trawa

Autor Wątek: Projekt Cheops  (Przeczytany 50841 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Masay

Projekt Cheops
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2007, 02:29:38 pm »
To fakt - o 100%, udowodnione naukowo dowody ciężko. Ale jak ktoś kiedyś mądrze powiedział (niestety nie pamiętam kto) "Byłoby egoizmem myśleć, że jesteśmy jedynymi myślącymi istotami we wszechświecie".
O to to..."

Offline balum

Projekt Cheops
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 18, 2007, 06:07:34 pm »
Co innego uznać, że inne życie w Kosmosie jest możliwe. Co innego twierdzić, że to inne życie nas odwiedza. Tu niezbędne są dowody. A tych brak.

Offline Masay

Projekt Cheops
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 19, 2007, 08:17:59 pm »
Tu niestety albo stety trzeba się z tobą zgodzić. W większości przypadków można snuć jedynie domysły. Choć jest wiele zdarzeń, które ciężko wyjaśnić, a w jakiś sposób się wiążą z, choćby dajmy na to UFO - porwania, implanty etc., etc, a które się naprawdę zdarzają. Mamy do dyspozycji jedynie teorie, które są bardziej lub mniej logiczne, bardziej lub mniej trzymają się, przysłowiowej kupy czy wyjaśniają zjawiska.

A poza tym balum - jesteś rasowym sceptykiem  :lol: Ciężko cokolwiek będzie ci udowodnić  ;)
O to to..."

Offline GreyGreG

Projekt Cheops
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 19, 2007, 08:40:48 pm »
ciekawe co mówicie , jednak co do sceptyków powiem jedno
Jeżeli wszechświata jest nieskończenie duży , to istnieje nieskończenie wiele planet podobnych do ziemii , idac dalej można wysnóć wniosek że istnieje nieskończenie wiele cywilizacji inteligentnych


PS Sorki za offtop ale dopiero zauważyłem 1 strone , jednak tematy te sie zazębiają
URL=http://imageshack.us][/URL]

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Projekt Cheops
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 19, 2007, 08:52:56 pm »
Wszechświat jest nieskończenie duży, ponieważ się rozszerza ale ilość materii w nim zawartej jest skończona.

Dlatego ten wniosek jest całkowicie błędny. Poza tym nie jesteśmy jeszcze pewni, że planety typu ziemskiego są powszechne - żadnej poza Ziemią nie znamy.

To, że życie inteligentne powinno być powszechne we wszechświecie pozostaje tylko bardzo ambitną tezą, która zakłada, że wiemy już wszystko o mechanizmach pozwalających wytworzyć życie a w dalszej konsekwencji inteligencję.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline GreyGreG

Projekt Cheops
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 19, 2007, 09:01:42 pm »
Cytat: "Valthos"
świat ma istnieć co najmniej do... 9898 roku...... Majowie na 23 października 4772 r. zaplanowali zorganizowanie wielkiego święta w celu uczczenia zasług Pacala dla rozwoju ich miasta.   :p

zaszokowałeś mnie ta informacją

PS materia jest skończona ale jednak nie warto szacowac ile jej jest , jeżeli ie są jej w stanie opisać rzadne ziemskie maiary lepiej przyjąc że jest jej nieskończoność
URL=http://imageshack.us][/URL]

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Projekt Cheops
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 19, 2007, 09:29:40 pm »
Cytat: "GreyGreG"
PS materia jest skończona ale jednak nie warto szacowac ile jej jest , jeżeli ie są jej w stanie opisać rzadne ziemskie maiary lepiej przyjąc że jest jej nieskończoność


Masz szczęście, że mi się to do podpisu nie mieści. :D Nawet mój stary nauczyciel od fizyki by się uśmiał.

Rozumiesz znaczącą różnicę pomiędzy nieskończonością a liczbą skończoną? Tego chyba uczą na matematyce? Próbowałeś kiedyś postawić naprzeciw siebie dwa lustra?

Nieskończoność z definicji jest wartością nie mającą kresu. Jaką znasz największą liczbę? Trylion? To nieprawdopodobnie wiele 1 i 18 zer, takich liczb nie spotkasz zbyt często w naszym szarym życiu. Nieskończoność nie daje się porównać z liczbami skończonymi, nie jest dużą liczbą ale absolutem, ciągiem nie kończących się nigdy wartości.

Porównujesz ilość materii we wszechświecie z nieskończonością? Nie wiesz o czym mówisz, bowiem gdyby materia również pojawiała się w jakiś sposób na nowo we wszechświecie, to jego funkcjonowanie było by zgoła inne od samego początku istnienia. Nie jestem teoretykiem i nie będę zgadywał jakie.

