Autor Wątek: Kultura Gniewu  (Przeczytany 598127 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kenji

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1935 dnia: Wrzesień 05, 2016, 03:23:10 pm »
wujku - dziękuje. to mi wystarczy:)

Offline Thiago

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1936 dnia: Wrzesień 05, 2016, 03:32:22 pm »
Rycerze świętego Wita - mocno zastanawiam się nad tym tytułem.
Opis jest zachęcający , jednak wcześniejsze komiksy Davida B całkowicie mi nie podpasowały...
Najlepsi wrogowie jak i Uzbrojony ogród - nawet nie doczytałem.
Kreski mogę się domyślić , ale czy fabularnie jest to podobny poziom?


Najlepsi Wrogowie to mega komiks, zasadniczo podręcznik do nauki Historii. Poczytaj sobie co ten facet pisze, mówię o scenarzyście, albo wywiady z nim, w polskiej prasie na temat wojny w Syrii itd. To jest chodząca wiedza.
Uzbrojony to już w pełni autorski komiks Davida B. i jeden z najlepszych jego komiksów!!!

Offline Epekeina

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1937 dnia: Wrzesień 05, 2016, 03:48:20 pm »
to całkowicie inne historie, choć sięgają po podobne środki wyrazu. Epileptic to bardzo osobista relacja autora z bratem, właściwie jego chorobą. poziom imo zdecydowanie wyższy niż w wymienionych przez Ciebie komiksach. ja bym się nie zastanawiał, bo nie na darmo jest uznawany za arcydzieło. ja oceniłbym na 4,5 na 5 :smile:
Dla mnie i Rycerze, i Uzbrojony Ogród to absolutny top komiksów, które czytałem. Uzbrojony subiektywnie lepszy.
Ale nie o to mi chodziło: mimo, że w jednym komiksie mamy do czynienia z nowelami powiedzmy religijnymi, a w drugim z autobiograficznym komiksem, to podobieństwa sięgają szalenie dalej. Jasne, w obu jest podobna, można by powiedzieć, że ta sama warstwa graficzna; w obu widać fascynację śmiercią i przemocą; oba komiksy są tajemnicze, przynajmniej dopuszczają istnienie transcendencji i operują groteską; w obu występuje ten niezwykle trudno uchwytny element nie-samowitości, czegoś spoza kręgu swojskości; oba dotykają problemu sensu ludzkiej egzystencji absolutnie nie dając żadnych pozytywnych odpowiedzi (w sensie jakiejś skończonej odpowiedzi), w obu autor chętnie posługuje się religijnymi i quasi-religijnymi symbolami. Przy czym u żadnego autora - ewentualnie w żadnym komiksie - nie znalazłem lepszego zrozumienia natury symboli: nie uświadczymy tu żadnego płaskiego jungizmu (jak np. zdarza się to u Moore'a), ale właśnie otwarcie na to, co nienazywalne i spoza codziennego porządku.
Różnic też sporo można odnaleźć, Rycerze chyba nie wymagają pewnej, wydaje mi się, koniecznej dawki wiedzy o religii i pewnej wrażliwości na sacrum wskazanej przy lekturze Uzbrojonego ogrodu.

Offline gobender

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1938 dnia: Wrzesień 05, 2016, 04:07:36 pm »
@ kenji

odpowiadając na oba pytania za jednym zamachem:
Epileptic (Rycerze) - 8.8  - z pewnością przeczytam ponownie nie raz.
Dekalog tomy 1/2 - 5.7 - nie przeczytam ponownie.

Offline skil

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1939 dnia: Wrzesień 06, 2016, 11:22:20 am »
Kreski mogę się domyślić , ale czy fabularnie jest to podobny poziom?

Fabularnie jest to coś innego, ale to wciąż styl Davida B.  Ja z 5 jego komiksów, które czytałem cenię jedynie Uzbrojony Ogród, świetna rzecz. Wspomnianych tu Najlepszych Wrogów i Rycerzy nie zmęczyłem.


