trawa

Autor Wątek: O komiksach w mediach II  (Przeczytany 877732 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

N.N.

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2820 dnia: Czerwiec 13, 2013, 06:03:20 pm »

Druga strona medalu to taka, że może dzieci, które to przeczytają nie będą chciały np. być wyśmiewane i przez to same nakłonią rodziców do zmian w karcie dań? Poza tym dzieci raczej nie kombinują tak jak my dorośli i one zauważą chyba głównie przekaz - "bycie grubasem" jest złe/niezdrowe. Nie będą zwracać uwagi na stereotypy i inne rzeczy, o których rozmawiamy. Tak mmi się wydaje.
 
 
Problem w tym, że komiks zachęca także do patrzenia na rodziców jak na idiotów (tata, ktory uważa, że je warzywa, bo je golonkę z bigosem) lub wysmiewania się z nich (matka tak gruba, że waga pod nią pękła czy ta, która na kolanach błaga o słodycze).
Zasadniczo dzieci nie kombinują tak, jak my, ale z przekazów do nich adresowanych uczą się, jak patrzeć na świat. Dokładniej, próbują rozpoznać to, co dorośli im podsuwają do rozpoznawania. W wielu wypadkach uczą się przez naśladowanie. A jesli czegoś nie rozumieją, to próbują sprawdzić, co to jest, metodą prób i blędów.
Zobacz, co się dzieje, gdy dziecko usłyszy tzw. "brzydkie slowo". W związku z tym, że nikt mu go nie tłumaczy, będzie je powtarzać każdemu, obserwując reakcję, jaką użycie tego słowa wywoła. Im żywsza reakcja dorosłego, tym częstsze użycie słowa.
Jeśli chodzi o stereotypy, to są one przekazami, które pojawiają się najczęściej. I działają tutaj w myśl zasady, ze skoro wszyscy coś mówią, to znaczy, że jest to prawda.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2821 dnia: Czerwiec 13, 2013, 06:24:16 pm »
Problem w tym, że komiks zachęca także do patrzenia na rodziców jak na idiotów (tata, ktory uważa, że je warzywa, bo je golonkę z bigosem) lub wysmiewania się z nich (matka tak gruba, że waga pod nią pękła czy ta, która na kolanach błaga o słodycze).

A Ty jako scenarzysta masz pomysł jak można było to przedstawić? Nie chce oczywiście, żebyś mi rozpisywał cały komiks, ale rzucił jakiś luźny pomysł jako przykład.
 
Co do taty - dla mnie to bardziej wątek komediowy niż robienie głupka, zabieg z pękającą wagą też był stosowany w wielu rysunkach np. satyrycznych. Raczej nikt się wtedy nie oburzał na to.
 
Zgodze się, że scena z błaganiem na kolanach jest już przesadą...
 
W moim przekonaniu może trochę przejaskrawiony, ale nie na tyl, żeby się jakoś strasznie oburzać. Powtarzam jednak, że dyskutujemy czysto teoretycznie na podstawie artykułu prasowego i tych kilku wycinków tam pokazanych.
 
ps z resztą Twojego wpisu ciężko się nie zgodzić ;)
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

N.N.

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2822 dnia: Czerwiec 13, 2013, 07:07:31 pm »

A Ty jako scenarzysta masz pomysł jak można było to przedstawić?

Kłopot z tym, że to ma być dla dzieci. Nie czuję się specjalistą od pisania dla takiego odbiorcy i nie mam takiego pomysłu.
Ten sam argument (dla dzieci) przemawia przeciw dowcipom, które w wypadku innych odbiorców mogłyby być strawne lub akceptowalne.
Jak wspomniałem wcześniej, przyglądam się tej problematyce i książkom dla dzieci. Może kiedyś w przyszłości będzie z tego większe opracowanie.

Offline adro

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2823 dnia: Czerwiec 13, 2013, 07:22:57 pm »
niezly skandal z ta publikacja. Zgadzam sie z NN calkowicie. Dzieci potrafia byc naprawde okrutne, a taka publikacja powinna wyladowac w koszu na smieci.....
Turucorp tak z ciekawosci zapytam, a kto popiera robienie slabych komiksow za panstwowe pieniadze?
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline turucorp

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2824 dnia: Czerwiec 13, 2013, 09:34:50 pm »
Turucorp tak z ciekawosci zapytam, a kto popiera robienie slabych komiksow za panstwowe pieniadze?

oj Adro, zapisz gdzies sobie, ze mam chamskie zagrywki zakodowane genetycznie :P (a zeby tutaj nie robic bajzlu, to ci odpowiem w temacie o piratach)

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2825 dnia: Czerwiec 19, 2013, 10:24:51 am »
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Nawimar

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2826 dnia: Czerwiec 19, 2013, 10:42:28 am »
Na swój sposób całkiem zabawny tekst :smile: Podążając tokiem myślenia wymienionych w nim autorytetów wypadałoby przyjąć, że Paul Atryda urodził się nie na jakimś tam Kaladanie tylko w okolicach Seattle, a Wielcy Przedwieczni powili się w sennym miasteczku gdzieś w Rhode Island :smile:

N.N.

