trawa

Autor Wątek: Co ciekawego oglądacie? 2.0  (Przeczytany 894134 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lord Kupa

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3705 dnia: Październik 29, 2012, 11:48:10 pm »
Macross 7 - dawno żadne anime nie wzbudziło we mnie tylu mieszanych uczuć.
Fabularnie "siódemka" przypomina mi pierwowzór. Znowu pojawiają się kosmici, znowu nie można pokonać ich konwencjonalnie i potrzebna jest muzyka. Trójkąt miłosny w tle wciąż jest obecny. Jednak w przypadku np.: Macrossa Zero, czy Plusa nie miałem tak silnych fabularnych skojarzeń z pierwszym Macrossem z 1982 roku. Muszę przyznać, że przez odcinki 1-10 dosyć mocno się męczyłem. Były strasznie schematyczne, a postacie i wątki nie rozwinęły jeszcze skrzydeł. Końcówka dupy też nie urwała. Za to wszystko co pomiędzy oglądałem niczym przykuty do monitora, a to za sprawą największej wady i zalety tego tytułu - postaci.

Głównym bohaterem jest Nekki Basara, który jest najbardziej dupnym, irytującym, jednowymiarowym egocentrycznym bucem, jakiego dane było mi widzieć w anime. Nawet antagoniści nie wzbudzili we mnie tylu negatywnych emocji co protagonista.
Po drugiej stronie medalu jest jednak Gamlin - świetnie skonstruowana postać. Dynamiczna, zmieniająca się pod wpływem otaczających go osób i wydarzeń, którą czasami trapią wątpliwości i potrafiąca się zastanowić nad zaistniałą w danym momencie sytuacją.
Reszta postaci, w tym te całkowicie drugoplanowe, również sprawiają bardzo dobre wrażenie i wciąż nie mam pojęcia. jak to się w stało, że Basara tak jakościowo odstaje.

O oprawie audio-wizualnej nie będę się dużo rozpisywał, bo dużo tu będzie zależeć od indywidualnych gustów. Muzyka mi się podobała (za wyjątkiem może jednego kawałka). Projekty mechów były ok - były imo ciut słabsze niż w innych Macrossach, które oglądałem. Dużo lepiej jak dla mnie prezentowały się statki kosmiczne, których dizajn jest naprawdę wyjatkowy. :


Macross 7 dostaje ode mnie 7/10 + znaczek "warto obejrzeć, bo budzi emocje i zapada w pamięć".

Offline Sir_Ace

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3706 dnia: Październik 30, 2012, 12:00:10 am »
Nie zmęczyłem tytułu, rzuciłem po niecałej połowie.
Pierwszy Macross (i wszystkie poza 7) o czymś opowiadał. Mocny początek, potem lot w jasnym i określonym celu i całkiem zbędna (ale do przebrnięcia) końcówka. W 7 nie znalazłem absolutnie żadnego punktu zaczepienia. Gdzieś sobie lecą, co odcinek ich atakują i co odcinek Basara identycznie się z oponentami rozprawia. Dziury pomiędzy upchane "Mam mroczną i nieszczęśliwą przeszłość, ale nic ci nie powiem (i dobrze, bo sam miałem to gdzieś)" i jakimiś wątkami sensacyjno-komediowo-personalnymi, które też aż tak ciekawe nie były.
Na podstawie tego, co było mi dane obejrzeć, dałbym max 4/10.
I'd like to be a tree

Offline Shirosama

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3707 dnia: Październik 30, 2012, 12:40:04 pm »
Po świetnym Hoshi o Ou Kodomo (najlepsza produkcja w reżyserii Shinkai Makoto) obejrzałem From Up On Poppy Hill i muszę przyznać, że to również bardzo dobry film (chociaż trochę słabszy od tamtego). Jeden z lepszych Studia Ghibli (choć do najlepszych jak na przykład Laputa czy Sen to Chihiro to trochę mu brakuje).
Akcja dzieje się w Japonii lat 60-tych, więc można zobaczyć jak to kiedyś wyglądało (np samochody, przemysł).

