Autor Wątek: Agatha Christie  (Przeczytany 5260 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zaciekawiony

Agatha Christie
« dnia: Wrzesień 16, 2006, 04:07:15 pm »
Widzę że forum rozszerzyło swój zakres.
Mało kto nie słyszał o tej pisarce, znanej też jako królowa kryminału.
Napisała 78 powieści i zbiorów opowiadań kryminalnych, 6 powieści obyczajowych, 2 tomiki wierszy, 2 książki autobiograficzne.
Stworzony przez nią detektyw Herkules Poirot jest najbardziej znanym książkowym detektywem po Scherlocku Holmesie Doyle-a
Autorka umiejętnie konstuuje zagadkę, i ciągle zbija czytelnika z tropu, mimo iż wszystkie ważne fakty są podane.
sam przeczytałem 65 jej książek, i czatuję na następne.Niektórzy uważają jej pisarstwo za babską literaturę, coś w stylu romansidła z wątkiem kryminalnym, ale nie jest to prawda.
a co Wy możecie o niej powiedzieć?
jakie jej książki się wam podobają?
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline 8jakis

Agatha Christie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2006, 05:45:49 am »
Pisze dość drętwo. Dlatego wolę ekranizacje jej książek. IMO znaczenie lespze niz pierwowzory.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Arachne

Re: Agatha Christie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 23, 2006, 04:30:26 pm »
Cytat: "zaciekawiony"

jakie jej książki się wam podobają?

Na chwilę obecną chyba "10 małych Murzynków" ale przeczytałam dopiero kilkanaście pozycji więc wszystko może jeszcze ulec zmianie.
 :D

Offline zaciekawiony

Agatha Christie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 24, 2006, 10:15:26 am »
tak. Wyspa murzynków, bo tak nazywa się ta powieść ( choc obecnie jej spadkobiercy obawiając się oskarżeń o rasizm zmienili to na I nie było już nikogo) to prawdziwy majstersztyk wsród kryminałów.
Mnie podobają się wszystkie jej ksiażki, a najbardziej oprócz wymienionej:Noc i ciemność, Morderstwo to nic trudnego,Kurtyna, Zwierciadło pęka w odłamków stos, Dom przestępców i kilka innych.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Jimmy

Agatha Christie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 24, 2006, 04:16:03 pm »
Cytat: "zaciekawiony"
tak. Wyspa murzynków, bo tak nazywa się ta powieść

Najpierw Ten Little Niggers, później Ten Little Indians a jeszcze później And Then There Were None.
O żadnej wyspie nie słyszałem.
Cytat: "zaciekawiony"
( choc obecnie jej spadkobiercy obawiając się oskarżeń o rasizm zmienili to na I nie było już nikogo)

A ta wiadomość to skąd?
Bo już adaptacje filmowe już w latach 40. (i później 50. 60. aż do śmierci autorki) nosiły tytuły Ten Little Indians lub And Then There Were None (choć oczywiście były też takie z niggers)

Offline 8jakis

Agatha Christie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 25, 2006, 05:43:47 am »
Najlepsza ekranizacja miała w tytule niggers. Jak w popularnej piosence, co jest cytowana w powieści.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline zaciekawiony

Agatha Christie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 25, 2006, 01:17:00 pm »
Ekhm... Faktycznie to było Dziesięciu murzynków,
dam teraz fragment noty wydawniczej z wydawnictwa Prószyński i ska.

Cytuj
Powieść ta, uważana za jedną z najlepszych w dorobku Agathy Christie, znana była dotąd polskim czytelnikom pod tytułem „Dziesięciu Murzynków”. Na życzenie wnuka pisarki (a zarazem prezesa Agatha Christie Ltd, spółki dysponującej prawami autorskimi) został on zmieniony i dostosowany do zasad poprawności politycznej. Z tego właśnie powodu Murzynków zastępujemy Żołnierzykami.


Gdzie indziej czytałem że tytuł zmieniono już przy amerykańskim wydaniu rok po angielskim, zastępując murzynków indianinami.
a ekranizacje z indianinami to jakie były?
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Arachne

Agatha Christie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 07, 2006, 08:47:15 pm »
Ja czytałam "wersję" (jeśli mozna tak to nazwać) "I nie było już nikogo".
Bez względu na to jaki tytuł jest politycznie poprawny ksiązka i tak jest niezła.
W piątek skończyłam czytać " Zakończeniem jest śmierć" Dobra choć nie powala.

Offline zaciekawiony

Agatha Christie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 07, 2006, 09:25:52 pm »
Tego akurat nie czytałem, ale słyszałem. Akcja dzieje się w starożytnym egipcie, którego obraz autorka odmalowała na podstawie stanu wiedzy z ówczesnych wykopalisk.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Anonimowy Grzybiarz

Agatha Christie
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2006, 02:42:36 pm »
Dziesięciu murzynków to dobra książka. Przeczytalem prawie wszystko Agatki. Lecz z przerwami,nie moge czytać ciągle jednego gatunku, a do tego jednej autorki...

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Agatha Christie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 17, 2006, 04:25:44 pm »
Agatkę bardzo lubię, jest taka odświeżająca po wszystkich sensacyjno-pogoniowych lekturach. Jest trup, jest zagadka, można sie domyślić, ale wcale nie trzeba :)

Ja zdecydowanie od Cobenów (zawsze wiem, kto zabił, nuda...) wolę stare kryminałki w stylu Joe Alexa, Jonathana Trencha no i oczywiście Agaty. W podobnym do niej stylu pisze pani Caroline Graham (wyd. GWP), polecam.

Na koniec dodam, że zawsze jak wiem, że nie da się czegoś załatwić, coś jest kaput i nieodwołalne mówię "śmierć na Nilu" :) Uwielbiam Herkulesa, aż do końca.
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline balum

Agatha Christie
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 17, 2006, 05:58:14 pm »
Coben jest sztampowy i przerysowany do parodii. Zdecydowanie lepsi są Ellroy, Connely, DeMille, Akunin.

Offline Anonimowy Grzybiarz

Agatha Christie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 20, 2006, 05:32:40 pm »
Cytat: "Szyszka"

Ja zdecydowanie od Cobenów (zawsze wiem, kto zabił, nuda...) wolę stare kryminałki w stylu Joe Alexa, Jonathana Trencha no i oczywiście Agaty. W podobnym do niej stylu pisze pani Caroline Graham (wyd. GWP), polecam.


Ja do tej listy dodam jeszcze Chandlera. On też ma bardzo dobre kryminały, chociaż dużo mroczniejsze od kryminałków Agaty i etc.

 

anything