trawa

Autor Wątek: Obniżki cen komiksów  (Przeczytany 17760 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ljc

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 31, 2009, 11:38:45 am »
(...)
Czy ja wiem? Może tylko ja jestem na tyle świadomym konsumentem, ale jeśli coś (DVD, komiks, książka, ubrania) kosztuje więcej niż 50 zł to pierwsze co robię to sprawdzam w sklepach internetowych polskich, zagranicznych, na allegro i e-bay'u. Wolę poświecić godzinkę czy dwie wieczorem na porównanie cen bo dzięki temu mogę sobie kupić np. limitowane rocznicowe wydanie Rocky Horror Picture Show/Shock Treatment za 14 funtów, a nie 70 lub zimowe buty Timberlanda za 220, a nie 500 zł. Wg sondaży młodzi ludzie coraz częściej kupują przez internet, więc nastawianie się na niskie ceny okładkowe i narażanie się na problemy tylko po to, żeby sprzedać te kilkanaście komiksów więcej (z dużo większą marżą dla pośrednika) nie wydaje mi się znowu takim dobrym posunięciem. Mogłoby zadziałać gdyby dobrze dopasować do tego resztę polityki wydawnictwa. Np. takie Manzoku gdyby było prowadzone w lepszym stylu mogłoby być naszym ulubionym wydawnictwem.
czy ja wiem, czy świadomym konsumentem? raczej oszczędnym - jak kupię coś za za 75 zeta bez 2h w necie to jestem nieświadomy?
a co do samego szukania - mnie się nie chce i nie mam na to czasu - taka sytuacja, w której muszę szukać zniżek, nie jest imo normalna, bo świadczy albo o zbyt niskich dochodach, albo o zbyt wysokich cenach (albo po połączeniu ich)
tu pojawia się problem ekskluzywności komiksu jako dobra (imo nie są dobra pierwszej potrzeby i jak nie będę miał na czynsz lub ratę kredytu, to nie kupię pakietowo komiksów - jak xionc:))
druga rzecz, która się nakłada na tę sytuację, to pokutujące przekonanie, że musimy kupić wszystko, co wyszło - ja przynajmniej tak mam - to przyzwyczajenie sprzed 5-7 lat - ta drożyzna komiksów jest imo po części subiektywna, bo wynika właśnie z tego - "kupuję, co wychodzi" - a teraz wychodzi dużo komiksów i niektóre są drogie 
z książkami, czy płytami tak nie mam, ale z komiksami już bym chciał wszystko przeczytać:)
tamtam!

Offline Dembol_

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 31, 2009, 08:08:54 pm »
15 PLN za zeszyt to nie jest tak tanio - porownaj z cenami naszych TPB. Albo nawet z wydaniami mistrzowskimi. To wciaz drozej.
Dalej - czasy dolarow rosnacych na drzewach sie skonczyly. W US 10% ludnosci pobiera bony zywnosciowe. Mysle, ze duza czasc z nich, to rodziny ktore sa potencjalnymi klientami dla takich zeszytow, a nawet jesli nie - widzialem jak jeszcze przed kryzysem zyja Amerykanie - oszczedza sie tam na wszytskim, przed pojsciem do sklepu wycina kupony z biuletynow, przed pojscim do teatru szuka punktu znizek na bilety. Ludzie kupuja w kinach bilety dla seniorow, bo taniej. 4$ to nie jest kwota bez znaczenia.
Wg starej maksymy - oszczędnością i pracą ludzie się bogacą. Skoro nawet przy tamtejszych, niskich kosztach życia ludzie oszczędzają to chyba znaleźliśmy powód dla którego USA jest (jeszcze) najbogatszym krajem świata. Jeśli chodzi o cenę zeszytów chodziło mi bardziej o sytuacje obywatela USA dla którego dalej te $3-4 nie są tak dużą kasą jak dla nas 15 zł. Problem w sumie sprowadza się do dysproporcji zarobków do cen, ale o tym już ktoś wspomniał.

Cytuj
czy ja wiem, czy świadomym konsumentem? raczej oszczędnym - jak kupię coś za za 75 zeta bez 2h w necie to jestem nieświadomy? a co do samego szukania - mnie się nie chce i nie mam na to czasu - taka sytuacja, w której muszę szukać zniżek, nie jest imo normalna, bo świadczy albo o zbyt niskich dochodach, albo o zbyt wysokich cenach (albo po połączeniu ich)
Wydaje mi się, że jest to część świadomości konsumenckiej. Dzięki wspomnianemu wcześniej postępowaniu zanikają impulsywne zakupy powodowane emocjami. Skoro Tobie się nie chce szukać to masz oczywiście prawo kupić drożej. Jak już ktoś napisał czas dojechania do sklepu może nie być wart oszczędności. Dla ciebie czas poświęcony na szukanie lepszej oferty (lub to, że nie będziesz miał dostępu do kupionej rzeczy od razu tylko np. za tydzień/miesiąc) może nie być warty zaoszczędzonej kwocie. Dla mnie jest i dzięki temu mogę kupić więcej co z kolei powoduje, że nawet w cięższej sytuacji finansowej o której wspominał xionc po spłaceniu raty i rachunków będę mógł sobie kupić komiks (albo bochenek chleba i kostkę smalcu - zależy jak źle będzie).

