Autor Wątek: Mystery Play - Misterium  (Przeczytany 23951 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 02, 2008, 02:48:42 pm »
a mi się wydaje, że pomimo ogółu różnego rodzaju treści począwszy od wątku detektywistycznego, przez dramat wewnętrzny jednostki, a skończywszy na filozofii Nietzsche'go - jego znamiennej 'idei śmierci Boga' i jej wpływu na mentalność ludzką, pomimo całego skomplikowania materiału i nagromadzenia symboli Misterium czyta się gładko i nie wymaga szczególnych zdolności erudycyjnych (choć tutaj zdecydowanie warto poszukać 'drugiego dna').


Offline verteran

Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 02, 2008, 04:55:17 pm »
a mi się wydaje, że pomimo ogółu różnego rodzaju treści począwszy od wątku detektywistycznego, przez dramat wewnętrzny jednostki, a skończywszy na filozofii Nietzsche'go - jego znamiennej 'idei śmierci Boga' i jej wpływu na mentalność ludzką, pomimo całego skomplikowania materiału i nagromadzenia symboli Misterium czyta się gładko i nie wymaga szczególnych zdolności erudycyjnych (choć tutaj zdecydowanie warto poszukać 'drugiego dna').

To prawda, czyta się gładko, ale mimo to komiks stawia pytania, na które ja nie znajduję odpowiedzi. Najfajniejsze jest to, że to historia wielopłaszczyznowa. Prosty kryminał, lekki horrorek, suspense-story, aż po opowieść egzystencjalną i traktat filozoficzny, w którym padają pytania o naturę Boga i człowieka. być może nie są to treści, które by nas szokowały, pewnie, że ten komiks powinien się ukazać już dawno. Ale mimo, że to staroć, warto go poczytać.

Offline spinoza

Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 02, 2008, 05:12:31 pm »
zdecydowanie warto poszukać 'drugiego dna'.

Drugiego i trzeciego pewnie też, ale niestety, jak już pisałem, nie wkręciło mnie to. Może właśnie dlatego, ze aż tyle w nim niedopowiedzeń.

Spolszczanie w tłumaczeniu imion postaci literackich to raczej zwykły archaizm.

Teraz może tak, ale jak już napisał maketa tego, co należy do jakiegoś kanonu, nie można sobie ot tak, dowolnie zmieniać. Jaki był raban, kiedy Egmont puścił zapowiedź Farmy zwierzęcej? Oberwało się Bogu ducha winnemu tłumaczowi, ale szum był słuszny. Przykłady dawnych zmian można mnożyć, i ich użycie we współczesnej literaturze także. Optowanie za pozostawieniem imienia bohatera jakiegoś znanego już utworu w oryginale tylko dlatego, że obecnie jest tendencja do nietłumaczenia imion nowych bohaterów jest nie do utrzymania. Przykład Romea i Julii uważam za świetny.

"Mystery play" jest klasyką swojego czasu, tzn. okresu pierwotnej publikacji. Komiks ten łamał konwenanse medium na równi z najbardziej popularnymi tytułami Vertigo.

I może dlatego lepiej nie wydawać komiksów, które straciły na aktualności?

To chyba ten sam Uliszewski od "Musimy porozmawiać o Kevinie" http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka/4671.html,musimy_porozmawiac_o_kevinie
Offtop totalny, ale jeśli ktoś lubi naprawdę mocne powieści z pogranicza psychologii, niech przeczyta. Kopie nawet mocniej niż Misterium.

Ten sam, na wp.pl jest podstrona z jego tłumaczeniami http://ksiazki.wp.pl/katalog/autorzy/id,63052,tlumaczenia.html
A moja piękna czyta właśnie "Rok we mgle" M. Richmond. Okazuje się że to też Uliszewskiego tłumaczenie. Podobno niezła powieść.

Cieszę się, że gość robi swoje po tej beznadziejnej nagonce.

Taa, te bzdury były poniżej wszelkiej krytyki. Aż dziw, że w ludziach jest tyle głupoty, żeby dawać jej ujście w necie ;)

Nie chodziły.
Chodziły mi przy From Hell, chodziły przy Ottcie. Mystery Play mnie znudziło.

O to to. From Hell to lektura. Deczko za długa, ale jednak.

