trawa

Autor Wątek: O komiksach w mediach II  (Przeczytany 877691 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hans

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2265 dnia: Sierpień 20, 2010, 08:02:36 pm »
W sumie masz rację. To tylko moje subiektywne spojrzenie, bo szczególnie lubię serie, które stanowią zamkniętą, spójną artystycznie całość. Dobrym przykładem jest "100 naboi" lub "Y", a z takich mniej komiksowych przykładów - "Rodzina Soprano" lub "Sześć stóp pod ziemią". Te serie mimo popularności zostały zamknięte i teraz np. taka "Rodzina..." należy do telewizyjnego kanonu, jest wzorem, do którego często odwołują się recenzenci aktualnych seriali. Natomiast takie "Z archiwum X" jest pamiętane z mieszanymi uczuciami. Lub coś w stylu Wattersona - zamknął "Calvina...", bo stwierdził, że już nic nowego nie jest w stanie wymyślić. Moim skromnym zdaniem, szkoda, że analogiczna rzecz nie stała się po śmierci Gościnnego. No, ale jestem w mniejszości, więc pozostaje mi tylko powyżywać się czasem na forum :smile:

edit: a co do popularności Asteriksa, to tak sobie myślę, że ludzie łykają nowe albumy, bo to "Asterix". Marka jest wyrobiona, więc nieważne, czy ukaże się kupa, czy coś co przebija Gościnnego, ludzie i tak to wezmą.
 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2010, 08:16:05 pm wysłana przez hans »

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2266 dnia: Sierpień 20, 2010, 08:39:00 pm »
Ukazał się właśnie kolejny tom "Lucyfera", tymczasem w "CJG" Przemysław Gulda poleca tom poprzedni, czyli "Inferno". Przy okazji pisze: "To bardzo dobrze, że amerykańskim wydawnictwem, którego katalog szczególnie uważnie penetrują redaktorzy polskiego potentata na komiksowym rynku, oficyny Egmont, jest właśnie Vertigo".

Offline 4-staczterdzieściicztery

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2267 dnia: Sierpień 23, 2010, 01:03:08 pm »
Wczoraj w Pierwszym Programie Polskiego Radia, natrafiłem na audycję kulturalną w której, jeśli dobrze usłyszałem, pan Mariusz Syty, nie mógł się nachwalić "Krzyku Ludu". Jedynie rysunki nieco skrytykował, bo nie są tak dobre jak na pierwszy rzut oka się wydaję, a Tardiemu daleko do mistrzów czarnej kreski takich jak Moebius czy Andreas. Wspomniał też, że Francuzi świetnie radzą sobie z historią w komiksach, jako przykłady podał prócz "Krzyku...", "Henri Désiré Landru", "Sambre", "Legendy Naszych Czasów". A prowadząca program wspomniała, że za tydzień będzie mówić o komiksie który bardzo się jej spodobał, „Kapitan Sheer”.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2268 dnia: Sierpień 23, 2010, 03:37:14 pm »
Da się tego gdzieś odsłuchać? Z miłą chęcią bym skorzystał z takiej okazji.

A propo "Krzyku Ludu". Parę słów o Tardim można znaleźć w "Tygodniku powszechnym"
http://tygodnik.onet.pl/1,50758,druk.html

Offline Robweiller

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 640
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pan Pirat
    • Kolorowe Zeszyty
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2269 dnia: Sierpień 23, 2010, 03:46:24 pm »
Wczoraj w Pierwszym Programie Polskiego Radia, natrafiłem na audycję kulturalną

Czy to ten program? - 19.05 – 19.30 – KULTURA PLUS-MINUS – aut. Magda Mikołajczuk

Offline 4-staczterdzieściicztery

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2270 dnia: Sierpień 23, 2010, 05:00:43 pm »
Czy to ten program? - 19.05 – 19.30 – KULTURA PLUS-MINUS – aut. Magda Mikołajczuk

Tak to ten program, ale nie wiem czy jest możliwość odsłuchania tego gdzieś.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2271 dnia: Sierpień 23, 2010, 08:03:34 pm »
Wczoraj w Pierwszym Programie Polskiego Radia, natrafiłem na audycję kulturalną w której, jeśli dobrze usłyszałem, pan Mariusz Syty, nie mógł się nachwalić "Krzyku Ludu". Jedynie rysunki nieco skrytykował, bo nie są tak dobre jak na pierwszy rzut oka się wydaję, a Tardiemu daleko do mistrzów czarnej kreski takich jak Moebius czy Andreas.

Hahahahahahahahha. Tylko tak moge to skomentowac.