Offline freshmaker

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 31, 2009, 08:21:59 pm »
ja kiedyś zastanawiałem się dlaczego ludzie kupują gry na ps3 w empiku za 250zl a nie na allego te same gry w cenie 80 - 120 zl. zaleznosc jest prosta - osoby zarabiajace np. 60 - 100pln / h nie chca tracic czasu na szukanie na allegro i lazenie na poczte. idziesz kupujesz i masz.

zreszta dotyczy to tez komiksowych casual readerow, ktorzy kupuja sobie przy okazji w empiku albo komikslandii (bo sklepy sa w centrum) od czasu do czasu jakis komiks. jak kupujesz 1 komiks na kwartal to nie przejmujesz sie wydaniem "dodatkowych bezznizkowych" 20zl.

ja kupuje ze znizka w ck, bo wydaje miesiecznie 200 - 300 zl na komiksy i dodatkowo podoba mi sie atmosfera w tym sklepie. zreszta pamietam jak zamowilem kiedys trejdy new z-men w komikslandii i czekalem chyba 4 miesiace. myslalem ze sobie strzele w leb.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline anakin

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 31, 2009, 08:35:28 pm »
Tak sobie myślę bo nie wiem czy taki temat już był, ale jakie komiksy waszym zdaniem mają ceny nieadekwatne do wartości.  Tak jak mówiłem  kiedyś o gustach sie nie dyskutuję, ale moim zdaniem takimi komiksami są Tfujjj....   Baranowskiego, Kubuś Piekielny Pawel. Proszę o wasze typy  :D

A dlaczego według Ciebie sa nieadekwatne? Czy masz na mysli to, że nie lubisz tego typu komiksu (autorów tworzących w PRL-u) czy z jakiegoś innego powodu?

Offline Jarek Obważanek

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 31, 2009, 09:31:23 pm »
ja kiedyś zastanawiałem się dlaczego ludzie kupują gry na ps3 w empiku za 250zl a nie na allego te same gry w cenie 80 - 120 zl. zaleznosc jest prosta - osoby zarabiajace np. 60 - 100pln / h nie chca tracic czasu na szukanie na allegro i lazenie na poczte. idziesz kupujesz i masz.
Ale po co tracić czas na łażenie do empiku albo na łażenie na pocztę? Zakupy robię w necie i dostaję do rąk, bo wszystko adresuję do pracy. To jest dopiero oszczędność i czasu i kasy. W sensie, że za tę samą kasę mogę kupić więcej kilogramów kultury. ;)
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline Julek_

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 31, 2009, 09:57:29 pm »
Oj widzę, że niektórych ten Andreas boli, boli mocno.  :badgrin: Z czytelników Andreasa śmiać się można ale np z czytelników Moore'a, iksa, igreka i zeta mimo, że to nie mniejsze "geeki" są to nie, bo ten pierwszy to taki słaby jest, a ten drugi, trzeci i czwarty tacy wybitni że ho ho i dodatkowo czytani przez moje święte autorytety. A co powie święty autorytet to przecież racja musi być!

Dalibyście już spokój z tą śmieszną krucjatką.  :roll:

Oj Wilku, co Wilk! Ja, nieco w przeciwieństwie do Karola, Andreasa lubię, a Xionca nie chce na forum krzyżować. Ot, taki niewinny żarcik, bo miłośc Xionca do taty "Koziorożca" i "Rorka" jest znana, więc siłą rzeczy musiałem go tukej akurat wstawić.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 01, 2009, 12:23:47 am »
Oj Wilku, co Wilk! Ja, nieco w przeciwieństwie do Karola, Andreasa lubię, a Xionca nie chce na forum krzyżować. Ot, taki niewinny żarcik, bo miłośc Xionca do taty "Koziorożca" i "Rorka" jest znana, więc siłą rzeczy musiałem go tukej akurat wstawić.

No to zapewne zdziwi Cie wiadomosc, ze z powodow wspomnianych powyzej, nie zakupilem jeszcze polskiego wydania Arq. :)

Karol ma inny gust komiksowy, on lubi komiksy bardziej o zyciu. Pewnie dlatego tez go mecza Sandmany, Lucyfery i tego typu komiksy. Ja wole troche magicznego klimatu, ale w bardzo indywidualnym stylu. Andreas, Bourgeon, Bezian - oni wprowadzaja do komiksu nowe, nieznane mi elementy, zaskakuja czytelnika na kazdym kroku, dlatego moim zdaniem warto ich komiksy czytac.

