trawa

Autor Wątek: O komiksach w mediach II  (Przeczytany 877893 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ljc

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2355 dnia: Grudzień 07, 2010, 02:10:36 pm »
w grudniowym aktiviście Asu jest gwiazdą!
tamtam!

Offline Czarnooki

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2356 dnia: Grudzień 07, 2010, 11:23:21 pm »
W dzisiejszym metrze niezbyt pochlebna  opinia o 32. tomie Thorgala „Bitwa o Asgard” jak również o 1. tomie „Kriss de  Valnor: Nie zapominam o niczym”.
Artykuł do przeczytania także na stronie  metra:
 http://www.emetro.pl/emetro/1,85652,8777510,Thorgal_z_opery_mydlanej.html
Witajcie,
Nie byłem na Forum już jakiś czas (hmmm...chyba ze dwa lata), ale po tym co dzisiaj przeczytałem w "Metrze", a do czego link jest w cytacie, postanowiłem się ożywić. Oburzyła mnie insynuacja autorki o czytaniu w empiku. Wszyscy wiemy, jak ważne jest, aby rynek komiksów się rozwijał. Ponieważ sam osobiście nie znam P. Tomasza Kołodziejczaka, poprosiłem znajomego, który go zna, żeby przekazał mu te wieści. Z tego co wiem Agora przeprosiła już za złe słowa, któych użyła ich dziennikarka. Ja ze swojej strony napisałem do Pani maila, którego prezentuję poniżej. Ciekawe co odpisze...
"Szanowna Pani,
Pozwalam sobie skreslić tych kilka słów zdumiony i oburzony Pani recenzją zamieszczoną w Dzienniku "Metro" z dnia dzisiejszego (wtorek, 7 grudnia 2010), o tytule "Thorgal z opery mydlanej".
Jestem fanem komiksu. "Czytaczem" i kolekcjonerem. Komiksy zbieram od zawsze , czyli już ponad 30 lat. Bylem świadkiem rozkwitu rynku komiksowego w Polsce, jego zapaści i triumfalnego odrodzenia. Wiem, jak ważne jest wspieranie wydawców poprzez ruch fanowski, ale przede wszystkim przez zakup komiksów. I do tego właśnie chciałbym się odnieść. Pominę kwestie Pani opinii o komiksach (każdy może mieć swoje), jednakże całkowicie niezrozumiałym wydaje mi się zamieszczenie przez Panią w recenzji ostatniego akapitu: "Tym, którzy są ciekawi dalszych losów bohaterów, zamiast kupna komiksów polecam wizytę w empiku, gdzie w 15 minut je przeczytają. I zapomną."
Zastanawia mnie, jak osoba promująca Kulturę (przez duże "K") w jednym z największych koncernów prasowych w Polsce, może zachęcać do czegoś takiego? Przecież to zupełnie tak, jakby napisała Pani: "(...) zamiast kupna komiksów polecam ściągnięcie skanów z sieci - na oryginały szkoda pieniędzy - przecież można je mieć za darmo." Gdybym chciał być uszczypliwy napisłabym pewnie, że pracując w bezpłatnym dzienniku, zapewne robi to Pani charytatywnie i generalnie jest Pani przyzwyczajona do otrzymywania wszystkiego za darmo... Ale nie napiszę tak. Wytłumaczę to na innym przykładzie. Proszę sobie wyobrazić, że za kilka lat napisze Pani książkę (co nie jest takie rzadkie wśród dziennikarzy) i ktoś tę książkę zrecenzuje, pisząc mniej więcej to samo co Pani o najnowszych komiksach z serii Thorgal. I teraz kilkadziesiąt tysięcy czytelników (życzę, żeby Pani tylu miała), wędruje do saloników prasowych (bo właściwie, dlaczego do empiku - czyżby jakaś kryptoreklama?) i czyta Pani książkę nie płacąc za nią. Jakby się Pani czuła poświęcając swój czas, życie i pieniądze na stworzenie czegoś, co potem jest rozkradane? Miło?
Z tego co wiem, Pani recenzja oburzyła środowisko fanów, wieści dotarły do Pana Tomasza Kołodziejczaka - wydawcy komiksów w Egmoncie, a Pani Zwierzchnicy przeprosili za Pani niefortunne słowa. Cieszy to. A może zamiast wysyłać ludzi do empiku, trzeba było pomyśleć o promowaniu szlachetnej inicjatywy, jaką są biblioteki?
Życzę wielu udanych recenzji w przyszłości.
Z poważaniem
P(...) M(...)
P.S.
Osobiście uważam, że "Nie zapominam o niczym" ma bardzo dobry scenariusz. Co do rysunków Grzegorza Rosińskiego - od kilku lat możemy zaobserwować ich ewolucję - nie jest to cecha ostatniego tomu Thorgala. Odsyłam Panią chociażby do doskonałego komiksu "Zemsta Hrabiego Skarbka" i kilku poprzednich tomów Thorgala. Przy okazji kolejnych recenzji polecam zapoznać się z szerszym spektrum zagadnienia, o którym będzie Pani pisać, a nie tylko z jego wycinkiem.
P.S.1
W najnowszym miesięczniku PRESS (12 '10) pojawił się ciekawy artykuł "Przeczytaj i zaklej" (str. 52-53), mówiący o walce z nierzetelnym dziennikarstwem. Autor promuje wlepki (głównie do prasy darmowej, jako posiadającej wielu czytelników), które ostrzegają każdego kolejnego czytelnika o różnych poziomach nierzetelności dziennikarskiej. Myślę, że Pani recenzja zasłużyła przynajmniej na jedną z tych wlepek. 
PM"
O i tyle. Jeżeli ktoś chce pójść w moje ślady - zachęcam. Mail do Pani to: maja.staniszewska@agora.pl  I nie zdradzam tu żadnych danych osobowych, ponieważ mail jest ze strony Agory :)
Pozdrawiam

