Autor Wątek: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich  (Przeczytany 816171 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1155 dnia: Październik 08, 2013, 06:20:39 pm »
Mam pytanie dotyczące Wojowniczych Żółwi Ninja. W naszych krajowych sklepach internetowych jest trochę tytułów z Żółwiami. Chciałbym poczytać jak najbardziej brutalną i dojrzałą pozycje jak to możliwe. Co brać?

Najbardziej dojrzałe i najbardziej brutalne były czarno-białe komiksy z Mirage Studios, czyli oryginalna wersja Żółwi, stworzona przez Kevina Eastmana i Petera Lairda. Co do brutalność to nie było jej wcale, aż tak dużo. Krew, dekapitacje i skręcanie karków zdarzało się raczej od czasu do czasu, niż non-stop. I prawie zawsze ta brutalność była jakoś uzasadniona, nie służyła jedynie szokowaniu czytelników i sprawianiu, żeby komiks był bardziej "cool". Komiksy te utrzymane były często w dość poważnym tonie. Podobnie jak np. "The Walking Dead", to był momentami dramat z elementami akcji. Niejednokrotnie były to opowieści o melancholijnym, wręcz depresyjnym nastroju. Sporo miejsca poświęcano na rozwój postaci, ich wewnętrzne rozterki, moralne wybory. Oczywiście sporo było też luzackich, zabawnych historii. Cytując z dyskusji na największym zagranicznym żółwim forum:

Cytuj
In terms of gratuitous violence, the earliest issues of Volume 1 are rather bloody, but as soon as issue #12, they start to relax and give the characters time to reflect on the lives they take rather than revel in senseless violence.

"City at War" is a great example, as lots of people are shot and killed and murdered, but the story only lingers on the violence to emphasis consequences rather than glorify it.

In terms of storytelling, the Mirage series could go to some very dark places, exploring many complex themes. Again, "City at War" was a prime example of the sorts of adult issues TMNT was willing to explore. Things like accountability, alcoholism, gang violence, loss of loved ones, parental responsibility, ego vs. the will to survive, and so on.

Even earlier than "City at War", the book was dabbling in heavy themes such as extinction (see "Sons of the Silent Age"). Later stories, like Vol. 2 and Vol. 4 would explore loss of humanity and terminal illness.

The Mirage series is one that matured rather rapidly. It began with glorified violence because it was "cool", but eventually got beyond that to explore deeper themes, yet never forgot those earliet days, either (addressing those times in later arcs).

Na tę wersję Żółwi składały się głównie:

Teenage Mutant Ninja Turtles (Vol. 1) #1-62

Lata publikacji: 1984-1993
Część zeszytów z tej serii to wariacje/parodie stworzone przez gościnnych autorów, nie zaliczające się do kanonu.

Raphael #1, Fugitoid #1, Michaelangelo #1, Donatello #1, Leonardo #1
Lata publikacji: 1985-1987
One-shoty będące uzupełnieniem do wydarzeń z TMNT (Vol. 1).

Tales of the Teenage Mutant Ninja Turtles (Vol. 1) #1-7
Lata publikacji: 1987-1989
Miniseria będąca uzupełnieniem do wydarzeń z TMNT (Vol. 1).

Shell Shock TPB
Rok publikacji: 1989
Zbiorcze wydanie krótkich komiksów publikowanych w różnych miejscach; także uzupełnienie wydarzeń z Vol. 1.

Teenage Mutant Ninja Turtles (Vol. 1) #1-13
Lata publikacji: 1993-1995
Kontynuacja wydarzeń z TMNT (Vol. 1); wyjątkowo seria w kolorze.

Teenage Mutant Ninja Turtles (Vol. 3) #1-22

Lata publikacji: 1996-1999, 2011
Kontynuacja TMNT (Vol. 2) publikowana przez Image Comics.

TMNT (Vol. 4) #1-31
Lata publikacji: 2001-2010
Akcja tej serii rozgrywała się 15 lat po wydarzeniach z Vol. 2; skrócenie tytułu wynikało z tego, że Żółwie już nie były nastolatkami i miały nieco ponad 30 lat.

