Autor Wątek: Kultura Gniewu  (Przeczytany 596534 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Murazor

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2025 dnia: Lipiec 12, 2017, 11:41:58 am »
"Chcielibyśmy poinformować, że planujemy dodruk pierwszego tomu "Tymka i Mistrza" na początek roku 2018."

Offline Archie

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2026 dnia: Lipiec 13, 2017, 10:09:11 am »
Lepiej zapowiedzieliby jakiś nowy komiks Prosiaka, bo jestem świeżo po lekturze Będziesz smażyć się w piekle i dawno żaden polski komiks mnie tak nie wciągnął. Komiks ma ok. 300 stron i ani razu nie czułem, że jest choć trochę za długi, świetnie prowadzone interakcje i emocje między postaciami, pokazanie przemysłu muzycznego (tu metalowego) od środka i bardzo fajne zakończenie dające do myślenia. Jedynym minusem jest jedna z postaci nawijająca gwarą i 90% z jej zapewne zabawnych tekstów nie załapałem. Ogólnie ten komiks to świetna rzecz, kto nie czytał niech bierze bez zastanowienia.
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthaf**kin' happens. And it can happen to you."

Offline turucorp

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2027 dnia: Lipiec 13, 2017, 10:23:08 am »
Jedynym minusem jest jedna z postaci nawijająca gwarą i 90% z jej zapewne zabawnych tekstów nie załapałem.

no patrz, a u nas ludzie się zachwycają właśnie jakością zastosowanej w tym komiksie gwary.

Offline Murazor

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2028 dnia: Lipiec 13, 2017, 10:30:21 am »
Nie czytałem jeszcze, ale sądząc po waszych opiniach myślę, że gwara jest tak dobra, że ktoś spoza regionu ma problem ze zrozumieniem :)
Podobnie jak w 100 nabojach, gdzie akcja jednego zeszytu dzieję się w więzieniu i wszyscy mówią gangsterkim slangiem, który jest jeszcze specyficznie zapisany. Środowisku pewnie by się spodobało wierne zachowanie języka, ale ja męczyłem te ~20 stron dość długo.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2029 dnia: Lipiec 13, 2017, 11:23:15 am »
gwara Dworfa jest po prostu znakomita. z tego, co pamiętam, jego teksty "tłumaczył" na gwarę specjalista od śląskiego. jedyny minus takiego zabiegu, wg mnie, jest taki, że dziś już prawie nikt tak (poprawnie gwarowo) nie mówi. ale to chyba nie powód, aby teksty Dworfa zapisywać niepoprawnie, albo kaleczyć je, mieszając z potocznie mówionym językiem polskim.
Sądzę, że od takich spraw powinno być m.in. to forum... chcesz bardziej zgłębić jakiś komiks -> pytasz (może nie w tym temacie), zapewne ktoś pomoże.
Dla osób, czytających "szybko" (bez wdawania się w zawiłości njuansów), wydaje się, że nie ma większego problemu, zrozumie i doceni komiks Prosiaka bez konieczności tłumaczenia Dworfa, a ktoś, kto lubi takie wyzwania, ma tu pole do popisu.
Osobiście, gorąco polecam "Będziesz smażyć się w piekle" nie mimo śląskich tekstów, ale również ze względu na ten zabieg.
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline gobender

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2030 dnia: Lipiec 13, 2017, 01:01:41 pm »
Autor był świadom, że masa ludzi nie zrozumie w całości tej gwary. To pozostawia fajne niedopowiedzenie na kolejną lekturę. A może i na zawsze ;)

Offline pokia

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2031 dnia: Lipiec 13, 2017, 01:26:54 pm »
Przecież nawet główny bohater komiksu miał kłopoty ze zrozumieniem ślązaka. Jak dla mnie wszystko gra.

Offline LucasCorso

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2032 dnia: Lipiec 13, 2017, 01:47:37 pm »
To trochę jakby krytykować "Lost in Translation" bo nie rozumiem co reżyser reklamy do niego mówi... A przecież to część przesłania...
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline mappy

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2033 dnia: Lipiec 13, 2017, 02:29:42 pm »
Nie czytałem jeszcze więc nie chcę się wymądrzać. Może przypisy na końcu? No chyba, że tego jest bardzo dużo.

Offline misiokles

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2034 dnia: Lipiec 13, 2017, 03:25:28 pm »
Aż tak bardzo niezrozumiała ta gwara śląska nie jest by nie wyłapać ogólnego sensu wypowiedzi i stosować przypisy :)

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2035 dnia: Lipiec 13, 2017, 08:13:52 pm »
Skoro McCarthy może hiszpański dawać bez przypisów i wyjaśnień, to tym bardziej Prosiak może gwarę ;) na poważnie, moim zdaniem to jest właśnie bardzo dobry aspekt tego komiksu i błędem byłoby tu podanie czegokolwiek na tacy.
perły przed wieprze

Offline arczi_ancymon

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2036 dnia: Lipiec 19, 2017, 09:37:06 pm »
Chyba już o to pytałem kilka tygodni temu, ale wiadomo coś czy Kultura Gniewu wypuści w końcu "Castle Waiting" na Komiksową Warszawę? Czekam na ten tytuł już od dwóch lat i coś nie mam szczęścia :P
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2017, 09:42:22 pm wysłana przez arczi_ancymon »

Offline Archie

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2037 dnia: Lipiec 21, 2017, 01:11:21 pm »
Jak oceniacie:
1. Ratboya?
2. Słowackiego?

Szersze wypowiedzi mile widziane, z góry dziękuję. :smile:
Lord Acton (1834-1902): "All power tends to corrupt and absolute power corrupts absolutely."
Luke Cage: "Shit happens. Every day, in every city, on every corner. Shit muthaf**kin' happens. And it can happen to you."

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2038 dnia: Sierpień 05, 2017, 05:06:47 pm »
Kulturo, kiedy się doczekamy nowego Clowesa? Chyba cośtam luźno obiecaliście w tamtym roku...?
Wilson w wykonaniu Harlesona był całkiem fajny, a ja jestem ciekaw oryginalnego Wilsona, choć może być przysłowiowe cokolwiek.
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline Death

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #2039 dnia: Sierpień 12, 2017, 12:22:37 pm »
Kulturo, kiedy się doczekamy nowego Clowesa? Chyba cośtam luźno obiecaliście w tamtym roku...?
Wilson w wykonaniu Harlesona był całkiem fajny, a ja jestem ciekaw oryginalnego Wilsona, choć może być przysłowiowe cokolwiek.
Jeszcze wczoraj miałem w gościach kuzyna z Niemiec. Jest fanem Clowesa, Ware, Burnsa i Tomine. Ma wszystko co oni kiedykolwiek stworzyli. Najbardziej lubi Clowesa. I...powiedział, że film Wilson jest jeszcze lepszy od komiksu. :)

 

anything