Natomiast Gaiman niewatpliwie wprowadzil nowy styl i nowa jakosc, ale od tamtej pory niczego nowego nie dodal, wiec moje zainteresowanie juz bardzo oslablo (choc na poczatku bylem entuzjastyczny).

Dembol - co do dyskusji o finansach w US - wydaje mi sie, ze reprezentujesz spojrzenie na Ameryke, ktore bylo sluszne na przelomie lat 80/90 i zupelnie umknely Ci wszystkie zmianty spoleczne jakie zaszly za prezydentury Busha. Warto przeczytac ksiazke "Nickel and dimed" (wyszla tez po polsku), albo pojechac i zobaczyc na wlasne oczy jak sie zyje na amerykanskiej prowincji, z dala od zgielku wielkich miast.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline ljc

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 01, 2009, 09:35:02 am »
(...)
Wydaje mi się, że jest to część świadomości konsumenckiej. Dzięki wspomnianemu wcześniej postępowaniu zanikają impulsywne zakupy powodowane emocjami. Skoro Tobie się nie chce szukać to masz oczywiście prawo kupić drożej. Jak już ktoś napisał czas dojechania do sklepu może nie być wart oszczędności. Dla ciebie czas poświęcony na szukanie lepszej oferty (lub to, że nie będziesz miał dostępu do kupionej rzeczy od razu tylko np. za tydzień/miesiąc) może nie być warty zaoszczędzonej kwocie. Dla mnie jest i dzięki temu mogę kupić więcej co z kolei powoduje, że nawet w cięższej sytuacji finansowej o której wspominał xionc po spłaceniu raty i rachunków będę mógł sobie kupić komiks (albo bochenek chleba i kostkę smalcu - zależy jak źle będzie).
świadomością konsumencką jest zdawanie sobie sprawy z różnych możliwości zakupu (czyli też w necie) i z płynących z tego konsekwencji - korzystanie z jakiejś możliwosci zakupu to decyzja podjęta ze względu na jakieś przyczyny - z tego co napisałeś, wynikałoby, że świadomość konsumenca, to kupowanie taniej - tak imo nie jest
tamtam!

Offline matty46

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 01, 2009, 10:42:12 am »
Moim skromnym zdaniem przywołane ceny komisów nie są adekwatne do ich zawartości. Cenie twórczość Baranowskiego i Pawel ale Kubuś Piekielny i Tfujjj .... według mnie były za drogie. Kupiłem je dlatego, że mam wszystkie pozostałe komiksy tych autorów które ukazały sie na rynku. Zasatanawiam się ile osób kupiłoby komiks Baranowskiego gdyby ( o ile zostanie wydany ) album z Kudłaczkiem kosztował powiedzmy 350 zł za 100 stron. Myślę że dla prostego zjadzacza chleba to zdecydowanie za dużo.

Offline ljc

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 01, 2009, 12:05:44 pm »
Kubuś w niekolekcjonerskiej wersji nie był już taki drogi...
a Baranowski drogi, owszem, ale to nie produkt dla przecietnęgo czytelnika tylko limitowana seria (z bajerami) dla najwiekszych fanów i kolekcjonerów
tamtam!

Offline Dembol_

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 01, 2009, 12:08:57 pm »
świadomością konsumencką jest zdawanie sobie sprawy z różnych możliwości zakupu (czyli też w necie) i z płynących z tego konsekwencji - korzystanie z jakiejś możliwosci zakupu to decyzja podjęta ze względu na jakieś przyczyny
Możliwe, że się niejasno wyraziłem co mi się czasem zdarza. Chodziło mi dokładnie o to o czym napisałeś.

