trawa

Autor Wątek: Józef Mackiewicz  (Przeczytany 1601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Tomasz

Józef Mackiewicz
« dnia: Maj 26, 2009, 10:42:16 am »
To jest bardzo prawdziwa literatura. Mackiewicz lubi drążyć tematy, aż do końca. Zawsze interesuje go pojedynczy człowiek i jego motywacja. Potrafi zrozumieć ludzi innej narodowości. Jego ideałem było dawne Wielkie Księstwo Litewskie zamieszkana przez różne narody.
Miłosz najwyżej cenił dwa teksty: "Dymy nad Katyniem" i "Ponary-Baza". Mackiewicz był świadkiem zbrodni w Ponarach i świadkiem pierwszej ekshumacji katyńskiej w 1943.
Obydwa teksty znajdują się w książce Józefa Mackiewicza "Fakty, przyroda i ludzie".

Gombrowicz uważał za najciekawszą powieść "Karierowicz".

Dwie powieści Mackiewicza tworzą całość dotyczącą okupacji sowieckiej i okupacji niemieckiej na Wileńszczyźnie: "Droga donikąd" oraz "Nie trzeba głośno mówić".

Powieść "Kontra" dotyczy tragicznych losów białych Rosjan w 1945.

Jego artykuły i reportaże są wydane w zbiorach:
"Bulbin z jednosielca" (1922-1936)
"Okna zatkane szmatami" (1937-1938)
"Nudis verbis" (1939-1949)

Na mnie największe wrażenie wywiera styl Mackiewicza. Jest powolny, dokładny, sugestywny, przekonujący.

Nina Karsov - kierująca oficyną "Kontra" - w roku 2009 otrzymała nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za wieloletnią pracę edytorską nad wydawaniem dzieł pisarza.

W czasie rządów komunistycznych Józef Mackiewicz nie był oficjalnie wydawany i sam nie chciał publikować swoich utworów w krajach rządzonych przez komunistów.
W latach osiemdziesiątych najpopularniejszymi pisarzami w podziemnym obiegu wydawniczym byli Czesław Miłosz oraz Józef Mackiewicz.

Ostatnio przeczytałem powieść "Karierowicz". Bardzo ciekawa, wciągająca. Aż prosi się o nakręcenie filmu.

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Józef Mackiewicz
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 26, 2009, 11:47:35 am »
Czytałżem tylko "Lewą wolną" i "Kontrę". Z tego "Lewa" naprawdę bardzo mi się podobała, było w niej nieco mniej fragmentów publicystycznych. Ale rzeczywiście obie są dobrze napisane. Pewnie z ich ekranizacji nici - przeróżni "znawcy" z lewa i prawa byliby tradycyjnie zniesmaczeni i poobrażani.
Jak to u nas. :sad:
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Paweł Tomasz

Odp: Józef Mackiewicz
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 26, 2009, 07:46:36 pm »
Słyszałem opinię, że Mackiewicz jest najlepszy w krótkich tekstach. On sam wybrał swoje najlepsze małe utwory w książce "Fakty, przyroda i ludzie".

A w moim mieście książek Józefa Mackiewicza w księgarniach nie ma.

 

anything