Autor Wątek: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich  (Przeczytany 817238 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline badday

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1440 dnia: Czerwiec 14, 2014, 12:56:41 pm »
No i własnie tu jest pierwsza trudność. Kolega pisał o zbiorczych wydaniach Harley Quinn... sprzed "ery" New52. Teraz po relaunchu w erze New52 na razie wyszło tylko 7 zesytów, a pierwszy zbiorczy TPB wyjdzie w wakacje.

http://en.wikipedia.org/wiki/Harley_Quinn#Comic_book_publication_history wynika z tego ze to juz 3 seria, wczesniejsza w 2002 (38 zeszytów) i pozniej 2011 (o ktorej pisal kelen) i obecna,new52.

Offline arnold

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1441 dnia: Czerwiec 14, 2014, 01:03:02 pm »
Strasznie to pogmatwane, ale wychodzi na to wg. mnie, że powinienem jednak zaczynać od New52, a raczej od tego wydania, które wyjdzie na wakacje, będę miał od początku przynajmniej. Jeżeli jeszcze ktoś może spojrzeć na stronę wstecz tego wątku będę wdzięczny za pomoc w ustaleniu chronologicznym co po kolei czytać :smile:

Offline kelen

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1442 dnia: Czerwiec 14, 2014, 01:04:51 pm »
Tak, pisałem, że chodzi o starszą serię. Poprzednie tomy nie są trudno dostępne, bo zaczęli je wydawać niedawno (a poza tym, DC nie robi małych nakładów :wink: ). Chodzi o tą serię z 2001, w tym artykule na wiki w 2011 chodzi o jej pojawienie się w Suicide Squad w New 52.

Kolejność według twojej listy powinna wyglądać tak: 3, 2, 1, 5, 6

"Jokera" możesz przeczytać właściwie w dowolnej kolejności, bo to powieść graficzna spoza kanonu. I pamiętaj, że "Mad Love" dotyczy originu w uniwersum serialu animowanego, choć w kanonie komiksowym wyglądał on chyba identycznie. Zmienił się on jednak w New 52. Jej origin z New 52 poznasz chociażby w Detective Comics #23.2
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

Offline arnold

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1443 dnia: Czerwiec 14, 2014, 01:55:15 pm »
@kelen

Ok dzięki za kolejność, Jokera w takim razie kupię jak będzie więcej wolnych środków. Czy ta wersja Mad Love będzie ok: http://www.atomcomics.pl/pl/p/BATMAN-MAD-LOVE-AND-OTHER-STORIES-TP/2119 ? Bo przyznam, że nie do końca ogarniam o czym piszesz tutaj:
I pamiętaj, że "Mad Love" dotyczy originu w uniwersum serialu animowanego, choć w kanonie komiksowym wyglądał on chyba identycznie. Zmienił się on jednak w New 52. Jej origin z New 52 poznasz chociażby w Detective Comics #23.2
Nie jestem jeszcze aż tak wtajemniczony w komiksy także sorry Panowie za moją niewiedzę, nadrobię :wink: Jeszcze @kelen jakbyś był tak dobry to pokaż link albo linki do tych wydań zbiorowych o Harley, które są dostępne, czy to może któryś tom http://www.atomcomics.pl/pl/p/HARLEY-QUINN-WELCOME-TO-METROPOLIS-TP/25510 ?

edit: to chyba jest drugi tom, bo piszę tam niżej coś takiego: Collecting HARLEY QUINN #14-25.

edit2:

tak to chyba jest po koleji:

HARLEY-QUINN-PRELUDES-AND-KNOCK-KNOCK-JOKES-TP
HARLEY-QUINN-NIGHT-AND-DAY-TP
HARLEY-QUINN-WELCOME-TO-METROPOLIS-TP
HARLEY-QUINN-VENGEANCE-UNLIMITED-TP

Dobrze myślę?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2014, 02:01:27 pm wysłana przez arnold »

Offline kelen

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1444 dnia: Czerwiec 14, 2014, 02:15:47 pm »
To jedyna dostępna wersja na rynku w tym momencie, więc tak. Z tego, co zauważyłem, jest tam też przedrukowana historia z "Batman Black and White" chyba dokładnie ta, o której wspominałem wcześniej.

Tak, dobrą kolejność wymieniłeś.
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

Offline Sir_Ace

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1445 dnia: Czerwiec 15, 2014, 02:52:37 pm »
Coś z zupełnie innej beczki.

Miałem dzisiaj w rękach drugi tom Kaznodziei od Egmonta i gdybym się postarał, w przyszłości pożyczyłbym i inne. Niestety przy przeglądaniu poraziło mnie absolutnie beznadziejne tłumaczenie. Tak jest już do samego końca?
I'd like to be a tree

Offline misiokles

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1446 dnia: Czerwiec 15, 2014, 03:06:47 pm »
A na jakiej podstawie stwierdziłeś, że jest beznadziejne?

