trawa

Autor Wątek: Co ostatnio czytaliście II  (Przeczytany 259600 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mrowka111

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #495 dnia: Październik 08, 2013, 08:38:41 pm »
Z dzieckiem "CzarLę". To takie trochę sci-fi, ale o dziwo się podobało :smile:

Offline Mysterix

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #496 dnia: Październik 09, 2013, 11:38:25 pm »
Stanisław Rembek - "W Polu" - opisana wojna polsko bolszewicka. Generalnie ciekawie to nie było. Książka rewelacja, polecam! Pisarz uważany za najlepszego polskiego batalistę po Sienkiewiczu. Niestety PRL skutecznie wyrugał go z pamięci współczesnych.

Offline polonez35

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #497 dnia: Październik 23, 2013, 07:08:11 am »
Policja Jo Nesbo - i jakoś tak nie bardzo strawne to dla mnie...

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #498 dnia: Październik 29, 2013, 07:46:44 am »
Peter Hessler - Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach.


Ciekawa i porządnie napisana rzecz o chińskich przemianach z pierwszej połowy ubiegłej dekady. Autor, nolens volens, staje się świadkiem historii (lub nawet Historii), która dotyka, w sposób nieraz gwałtowny, jego bohaterów. Udowadniając, że w Państwie Środka równolegle może funkcjonować perspektywa Zhou Enlai, który w latach 70. nie chciał oceniać wielkiej rewolucji francuskiej, uznając, że minęło jeszcze zbyt niewiele czasu od jej zakończenia, oraz ludzi, którzy w trakcie kilku lat próbują dostosować się do przemian, które dla nas w naturalny sposób byłyby rozciągnięte na dekady. A jako bonus spora dawka wiedzy na temat globalnej produkcji biustonoszy.
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Chronos5205

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #499 dnia: Listopad 04, 2013, 07:10:32 am »
"Wyrzut koronalny" T.Biedrzyckiego.
Chyba zajrzę do Hesslera - to może być ciekawa lektura :)

Offline gogiel

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #500 dnia: Listopad 05, 2013, 02:23:00 pm »
Policja Jo Nesbo - i jakoś tak nie bardzo strawne to dla mnie...
A czytałeś poprzednie książki?

Offline wisienka1980

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #501 dnia: Listopad 07, 2013, 02:31:29 pm »
Thora :)

Offline Anonimowy Grzybiarz

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #502 dnia: Listopad 11, 2013, 11:44:56 am »
"Ocean na końcu drogi" Neila Gaimana opowiada o pamięci i magii. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie – wszystko zaczęło się czterdzieści lat temu, gdy lokator wynajmujący pokój u rodziców głównego bohatera popełnił samobójstwo. Na świat przybyły pradawne i złe moce. Tylko trzy kobiety z farmy na końcu drogi są w stanie powstrzymać pradawną grozę i pomóc siedmiolatkowi, który nagle znajduje się w centrum niesamowitych i niebezpiecznych wydarzeń. Najmłodsza z nich ma jedenaście lat od bardzo dawna i twierdzi, że jej staw to ocean. Najstarsza pamięta początek wszechświata.

Zapraszam do przeczytania całej recenzji:
http://mnichhistorii.blogspot.com/2013/11/376-ocean-na-koncu-drogi.html

Offline mrowka111

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #503 dnia: Listopad 11, 2013, 09:43:51 pm »
Ooo, Gaimana muszę przeczytać. Widziałam, że ostatnio też pojawiła się książka "Na szczęście mleko..." :smile:
A teraz czytam "Dom Tajemnic". Książka autorstwa Chrisa Columbusa, reżysera 2 części HP, książka polecana przez Rowling... I jak tu się nie skusić? ;]

Offline dalia

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #504 dnia: Listopad 19, 2013, 03:04:47 pm »
Ja ostatnio czytałam "Życie Pi" Martela. Polecam.

Offline AnkaBB

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #505 dnia: Listopad 22, 2013, 01:43:04 pm »
"Łowcę snów" Kinga.

Offline CROMOS

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #506 dnia: Listopad 25, 2013, 06:06:32 pm »
"Saksy po polsku". Zupełnie jak nie ja - w końcu nie fantastyka, ale za to opowiadająca co nieco jak takie saksy mogą wyglądać.
Za to na czytniku jest już cały pakiet fantastyczny, w tym "Igrzyska śmierci" Collins :)

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #507 dnia: Listopad 27, 2013, 07:23:35 pm »
Janusz Zajdel, Prawo do powrotu.
Napisane w 1975 roku.

Jeden z moich ulubionych gatunków, tzn. twarde polskie science-fiction z drugiej połowy XX wieku, a la lata 60-70. Astroloty, stosy atomowe, zwierciadła gamma, komputery na taśmy perforowane, astrofizycy liczący trajektorie rakiet za pomocą notatnika i ołówka, NIEZNANE.

Przeczytałem dopiero ledwie 60 stron, ale już widzę, że będzie fajnie.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Talamanca

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #508 dnia: Styczeń 05, 2014, 09:54:32 pm »
Twardoch "Morfina"


początkowo trudno wejść w narrację, bo wydaje się całkowicie nienaturalna i nielogiczna, ale po pierwszym rozdziale można zapomnieć o reszcie świata. antybohaterska historia o Warszawie w 1939 roku. główny bohater to morfinista, kobieciarz i poszukiwacz najwygodniejszej dla siebie i czasu tożsamości - skurczybyk straszny, ale w jakiś sposób nie da się go kompletnie znielubić. świetne opisy chaotycznych (pozornie?) ciągów myślowych.


Ulicka "Zielony namiot"


jestem dopiero w połowie, ale już muszę przyznać, że trudno się oderwać. widać pewne podobieństwa do "Dzieci Arbatu" Rybakowa, ale "Namiotowi" daleko do bycia kopią. Obraz czasów po śmierci Stalina w komunistycznej Rosji przewijający się w tle historii życia grupy przyjaciół i ludzi, których spotykali na swoich drogach.

Offline Ribald

Odp: Co ostatnio czytaliście II
« Odpowiedź #509 dnia: Styczeń 25, 2014, 12:52:12 pm »
Mo Yan - Obfite piersi, pełne biodra


Fascynująca podróż po XX-wiecznej historii Chin. Jak głosi okładka: "w przeszłość bohaterską i plugawą", ale tej plugawości jest tu zdecydowanie więcej. Inaczej być zresztą nie mogło, bo Polakom, też przecież bardzo boleśnie doświadczonym przez poprzednie stulecie, wiele rzeczy, które spotkały mieszkańców Państwa Środka może być trudno sobie nawet wyobrazić. Często szuka się w pisarstwie Mo Yana analogii do Marqueza, ale gdyby chcieć trzymać się tego tropu i porównania dwóch epickich sag rodzinnych, trzeba byłoby "Sto lat samotności" scharakteryzować jako historię właściwie cukierkową. Szczęśliwie chiński autor daje jednak czytelnikowi momenty wytchnienia, uwodząc a to humorem, a to wspomnieniem ludowych wierzeń i tradycji. W rezultacie dostajemy dzieło wielowymiarowe i pełne głębokiego sensu. Bardzo polecam! :)
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

 

anything