Autor Wątek: O komiksach w mediach II  (Przeczytany 877695 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2850 dnia: Lipiec 26, 2013, 09:41:38 am »
Portret Polaków, tym razem w Łodzi, a na początku filmiku Łódzkie Centrum Komiksu.
Swoją drogą...co???? Międzynarodowy Festiwal Komiksu, Gier i Zabawek? Czy to się kiedyś skończy? A może co kilka lat będzie nowy człon.  :???: ??: Zabawek...teraz już naprawdę komiksy są dla dzieci.

Portret Polski - Łódź
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2013, 09:45:50 am wysłana przez Death »

N.N.

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2851 dnia: Lipiec 26, 2013, 10:23:22 am »
Zabawek...teraz już naprawdę komiksy są dla dzieci.
A może chodzi o to, że zabawki są także dla dorosłych?

Offline Jaszcząb

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2852 dnia: Lipiec 26, 2013, 10:27:43 am »
Ja tam się świetnie bawię z synem figurkami superbohaterów i klockami lego, więc dla mnie spoko :P

Oczywiście w dwuminutowej wstawce nie mogło zabraknąć Kapitana Żbika i Kajtka i Koka. Tytus się nie załapał, bo we Wrocławiu teraz rządzi.

Offline Death

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2853 dnia: Lipiec 26, 2013, 05:02:38 pm »
Znowu o komiksach. Teraz mogą obudzić szatana.
"W poszukiwaniu ukrytych treści satanistycznych, trafiamy do podziemia. Może to jeszcze nie kręgi piekielne, ale sklep z komiksami".  :biggrin:
W każdym razie w Polsce są trzy na krzyż sklepy z komiksami, ale cały czas są w tv.  :smile:


www.youtube.com/watch?v=7Kf8PzRD3rU

N.N.

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2854 dnia: Lipiec 26, 2013, 05:32:30 pm »
Znowu o komiksach. Teraz mogą obudzić szatana.
"W poszukiwaniu ukrytych treści satanistycznych, trafiamy do podziemia. Może to jeszcze nie kręgi piekielne, ale sklep z komiksami". 
Bez przesady. To szukanie taniej sensacji albo kryptoreklama. Na liście ks. Sawy jest raptem jeden komiks - "Dylan Dog", co dobitnie świadczy o tym, że ksiądz Sawa na komiksie się nie zna (powinno być więcej).

Offline Grzegorio

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2855 dnia: Lipiec 26, 2013, 05:58:18 pm »
Zapewne najłaskawszy księżulo kierowal się tym iż "Dylan Dog" to ulubiony komiks satanisty Umberto Eco. Teraz księżulo powinien napisać do wydawcy iż na potrzeby promocyjno-sakralne potrzebuje 500 egz ostatniego numeru (vide:publiczne palenie komiksu na stosie) i chyba nie muszę nikogo przekonywać, że DD w dalszej kolejności polski wydawca wróći do tytułu, komiks zacznie się wreszcie sprzedawać w Polsce jak należy i parę numerów jeszcze może wydadzą. To ma sens. Trzeba furiatowi wysłać na zachętę zapalnczkę.

Offline Death

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2856 dnia: Lipiec 31, 2013, 09:07:38 pm »
Sierpniowy numer magazynu "Historia Do Rzeczy" od dziś w kioskach.
Tematem numeru jest oczywiście Powstanie Warszawskie.
Piękną okładkę wykonał Krzysztof Wyrzykowski (w numerze można też znaleźć jego krótki komiks do scenariusza Sławomira Zajączkowskiego).



N.N.

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2857 dnia: Lipiec 31, 2013, 09:15:30 pm »
A w księgarniach można znaleźć książkę naczelnego "Historia Do Rzeczy", Piotra Zychowicza. Jest zatytułowana "Obłęd '44" i zasadnicza teza autora na temat Powstania Warszawskiego jest wyrazona w tytule.Ciekaw jestem, czy komiks prezentuje tę samą wizję historii, co książka. 

   

N.N.

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2858 dnia: Lipiec 31, 2013, 09:17:35 pm »

http://histmag.org/Piotr-Zychowicz-Obled-44-8225

Nie wiem, czemu nie mogłem wkleić linka do mojej wcześniejszej wypowiedzi.

Offline Death

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2859 dnia: Lipiec 31, 2013, 09:24:47 pm »
Ciekaw jestem, czy komiks prezentuje tę samą wizję historii, co książka.


Komiks, to zaledwie jedna plansza (jak w każdym numerze). Opowiada w paru kadrach autentyczną historię czarnoskórego muzyka jazzowego, który przyjechał do Polski w latach 30-tych. Gdy wybuchło powstanie walczył za Polskę, przeżył, ale nie mógł znieść komunistycznych rządów i uciekł za granicę. Taka ciekawostka z ładnymi rysunkami.

Offline Death

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2860 dnia: Sierpień 01, 2013, 11:59:42 am »
Świeża informacja z kulturogniewnego profilu na Facebooku.
Uwaga cytuję:
"Za zasługi na rzecz rozwoju kultury, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski Złotym Krzyżem Zasługi został uhonorowany Tomasz Kołodziejczak, Srebrnym Krzyżem Zasługi - Przemysław Truściński".

