwykle ciekawy aspekt swiata. W zasadzie kazdym systemie moga istniec inne wymiary, plaszczyzny, sfery, plany astralne, magiczne krainy, pieklo i nieba, czysciec czy w koncu swiaty snow. Aspekt ten zwykle najczesciej dotyka swiaty fantasy, gdyz tam naturalnie istnieja, w wiekszym lub mniejszym stopniu "magia". Nawet w Warhammerze podrecznik wspomina plany astralne demonow i zywiolow. Jednak nic poza tym.

Warhammer przez dlugie lata byl systemem, w ktory regularnie gralem. Pozniej zaczelo mi brakowac jakiegos opisu "swiatow duchowych", o ktorych wpsominal podrecznik. Zaczolem myslec, tworzyc, ale w koncu siegnolem po najlepsze dostepne opracowania tych aspektow, czyli Krainy Snow z Zew Cthulu itp. Najbardziej jednak spodobala mi sie wizja "Umbry" ze swiata mroku. Jest najbardziej uniwersalna i niezwykle wieloznaczna. Przeszczepilem ja zatem do Warhammera. Byl to wtedy strzal w dziesiatke, gdyz mlotek nabral wielu cech, ktore mu wczesniej brakowalo (granie kaplanami, druidami, wieszczami, magami, filozofami nabralo innego ciekawszego i bardziej rozbudowanego wymiaru). Sam swiat jakby tez niepomiernie sie powiekszyl. Dzieki temu zywotnosc mlotka przedluzyla sie u nas o kolejne kilka lat :).  

Warto rozbudowac ten aspekt, zwlaszcza w swiatach fantasy.

Offline pafnucy

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 24, 2006, 04:19:42 pm »
Ave!

Cytat: "Borejko"
Odpowiem pierw Pafnucemu red .WFRP " W Warhammerze raczej inne światy są nieosiągalne dla BG."
Inne światy dosłownie w WFRP ed1 NIE ISTNIEJĄ WOGÓLE !!! I nie doczytałem się ew. przeoczyłem w ed2, że  takowe wogóle istnieją.


Wręcz 'uwielbiam' czepialskich mądralińskich. Szkoda, że nie mozna używać skrótów myślowych, no ale cóż...

W Warhammerze istnieją inne światy, sfery, czy płaszczyzny. Różnica semantyczna między tymi określeniami w znaczeniu mistycznym jest dość niewyraźna. Poza wspomnianym już przez Flamura świecie/sferze demonów, jest także sfera/świat/płaszczyzna demonów czy chociażby strefa/świat/płaszczyzna nieumarłych lub jak kto woli nekromancji.

I odwołując (czepiając) się do twojej tezy o nieistnieniu innych światów. Skoro jest miejsce, gdzie żyją demony czy bogowie - poza Starym Światem - rządzące się swoimi prawami i podlegające im, to można to nazwać pełnoprawnym światem.

Pozdrawiam
uid rides? Mutato nomine de te fabula narratur - Horacy

Offline Borejko

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2006, 04:37:25 am »
Ja z kolei 'lubię' Mistrzów Ciętej Riposty.
Rzecz w tym iż w WFRP nie istnieją inne alternatywne Światy. Piekła itp . sfery demonów, Kraina Morra owszem, natomiast nie znajdziemy w Starym Świecie portali do np. Innego Wspaniałego Świata ze stolicą w Elfdorfie. Tyle wedle autorów 1ed.
P.O.G.R.O.M. czyli 3 w 1 Polemika alkoholika, gry fabularne i obóchem mietsza w jednym miejscu

Offline Flamur

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 25, 2006, 06:02:28 pm »
Heil!
Borejko upierasz się przy swoim zdaniu podpierając się jedynie oficjalnymi wiadomościami. A w tym temacie zostało zadane pytanie w jaki sposób przedstawiamy( my, mistrzowie gry) inne światy na swoich sesjach.
I każdy kto ma na ten temat zdanie się wypowiada i przedstawia swoją koncepcję. A ty próbujesz nam wmówić, że źle przedstawiamy własny Stary Świat.
Przedstawiłeś swoje zdanie i masz rację w Twoim WFRP nie istnieją inne alternatywne światy.
A skoro tak trzymasz się zasad podręcznikowych to gdzieś w podstawce jest napisane, że zasady te są jedynie podstawą do stworzenia swojego oryginalnego świata i i autorzy proponują korzystanie jedynie z tych zasad z których chcemy.
ur Sigmar und Vaterland