Tales of the TMNT (Vol. 2) #1-70
Lata publikacji: 2004-2011
Historia Żółwi z Mirage ma ścisłą chronologię i wyraźnie zarysowane ramy czasowe. Zeszyty z tej serii wypełniały luki w tej historii. Nie robiły jednak tego w porządku chronologicznym. Rozpisaną chronologię można znaleźć tutaj: http://tmntentity.blogspot.com/2010/01/mirage-comics-continuity-timeline.html

Tales of Leonardo: Blind Sight #1-4,
Raphael: Bad Moon Rising #1-4,
Michaelangelo: The Third Kind #1,
Donattelo: Brain Thief #1-4

Lata publikacji: 2006-2009
Miniserie będące uzupełnieniem do wydarzeń z TMNT (Vol. 2, 4) i Tales of TMNT (Vol. 2).

Jak widać tutaj oraz tutaj, większość wydań zbiorczych to jedynie komiksy z lat 80-tych i początku 90-tych. Resztę trzeba uzbierać w zeszytach. Z poważnych historii polecam TMNT (Vol. 1) #1 (geneza), #2 (debiut Baxtera i April), #10-11 ("Silent Partner", "True Stories"), #19-21 ("Return to New York"), #24-25 ("The River)" #27 ("Sons of the Silent Age"), #35-36 (niekanoniczna historia "Souls Winter"), #48-49 (rewelacyjna historia "Shades of Grey"), #50-62 (kultowa i wyjątkowo poważna historia "City at War") oraz genialną historię "Blind Sight", opowiedzianą z perspektywy pozbawionego wzroku Leonardo i przedstawioną w Tales of TMNT (Vol. 2) #5 i Tales of Leonardo: Blind Sight #1-4.

Krótko mówiąc kup:
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: The Ultimate Collection (wszystkie pięć tomów)
  • TMNT: Souls Winter
  • Tales of the TMNT Collected Books (tom 2)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2015, 03:06:03 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline Lukop

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1156 dnia: Październik 09, 2013, 09:14:23 pm »
Witam, proszę o wskazanie dwóch - Waszym zdaniem - najlepszych fabularnie komiksów z poniższej listy. Kreska to dla mnie sprawa drugoplanowa. Wspomniany spis:

Superman i Ludzie ze Stali Tom 1
All-Star Superman
Strażnicy

Żywe trupy t.1
Kick-Ass - 1

Strażnicy Początek Gwardziści Jedwabna Zjawa tom 1

LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI TOM 1 POCZĄTEK

Mam wątpliwości co do Kick-Ass, Watchmen i TWD bowiem oglądałem filmy, serial. W przypadku pierwszych dwóch odwzorowanie było chyba wierne i komiksy niczym mnie nie zaskoczą?

Offline Itachi

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1157 dnia: Październik 09, 2013, 09:17:29 pm »
Nie prościej było użyć jednej czcionki? Ja zdecydowanie polecam komiks Watchmen.

Offline Dembol_

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1158 dnia: Październik 09, 2013, 10:37:38 pm »
All-Star Superman
Strażnicy

Offline donTomaszek

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1159 dnia: Październik 09, 2013, 10:59:29 pm »
Dokladnie.
Watchmen & All Star Superman
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline mack3

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1160 dnia: Październik 10, 2013, 12:01:24 am »
jak wyżej :)

Offline Lukop

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1161 dnia: Październik 10, 2013, 01:00:47 am »
Obawiałem się, że wskażecie najdroższe.  :evil: :wink:

Offline kelen

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1162 dnia: Październik 10, 2013, 10:50:56 am »
Również postawiłbym na All-Star Superman oraz Watchmen. W przypadku drugiego, to film ma trochę inne zakończenie, przez co też jeden z małych wątków w ogóle się tam też nie znalazł, jeśli dobrze pamiętam.