Bardzo mocną stroną filmu są trzej główni bohaterowie czyli Matsuzaki Umi, Kazama Shun i Mizunuma Shirou. Ciężko cokolwiek im zarzucić, gdyż mieli naprawdę świetne charaktery. Zostały również wyjątkowo dobrze ukazane wzajemne relacje (coraz bliższe) pomiędzy Umi a Shunem.
Powiedziałbym, że anime jest nastawione na realizm, ale to nie do końca prawda, gdyż zdarzały się również całkiem nierealne sceny. Mam na myśli głównie te komediowe (luźne), ale na szczęście wiele ich nie było.

Kreska postaci na początku może się nie podobać, ale mimo to jest dosyć oryginalna i fajnie pasuje do dawnych czasów, w których toczy się anime (jeśli chodzi o tła to w większości średnio mi się podobały, ale złe nie były). Ten film naprawdę pozwala się oderwać od prawie całej reszty anime, gdyż trudno znaleźć coś podobnego pod względem klimatu.

Jeśli chodzi o muzykę to szczególnie podobała mi się blisko końca anime. Odnośnie zakończenia to również nie mam mu nic do zarzucenia, gdyż było wystarczająco dobre.

Whisper of the Heart było trochę podobne, ale jednak mniej mi się podobało niż From Up on Poppy Hill.

Ode mnie 8.5/10.

Offline Ganossa

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3708 dnia: Październik 30, 2012, 03:31:39 pm »
Przez początek rzeczywiście, trudno się przebić ale z czasem seria potrafi wciągnąć. Za to nie wytrzymałem przy oryginalnej serii. Wydała mi się jednak zbyt infantylna. O wiele bardziej podobał mi się już Orguss. I jakoś nie mogę się przebić przez Frontiera. Ten nowoczesny, nastolatkowy styl niezbyt mi pasuje w tej serii.
Just because I don't care
doesn`t mean I don't understand.

Offline Shirosama

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3709 dnia: Październik 30, 2012, 05:34:01 pm »
Obejrzałem Koe de Oshigoto (produkcja o 16 latce podkładającej głos w grach erotycznych), ale jestem zawiedziony. Anime maksymalnie przeciętne i co najgłupsze mocno ocenzurowane mimo tego, że to OAVki. Po co w ogóle coś takiego robią skoro nawet na Blu-Ray cenzurują ? Prawie wszystkie słowa związane z seksem i miejscami intymnymi (nie tylko wymawiane, ale również te napisane) były ocenzurowane. Co innego cenzura wizualna scen erotycznych (wiadomo, że to tylko poziom ecchi), ale słownictwa nie powinni ruszać.

Poza tym anime ma naprawdę brzydką kreskę, grafikę no i było zbyt bzdurne, jeśli chodzi o zachowania niektórych postaci, a szczególnie głównej bohaterki (beznadziejnie podkolorowane emocje i reakcje).

Oczywiście zalety są również, gdyż to dosyć oryginalne anime i zapewne powiedziano trochę prawdy na temat podkładania głosu w erotykach. Warto dodać, że jedne z lepszych scen w anime to te na początku II odcinka (koleżanki głównej bohaterki).

Oceniam anime 5,5/10.

Offline Skrzydlaty

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3710 dnia: Październik 30, 2012, 07:39:55 pm »
Minami-ke - śmieszne, pocieszne, z bardzo fajnym i zgranym setupem postaci. Zawarty humor zdecydowanie mi podszedł, było trochę smakowitego randomu, efekt delikatnie psuła oprawa wizualna. Twarze postaci jak i sama ich animacja momentami wychodziły tragikomicznie, ale chętnie, po małej przerwie na coś innego, obejrzę kontynuacje. Zwłaszcza, że istnieją pogłoski, jakoby w zimie miał się pojawić czwarty sezon. 8/10

Offline Jackal

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3711 dnia: Listopad 02, 2012, 10:18:48 am »
07 - ghost anime dość średnie, ale z ciekawymi momentami. Prawdopodobnie na nie dokończonej mandze czy coś, bo bez zakończenia. Ogólnie oceniam na 7/10


Another seria świetnie się mi przyjęła. Oglądałem z zaciekawieniem, aż nie mogłem się powstrzymać i obejrzałem wszystko przy jednym podejściu.  Może na upartego można by było po narzekać podczas oglądania w stylu "czemu nie zrobił tego od razu" itd, ale ja wybaczam wszystko. Naprawdę warte obejrzenia pod względem graficznym i fabularnym. Chociaż przyznaje, nie kiedy oglądając sobie miałem wrażenie, że coś  lub ktoś się za tym kryje. I dopiero po chwili przypominam sobie, że tutaj jest inaczej wszystko wychodzi samo z siebie nie przez kogoś.