To prawda, czyta się gładko, ale mimo to komiks stawia pytania, na które ja nie znajduję odpowiedzi. Najfajniejsze jest to, że to historia wielopłaszczyznowa. Prosty kryminał, lekki horrorek, suspense-story, aż po opowieść egzystencjalną i traktat filozoficzny, w którym padają pytania o naturę Boga i człowieka. być może nie są to treści, które by nas szokowały, pewnie, że ten komiks powinien się ukazać już dawno. Ale mimo, że to staroć, warto go poczytać.

Może i stawia, tylko czy warto tych odpowiedzi szukać?

Offline verteran

Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 02, 2008, 07:08:34 pm »
Ten sam, na wp.pl jest podstrona z jego tłumaczeniami http://ksiazki.wp.pl/katalog/autorzy/id,63052,tlumaczenia.html
A moja piękna czyta właśnie "Rok we mgle" M. Richmond. Okazuje się że to też Uliszewskiego tłumaczenie. Podobno niezła powieść.

Ten "Rok we mgle" też ma niezłe opinie.

http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html?kw=16087

A tu się nie zgodzę. "Mystery play" jest klasyką swojego czasu,

Klasyka swego czasu? Chyba raczej ewenementem, nie?

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 03, 2008, 08:57:09 am »
I może dlatego lepiej nie wydawać komiksów, które straciły na aktualności?

Dla mnie, wielkiego fana surrealizmu rodem z filmów Lyncha, ten komiks nie stracił za wiele z swojej aktualności. Mystery Play to takie miasteczko Twin Peaks w miniaturce. Niby jesteś blisko odkrycia, o co chodzi, ale ciągle wracasz do punktu wyjścia.

Offline verteran

Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 03, 2008, 04:35:52 pm »
Dla mnie, wielkiego fana surrealizmu rodem z filmów Lyncha, ten komiks nie stracił za wiele z swojej aktualności. Mystery Play to takie miasteczko Twin Peaks w miniaturce. Niby jesteś blisko odkrycia, o co chodzi, ale ciągle wracasz do punktu wyjścia.
Ja też uwielbiam Lyncha, i masz rację, ten komiks fajnie by wyglądał w jego filmie. Można by dyskutować o nim bez końca i ciągle dochodzić do innych wniosków.

.zent

  • Gość
Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 03, 2008, 05:44:15 pm »
A ja mam takie pytanie trochę z innej beczki. Czy w tym komiksie są jakieś dupeczki? W sensie czy trafia się tam jakiś seksik, czy to raczej takie softowy komiksik?

Offline Koro

Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 03, 2008, 07:28:06 pm »
Jak przystało na wersje limitowaną, zawiera ona rozkładówke :)

Offline spinoza

Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 04, 2008, 09:54:10 am »
A ja mam takie pytanie trochę z innej beczki. Czy w tym komiksie są jakieś dupeczki? W sensie czy trafia się tam jakiś seksik, czy to raczej takie softowy komiksik?
No jest jedna dupeczka, co prawda plastikowa, hehe, ale całkiem całkiem ;)

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 04, 2008, 08:12:02 pm »
@Drugiej: Ty się na mnie nie obrażaj, tylko mi pokaż te warstwy, wątki i płaszczyzny, których ja po prostu nie widzę, albo nie chcę zobaczyć...

Zrobię to za Kubę.
http://www.kazet.bial.pl/2005_02/tn_mystery.htm

Miłej lektury.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 04, 2008, 08:59:33 pm »
Ja bym wolał jednak przeczytać argumentację Kuby niż Andrzeja Rabendy. Nie on został do tablicy wywołany.

Offline Julek_

Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 04, 2008, 09:03:45 pm »
Troszkę cierpliwości Kingpinie, w tym tygodniu zbiorę się na jakiś dłuższy i większy tekst o "Misterium".

Tylko nie przesadzaj z tym wywoływanie do tablicy, a i tekst Rabendy jest dosyć zgrabny i warto go przeczytać.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 04, 2008, 09:11:59 pm »
Przeczytałem. Zgrabny, warto przeczytać, to prawda.

Offline spinoza

Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 05, 2008, 09:53:37 am »
Przeczytałem. Zgrabny, warto przeczytać, to prawda.
hm, a tyle zgrabny, że wezmę się za to Misterium jeszcze raz......

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: Mystery Play - Misterium
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 05, 2008, 12:03:24 pm »
a ja nie, dziękuję.
Lepsze lektury czekają na swoją kolej. Do Mystery Play już raczej nigdy nie wrócę.

 

anything