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2827 dnia: Czerwiec 19, 2013, 05:11:31 pm »
Na swój sposób całkiem zabawny tekst :smile: Podążając tokiem myślenia wymienionych w nim autorytetów wypadałoby przyjąć, że Paul Atryda urodził się nie na jakimś tam Kaladanie tylko w okolicach Seattle, a Wielcy Przedwieczni powili się w sennym miasteczku gdzieś w Rhode Island :smile:
Bo to prawda jest.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2828 dnia: Czerwiec 21, 2013, 08:50:21 pm »
W dzisiejszej "Wyborczej" Juliusz Kurkiewicz krótko o "Nowożeńcach", a Wojciech Orliński o wiele obszerniej o Supermanie.

Offline Nawimar

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2829 dnia: Czerwiec 23, 2013, 10:16:25 pm »
Świetny tekst nawiązujący do pewnej publikacji prasowej:

 http://strefakomiksu.blogspot.com/2013/06/artyku-sponsorowany_16.html

Offline chmiel

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2830 dnia: Czerwiec 24, 2013, 09:27:42 am »
Tekst Orlińskiego o Supermanie to prawdziwa kpina. Napisany językiem z "Faktu", z uproszczeniami i błędami merytorycznymi. Jeśli inni z tej gazetki są takim samymi fachowcami w swoich dziedzinach jak Wojciech w sprawach komiksu...

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2831 dnia: Czerwiec 24, 2013, 03:37:19 pm »
Tekst Orlińskiego o Supermanie to prawdziwa kpina. Napisany językiem z "Faktu", z uproszczeniami i błędami merytorycznymi. Jeśli inni z tej gazetki są takim samymi fachowcami w swoich dziedzinach jak Wojciech w sprawach komiksu...
Tekst jest dobrze napisany i przyjemnie się go czyta.
Natomiast co do błędów - no cóż, wiedziałem, że tak będzie... :roll: Czy możliwe jest, abyś skorygował te najważniejsze? Bo podsunąłem ten artykuł córce do przeczytania i chciałbym teraz naprawić wyrządzone szkody.

Offline Nawimar

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2832 dnia: Czerwiec 24, 2013, 11:56:56 pm »
To nie pierwszy przypadek gdy Orliński daje popis wyjątkowej abderycji. Nie wiem na czym ten facet się zna, ale na pewno nie na komiksie. Niech lepiej wybierze sobie inną dziedzinę w której będzie się kompromitował.

Deg

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2833 dnia: Czerwiec 26, 2013, 06:23:59 pm »
W lipcowej "Nowej Fantastyce" obszerny artykuł o Wolverine + 4 recenzje komiksów (między innymi Daogopak i Nowożeńcy), do tego filmowy "Man of Steel" i artykuł poświęcony Guillermo del Toro, za sprawą "Hellboya" też nieco nawiązujący do komiksów. Bogato :)

Offline Nawimar

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2834 dnia: Czerwiec 29, 2013, 01:31:01 pm »
Okładkę najnowszego numeru miesięcznika "Historia Do Rzeczy" wykonał całkiem nieźle znany czytelnikom rodzimych komiksów Krzysztof Wyrzykowski. Tradycyjnie w piśmie zawarto kolejny jego jednoplanszowy komiks rozrysowany do scenariusza Sławomira Zajączkowskiego.

Również w drugim numerze magazynu "Sieci Historii" zamieszczono komiks o wiele mówiącym tytule "Pojedynek". Autorami są Bartosz Sztybor i Marek Oleksicki.
 
Swoją drogą wygląda na to, że zeszłoroczny eskperyment miesięcznika "Uważam Rze Historia" okazał się trafionym pomysłem skoro zamysł kontynnują również inne pisma. Na pewno "siła rażenia" tych publikacji jest z dawna u nas nie spotykana. Zwłaszcza, że sprzedaż pierwszego numeru "Sieci Historii" sięgnęła przeszło 60 tys. egzemplarzy.