Autor Wątek: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich  (Przeczytany 817195 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Archie

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1755 dnia: Listopad 11, 2014, 07:51:52 pm »
Gdybym był fanboyem to brałbym z Image wszystko bez zająknięcia, a dobrze wiesz, że tak nie jest. Specjalnie nie wymieniłem żadnego komiksu Kirkmana, bo wspominam o świeżych tytułach :wink: . Prophet nie jest żadnym odcinaniem kuponów (bazowaniem na dawnej popularności), a całkowitym odcięciem się od Roba Liefelda :wink: i stworzeniem nowej jakości. Podobnie (choć nie tak radykalnie) ma się sprawa ze Spawnem ilustrowanym przez Szymona Kudrańskiego gdzie w rubryce z listami non stop ktoś płakał, że brak Ala i starego klimatu. Co do krytyki obecnego Vertigo to oficjalnie zapowiadano, że w 2014 biorą się do roboty i ożywią imprint. Wiązałem z tym nadzieje i jak widać nic z tego nie wyszło. To samo zapowiedziano na 2015, zobaczymy jak teraz się spiszą. Nie mam litości dla Vertigo, bo nie lubię zaklinania rzeczywistości gdzie znaczącą zniżkę formy ignoruje się i na sprawę patrzy się jedynie przez pryzmat dawnych sukcesów. Prawda jest taka, że imprint jest obecnie cieniem dawnego siebie. Nawet złoty człowiek DC - Scott Snyder zamiast puścić kolejny tytuł w Vertigo wolał romansować z Image gdzie dostał lepsze warunki. Prawie wszyscy najlepsi twórcy tam trafiają, więc zamiast bazować na dawnym sentymencie wolę pójść za jakością.
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthaf**kin' happens. And it can happen to you."

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1756 dnia: Listopad 11, 2014, 08:11:50 pm »
Nie jest zakłamywaniem rzeczywistości stwierdzenie, że Vertigo obecnie ma mocniejszą bazę tytułów (jakościowo) niż miało jeszcze 3-4 lata temu i że te tytuły radzą sobie lepiej na rynku nie będąc już tylko gorszymi kuzynami komiksów z 80's.


A co do warunków w Image i warunków w Vertigo to to jest cholernie niejednoznaczna sprawa. Vertigo oferuje stały nakład i zabezpieczenie finansowe w obrębie kontraktu i numerów pokrytych w kontrakcie. Kontrakt w Vertigo jest trudniejszy do zdobycia ale to wydawnictwo ponosi odpowiedzialność finansową za przestrzelenie nakładu itp. Co równa się bezpieczeństwu dla autora (Tim Seeley, który ma bezpieczną pozycję w Image ostatnio nie miał problemu skoczyć do Vertigo i zachwalać ich podejścia, podobnie Snyder podpytywany przy premierze Wytches o stosunki z Vertigo nie pozwalał krytykować Vertigo).


Image jest developerem a nie wydawnictwem sensu stricto (poprawię się: klasycznie stereotypowo rozumianym wydawnictwem, to jego siła). To autor ustala nakład (nie licząc Skybound) i w przypadku przestrzelenia nakładu Image pokrywa swoje straty (dystrybucja, druk, reklama, choć reklama w Image to naciągana sprawa) z pieniędzy, które wróciły, przez co finansowo autorzy mogą nie zobaczyć grosza (podobnie działa to w Icon ale oni oferują jeszcze mniejszą reklamę, bo już prawie zerową na czym cierpiał Criminal i przez co tak chętnie Bru wybrał Image).


Image przez swoją deweloperkę utrzymuje serie z takimi nakładami, które dla klasycznego układu jaki istnieje w Vertigo są nie do przyjęcia. Stąd też Vertigo obecnie trzyma się miniserii (bezpieczeństwo dla wydawcy i autorów). Image jest genialnym rozwiązaniem dla kur znoszące złote jajka i freelancerów, którzy marki wyrobili sobie w wydawnictwach, które faktycznie inwestują swoje pieniądze w swoich twórców.
« Ostatnia zmiana: Listopad 11, 2014, 08:17:35 pm wysłana przez kuba g »
perły przed wieprze

Offline maximumcarnage

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1757 dnia: Listopad 12, 2014, 01:30:06 am »
Skończyłem "Sweet Tooth" i przeczytałbym coś jeszcze Lemire'a. Czytał może ktoś "Trillium"?

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1758 dnia: Listopad 12, 2014, 08:44:30 am »
Skończyłem "Sweet Tooth" i przeczytałbym coś jeszcze Lemire'a. Czytał może ktoś "Trillium"?


A czytałeś The Underwater Welder? Jeżeli nie to sprawdź to koniecznie. To przede wszystkim dramat rodziny ale z obowiązkowym dla Lemire wątkiem niby nadnaturalnym.
perły przed wieprze

Offline maximumcarnage

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1759 dnia: Listopad 12, 2014, 01:09:27 pm »

A czytałeś The Underwater Welder? Jeżeli nie to sprawdź to koniecznie. To przede wszystkim dramat rodziny ale z obowiązkowym dla Lemire wątkiem niby nadnaturalnym.

Właśnie czekam na wydanie zbiorcze. Mam nadzieję, że poziom równie wysoki co "Sweet Tooth" czy "Essex County". Mam zamiar jeszcze sięgnąć po "The Nobody".