Offline Szczur

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 25, 2006, 06:10:53 pm »
Cytat: "Borejko"
Odpowiem pierw Pafnucemu red .WFRP " W Warhammerze raczej inne światy są nieosiągalne dla BG."
Inne światy dosłownie w WFRP ed1 NIE ISTNIEJĄ WOGÓLE !!! I nie doczytałem się ew. przeoczyłem w ed2, że  takowe wogóle istnieją.


Przykro mi, ale jeśli chodzi o oficjalne materiały do WFRP 1ed to piszesz całkowite głupoty. Światy inne niż Stary Świat jak najbardziej w WFRP 1ed istnieją (w WFRP 2ed nie ma jeszcze o nich wzmianki w oficjalnych materiałach) - polecam zapoznanie się ze starszymi wydaniami Realms of Chaos (obie książki) oraz Realms of Sorcery - wyraźnie napisane jest tam o istnieniu innych światów, tożsamych z tymi z uniwersum WH40k 1ed, jak również istot z nich pochodzących.
Zanim zaczniesz na forum wykrzykiwać (dosłownie) oficjalne prawdy to polecam zapoznać się z wszystkimi oficjalnymi materiałami dotyczącymi danego systemu.

To tyle od 'podręcznikowego faszysty' ;)
- Stary, co oni robią?
 - Chyba rzucają się gumowym kurczakiem.
 - O kur**..."
dwóch zszokowanych dresów, R-Kon 2004

Offline Idaan

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 25, 2006, 07:31:23 pm »
Cytuj
wyraźnie napisane jest tam o istnieniu innych światów, tożsamych z tymi z uniwersum WH40k 1ed, jak również istot z nich pochodzących.
No z tym to różnie jest. Kiedyś, w zamierzchłych czasach to w WFB podobno wojownicy Chaosu mieli wyposażenie  Chaos Space Marines z czterdziestki. Wspólni byli też na przykład Slannowie. Teraz GW stwierdza jasno, że połączeń między tymi światami nie ma. Jednak nawet w takiej sytuacji można powiedzieć, że Fantasy i 40k istnieją w jednej rzeczywistości. A nawet gdyby wykluczyć i to, to wiemy przecież, że Stary Świat leży na jakiejś planecie istniejącej w jakimś wszechświecie. Inne światy więc istnieją na pewno, tylko gracze raczej nie mają do nich zbyt wielkiego dostępu.

Offline Hargrim

Plany, sfery, płaszczyzny...
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 26, 2006, 09:02:03 pm »
Cytuj
Rzecz w tym iż w WFRP nie istnieją inne alternatywne Światy. Piekła itp . sfery demonów, Kraina Morra owszem, natomiast nie znajdziemy w Starym Świecie portali do np. Innego Wspaniałego Świata ze stolicą w Elfdorfie. Tyle wedle autorów 1ed.


Aż się wypowiem, co rzadko an tym subforum mi się zdarza :). Co do portali, to stoi jasno napisane (1 ed.), że są 2 duże portale i wiele mniejszych. Każdy z nich prowadzi do innego świata, tzw Warp'a. Oczywiście te 2 duże portale znajdują się na biegunach, jeśli szukasz opisu oficjalnego (jeżeli BL jest uważane za oficjalne :) ) to polecam bodajże jedno z opowiadań w zbiorze Śmiech Mrocznych Bogów, jest tam piękny, malowniczy opis 15 km. wrót chaosu. Co do podrózy do innych wymiarów to bodajże jest jeszcze opowiadanie Kinga w Krainach Chaosu o ile mnie pamięć nie myli (opowiada o magu van Diehl'u :) ).

Pozdrawiam