Ciężko mi ocenić, ale według mnie 9/10
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2012, 11:03:53 pm wysłana przez Jackal »

Offline Sir_Ace

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3712 dnia: Listopad 02, 2012, 11:32:06 pm »
Dla mnie pierwsze odcinki miały fajny klimat, potem zaczął się typowy dla kiepskich horrorów brak elementarnej logiki zachowania postaci, a całość skończyła się wręcz śmiesznie. Jak nieudolny horror gore z licealistami.
5... Nie, 4/10 za pasujący jak diabli opening...
I'd like to be a tree

Offline Jackal

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3713 dnia: Listopad 03, 2012, 06:57:45 am »
Kto co lubi mnie wciągnęło przez ciekawość "co będzie dalej". Jedynie uważam, że te
Spoiler: pokaż
masowe zabijanie na końcu
było nie potrzebne. Nie pasowało do powodu i czasu historii.

Offline Shirosama

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3714 dnia: Listopad 03, 2012, 08:05:01 pm »
Obejrzałem [C] The Money of Soul and Possibility Control (wersja Blu-Ray).
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=8149

Zapowiadało się całkiem nieźle (anime bez fanserwisu, ciekawe, dosyć oryginalne, a do tego posiadające fajny klimat), więc sądziłem, że będzie co najmniej dobre. Niestety miało również znaczące wady, a za jedną z największych uznaję totalnie beznadziejne zakończenie. Powiem szczerze, że spodziewałem się wszystkiego, ale nigdy bym nie przypuszczał, że twórcy zrobią coś tak bezmyślnego w ostatnim odcinku.

Poza tym oglądając miało się wrażenie, że anime jest chwilami jakby na siłę przyśpieszane i co najgorsze zostało pominiętych (całkowicie jak również je skrócili) kilka ważnych walk. Są to duże wady, a fabularnie anime jest co najwyżej przeciętne. Postacie były także średnie. Nie są co prawda irytujące, ale bardziej pozytywnie wyróżniała się jedynie Msyu.

Mimo to twórcy mieli kompletnie gdzieś wiele wyjaśnień odnośnie postaci (Msyu również) a to przecież podstawa.

Zalety:

- postać Msyu
- chwilami było dosyć ciekawe
- dosyć ładna grafika/animacja

Wady:

- niesamowicie głupie i irytujące zakończenie
- słabo przedstawione walki (poza wyjątkami)
- stanowczo za mało wyjaśnień wielu istotnych kwestii
- dosyć płytkie i nieciekawe postacie (poza wyjątkami)
- przeciętna fabuła (chociaż zapowiadała się ciekawie)

Oceniam je 5/10.

Offline Hollow

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3715 dnia: Listopad 09, 2012, 06:45:26 am »
Oda Nobuna no Yabou - głównyma bohaterem jest zwykły licealista Yoshiharu Sagara. Jego hobby to zagrywanie się wszelkiego rodzaju gry o erze wojny domowej w Japonii. Pewnego dnia jakimś cudem trafia do tej właśnie ery ścigany przez bandę samurajów. Z opresji ratuje go pewien człowiek, niestety przy tym ginąc. Okazuje się że to osoba ważna historycznie więc chcąc nie chcąc musi zająć jego miejsce, u boku Ody Nobuny (nie Nobunagi bo jest tutaj kobietą) i podbić z nią Japonię. Anime to lekka i przyjemna haremówka historyczna z historycznymi postaciami w tle (które zamiast facetami są nastoletnimi dziewczynami). Seria w sam raz na jeden raz.