Cytuj
Dembol - co do dyskusji o finansach w US - wydaje mi sie, ze reprezentujesz spojrzenie na Ameryke, ktore bylo sluszne na przelomie lat 80/90 i zupelnie umknely Ci wszystkie zmianty spoleczne jakie zaszly za prezydentury Busha. Warto przeczytac ksiazke "Nickel and dimed" (wyszla tez po polsku), albo pojechac i zobaczyc na wlasne oczy jak sie zyje na amerykanskiej prowincji, z dala od zgielku wielkich miast.
Nie wiem jak jest teraz, ale jakieś 3-4 lata temu tankowałem bak samochodu na przedmieściach Chicago za 3-4 stawki godzinowe niezbyt wdzięcznej (i słabo płatnej) roboty na budowach, a zakupy (jedzenie/picie) na tydzień dla całej rodziny robiło się za $100-200 (czyli 2-3 dniówki). Nawet jeśli obecnie jest dwa, trzy razy gorzej to chciałbym, żeby w Polsce było równie "źle". Nie sugerowałbym się książką, bo:
a) wg wikipedii autorka jest socjaldemokratką. Nie podejrzewałbym, żeby ludziom o takich poglądach szczególnie zależało na udowodnieniu, że można wyjść z biedy przy pomocy własnych rąk, a nie państwa.
b) jest też książka zatytułowana Scratch Beginnings, gdzie pewnemu dżentelmenowi udało się udowodnić coś zupełnie przeciwnego.
Prawda leży jak zwykle pośrodku. Wszystko zależy od determinacji danej jednostki. Jedni wezmą się do roboty, nie zważając na warunki, inni będą narzekać, że jest źle, ale jedyne ich działanie w celu poprawienia sytuacji będzie się sprowadzało do pobierania comiesięcznej zapomogi od państwa.
Chyba trochę za daleko odchodzimy od tematu...

Offline anakin

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 02, 2009, 11:07:23 am »
Moim skromnym zdaniem przywołane ceny komisów nie są adekwatne do ich zawartości.

Ciągle nie napisałes dlaczego tak uważasz.

O Baranowskim pisałem swego czasu tu: http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9580.msg527419.html#msg527419; więc skupię się na Kubusiu.

Porównałem go z kilkoma podobnymi wydaniami z ostatnich lat:

W tej samej cenie (59 zł) możesz kupić:
Arzach. Czy człowiek jest dobry? (A4, kolor, twarda oprawa, 112 stron)

Jak dołożysz 6 zł, to za 65 kupisz:

Elektra żyje! (A4, kolor, twarda oprawa, 80 stron)
Lwy z Bagdadu (B5, kolor, twarda oprawa z obwolutą, 136 stron)

Za 69 zł kupisz:
Za Obrazy Grozy - 10 - Sandman: Senni łowcy (B5, kolor, twarda oprawa, 128 stron)
Hard Boiled (A4, kolor, twarda oprawa, 128 stron)
Boże, zachowaj królową (B5, kolor, twarda oprawa, 96 stron)

A za 79 zł:
Mistrzowie Komiksu - Exclusive - 05 - Josel, 19 kwietnia 1943 (B5, twarda oprawa, 132 stron)

i chyba rekordzista cenowy w tej kategorii:

300 (300x240 mm, kolor, twarda oprawa, 88 stron) - 85 zł

Zwróc uwagę, że Kubuś jest z tych pozycji najtańszy, a od większości ma coś więcej: ilość stron, format itp.

Czy to oznacza, że Kubuś jest najtańszym komiksem? Nie, są dwa tańsze:

Umpa-Pa Czerwonoskóry (A4, kolor, twarda oprawa, 176 stron) - 49 zł
Janko Pistolet (A4, kolor, twarda oprawa, 224 stron) - 59 zł

co tylko dowodzi, że w międzynarodowych koprodukcjach da się naprawde sporo zaoszczędzić (i chwała Egmontowi, że udało mu się coś takiego wydać).

Kubuś kosztuje więc mniej, niż wiele innych, podobnych pozycji, wydanych przez wydawnictwa o znacznie większym stażu.



Oczywiście padną głosy, że jak mozna porównywać Szarlotę z Moebiusem czy Millerem. Powiedzcie mi tylko, czy drukarnia wydrukuje komiks Szarloty taniej, bo to przecież nie to samo co Moebius. Że papier będzie tańszy albo księgarnia weźmie mniejszy procent za dystrybucję.

Offline Death

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 02, 2009, 01:08:26 pm »
Ten przykład Umpa-Pa pokazuje tylko jakie byłyby ceny komiksów w Polsce gdybyśmy mieli nakłady na normalnym europejskim poziomie:) Chyba że ten nakład w koprodukcji to bajka nawet dla francuzów.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 02, 2009, 02:21:50 pm »
Naklady komiksow Goscinnego we Francji a naklady jakichkolwiek komiksow w Polsce, to jak porownywanie kotletu i muchy. :)

Asterix, Lucky Luke - sprzedaja sie tam w setkach tysiecy egzemplarzy. I kiedy mowie w setkach, mam na mysli blizej miliona niz 0. ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2009, 03:48:58 pm wysłana przez xionc »
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Ryceros

Odp: Obniżki cen komiksów
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 02, 2009, 02:36:58 pm »
Cytat: xionc
Naklady komiksow Goscinnego we Francji a naklady jakichkolwiek komiksow w Polsce, to jak porownywanie kotletu i muchy. :)
Pewnie dlatego, że zapotrzebowanie na komiksy w Polsce jest małe.