Autor Wątek: O komiksach w mediach II  (Przeczytany 877993 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wilk

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1770 dnia: Sierpień 24, 2009, 12:56:50 pm »
Dozwolony użytek chronionych utworów sam w sobie stanowi wyjątek od generalnie pełnej ochrony praw autorskich i praw pokrewnych. Jako wyjątek powinien być interpretowany ściśle (nigdy rozszerzająco!).

Przyjrzyjmy się teraz rzeczywistemu brzmieniu przepisu art. 31 ustawy (wytłuszczenie moje):

Cytuj
Art. 31. Wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie rozpowszechnione utwory podczas ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości państwowych, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie pośrednio lub bezpośrednio korzyści majątkowych i artyści wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia, z wyłączeniem imprez reklamowych, promocyjnych lub wyborczych.

Zatem dozwolony użytek z art. 31 nie dotyczy w żadnym wypadku internetu. Zasadniczo chodzi zwłaszcza o okazjonalne wystawianie przedstawień teatralnych itp.

Ciekawsza, i mniej oczywista, wydaje się kwestia przywołanego art. 32 ustawy. Cały brzmi tak:

Cytuj
Art. 32. 1. Właściciel egzemplarza utworu plastycznego może go wystawiać publicznie, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych.
2. W razie podjęcia decyzji o zniszczeniu oryginalnego egzemplarza utworu plastycznego znajdującego się w miejscu publicznie dostępnym, właściciel jest obowiązany złożyć twórcy utworu lub jego bliskim ofertę sprzedaży, jeżeli porozumienie się z nim, celem złożenia oferty, jest możliwe. Górną granicę ceny określa wartość materiałów. Jeżeli sprzedaż nie jest możliwa, właściciel jest obowiązany umożliwić twórcy sporządzenie kopii bądź - zależnie od rodzaju utworu - stosownej dokumentacji.

Nawet jeżeli uznać można komiks za rodzaj utworu plastycznego to wątpliwe czy art. 32 ust. 1 pozwala na rozpowszechnianie utworu poprzez internet. Osobiście uważam, że nie, ze względu na cel i funkcje ochronne ustawy. Poza tym to co pisałem wcześniej - każdy przepis dotyczący dozwolonego użytku powinien być interpretowany jak najściślej z uwagi, iż stanowi wyjątek od zasady. Przekładając to na komiks, to każdy może wziąć swój zakupiony egzemplarz, powyciągać kartki i wystawić w galerii, parku czy gdziekolwiek, nie pobierając z tego tytułu żadnych opłat.

Aczkolwiek przyznaję, że akurat art. 32, w odróżnieniu od art. 31, może budzić pewne wątpliwości. :)

Edit:
Egmont nie ma tu za wiele do gadania. W naszym kraju, w tym przypadku, ustawa ma pierwszeństwo przed jakimikolwiek zastrzeżeniami czy to autora czy wydawcy. Innymi słowy - dozwolonego użytku nie można wyłączyć przez oświadczenie woli autora czy wydawcy.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2009, 01:00:00 pm wysłana przez wilk »

Offline mackey

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1771 dnia: Sierpień 24, 2009, 01:15:35 pm »
Ale o czym my tu dywagujemy. Nawet jak może, to jedynie fizyczny egzemplarz.
A umówmy się, ze skany czy nawet zdjęcia jego egzemplarza nimi nie są.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1772 dnia: Sierpień 24, 2009, 08:40:53 pm »
To na 100% nie jest legalne, pytanie tylko - czy to sprzedazy KiK zaszkodzi czy pomoze. Moim zdaniem czytanie komiksu z monitora to taka kara, ze ma sens tylko dla albumow, ktorych nie da sie kupic w sklepie.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1773 dnia: Sierpień 28, 2009, 07:03:54 pm »
Przemysław Gulda postawił na dwa pewniaki ze stajni Egmontu: "Henri Desire Landru" i "Życie w obrazkach". Źródło: "Co Jest Grane".

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1774 dnia: Sierpień 28, 2009, 09:51:30 pm »
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

godai

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1775 dnia: Sierpień 31, 2009, 08:50:13 am »
W najnowszej odsłonie Kultury Liberalnej pojawia się Kapitan Sheer (w tym dwa odcinki premierowe):

http://kulturaliberalna.pl/2009/08/31/podolec-wyrzykowski-kapitan-sheer-komiks/


Offline Death

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1776 dnia: Wrzesień 12, 2009, 11:23:11 am »
Z tego co się orientuję to dziś w Gotowych na Wszystko w Roxy.fm ma być Timof.
Audycja już trwa ale na razie jest o filmach

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1777 dnia: Wrzesień 12, 2009, 12:23:17 pm »
Z tego co się orientuję to dziś w Gotowych na Wszystko w Roxy.fm ma być Timof.
Audycja już trwa ale na razie jest o filmach

po timofie gadali o filmach ;)
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline Death

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1778 dnia: Wrzesień 12, 2009, 02:13:20 pm »
A od ktorej zaczynał się ten program? Według ramówki z netu Gotowi na wszystko 10.00 - 12.00. a według mojego info Timof miał być właśnie po 12... Ja włączyłem gdzieś 12.10, program jeszcze trwał i gadali o filmach a zaraz po napisaniu tego pierwszego  posta na gildii musiałem nieoczekiwnie szybko wyjść z domu więc nie wiem o co biega:)

Słuchałeś Ystad? Coś nowego, ciekawego mówili?
Wygrałeś Essex w konkursie? ;-)

Offline m010ch

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1779 dnia: Wrzesień 15, 2009, 07:08:40 pm »
Nie wiem, czy dobry temat, ale co tam ;)

Czy to naprawdę tak ograny motyw, czy tylko mi oś fabuły najnowszego filmu Morgensterna (tak - wiem, że na podstawie książki Andermana) przypomina z grubsza pomysł na pierwszy tom pewnego komiksu?

Cytuj
Aby uciec przed wojskiem, trafia „po znajomości” do szpitala dla chorych psychicznie. Tam wpada mu w ręce rękopis znakomitej powieści, pozostawiony przez nadwrażliwego kolegę z sali, który popełnił samobójstwo. Poza Kamilem nikt  z żyjących nie wie o istnieniu dzieła…

Książka pod nazwiskiem Kamila zostaje wydana w drugim obiegu i z miejsca zdobywa uznanie. Powieść trafia do środowisk polonijnych, zostaje przetłumaczona na kilka języków. Jest już po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, przez kraj przetacza się fala wolności. Kamil w roli modnego opozycyjnego pisarza czuje się jak ryba  w wodzie.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1780 dnia: Wrzesień 21, 2009, 05:16:55 pm »
W "Tygodniku kulturalnym" w TVP Kultura po raz pierwszy w tym sezonie rozmawiano również o komiksach. Omawiane tytuły to "Wykiwani" oraz "Big Guy i Rusty Robochłopiec".

Offline marianna

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1781 dnia: Wrzesień 21, 2009, 06:18:13 pm »
W sobotniej "Rzeczypospolitej" recenzja komiksu na drugiej stronie, co chyba nie jest codziennością:

17 września w obrazkach
Piotr Zychowicz 

Brawurowe szarże kawaleryjskie, bezwzględne naloty i zacięte walki uliczne. Płonące czołgi, pościgi i zasadzki. Nieprawdopodobne okrucieństwo wobec cywilów i jeńców wojennych. Apokalipsa, jaką był 17 września na ziemiach wschodnich, została przedstawiona w komiksie „Łupaszka 1939” przez pryzmat dziejów oddziału płk. Jerzego Dąmbrowskiego.

Legendarny zagończyk z okresu wojny polsko-bolszewickiej (w jego oddziale bili się między innymi obaj bracia Mackiewiczowie czy późniejszy rotmistrz Witold Pilecki) w 1939 roku znowu wsiada na koń i sieje postrach wśród sowieckich najeźdźców. To już sprawa osobista. Bolszewicy nie zapomnieli mu upokorzeń z lat 1918 – 1920 i zrobią wszystko, żeby „Łupaszkę” dopaść.

Autorzy komiksu Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski, ukazując wrześniową epopeję płk. Dąmbrowskiego, nie unikają tematów trudnych. Choćby takich jak działalność prosowieckich band złożonych z przedstawicieli mniejszości narodowych oraz polska na nią odpowiedź. W komiksie przedstawiona jest m.in. pacyfikacja skomunizowanego miasteczka Ostryna dokonana przez mjr. Henryka Dobrzańskiego, późniejszego „Hubala”.

Komiks uznawany jest często za gatunek niepoważny, błahą, rysunkową historyjkę dla ludzi, którzy nie potrafią przez kilka godzin skupić się na prawdziwej książce. Okazuje się, że to pogląd niesłuszny. „Łupaszka 1939”, opatrzony sporządzonym przez historyków aneksem, nie jest wyłącznie pomocą szkolną, lecz pełnoprawnym tekstem kultury. Kultury, w której do niedawna 17 września niemal nie istniał.

http://www.rp.pl/artykul/365054.html

Offline nayroth

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1782 dnia: Wrzesień 23, 2009, 05:35:30 pm »
W Angorze notka o "Życiu w Obrazkach" Eisnera.
Plus komentarze z zagranicznych portali oraz z gildii.pl autorstwa yurka1.

Offline Roy_v_beck

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1783 dnia: Wrzesień 24, 2009, 04:06:59 pm »
W raporcie EskaRock jedna wiadomość poświęcona jest właśnie Łódzkiemu festiwalowi. Dosyć zabawnie wypowiada się Tomasz Kołodziejczak. Jak ktoś chce posłuchać to polecam po nocy radia słuchać, zawsze wtedy powtarzają wiadomości z dnia.
I will make you hate me, cuz you ain't me.
http://rvb-arts.blogspot.com/

Offline norbs

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1784 dnia: Wrzesień 24, 2009, 09:56:48 pm »
W Angorze notka o "Życiu w Obrazkach" Eisnera.
Plus komentarze z zagranicznych portali oraz z gildii.pl autorstwa yurka1.

Może ktoś zeskanować ten tą notkę? Nie mam za grosza dojścia do Angory w obecnej chwili.