Offline Shirosama

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3716 dnia: Listopad 09, 2012, 11:07:23 am »
Obejrzałem ostatnio Another (oczywiście w wersji bez cenzury).

Pisząc skrócie jest to anime głównie o śmierci, ale nie takiej zwykłej, gdyż najczęściej śmierci bardzo brutalnej, smutnej, z zaskoczenia, nagłej, przerażającej, drastycznej, w cierpieniu i dotyczyło to głównie 15 letnich uczniów i uczennic (3 klasa gimnazjum). Więc można by sądzić, że takie anime powinno być naprawdę wzruszającym wyciskaczem łez.

Jednak w serii TV zaledwie (bo było ich znacznie więcej) śmierć 3 osób (oczywiście chodzi o dziewczyny) była jak dla mnie wzruszająca, ale szczególnie mam na myśli jedną dziewczynę (to było naprawdę bardzo smutne).

Spoiler: pokaż
Szczególnie śmierć Akazawy Izumi na końcu anime była bardzo smutna, gdyż ta scena naprawdę potrafiła wycisnąć łzy.
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=character&charid=38515

Poza tym śmierć Aki Matsui i Kyouko Kaneki bardzo mnie wzruszyła, gdyż była wstrząsająca (szczególnie Kyouko) i smutna.
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=character&charid=42980
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=character&charid=42975


Natomiast w OAVce to końcówka była przerażająca i bardzo smutna (nigdy bym się czegoś takiego smutnego/strasznego nie spodziewał).
Spoiler: pokaż
Śmierć siostry Mei z powodu nagłej białaczki w ogromnym cierpieniu, a cały odcinek był bardzo radosny.
http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=character&charid=41889



Seria wydaje się krzyżówką jakby kilku innych anime. Opening od razu skojarzył mi się z Rozen Maiden, a ostatnie odcinki to bez wątpienia Higurashi/Umineko.

Jakbym miał ocenić Another na podstawie odcinków 01-10 to byłoby gdzieś 8/10, ale niestety 2 ostatnie odcinki to takie dno, że nigdy bym się tego nie spodziewał (całkowicie bezsensowne zabijanie, czyli o wiele bardziej niż we wcześniejszych odcinkach). Po prostu zrobili z tego anime totalnie
Spoiler: pokaż
bezmyślną sieczkę, czyli postacie w części zwariowały i zaczęły się nawzajem zabijać
, a nie o to powinno chodzić w Another.

Więc właśnie postacie są niestety słabą stroną tego anime, gdyż okazały się (wnioski po obejrzeniu całego anime) po prostu głupie i dotyczy to również głównych bohaterów.

Spoiler: pokaż
Misaki Mei mimo, że wiedziała wcześniej kto jest tą martwą osobą (już w przypadku swojej siostry zauważyła, że widzi kolory śmierci, czyli bez problemu potrafiłaby rozpoznać martwą osobę, a tym samym ochronić klasę od śmierci bo przecież nauczycielom też mogła się przyjrzeć) nie chciała tego ujawnić, gdyż to był ktoś bliski dla głównego bohatera. Czyli według niej lepiej, żeby co chwilę ginęli niewinni gimnazjaliści niż odesłać z powrotem martwą osobę bo jest bliska dla jej kolegi. Poza tym wtedy jak znaleźli tą kasetę z nagraniem i dowiedzieli się jak przełamać klątwę to powinni powiadomić przynajmniej Akazawę Izumi (ona była bardzo inteligentna i na pewno razem obmyślili by jakiś sensowny plan), a nie trzymać wszystko dla siebie. Zresztą nigdy bym nie przypuszczał, że zaczną się nawzajem zabijać na zasadzie zgadywanki, czyli kto jest martwą osobą. Postacie straciły cały swój rozum w ostatnich odcinkach. Chcieli zrobić z tego anime Higurashi, a niestety na końcu wyszedł gniot.


Sceny śmierci jak pisałem były w większości przedstawiane makabrycznie, a niektóre to po prostu gore. Oglądając anime nie miałem wątpliwości, że twórcy szczególnie się do tego przykładali i to nawet przesadnie, gdyż pokazanie efektownej śmierci było jakby ważniejsze niż jej sens i uzasadnienie (znowu głównie mam na myśli ostatnie odcinki bo te wcześniejsze to raczej jakoś można by uzasadnić).