Miary, którymi posługujemy się w badaniu otaczającego nas świata są dostosowane do nauki. Dzięki temu wiemy na przykład (nie widząc na dalej niż około 14 miliardów lat świetlnych), że wszechświat jest znacznie większy niż sądziliśmy, rozszerza się, a materia w nim zawarta nigdy nie zatrzyma tej ekspansji.

Proszę, na drugi raz przemyśl, zanim coś napiszesz, bo to godzi w moją (i pewnie nie tylko) sympatię do kosmologii i nauki jako takiej.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline balum

Projekt Cheops
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 20, 2007, 10:37:20 am »
Cytat: "GreyGreG"

Jeżeli wszechświata jest nieskończenie duży , to istnieje nieskończenie wiele planet podobnych do ziemii , idac dalej można wysnóć wniosek że istnieje nieskończenie wiele cywilizacji inteligentnych

Nie. Swiat jest skończony, a ilość planet też.

Offline GreyGreG

Projekt Cheops
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 20, 2007, 07:11:41 pm »
Ale ja tu nie porównuje rzadnych skalarów do nieskonczoności , ilośc planet w kosmosie dązy do nieskoczoności i rzaden wesoły nauczyciel z fizyki niec tu nie pomoże , jeżeli trudno jest ci ogarnać myślami trylion to nie bierz sie za ocene świata na którym zyjesz.
Sceptykom radze zastanowic sie nad inflacja kosmiczna i dlaczego materia jest rozproszona w każdym kierunku prawie jednakowo , to świadczy o tym że niemacie zielonego pojęcia co sie dzieje w najodleglejszych od ziemi miejscach nieogarnionej przestrzeni
URL=http://imageshack.us][/URL]

Offline balum

Projekt Cheops
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 21, 2007, 07:29:48 am »
I co z tego, ze tych planet jest bardzo duzo, jak one sa bardzo daleko? Jak masz ja 4mld lat świetlnych od Ziemi, to jakby ich nie było. Do jak się skomunikować?

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Projekt Cheops
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 21, 2007, 05:21:09 pm »
Cytat: "GreyGreG"
ilośc planet w kosmosie dązy do nieskoczoności


Co takiego? Jak może dążyć do nieskończoności, kiedy jej ilość może najwyżej maleć choćby w wyniku anihilacji cząstek, chyba, że nastąpi kolejny wielki wybuch.

Cytuj
jeżeli trudno jest ci ogarnać myślami trylion to nie bierz sie za ocene świata na którym zyjesz.


Pytałem Ciebie jaką znasz największą liczbę. Z pewnością często przydaje się w codziennym życiu, ot ja czasem muszę używać funkcji wykładniczej żeby obliczać moje dochody.  ;)
Ile zajmował by trylion ziaren piasku, jak sądzisz?

Cytuj
Sceptykom radze zastanowic sie nad inflacja kosmiczna i dlaczego materia jest rozproszona w każdym kierunku prawie jednakowo , to świadczy o tym że niemacie zielonego pojęcia co sie dzieje w najodleglejszych od ziemi miejscach nieogarnionej przestrzeni


Zabrzmiało to wyjątkowo kaznodziejsko, mistrzu, ale wytłumacz mi dlaczego uważasz, że wiesz już wszystko?

Faza inflacyjna, a raczej jej aktualnie najbardziej prawdopodobny model chaotycznej inflacji zakłada bardzo duże przyspieszenie ekspansji wszechświata pod wpływem siły związanej z ujemnym ciśnieniem tzw. fałszywej próżni. Ta przyczyna inflacji jest tylko jedną z możliwości i pozostaje dyskusyjną teorią, poza tym przyznam, że jej powiązanie z polem Higgsa jest dla mnie niejasne.

Jednak nie mam wątpliwości, że zgodnie z każdą teorią inflacyjną wszechświat powinien pozostać gładki, ponieważ podczas jego gwałtownego rozszerzania gęstość nie ulegała zmianie. Fakt, że wszechświat nie jest idealnie równy, a posiada skupiska materii to efekt zasady nieoznaczoności - na poziomie kwantowym, gdy wszechświat był bardzo mały, powstały niejednorodności w układzie "pra-cząstek", które zaburzyły symetrię. Resztę pewnie znasz, sensei.

Jak to się ma do rzekomo nieskończonej ilości materii? Ja opieram się na tym, co wychodzi od osób zdolnych do matematycznego udowodnienia swoich twierdzeń, nic nie wymyślam. Natomiast Ty starasz się mi udowodnić coś, czego chyba sam jeszcze nie potrafisz sprecyzować. Nie sprowadzajmy dyskusji do poziomu rzucania bezmyślnych zaprzeczeń.