Po Kick-Assa też byś mógł sięgnąć (jeśli Ci się podobał), bo w pewnym momencie fabuła ma kilka sporych różnic.
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

Offline donTomaszek

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1163 dnia: Październik 10, 2013, 11:37:18 am »
Obawiałem się, że wskażecie najdroższe.  :evil: :wink:
Nie Kochanienki, wkazalismy najlepsze!
Ich cena wynika z objetosci - oba tytuly to kloce. Superman to jakies 320 stron, a Watchmen 410.
 :razz:
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline Johnson

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1164 dnia: Październik 10, 2013, 08:39:45 pm »
Whoa! Anionorodnik dziękuję Ci za wyczerpującą odpowiedź. Aż tylu szczegółów się nie spodziewałem, widać, żeś fan żółwiowy jest.


Zdaje się, że z tego co polecasz, tylko te tomy Ultimate Collection są w naszych sklepach dostępne. Jest już jakiś punkt zaczepienia. Jeszcze raz dzięki za info.

Offline zielone_biurko

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1165 dnia: Październik 10, 2013, 10:39:01 pm »
Również postawiłbym na All-Star Superman oraz Watchmen. W przypadku drugiego, to film ma trochę inne zakończenie, przez co też jeden z małych wątków w ogóle się tam też nie znalazł, jeśli dobrze pamiętam.
Jeden z małych wątków? Chodzi o
Spoiler: pokaż
subkulturę supłów
? ;)

Witam, proszę o wskazanie dwóch - Waszym zdaniem - najlepszych fabularnie komiksów z poniższej listy. Kreska to dla mnie sprawa drugoplanowa. Wspomniany spis:

Superman i Ludzie ze Stali Tom 1
All-Star Superman
Strażnicy

Żywe trupy t.1
Kick-Ass - 1

Strażnicy Początek Gwardziści Jedwabna Zjawa tom 1

LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI TOM 1 POCZĄTEK

Mam wątpliwości co do Kick-Ass, Watchmen i TWD bowiem oglądałem filmy, serial. W przypadku pierwszych dwóch odwzorowanie było chyba wierne i komiksy niczym mnie nie zaskoczą?
Watchmen zaskoczy. Masz pełno dodatkowych wstawek, cytatów na koniec każdego rozdziału, małych smaczków. Całkowicie polecam Watchmen. Niezależnie, co kto lubi.

ramirez82

  • Gość
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1166 dnia: Październik 11, 2013, 04:16:37 am »
Bez najmniejszych wątpliwości, tak jak wyżej, Watchmen i All Star Superman - cholernie dobre rzeczy!

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1167 dnia: Październik 12, 2013, 07:48:48 pm »
...ale KickAss tuż za nimi, zamyka stawkę ;-)

Offline bowman007

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1168 dnia: Październik 13, 2013, 12:44:55 am »
Ponieważ ostatnimi czasy przypomniałem sobie komiksy supermana wydane przez tm-semic naszło mnie dość oczywiste pytanie. Co było później? Poczytałem na wiki, pogrzebałem w necie i zdałem sobie sprawę, że historia z tm-semic to superman z okresu 1987–2006, a raczej jego część. Sprawdziłem, że samego SUPERMAN wyszło 225 numerów, nie licząc man of steel, the adventures of superman itp
O ile to możliwe chciałbym ugruntować swoją wiedzę. Ile tego wszystkiego wyszło pomiędzy Crisis on Infinite Earths a Infinite Crisis. Jaki ułamek z tego wydało tm-semic i czy warto zainteresować się resztą? Czy reszta numerów została kiedyś wydana w jakiś zbiorczych wydaniach najlepiej pokroju essential czy showcase presents? Z góry dzięki za odpowiedź :wink:

Offline Nick Jackolson

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1169 dnia: Październik 13, 2013, 09:50:00 am »
Witam, ja natomiast mam pytanie o "The Mice Templar" Glass'a i Oeming'a. Czy ktoś z was czytał to cudo? Warto zainwestować? Jaka jest różnica między wydaniem HC a SC bo z tego co widziałem ilość stron jest ta sama, nie widać dodatków.

 

anything