Offline adro

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2357 dnia: Grudzień 07, 2010, 11:33:07 pm »
To ci co wydaja GW wiec ostatnie slowa tej rezcenzji zupelnie mnie nie dziwia. Ostatnio czytalem, ze sprzedaz Gw spada na leb na szyje, oby ten trend utrzymal sie az do samego konca tej pseudogazety. Szkoda czasu na te agorowe wypociny. 
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2358 dnia: Grudzień 08, 2010, 08:31:32 am »
Nie wiem, nie jestem fanem GW, ale chyba za duza wage przywiazujecie do tych slow. Nie podoba mi sie zjawisko czytactwa empikowego, tak jak chyba wiekszosci forumowiczow, ale watpie by recenzja w dzienniku miala jakikolwiek wplyw na skale tego zjawiska.

Innymi slowy, jakby mi w artykule w GW czy Metrze ktos napisal - "nie kupuj dzemu, mozna go ukrasc w biedronce", to pewnie i tak nadal bym go kupowal.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline YohnJossarian

  • Redaktor Gildii Filmu
  • Starszy Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 385
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2359 dnia: Grudzień 08, 2010, 09:28:57 am »
Nie można porównywać tego do kradzieży dżemu. W końcu Biedronka nie pozwala konsumować swojego dżemu za darmo na miejscu, na wygodnej pufie, a Empik tak.
Trochę niepotrzebne były te jej słowa o czytaniu w Empiku (rzeczywiście mogła zamiast tego napisać o bibliotekach), ale nie róbcie z tego takiej afery.
Chyba, że słabsza kondycja rynku oznacza, że powinno się go traktować łagodniej i pisać recenzje tylko dobrych rzeczy, a te, które nie przypadły do gustu pomijać milczeniem. Czy gdyby o filmie napisał ktoś: "Nie idźcie do kina, szkoda waszych pieniędzy, poczekajcie, aż poleci w TVP1.", to też by was to tak ruszyło?

Offline Czarnooki

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2360 dnia: Grudzień 08, 2010, 10:45:22 am »
Witajcie,
Pani odpisała:

"Szanowny Panie,
Moje sformułowanie było niefortunne.
Co do empików to skrót myślowy, sądzę, że doskonale Pan to rozumie, nie wiem po co ten zarzut o kryptoreklamę.
Dziękuję za życzenia w kwestii mojej ewentualnej książki i jej ewentualnych licznych czytelników.
Pozdrawiam

Maja Staniszewska
dziennik Metro
tel. 22 555 48 37
www.emetro.pl"

Miło, że Pani jednak troszkę pomyślała o tym wszystkim, szkoda, że dopiero, gdy mleko się rozlało... Pani sugeruje, że słowa "empik" użyła w takim kontekście, jak używamy mówiąc "adidasy" na każde buty sportowe. Nie wydaje mi się, żeby empik miał już taką pozycję, żebyśmy na każde miejsce, w którym można czytać mówili "empik". Mail pokazuje również, że dziennikarze nadal boją się zazrutów o nierzetelność związaną z ukrytą w ich tekstach reklamą (co tutaj mimo wszystko według mnie nie nastąpiło - zarzut o kryptoreklamę był moją uszczypliwością, gdyż wiem, jak dziennikarze sa na to wrażliwi :) ).


