trawa

Autor Wątek: Kultura Gniewu  (Przeczytany 598076 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hans

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #855 dnia: Grudzień 10, 2009, 07:06:47 pm »
Wszystkiego może nie, chociaż kto wie... A innych autorów jest oczywiście zatrzęsienie. Czasami nachodzi mnie myśl, że jest ich po prostu za dużo. I tak "Uzbrojony ogród" ma bardzo duże szanse na debiut w tym półroczu. W końcu przecież w grudniu "Epileptic". Należy zachować sensowny odstęp między komiksami Davida B.

Doszukałem się i dostałem odpowiedź. Skoro należy zachować sensowny odstęp między komiksami Davida B., a "Uzbrojony ogród" ukazał się pół roku później niż planowano, to wygląda na to, że na "Epileptic" trzeba będzie poczekać kolejne pół roku. No, przynajmniej na otarcie łez mam "Uzbrojony ogród" :)

Offline Jarek Obważanek

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #856 dnia: Styczeń 13, 2010, 12:11:31 am »
Chopin w ujęciu niemieckich i polskich komiksiarzy

Wygląda na to, że możemy się co najwyżej poślinić...
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

ramirez82

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #857 dnia: Styczeń 13, 2010, 08:39:30 am »
Przeczytałem Pana Naturalnego. Przyznam że po pierwszym przekartkowaniu troche mnie Crumb zniesmaczył
Spoiler: pokaż
Wielki bobas ciągnie panu Naturalnemu? :shock:
, stąd jakoś komiks odleżał na półce kilka tygodni. Ale przeczytałem i jestem zachwycony. Te kilka najwcześniejszych historyjek, to nic specjalnego, a może po prostu potrzebowałem chwili by się w to wczuć, w każdym bądź razie później rozkręca się na całego. Pan Naturalny to przednia zabawa + kilka chorych patentów Crumba. Tak jak po Kocie Fritzu zastanawiałem się o co ten szum wokół Crumba, tak teraz po Panu Naturalnym otrzymałem odpowiedź. Wielkie brawa dla KG za wydanie tego zacnego komiksu, który nawiasem mówiąc, powstawał 35 lat! Nie obraziłbym się, gdyby w przyszłości wydawali więcej Crumba...

Offline Koro

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #858 dnia: Styczeń 13, 2010, 04:01:34 pm »
Kiedy wychodzi integral Osiedla Swoboda? Bo w Przekroju z tego tygodnia jest już recenzja.

Offline misio141

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #859 dnia: Styczeń 13, 2010, 11:03:58 pm »
Nie obraziłbym się, gdyby w przyszłości wydawali więcej Crumba...
mi się marzy od niedawna (a dokładniej od kiedy zobaczyłem film ;-)) wydanie American Splendor, chociaz Crumb robił tam tylko rysunki
Ass, gass and grass - nobody rides for free

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #860 dnia: Styczeń 14, 2010, 03:42:13 pm »
Kiedy wychodzi integral Osiedla Swoboda? Bo w Przekroju z tego tygodnia jest już recenzja.

Ma być pod koniec stycznia, coś około 28 stycznia.
Tyle wiem z Centrum Komiksu.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #861 dnia: Styczeń 21, 2010, 11:12:47 pm »
Tak jak po Kocie Fritzu zastanawiałem się o co ten szum wokół Crumba, tak teraz po Panu Naturalnym otrzymałem odpowiedź.
Ja jednak bardziej cenię "Kota Fritza".
Ale oczywiście nie wyobrażam sobie, że na moim regale mogłoby zabraknąć "Pana Naturalnego".
Początki są nijakie, a kontrowersyjny epizod z Wielką Bobaską pokazuje, że Crumb chyba nie do końca wiedział, w którą stronę to wszystko ma się potoczyć. Zaraz potem następuje fenomenalna historia o ucieczce z więzienia. I już nigdy więcej "Pan Naturalny" nie będzie tak śmieszny. A sytuacja się stabilizuje i w miarę wiadomo, czego się spodziewać.
Myślę, że należy docenić tłumaczenie Anny Warso, pracę redakcyjną Adama Ruska i przede wszystkim Kulturę Gniewu za to, że nas tak komiksowo edukuje. Literówki można policzyć na palcach jednej ręki, ale ta w tytule na stronie 63 mocno razi. No i jakim cudem bąbielek przepuścił "ciężki orzech do zgryzienia", pozostanie dla mnie czymś niezrozumiałym... :)     

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #862 dnia: Styczeń 21, 2010, 11:58:49 pm »
Hmm, jesli ten epizod z bobasem mial szokowac, to istotnie zdal egzamin, ale mowimy o komiksie undergroundowym.
Co do pierwszych epizodow - uwielbiam takie poczatki kariery - a te rysunki tez sa niezle, widac, jak praktyka czyni mistrza...

W sumie - nie potrafie wskazac jakiegos super wyjatkowego odcinka, natomiast jako calosc broni sie to znakomicie - po przeczytaniu opaslego tomiska wlasciwie stwierdzam, ze nic sie nie wydarzylo konkretnego. :)

Aha - jest jeden genialny splashpage, kiedy Pan Naturalny jedzie na hulajnodze, a zza plotu Flakey Mazgaj pyta "Panie Naturalny, co to wszystko znaczy?" A PN odpowiada "Gowno znaczy." Kwintesencja.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline skil

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #863 dnia: Styczeń 22, 2010, 01:54:20 am »
Ale oczywiście nie wyobrażam sobie, że na moim regale mogłoby zabraknąć "Pana Naturalnego".

No właśnie, to jest przede wszystkim fajna rzecz dla osób interesujących się historią komiksu. Wydanie Kultury Gniewu robi wrażenie, widać ogrom pracy włożony w polską edycję i należy to docenić.

Lubię kreskę Crumba. Bardzo spodobały mi się jego charakterystyczne rysunki, a zwłaszcza te całostronicowe ilustracje.

Jeśli chodzi o treść, jest już znacznie gorzej. Do tej pory znałem wyłącznie "Kota Fritza", który bardzo przypadł mi do gustu. Natomiast "Pan Naturalny" okrutnie mnie wymęczył. Po legendzie, jaką owiany jest ten tytuł, spodziewałem się wiele. Niestety spotkało mnie srogie rozczarowanie...  Nie wiem, może to jakaś specyficzna konwencja, która do mnie nie trafiła, a może komiks tak bardzo się zestarzał (ale chyba nie, biorąc pod uwagę, że ostatni z odcinków pochodzi z 2001 roku. To raczej Crumb na przestrzeni lat w żaden sposób nie rozwinął postaci Naturalnego). Crumb zawiódł mnie wyjątkowo ubogim repertuarem pomysłów i nie mam tu na myśli prostackiego humoru (życzyłbym sobie, żeby w zbiorze znalazło się więcej tak pokręconych akcji, jak ta z bobasem lub Diablicą). Najbardziej zniechęciło mnie mało urozmaicone nabijanie Mazgaja w butelkę przez Naturalnego, sprowadzające się do kilku, wciąż powtarzających się, kiepskich żartów. Kiedy już Crumb stara się zagrać satyrą, ta okazuje się nieznośnie czytelna i powierzchowna. Miałem nadzieję, że ktoś nazywany ikoną kontrkultury ma do zaoferowania ciut więcej. Niestety żadna treść "Pana Naturalnego" zrobiła swoje i mocno się zastanowię nim sięgnę po kolejny komiks Crumba.
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #864 dnia: Styczeń 22, 2010, 09:03:30 am »
Skil, nie wiem czy czytales pierwszy komiks wydany przez KG: Zakazany Owoc - to byl klasyczny przyklad komiksu podziemnego, w ktorym sensu nie bylo za grosz, ale byla radosc tworzenia i zero kompromisu wobec nikogo. Wlasnie z tego nurtu wywodzi sie PN i nie ma uzasanienia oczekiwac po nim czegos wiecej, w szczegolnosci jakiejs akcji, fabuly, koncepcji, itp. Dla mnie to jest wlasnie jego atut - zrobic komiks o niczym na 250 stron - czysta, pierwotna ekspresja.

- I co to wszystko znaczy?
- Gowno znaczy.

 :lol:
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline skil

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #865 dnia: Styczeń 22, 2010, 11:07:44 am »
Czytałem Pałę i bawiłem się raz lepiej, raz gorzej.

Radość tworzenia to trochę za mało, kiedy efekt końcowy jest męczący dla czytelnika (w tym wypadku dla mnie). Rzeczywiście, zawsze oczekuję jakiejś koncepcji. Niech ona będzie najgłupsza na świecie i pozbawiona sensu, ale z inwencją, bo siąść i narysować 250 stron o niczym to żadna sztuka. Ilość stron jest zresztą bez znaczenia, jeśli nie ma pomysłów. Miejscami widać, że Crumba stać, niestety większość miejsca wypełnia popłuczynami. Szkoda, że "gówno znaczy" to najcelniejsza recenzja tego komiksu.
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #866 dnia: Styczeń 22, 2010, 07:16:00 pm »
Szkoda, że "gówno znaczy" to najcelniejsza recenzja tego komiksu.
Przesada, przesada... Te historyjki powstawały przecież na przestrzeni wielu lat, dosyć udatnie komentowały rzeczywistość znaną Crumbowi... I zawsze były o czymś, często o rzeczach bardzo istotnych. Co prawda zebrane w jednym woluminie grzeszą monotonią, ale to taki grzech pierworodny, niezawiniony... :)
Muszę jednak przyznać, że "Pan Naturalny" nie wytrzymuje konkurencji z drugim komiksem wydanym przez Kulturę Gniewu w grudniu. "Uzbrojony ogród", który właśnie przeczytałem, poruszył mnie do żywego.

Offline Verminard

  • Starszy Mistrz
  • ****
  • Wiadomości: 357
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Liczenie stron biedakioskowych wydań to choroba
    • Motyw Drogi
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #867 dnia: Styczeń 23, 2010, 11:33:58 am »
Ma być pod koniec stycznia, coś około 28 stycznia.
Tyle wiem z Centrum Komiksu.
Z newslettera Komikslandii:
Cytuj
A już w lutym do sprzedaży trafi m.in zebrane wydanie super kultowego Osiedla Swoboda.
No to kiedy?
"Może, gdyby tam były kolory i czytało się to w normalny sposób, to bym zmienił zdanie, tak mangi do komiksów nie zaliczam. . .
Że ja ignorantem? Może w sumie tak, ale wolę to nazywać "ściśle sprecyzowane poglądy na świat"
- Roy_v_beck

Offline skil

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #868 dnia: Styczeń 23, 2010, 11:38:39 am »
Początek lutego ponoć.

W sklepie gildii do zeszłego tygodnia wisiała przy komiksie "dostępność 2-3 dni", więc wiecie...

qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline Rork

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #869 dnia: Styczeń 24, 2010, 12:22:41 pm »
Właśnie skończyłem czytać Pana Naturalnego :-). Świetny komiks - przednia zabawa :-D. Rewelacyjna odskocznia od tego co ostatnio czytałem. Podobał mi sie w całości i nic mnie nie znudziło ! Po prostu Świetne !!! Polecam !!!

 

anything