Ale trzeba przyznać, że jego komiksy są przepięknie narysowane.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2016, 11:26:53 am wysłana przez skil »
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline Death

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1940 dnia: Wrzesień 06, 2016, 12:09:30 pm »
W Rycerzach najciekawsza jest warstwa oniryczna. Młody David widzi swojego zmarłego dziadka pod postacią kota (jeśli dobrze pamiętam) i inne postacie. To było świetne. Za to straszliwie męczą bułę kolejne "przygody" z szarlatanami, którzy mają uzdrowić chorego na epilepsję brata. Faktycznie niektórzy mogli na tym polec. Ja spiąłem poślady, założyłem hełm, zapiąłem pasy i dałem radę. :)

Offline Death

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1941 dnia: Wrzesień 15, 2016, 10:41:23 am »
Zapowiedzi na wrzesień. http://www.kultura.com.pl/index.php?s=zapowiedzi Strasznie się cieszę, że w końcu jakikolwiek wydawca zapowiedział cokolwiek na najbliższe dwa miesiące. Już myślałem, że nie będę miał na co wydawać pieniędzy, taka była nędza w tych zapowiedziach. Też tak macie, że Wasze portfele w końcu pójdą w ruch? :wink:

Offline weiter

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1942 dnia: Wrzesień 15, 2016, 11:14:11 am »
Zapowiedzi na wrzesień. http://www.kultura.com.pl/index.php?s=zapowiedzi Strasznie się cieszę, że w końcu jakikolwiek wydawca zapowiedział cokolwiek na najbliższe dwa miesiące. Już myślałem, że nie będę miał na co wydawać pieniędzy, taka była nędza w tych zapowiedziach. Też tak macie, że Wasze portfele w końcu pójdą w ruch? :wink:
Mój portfel już jest zajęty na komiksy zapowiedziane przez wydawnictwa Egmont, Elemental, Ongrys i Taurus.
Myślę, że jeszcze skuszę się na komiks od Kurca.
Piszę oczywiście tylko o wrześniu i październiku.
Trzeba wciąż czekać kiedy KG wyda integral drugiego OS.

Offline Death

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1943 dnia: Wrzesień 15, 2016, 11:19:29 am »
Nie no, ale teraz na serio: Kto to wszystko kupi? Tych zapowiedzi jest tyle, że nawet robią selekcję trzeba robić selekcję tej selekcji. I potem jeszcze raz selekcję selekcji selekcji.
Na pewno biorę Kościsko. Prosiaka w normalnych czasach bym wziął, ale obawiam się, że czasy normalne nie są. ;) Urodzaj taki, że powinniśmy zrobić jakieś komiksowe dożynki w podzięce za komiksowe plony.

Offline BlaskowitzPartTwo.rar

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1944 dnia: Wrzesień 15, 2016, 11:28:57 am »
Wczuj się w skórę ludzi którzy kupują jeszcze wydania oryginalne. Ból jest wielki.

Offline Death

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1945 dnia: Wrzesień 15, 2016, 11:34:56 am »
Wczuj się w skórę ludzi którzy kupują jeszcze wydania oryginalne. Ból jest wielki.
Kościsko i komiks Prosiaka to są wydania oryginalne.

Offline BlaskowitzPartTwo.rar

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1946 dnia: Wrzesień 15, 2016, 11:41:52 am »
Kościsko i komiks Prosiaka to są wydania oryginalne.
Good point. Mój skrót myślowy poszedł w jakąś kretyńską stronę.

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1947 dnia: Wrzesień 15, 2016, 02:14:41 pm »
Nie no, ale teraz na serio: Kto to wszystko kupi?
Ja.

Offline Kris1982

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1948 dnia: Wrzesień 15, 2016, 07:10:50 pm »
Ja też jestem na tyle psychiczny że wezmę większość pakietu październikowego.

JanT

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1949 dnia: Wrzesień 15, 2016, 07:14:13 pm »
Ja.
Poważnie? to ile masz już pozycji na liście/koszyku?