Nie można porównywać tego do kradzieży dżemu. W końcu Biedronka nie pozwala konsumować swojego dżemu za darmo na miejscu, na wygodnej pufie, a Empik tak.
Trochę niepotrzebne były te jej słowa o czytaniu w Empiku (rzeczywiście mogła zamiast tego napisać o bibliotekach), ale nie róbcie z tego takiej afery.
Chyba, że słabsza kondycja rynku oznacza, że powinno się go traktować łagodniej i pisać recenzje tylko dobrych rzeczy, a te, które nie przypadły do gustu pomijać milczeniem. Czy gdyby o filmie napisał ktoś: "Nie idźcie do kina, szkoda waszych pieniędzy, poczekajcie, aż poleci w TVP1.", to też by was to tak ruszyło?

Pewnie ruszyłoby nas mniej, ale wydaje mi się, że przykład jest nietrafiony. Tak jak słusznie piszesz, że Biedronka nie pozwala próbować dżemów, tak w TVP też nie masz za darmo filmów. Płacisz (a przynajmniej powinieneś) abonament, więc tak, czy siak zapłacisz za film :)
Pozdrawiam.

Offline hans

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2361 dnia: Grudzień 08, 2010, 11:40:54 am »
Przesada z tą "kryptoreklamą". To jest oczywisty skrót myślowy, jak Biedronka czy TVP. Niedługo nie wolno będzie pisać tekstów z jakimikolwiek odniesieniami do rzeczywistości, żeby nie zostać posądzonym o kryptoreklamę.

Offline Dembol_

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2362 dnia: Grudzień 08, 2010, 01:34:33 pm »
Nie wiem, nie jestem fanem GW, ale chyba za duza wage przywiazujecie do tych slow. Nie podoba mi sie zjawisko czytactwa empikowego, tak jak chyba wiekszosci forumowiczow, ale watpie by recenzja w dzienniku miala jakikolwiek wplyw na skale tego zjawiska. Innymi slowy, jakby mi w artykule w GW czy Metrze ktos napisal - "nie kupuj dzemu, mozna go ukrasc w biedronce", to pewnie i tak nadal bym go kupowal.
Nie zmieni może wiele, ale publikując coś takiego w prasie pokazuje się, że istnieje społeczne przyzwolenie na taki proceder. Dziennikarze jeszcze do niedawna byli uznawani za pewien autorytet (teraz to różnie bywa) i ze względu na to, że jednak ich twórczość ma dużo większą publikę niż tych kilku oszołomów czytających komiksy tym bardziej powinni piętnować takie zachowania jak empikowe czytactwo, a nie pokazywać, że są OK. Bo piętnowanie niewłaściwych zachowań to jedyna możliwość walki z nimi.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2010, 03:28:37 pm wysłana przez Dembol_ »

Offline Mefisto76

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2363 dnia: Grudzień 08, 2010, 03:26:26 pm »
Witajcie,
Pani odpisała:

"Szanowny Panie,
Moje sformułowanie było niefortunne.
Co do empików to skrót myślowy, sądzę, że doskonale Pan to rozumie, nie wiem po co ten zarzut o kryptoreklamę.
Dziękuję za życzenia w kwestii mojej ewentualnej książki i jej ewentualnych licznych czytelników.
Pozdrawiam...

Szczerze, to za swoje "niefortunne sformułowanie" nie przeprosiła, idiotycznie tłumaczy się ze "skrótem myślowym" (czy my naprawdę musimy wiedzieć co ona ma na myśli???), a na końcu sarkastycznie odniosła się do tematu książki - może jestem przewrażliwiony, ale mi to tak brzmi. Nie widzę tutaj jakiejś wielkiej "skruchy".
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2364 dnia: Grudzień 09, 2010, 09:29:25 am »
W radiu nie mowia o empikach nawet jako skrocie myslowym. Mowia 'sklepy na e'. :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Mefisto76

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2365 dnia: Grudzień 09, 2010, 11:09:56 am »
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline Jarek Obważanek

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2366 dnia: Grudzień 09, 2010, 12:04:09 pm »
No weź, gdzie tam masz komiks?
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline ljc

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2367 dnia: Grudzień 09, 2010, 12:57:30 pm »
a wczoraj jak czekałem na żarcie w chinolu w radiu leciała reklama thorgala i kriss - to chyba było rfm fm
tamtam!

Offline Dembol_

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2368 dnia: Grudzień 09, 2010, 06:29:01 pm »
Komiks nowym medium w walce z urzędnikami miejskimi!
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,8790073,Komiksem_w_komunikacje_i_slowa_prezydenta.html
Autor trochę się spóźnił. Już po wyborach.
A komunikację rzeczywiście mamy świetną.
Korzystam i bardzo sobie chwalę.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2369 dnia: Grudzień 09, 2010, 07:39:11 pm »
No weź, gdzie tam masz komiks?

komiks tutaj: http://www.komunikacja-krakow.pl/

dodanie linku jest za trudne dla ekipy gazeta.pl ;)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

 

anything