We Francji sa ludzie, ktorzy maja jako hobby katalogowanie WSZYSTKICH rysunkow Tardiego, jakie wyszly spod jego reki, jakichs nalepek, reklam, koszulek na wina, pocztowek, etc. Maja nawet swoje magazyny, rybryki w periodykach. O tym, co mozna znalezc w sklepach komiksowych nawet nie bede wspominal, kiedys probowalem zrobic bibliografie Tardiego do KZ, to mi wyszlo kilkadziesiat pozycji, a pewnie nawet nie doszedlem do polowy.

A tu jakis gosc, ktory zobaczyl pierwszy komiks mowi, ze to nie taki mistrz, to sie mozna tylko zasmiac. A pisze to z pozycji wielkiego fana zarowno wspomnienego Andreasa jak i Moebiusa.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline yurek1

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2272 dnia: Sierpień 23, 2010, 08:56:30 pm »
wiesz, czysto technicznie rzecz biorąc, Tardiemu rzeczywiście trochę daleko do Moebiusa czy choćby Andreasa. ale przecież wiadomo, że u Tardiego bynajmniej nie chodzi o biegłość techniczną. właśnie skończyłem czytać Krzyk ludu i jestem pod ogromnym wrażeniem tego komiksu, zwłaszcza jego ładunku emocjonalno-historyczno-realistycznego. niesamowita rzecz.
Oh no, what a time to get diarrhoea!

Offline 4-staczterdzieściicztery

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2273 dnia: Sierpień 23, 2010, 09:06:28 pm »
Akurat dla mnie rzesze oddanych fanów nie są dla mnie argumentem potwierdzającym mistrzostwo autora, Dan Brown czy Stephanie Meyer też mają ogromną ilość wielbicieli, z których część zapewne katalogują wszystko co jest związane z ich obiektem kultu ( puzzle, piórniki, koszulki, breloczki etc. ), ale rozumiem o co Ci chodzi.

Może jeszcze dodam, bo chyba nie bardzo to widać, w moim poprzednim poście, redaktorowi rysunki się podobały, wpierw wydały mu się świetne, ale potem już nie aż tak dobre i chwalił jeszcze tłumaczenie jeśli dobrze pamiętam.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline Julek_

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2274 dnia: Sierpień 23, 2010, 09:14:09 pm »
To trochę inny kult, taki, jak nasze uwielbienie do Kajka czy Thorgala... a w temacie, odnośnie od programu na  Plus-Minus - przecież to tylko Jedynka, a nie Dwójka  :smile: Wysokiego poziomu merytorycznego, bym się nie spodziewał, hyhyhhy

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2275 dnia: Sierpień 23, 2010, 09:16:01 pm »
Hmm, jak dla mnie jest roznica, chodzi nie o szerokosc kregow zainteresowania, ale glebokosc. Czyli nie o to ilu autor ma fanow, tylko jak gleboko ci fani wnikaja w swiat stworzony przez autora.

W przypadku Browna, osmiele sie postawic hipoteze, ze jego czytelnicy to dosc przypadkowa trzodka, a i sama lektura jego ksiazek to istny samograj (moge sie wypowiadac, bo ze trzy przeczytalem z czego wszystkie byly pozyczone).

Tardi to inny swiat - jest popularny rzecz jasna, ale to bardziej rzecz dla konesera niz dla masowego odbiorcy.

Poza tym, on ma swoj styl, ktory moze sie podobac lub nie, ale jest na 100% rozpoznawalny, jak wokal Stinga albo fiilmy Lyncha, rzucisz okiem i wiesz juz, ze to na pewno on. Ja b. lubie Tardiego, ale ja w ogole b. wielu tworcow komiksow lubie. :wink:
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2276 dnia: Sierpień 23, 2010, 09:19:51 pm »
Francuska reklama McDonald's nie bez powodu szokuje :shock:
Dzisiaj w TVN24 na koniec magazynu "Polska i Świat" dali materiał o tym, rzucając hasło "Skandal we Francji". A Przemysław Truściński powiedział: "Francuzi naprawdę mogli się poczuć, jakby im ktoś z plaskacza strzelił po policzku". Tiaa, bardzo fajny komiksowy komentarz...

Offline starcek

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2277 dnia: Sierpień 24, 2010, 09:16:06 am »
Dzisiaj w "Przekroju" o tym jak nasi rysownicy - na przykladzie Pawla Sambora i nie tylko - radza sobie na rynkach zachodnich.
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2278 dnia: Sierpień 27, 2010, 12:40:30 pm »
Tak, zaczalem to czytac przy kawie, fajny tekst.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2279 dnia: Sierpień 27, 2010, 07:32:04 pm »
Ostatni "Sztorm - Trójmiejski Magazyn Kulturalny" (dodatek do "Wyborczej"), a w nim ciekawy artykuł:
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,104807,8298614,Te__co_lubia_dymki.html