trawa

Autor Wątek: Księga Wiatru  (Przeczytany 5082 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Księga Wiatru
« dnia: Marzec 20, 2009, 04:53:49 pm »
Kolejny ciekawy one-shot Hanami, który zabiera nas w dość skomplikowane odmęty historii Japonii. Jest dobrze, aczkolwiek przyznaję, że miałbym większą satysfakcje, gdybym znał chociaż pobieżnie przeszłość narodu japońskiego. Pozycja ta momentami jest przegadana, ale podoba mi się w niej to, że twórcy nie wytworzyli martyrologicznego klimatu. Owszem, jest podniośle, ale nie patetycznie i nieznośnie. Wielka w tym zasługa Taniguchiego, którego rysunki i montaż kadrów są wspaniałe. Dynamizm scen z pojedynkami samurajskimi jest fenomenalny!

Niestety, Hanami nie przyłożyło się najlepiej do zredagowania tego komiksu. Chwała za kolorowe strony na początku. Niemniej jednak pierwszy egzemplarz, jaki dostałem na WSK był źle wydrukowany - na paru stronach panele nakładały się na siebie, tworząc jeden wielki bohomaz. Oczywiście wymieniłem egzemplarz na poprawny, ale i w tym ilość literówek zdumiewa. Z tego powodu było parę zgrzytów podczas lektury. Szkoda, szkoda...

"Księgę Wiatru: poleciłbym głównie osobom interesujących się historią azjatycką, a w szczególności japońską. To oni mają szansę odnaleźć w niej kilka ciekawych smaczków historycznych w fabule. Dla mnie osobiście jest to ciekawy komiks pod względem graficznym. Niektóre rysunki zapierają tutaj dech w piersiach. Ogółem jest w porządku, ale ekipa Hanami powinna być bardziej ostrożna i wnikliwa przy redagowaniu następnych mang...

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Księga Wiatru
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2009, 08:13:38 pm »
"Księga wiatru" opiera się na wpisaniu scen samurajskich pojedynków w szeroki historyczny kontekst, przedstawiony zresztą dosyć hermetycznie. I to kompletnie nie współgra, pojawia się wrażenie pretekstowości, napięcie często siada, potem mozolnie jest odbudowywane, z komiksu zaczynają przebijać "trud i wysiłek" autorów i takoż wygląda jego lektura...
O redakcyjnej robocie napisał już C.H.U.D.Y., ja tylko wspomnę, że strasznie mnie drażniło nieszczęsne "yhy" w ustach samurajów...

Offline rzeczokomiksie

Odp: Księga Wiatru
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2009, 10:12:24 pm »
Księga Wiatru zrobiła na mnie duże wrażenie... szczególnie strona graficzna. Niemniej jednak faktycznie jest kilka błędów. No i trzeba mieć faktycznie podstawowe informacje o historii Japoni, żeby sięgnąć po ten komiks.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Księga Wiatru
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 08, 2009, 02:27:21 pm »
"Księga wiatru" opiera się na wpisaniu scen samurajskich pojedynków w szeroki historyczny kontekst, przedstawiony zresztą dosyć hermetycznie. I to kompletnie nie współgra, pojawia się wrażenie pretekstowości, napięcie często siada, potem mozolnie jest odbudowywane, z komiksu zaczynają przebijać "trud i wysiłek" autorów i takoż wygląda jego lektura...
O redakcyjnej robocie napisał już C.H.U.D.Y., ja tylko wspomnę, że strasznie mnie drażniło nieszczęsne "yhy" w ustach samurajów...


A mnie ten komiks naprawde urzekl. Przepiekne grafiki Taniguchi, swietna historia samurajska, nie wiem czemu uwaza sie, ze watek historyczny jest hermetyczny, moim zdaniem fabula jest b. prosta, a wykorzystanie postaci historycznych dodaje swietny klimat jak w trylogii husyckiej Sapkowskiego, czy niektorych powiesciach Lysiaka.

Po wstrzymaniu Vagabonda i Kozure Okami, to rzadka okazja, zeby poczytac cos w tych klimatach. Moim zdaniem rewelacja.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Księga Wiatru
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2009, 04:32:43 pm »
"Księga Wiatru" to całkiem przyjemna lektura. Nic spektakularnego, ale dostarcza rozrywki. Co prawda na początku musiałam przywyknąć do dość sporej ilości dat, nazwisk i miejsc, ale warto było. Fabuła jest prosta ale wynagradza to świetna dynamiczna kreska Taniguchi'ego. Klimat samurajskich opowieści zachowany. Sam motyw konfliktu Yubee - Yashamaro, wpleciony w realia historyczne przypomina mi podobny wątek z mangi "Yotoden". Tam też występowało dwóch mistrzów miecza Sakon i Ranmaru stojących po dwóch stronach barykady, a wszystko w czasach panowania Oda Nobunagi.

Po względem edytorskim trafiło się kilka literówek i do tłumaczenia w kilku miejscach mam zastrzeżenia. Ale w przypadku Hanami nie ma sensu dyskutowania o przekładzie bo "Hanami ma zawsze rację".