Cytat: "balum"
I co z tego, ze tych planet jest bardzo duzo, jak one sa bardzo daleko? Jak masz ja 4mld lat świetlnych od Ziemi, to jakby ich nie było. Do jak się skomunikować?


Można zobaczyć najwyżej na kilkanaście lat miliardów świetlnych, dopiero wszystko poza tym obszarem jest niewiadomą. Zdarzenia poza tym stożkiem świetlnym nie mogą wpływać na widzialną część wszechświata.
Jednak nie to jest chyba największym problemem.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline GreyGreG

Projekt Cheops
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 21, 2007, 06:12:45 pm »
Cytat: "Sajuuk'Khar"



Faza inflacyjna, a raczej jej aktualnie najbardziej prawdopodobny model chaotycznej inflacji zakłada bardzo duże przyspieszenie ekspansji wszechświata pod wpływem siły związanej z ujemnym ciśnieniem tzw. fałszywej próżni. Ta przyczyna inflacji jest tylko jedną z możliwości i pozostaje dyskusyjną teorią, poza tym przyznam, że jej powiązanie z polem Higgsa jest dla mnie niejasne.

Jednak nie mam wątpliwości, że zgodnie z każdą teorią inflacyjną wszechświat powinien pozostać gładki, ponieważ podczas jego gwałtownego rozszerzania gęstość nie ulegała zmianie. Fakt, że wszechświat nie jest idealnie równy, a posiada skupiska materii to efekt zasady nieoznaczoności - na poziomie kwantowym, gdy wszechświat był bardzo mały, powstały niejednorodności w układzie "pra-cząstek", które zaburzyły symetrię. Resztę pewnie znasz, sensei.

Jak to się ma do rzekomo nieskończonej ilości materii? Ja opieram się na tym, co wychodzi od osób zdolnych do matematycznego udowodnienia swoich twierdzeń, nic nie wymyślam. Natomiast Ty starasz się mi udowodnić coś, czego chyba sam jeszcze nie potrafisz sprecyzować. Nie sprowadzajmy dyskusji do poziomu rzucania bezmyślnych zaprzeczeń.





I tu rozmowamogła by ugrzaść w martwym punkcie gdyż natrafiłem w swych rozważaniach na oosobe mądrzejszą ode mnie ( mam nadzieje że twoje rozważania to twoje własne słowa nieskopiowane bo niewidze códzysłowiów ) , jednak musze sie bronic i jestem może amatorem ale swoje zdanie  opieram na tym co kiedys przeczytałem czego sie dowiedziałem , i nieuważam że wiem wszystko , ty za to permanentnie próbujesz mnie zmieszać z błotem i ośmieszyć moja opinie, podczas gdy ja jestem optymistą i sądze że gdzies tam istnieje życie , czego chyba nawet twoi matematycy nie wykluczają , matematyczne dowody zostawiam gdyz to niemoja dziedzina
URL=http://imageshack.us][/URL]

Offline TC

  • Moderator
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Projekt Cheops
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 22, 2007, 05:22:05 pm »
widze że z tematu niezly offtop sie zrobił, może powrót do właściwego wątku?
RIP Gildio...

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Projekt Cheops
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 22, 2007, 10:37:17 pm »
GreyGreG, ośmieszanie Ciebie nie było moim celem, wybacz, jeśli tak to odebrałeś. Mimo wszystko coś wynikło z tej dyskusji i jestem zadowolony, że rozumiemy swoje stanowiska.

Cytat: "ThunderCracker"
widze że z tematu niezly offtop sie zrobił, może powrót do właściwego wątku?


Od kiedy jesteś taki praworządny?  :shock:
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Sonial13

Projekt Cheops
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 27, 2007, 09:05:46 am »
Miałem przyjemność rozmawiać z Andrzejem Wójcikiewiczem kilka dni temu. Wykopaliska w interesujących Projekt miejscach rozpoczną się za niedługo, to kwestia kilku decyzji administracyjnych. Na pewno bliżej do kopania niż dalej. Za niedługi czas coś więc powinno znacząco się ruszyć.

P.S. A słyszeliście, że Zahi Hawass miał wypadek? Spadł mu na głowę kamień. Po tym wypadku Hawass niedowidzi (spory kamyk musiał być), być może odejdzie całkiem. Jego zastępca, który najprawdopodobniej obejmie stanowisko, jest "przypadkiem" całkiem przyjacielsko nastawiony do Projektu...
"Imagination Is More Important Than Knowledge"