Offline Nawimar

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2861 dnia: Sierpień 01, 2013, 12:09:46 pm »
Czy w informacji wzmiankowano także "Najczwartszą RP" ? ;)

N.N.

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2862 dnia: Sierpień 08, 2013, 12:53:10 am »
W najnowszym numerze kwartalnika o książkach dla dzieci i młodzieży "RYMS" jest wywiad, jaki przeprowadził Krzysztof Ryszard Wojciechowski z Maciejem Pałką. Początek jest nawet dość sympatyczny, bo Pałka opowiada o zajęciach z dzieciakami i edukowaniem za pomocą komiksu. Potem jednak robi się gorzej, bo obaj panowie wykazują się daleko posuniętym brakiem rozeznania, o czym właściwie mówią i dla jakiego odbiorcy jest przeznaczona ich wypowiedź.
W finale Pałka jest odpytywany jako ojciec, który ma wyjaśnić na jakiej zasadzie dobiera dziecku komiksy i opowiada rzeczy banalne, zdradzające, że porusza się po tym obszarze intuicyjnie. Wielu ojcom można wybaczyć to, że  w wychowywaniu dzieci kierują się intuicją, ale człowiekowi, ktory prowadzi warsztaty z cudzymi dziećmi już nie bardzo. W dodatku Pałka praktycznie nie wskazuje komiksów, które można polecić jako lektury dla dzieci. Mówi natomiast o tym, że był zbulwersowany komiksem Piotra Nowackiego OM, w którym główny bohater objada piratowi rękę do kosci. Moim zdaniem Nowacki u czytelników "RYMSa" jest już spalony, a czyta to naprawdę sporo osób zainteresowanych twórczością dla dzieci. Numer, o ktorym piszę, jest dostępny w empiku.
Z kolei Wojciechowski albo pływa po wodach banału (pyta o nauczycieli, którzy nigdy nie zastanawiali się, co w tym komiksie jest fajnego), albo szuka jakiejś sensacji (pyta o aferę z biletami MPK - dlaczego to ma być ważne w kontekscie komiksu dla dzieci, to ja nie wiem), albo wreszcie opowiada swoją biografię (mówi o tym , że dorastał na początku lat 90., że brał udział w jakiejś dyskusji internetowej, gdzie za oponentkę miał panią, przerażoną brutalnością w komiksie z superbohaterami). Są też momenty, w których Wojciechowski chwali się jakąś wiedzą, którą nie zamierza się z czytelnikami "Rymsa" dzielić. W pewnym momencie w ramach wyjaśnienia, o czym mówi Pałka podaje, że Mei to "Edyta Bystroń, utalentowana autorka komiksów młodego pokolenia", a w notce o osobie, z którą rozmawia, pisze, iż "Najprawdopodobniej jest  twórcą memu >plecy konia<".
Jeśli Wojcechowski chciał osobom, które czytają "Rymsa", zareklamować  Edytę Bystroń, to mógł podać więcej informacji na jej temat. A o memie "plecy konia" napisał zupełnie bez sensu, bo wśród czytelników tego pisma nikt nie wie, o co chodzi i tym bardziej nikt nie wie, czemu miałoby go to obchodzić.
Dwie pełne strony wywiadu. Na tych stronach raz jeden, raz drugi Pan próbuje powiedzieć o tym, jaki to jest fajny. A konkretów naprawdę niewiele.
Szkoda, bo akurat to pismo mogłoby przysłużyć się promocji komiksów, ale większość osób tam piszacych legitymuje się albo niechęcią do komiksów, albo brakiem ich znajomości. Po lekturze tego tekstu niechęć niechętnych może się tylko wzmocnić, a znajomość rzeczy wśród nieznających się na pewno nie wzrośnie.

Offline Nawimar

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2863 dnia: Sierpień 08, 2013, 07:04:04 am »
NN: "Na tych stronach raz jeden, raz drugi Pan próbuje powiedzieć o tym, jaki to jest fajny. A konkretów naprawdę niewiele."

Jakoś mnie to nie zaskakuje. Swoją drogą dziękuję za informacje. Chętnie przeczytam ten wywiad.

Offline Jaszcząb

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #2864 dnia: Sierpień 08, 2013, 09:26:18 am »
Cytuj
W dodatku Pałka praktycznie nie wskazuje komiksów, które można polecić jako lektury dla dzieci. Mówi natomiast o tym, że był zbulwersowany komiksem Piotra Nowackiego OM, w którym główny bohater objada piratowi rękę do kosci. Moim zdaniem Nowacki u czytelników "RYMSa" jest już spalony, a czyta to naprawdę sporo osób zainteresowanych twórczością dla dzieci.

Maciej, spoko z Ciebie koleżka. Szkoda, że nie przekazałeś mi bulwersu kiedy przesyłałeś zdjęcie swojego synka czytającego "OM", lub kiedy dziękowałeś za egzemplerze podarowane dla Twojej pracowni. Nie ma to jak bulwers na łamach, c'nie? Pozdrówki, wiem, że to czytasz.
 
Co ciekawe, na stronie kwartalnika jest pozytywna recenzja "OM" , gdzie bulwersu brak.
No ale ważne, że Maciej czuwa...

 

anything