Offline Sir_Ace

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1447 dnia: Czerwiec 15, 2014, 03:35:45 pm »
Wystarczy parę rzutów oka na losową stronę. Przekład jest boleśnie wręcz dosłowny. Czuć, że tworzyła go osoba może i dobrze znająca język angielski, ale zupełnie przeciętnie posługująca się polskim. Szyk zdania to kalka oryginału, przez co składnia miejscami przypomina język Yody. Dobór słów bywa żenujący.

Zdarzało mi się pracować z tekstem i nawet troszeczkę tłumaczyć, przez co pewnie jestem odrobinę przeczulony. Tak czy siak, forma przekładu absolutnie odrzuciła mnie od lektury i jeżeli jest tak już do końca, dla własnego dobra wolę zainteresować się wydaniem zagranicznym.
I'd like to be a tree

N.N.

  • Gość
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1448 dnia: Czerwiec 15, 2014, 03:36:11 pm »
Coś z zupełnie innej beczki.

Miałem dzisiaj w rękach drugi tom Kaznodziei od Egmonta i gdybym się postarał, w przyszłości pożyczyłbym i inne. Niestety przy przeglądaniu poraziło mnie absolutnie beznadziejne tłumaczenie. Tak jest już do samego końca?
Nigdy nie czytałem polskiego wydania, ale też nigdy dotąd nie spotkałem się z opinią, że jest ono beznadziejnie tłumaczone. Mógłbym prosić o przykłady tej beznadziei?
Z góry dziękuję.

Offline misiokles

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1449 dnia: Czerwiec 15, 2014, 03:45:38 pm »
Czytałem dawno - w komiksie było sporo postaci wieśnisków i rednecków mówiących niechlujnie. Może trafiłeś na celową stylizację.

Offline Sir_Ace

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1450 dnia: Czerwiec 15, 2014, 06:35:25 pm »
Nigdy nie czytałem polskiego wydania, ale też nigdy dotąd nie spotkałem się z opinią, że jest ono beznadziejnie tłumaczone. Mógłbym prosić o przykłady tej beznadziei?

Komiks nie był mój, a jedynie miałem możliwość przejrzenia go (tego konkretnego numeru) u znajomego. Wrażenie dotyczy ogółu i nie jestem w stanie zacytować konkretnej scenki. Ale skoro ludzie nie dostrzegają w nim niczego szczególnego, może poprzestańmy na tym. Widocznie faktycznie jestem przeczulony i lepiej, żebym nie brał się za polskie wydania komiksowe.
I'd like to be a tree

Offline Johnson

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1451 dnia: Czerwiec 15, 2014, 07:14:04 pm »
To ja tylko dodam od siebie, że tłumaczenie "Kaznodziei" zrobił Maciek Drewnowski. Ja również zwracam uwagę na ten aspekt komiksu i zdarza mi się często nie kupować polskich wydań na rzecz amerykańskich oryginałów. Jednak tutaj absolutnie nie mam żadnych zastrzeżeń. Biorąc pod uwagę specyfikę "Kaznodziei", te wszystkie przekleństwa i epitety, uważam, że Drewnowski wykonał bardzo porządną robotę. Dodatkowo, na szybko przejrzałem przed chwilą wspomniany drugi tom ("Nowojorscy Gliniarze"), przeczytałem kilka scen i dialogów, i niczego podejrzanego nie znalazłem. Być może faktycznie jesteś przeczulony Sir_Ace, ale moim zdaniem tutaj akurat jest bardzo dobrze.

Offline Nick Jackolson

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1452 dnia: Czerwiec 15, 2014, 08:12:37 pm »
http://multiversum.pl/p/1059/16184/transformers-idw-collection-vol-01-hc--idw-tomy-sc-tpb-i-gn-oraz-hc.html

Czytaliście to? ma dobre opnie. Drogie ale zastanawiam się czy w np. przyszłym roku sobie nie sprawić. Powiem wam szczerze, że jak wezmę pod uwagę 7 Tomów Sin City w HC z incala za 300zł + premiery lipiec - sierpień w polsze to myślę nad jakąś dodatkową pracą...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2014, 08:36:29 pm wysłana przez Nick Jackolson »

endriu84

  • Gość
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1453 dnia: Czerwiec 15, 2014, 09:57:31 pm »
Miałem dzisiaj w rękach drugi tom Kaznodziei od Egmonta. (...)
Czuć, że tworzyła go osoba (...) zupełnie przeciętnie posługująca się polskim.

Egmonta?

Offline kelen

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1454 dnia: Czerwiec 16, 2014, 09:58:35 pm »
Harley była też jedną z trzech głównych bohaterek "Gotham City Sirens", ale wydania zbiorcze tego komiksu chyba się już wyprzedały...

Być może kogoś to zainteresuje. Przed chwilą pojawiły się nowe zapowiedzi DC Comics na wrzesień i wśród nich znalazł się pierwszy tom wznowienia tej serii. Więcej pod tym linkiem: http://www.newsarama.com/21363-dc-comics-full-september-2014-solicitations.html
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru