trawa

Autor Wątek: Kultura Gniewu  (Przeczytany 598148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Blacksad

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #960 dnia: Kwiecień 26, 2010, 02:16:19 pm »
No nie wierzę... Jeden z najbardziej wyczekiwanych komiksów roku, chyba ważny, chyba mądry (piszę "chyba" bo nie czytałem jeszcze) a dyskusja tylko o tym, czy postać biegnie czy się potyka. Ma to jakieś znaczenie dla fabuły i całej historii?
Chrzań się, Smirnov

ramirez82

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #961 dnia: Kwiecień 26, 2010, 02:21:44 pm »
A mnie Rany Wylotowe graficznie intrygują już od przejrzenia przykładowych stron w sieci. Teraz, mając w ręcach komiks i przeglądając go dokładniej, tylko zaostrzyłem sobie apetyt.

godai

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #962 dnia: Kwiecień 26, 2010, 02:29:13 pm »
Ma to jakieś znaczenie dla fabuły i całej historii?

Niespecjalnie. Tylko tyle, o ile strona graficzna ma w ogóle znaczenie w komiksie.

Offline Jarek Obważanek

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #963 dnia: Kwiecień 26, 2010, 03:12:04 pm »
@Blacksad: Ups, no to faux pas z mojej strony, bo go specjalnie nie wyczekiwałem. Zresztą napisałem, że fabuła jest ciekawa; co zrobię, że tutaj jak zwykle wymiana zdań schodzi na mniej istotne wątki. :wink:  Dyskusja nie jest o tym, czy postać się potyka, tylko na temat przyjętej konwencji rysunkowej. A sposób narysowania historii zawsze ma znaczenie. Tym się m.in. różni komiks od prozy (co za odkrycie z mojej strony!).

@holcman: Rozwijanie wątku IDF byłoby tłumaczeniem rzeczy zarówno dla mnie, jak i dla Ciebie oczywistych.
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline holcman

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #964 dnia: Kwiecień 26, 2010, 03:29:29 pm »
Przepraszam wszystkich bardzo, że dałem się sprowokować i się uniosłem.
Po prostu jak czytam, że Trondheim / Skutnik / Niewiadomski / Modan nie potrafią rysować to coś we mnie pęka i mam ochotę dusić [co w internecie niestety nie jest możliwe].
 
Bo takie opinie może głosić tylko ktoś, kto się nie zna (i nieważne czy jest krytykiem, twórcą, czy zwykłym czytelnikiem), nie rozumie specyfiki komiksowego medium, itd.
 
Moje "nie znasz się" - o czym niestety za często sam zapominam - to w takiej sytuacji "bez odbioru", czyli koniec dyskusji. Bo o czym tu dyskutować? Nie da się i dalsza wymiana zdań będzie tylko zmierzała w kierunku bezsensownej internetowej przypychanki.
 
I jeśli Jarku piszesz mi, że "u ciebie na prowincji uczyli, jak poprawnie rysować postać" to po pierwsze zaczynasz się ustawiać defensywnie (stara taktyka autodeprecjacji), po drugie strzelasz sobie w kolano, bo "Rany wylotowe" to nie studium postaci na ASP, po trzecie...
 
I w tym momencie odechciewa mi się dalej pisać, bo właśnie nie ma o czym.
 
Nie znasz się i tyle.
 
 

Offline MateuszSkutnik

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #965 dnia: Kwiecień 26, 2010, 03:50:12 pm »
Każdy może się nie znać. A Mateusz jak sam twierdzi "prawie w ogóle nie czyta komiksów" (nie wspomniając o tym, że uważa, że nie potrafi rysować). I naprawdę czym innym jest tworzyć komiksy (dobre / złe, nieważne), a czym innym mieć o nich jakieś pojęcie teoretyczno-krytyczne.
no pewnie. przecież ja się zgadzam.

a na czym?

na czym się nie znam? no właśnie żeby było śmieszniej - na polskim komiksie. Bo mi się rany wyoltowe podobają. :D
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2010, 03:56:24 pm wysłana przez MateuszSkutnik »

Offline nayroth

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #966 dnia: Kwiecień 26, 2010, 04:47:11 pm »
holcman, nie przepraszaj tylko moze podeprzyj swoja opinię jakimś tam argumentem. Albo powiedz czemu ta rzekomo "nieudolna forma" jest w rzeczywistosc warta uwagi, niebanalna, no cokolwiek...

Bo jak masz pisac "nie znacie sie" i bez odbioru to nie pisz wcale.

Offline Bane

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #967 dnia: Kwiecień 26, 2010, 05:15:22 pm »
Uwielbiam takie podejście: "Jeśli nie lubisz to się nie znasz i bez odbioru".

Offline Samuel

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #968 dnia: Kwiecień 26, 2010, 05:20:35 pm »
Mam dziś zły dzień, więc w taki zły dzień człowiek chyba nie powinien wdawać się w dyskusję na FGK. Jarku, rysunki Rutu Modan to masakra? Ależ wodzu, co wódz? Rysunki ma zajebiste! Oj, rozumiem, że tacy twórcy z polskiego podwórka jak Sieńczyk czy Bogacka też ci się nie podobają?
erefere

Offline Jarek Obważanek

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #969 dnia: Kwiecień 26, 2010, 05:45:48 pm »
Odpowiem tak: wrzucanie do jednego wora prac Modan, Sieńczyka i Bogackiej jest chyba zbyt daleko idącym uproszczeniem. :)
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline Samuel

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #970 dnia: Kwiecień 26, 2010, 05:47:32 pm »
Poza tym, one mają być brzydkie.  Taka estetyka, są bardzo ilustracyjne - w dobrym tego słowa znaczeniu. "Ładności" mamy aż za wiele w reklamach.
erefere

Offline Samuel

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #971 dnia: Kwiecień 26, 2010, 05:51:17 pm »
Nie jest, mają bardzo podobną estetykę - co nie znaczy, że realizują ją dokładnie w ten sam sposób. Mam wrażenie, że w Polsce, jeśli jakiś komiks graficznie ociera się choćby o sztukę współczesną, dostaje w dupę i środowisko komiksowe go nie akceptuje. To spotkało Sieńczyka. Ale może znowu upraszczam.
erefere

Offline Bane

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #972 dnia: Kwiecień 26, 2010, 06:10:40 pm »
Poza tym, one mają być brzydkie.  Taka estetyka, są bardzo ilustracyjne - w dobrym tego słowa znaczeniu. "

Ale czy to znaczy, że muszą się podobać? I że jeśli komuś się nie podobają, to ten ktoś automatycznie się nie zna?

Offline karolkonw

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #973 dnia: Kwiecień 26, 2010, 07:00:28 pm »
Rany to jeden z najlepszych komiksów jakie czytałem - ever
I tak, nie przesadzam

Raby to taki dobry dowód na to że komiks ma własną poetykę

Mnie za to totalnie rozwalił ( negatywnie) inny komiks KG ale nie powiem ktory i czy z nowego pakietu bo o zmarłych mówi sie tylko dobrze albo wcale:D

aha
@Szymon
szanuj żyłę bo o tym albumie mmożna by godzinami napitalac, nie zniechęcaj ludzików

Offline Jarek Obważanek

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #974 dnia: Kwiecień 26, 2010, 07:17:45 pm »
@Samuel: A czy to samo spotkało Sasnala? Ja nie pamiętam, pamiętam za to, że jego komiks zrobił na mnie duże wrażenie.
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa