trawa

Autor Wątek: New Age i Własnowierstwo  (Przeczytany 2566 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radan

New Age i Własnowierstwo
« dnia: Maj 29, 2006, 04:37:30 pm »
Mam jedną prośbę: Czy mógłby ktoś napisać tu coś ciekawego o ruchu New Age oraz Własnowierstwie i podać jakieś interesujące linki? Z góry dziękuję.

Offline Radan

New Age i Własnowierstwo
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 31, 2006, 06:42:38 pm »
Widzę, żę temat opornie się rozwija, więc na dobry początek zamieszczę link, do którego sam dotarłem: http://wlasnowierca.be/index.htm Szkoda tylko, że te wszystkie "informacje", które tam zamieścili, są trochę subiektywne , z wiadomych powodów ;)...

Offline madia

New Age i Własnowierstwo
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 31, 2006, 07:48:50 pm »
Nie wiem ale moim zdaniem nazywanie takich praktyk z tego linku "własnowiercami" już jest niewolnictwem w pewnym sensie...hehehe...człowiek nigdy nie jest tak naprawdę wolny. Ale może ja się czepiam  :)
वासांसि जीर्णानि यथा विहाय
नवानि गृह्णाति नरोऽपराणि
तथा शरीराणि विहाय जीर्णा
न्यन्यानि संयाति नवानि देही

Offline Sadow

New Age i Własnowierstwo
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2006, 09:13:42 pm »
o ruchu New Age miałem całkiem ciekawy wykład jakiś czas temu, tylko ze ja mam zwyczaj słuchać bez notowania, dlatego mam to gdzieś (mam nadzieje ) na kserówkach, jak dotre to napisze cosik.
Kto mówi - sieje, kto słucha - zbiera.

Offline Jacek

New Age i Własnowierstwo
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2006, 11:12:57 am »
Napisalem kiedys na temat ruchu New Age referat, oto jego czesc:

      New Age Movement, czyli po polsku Ruch Nowego Wieku, jest to nieformalny ruch kulturowy, będący mieszanką tradycji, religii i filozofii świata Wschodu z elementami kultury świata Zachodu, przejawiający się głównie w okultyzmie i ezoteryce. Nie ma on jednolitej postaci, nie jest scentralizowany. Jego główną ideą jest nadejście na przełomie tysiącleci (często pojawiającą się datą jest tu 2012 rok) tzw. Ery Wodnika, Nowej Ery.
     Nurt kulturowy, z kórego wykształciło się New Age, kształtował się już w XVIII i XIX w. w środowiskach ezoteryczno-okultystycznych związanych z masonerią, spirytystami itp. Środowiska te, mimo wielu różnic, cechowały:
-   przekonanie o istnieniu powiązań w całym wszechświecie,
-   personifikacja natury, nadanie jej świadomości, uczuć,
-   wiara w możliwość nawiązania kontaktu ze światem wyższym lub niższym, dzięki pomocy duchów, demonów, aniołów i odpowiednich rytuałów,
-   przekonanie o możliwości uzyskania gnozy – stanu wyższej wiedzy, pozwalającej osiągnąć absolut i zbawienie,
-   poszukiwanie uniwersalnej filozofii i religii, lepszej od wszystkich poprzednich.
     Jedną z prekursorskich dla New Age organizacji było Towarzystwo Teozoficzne, założone w 1875 r. w Nowym Jorku przez rosyjskie medium Helenę Bławatską i amerykańskiego spirytystę Henry'ego Olcotta. Z Towarzystwa Teozoficznego wyłoniły się stowarzyszenia, które łączyły filozofię Wschodu z chrześcijaństwem. Były to m. in. Liberalny Kościół Katolicki C. W. Leadbeatera i J. l. Wedgwooda oraz Szkoła Tajemna Alice Bailey. Na powstanie Ruchu Nowego Wieku wpływ miała również antropozofia, stworzona przez Rudolfa Steinera.
     Pierwszym, który miał użyć nazwy Era Wodnika, był żyjący w latach 1844 – 1911 Amerykanin Levi H. Dowling, który takiego określenia użył w swoim dziele Ewangelia Wodnika z 1908 r. W 1937 r. francuski ezoterysta Paul Le Cour wydał ksiązkę L'Ere du Verseau. Opierając się w niej na starożytnych teoriach astrologicznych stwierdził, iż zbliża się ku końcowi Era Ryb, rozpoczęta w pierwszym roku naszej ery, i Słońce wejdzie wkrótce w znak Wodnika. O ile Era Ryb była okresem nieszczęść, wojen i głodu, o tyle Era Wodnika będzie czasem szczęścia i obfitości. Symbolem nowych czasów stał się Ganimedes - Wodnik, lejący z dzbana strumień wody.
     New Age jako ruch masowy kształt zyskał dopiero w latach 1960 - 1980. Początkowo znany był głównie w środowiskach kontrkultury. W 1968 r., dzięki musicalowi Hair, chwalącemu Erę Wodnika, stał się znany młodzieży na całym świecie. Był to czas buntu młodzieży przeciwko panującemu systemowi, okres niepokojów młodego pokolenia, czas "dzieci-kwiatów". Ezoteryczne pojmowanie świata i wschodni mistycyzm trafiły na podatny grunt.
     W 1980 r. amerykańska dziennikarka Marylin Ferguson wydała książkę The Aquarian Conspiracy. Personal and Social Transformation in the 1980's Opisała w niej wejście w nowy okres dziejów. Przemiana duchowa, jaka ma się dokonać w każdym z nas, spowoduje nadejście nowej cywilizacji. Autorka analizowała przy tym różne źródła i szukała w nich znaków zapowiadających Nową Erę.
     Aktualnie nurt New Age nie jest już tak rozwinięty. Zbladł on jako wizja przyszłej utopii w nowych czasach. Doprowadził jednak do rozwoju wiedzy ezoterycznej, głównie w jej komercyjnej, popularnej formie. Różne organizacje o charakterze okultystycznem, spirytystycznym itp. nadal sprawnie funkcjonują i rozwijają się.



Poza tym kilka stron, czesc prezentuje typowo chrzescijanskie podejscie do tematu New Age.
http://www.apologetyka.katolik.pl
http://www.kulty.info
http://www.gnosis.art.pl
http://www.racjonalista.pl
Oprocz tego info o tym znajdziesz w Wikipedii i Google'u.

 

anything