Chciałem przy okazji zapytać o inne pozycje Vertigo. Czytałeś może "House of mystery"?
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2014, 01:12:55 pm wysłana przez maximumcarnage »

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1760 dnia: Listopad 12, 2014, 01:13:00 pm »
Mam zamiar jeszcze sięgnąć po "The Nobody".

czytałem. pomimo, iż czuć w tym komiksie Lemire'a, to jednak reprezentuje on niższy poziom niż Essex, Tooth czy Welder :(

Offline maximumcarnage

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1761 dnia: Listopad 12, 2014, 01:20:44 pm »
czytałem. pomimo, iż czuć w tym komiksie Lemire'a, to jednak reprezentuje on niższy poziom niż Essex, Tooth czy Welder :sad:

Mimo wszystko zerknę, bo nawet słabszy Lemire jest bardzo dobry  :smile: Planuję jeszcze to "Trillium", bo ma dobre opinie i "Lost dogs".

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1762 dnia: Listopad 12, 2014, 01:25:20 pm »
Mimo wszystko zerknę, bo nawet słabszy Lemire jest bardzo dobry  :smile: Planuję jeszcze to "Trillium", bo ma dobre opinie i "Lost dogs".

po wstępnych recenzjach trochę boję się Trillium - są wszak bardzo dobre, ale jakoś Lemire nie pasuje mi do innej konwencji niż obyczaj (imo jego scenariusze z N52 nie mają magi takiego Essex czy Weldera). choć z drugiej strony w Sweet Tooth obrał inny kurs i to z powodzeniem :smile:
Lost Dog jest również na mojej liście :wink:

Offline maximumcarnage

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1763 dnia: Listopad 12, 2014, 01:33:09 pm »
choć z drugiej strony w Sweet Tooth obrał inny kurs i to z powodzeniem :smile:

Ja mam właśnie taki kłopot po przeczytaniu "Sweet Tooth", że już nie wiem czy "Essex County" cenię wyżej czy właśnie ten komiks. Im dłużej się zastanawiam, tym bardziej skłaniam się do "Sweet Tooth", przede wszystkim za świetne zakończenie. Takie idealne spięcie klamrą, którego trochę zabrakło w "Essex County".

Co do scenariuszy superhero to rządzą się one jednak innymi prawami i trudno tam szukać pozostałości innych produkcji Lemire'a. Moim zdaniem, wyciągając "Green Arrow" z niebytu, Lemire udowodnił że potrafi pisać i jedno i drugie.

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1764 dnia: Listopad 12, 2014, 01:38:23 pm »
Ja mam właśnie taki kłopot po przeczytaniu "Sweet Tooth", że już nie wiem czy "Essex County" cenię wyżej czy właśnie ten komiks. Im dłużej się zastanawiam, tym bardziej skłaniam się do "Sweet Tooth", przede wszystkim za świetne zakończenie. Takie idealne spięcie klamrą, którego trochę zabrakło w "Essex County".

Co do scenariuszy superhero to rządzą się one jednak innymi prawami i trudno tam szukać pozostałości innych produkcji Lemire'a. Moim zdaniem, wyciągając "Green Arrow" z niebytu, Lemire udowodnił że potrafi pisać i jedno i drugie.


Green Arrow i co ważne Animal Man. Wiem, że niektórym zupełnie nie leży kreska w tej serii ale Lemire też bardzo fajnie poprowadził Animal Mana tak, że w przypadku tej serii nie tęskni się tak bardzo za jej wersją sprzed New52. Problemem z superbohaterskim Lemire jest to, że moim zdaniem średnio radzi sobie z komiksami o drużynach, jego Justice League Dark było średnie z tendencją do słabe, a Justice League United też nie ma poziomu, którego należy po nim oczekiwać.


Teraz (jak wszyscy) czekam jak wykaże się po przejęciu Hawkeye... i jak wyjdzie jego seria z Nguyenem dla Image (Descender).
perły przed wieprze

Offline donTomaszek

Odp: Pytania i odpowiedzi - dot. komiksów amerykańskich
« Odpowiedź #1765 dnia: Listopad 12, 2014, 01:39:16 pm »
The Nobody Lemire'a jest fajny. Pamietam, ze dostalem od zony na gwiazdke i bardzo mi sie podobal.
Sometimes I'd like to get my hands on God...

Offline raskoks

Kick ass 2
« Odpowiedź #1766 dnia: Listopad 12, 2014, 02:59:00 pm »
Warto brac druga czesc? I czy jest wersja z twarda i miekka okladka? Bo widze roznie w roznych sklepach.

Offline gabor2

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 508
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kick ass 2
« Odpowiedź #1767 dnia: Listopad 12, 2014, 03:37:43 pm »
Jest tylko twarda. Czy warto nie wiem, bo stoi na półce i czeka na przeczytanie. Opinie raczej są podzielone, ale już 3 część (którą jeszcze w tym roku ma wydać mucha) ma bardzo dobre opinie.

Offline Itachi

Odp: Kick ass 2
« Odpowiedź #1768 dnia: Listopad 12, 2014, 03:50:39 pm »
Już był wątek odnośnie komiksu Kick-Ass: http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,36147.0.html

Warto brac druga czesc?

Warto, warto! Moim zdaniem dwójka jest równie dobra co jedynka, jak nie odrobinę lepsza.
Przeczytaj koniecznie pierwszy wątek :wink:

Offline raskoks

Odp: Kick ass 2
« Odpowiedź #1769 dnia: Listopad 12, 2014, 04:38:57 pm »
ok zacheciliscie mnie - kupuje. Ciekawi mnie tylko ta okladka - bo jest niby miekka w arosie - a u muchy taka nie wystepuje.