Zresztą tragedia dla tej klasy wcale nie była nieunikniona, ale oczywiście postacie były na tyle nierozumne czyli pozbawione inteligencji, że mimo grożącego im niebezpieczeństwa nie przestrzegały żadnych zasad ostrożności, a przecież powinny zachowywać się chociażby tak jak napisałem w poniższych podpunktach. Przecież to nie są zasady na całe życie, ale tylko pewien okres czasu (3 klasa).

Spoiler: pokaż

1. Po pierwsze nie jeździć samochodem, a to przecież jest wykonalne, gdyż śmierć podczas wypadku samochodowego byłaby bardzo prawdopodobna.
2. Nie jeździć windami (to również bez problemu wykonalne).
3. Nie biegać, ale chodzić (skoro mogą umrzeć to chyba również nie duże poświęcenie)
4. Nie pływać bo klątwa może próbować ich utopićl
5. Poruszać się ostrożnie (zarówno po chodniku jak i przez ulicę) i rozglądać, w którym miejscu się przechodzi i stoi (o 90 procent można ograniczyć ryzyko śmierci)
6. Nie chodzić na zewnątrz podczas burzy czy coś tam jeszcze, żeby uniknąć śmierci.


Oczywiście wiem, że wymagam niemożliwego (inteligencji od postaci), ale jednak sądzę, że takie zachowanie tej 3 klasy byłoby całkowicie logiczne zważając na grożące im niebezpieczeństwo.

Ostatnie odcinki zawiodły mnie również dlatego, że postanowili jak pisałem
Spoiler: pokaż
uśmiercić Akazawę Izumi, zamiast na przykład tą durną Misaki Mei czy głównego bohatera, którego w ogóle by mi nie było żal). Właśnie od początku anime miałem nadzieję, że Akazawa przeżyje do końca. Jej śmierć była wyjątkowo smutna, ale znowu widać, że ważniejsza okazała się strona wizualna (sposób pokazania) śmierci niż jej sens. Mógłbym nawet powiedzieć, że to najpiękniej przedstawiona śmierć w tym anime. Również bardzo mi się nie podobało, że zabili i to w brutalny/smutny sposób dwie inne najpiękniejsze dziewczyny (to sprawka tego okularnika - Kazami Tomohiko).

Sądziłem właśnie, że jeśli ktoś ma przeżyć to będzie to Akazawa, a niestety uśmiercili ją na końcu anime (w totalnie idiotyczny sposób) i bez wątpienia celem tej śmierci było maksymalne wzruszenie widza.


Więc pod względem wyciskacza łez anime sprawdziłoby się dużo lepiej, gdyby było choć trochę mniej absurdalne i niedorzeczne, a postacie używałyby czegoś takiego jak rozum.

Zalety oczywiście również są, czyli na przykład przepiękna grafika wysokiej jakości. Sceny brutalnego zabijania w takiej oprawie wizualnej to coś niepowtarzalnego. Przykładowo takie Blood-C czy Higurashi były również gore, ale za to wizualnie to porażka w porównaniu z Another.

Poza tym anime chwilami naprawdę potrafiło przestraszyć (mimo, że to takie straszenie jakby na siłę, czyli celowe wprowadzanie widza w błąd), a muzyka bardzo dobrze podkreślała zarówno nastrój strachu jak i smutku.

Zalety:

- anime piękne wizualnie (postacie i tła)
- bardzo dobra muzyka
- chwilami świetny klimat horroru. Były sceny, które naprawdę potrafiły przestraszyć (z tym, że ja zawsze anime z rodzaju horror oglądam w nocy i to bez światła)
- ciekawy pomysł na anime

Wady:

- mimo, że pomysł ciekawy to wykonanie co najwyżej średnie
- ogólnie głupie i bezmyślne postacie (szczególnie to widać w ostatnich odcinkach). Misaki Mei okazała się również mniej ciekawą postacią niż początkowo można było sądzić
- głupie i niedorzeczne sceny śmierci (ale nie wszystkie). Ważniejszy był sposób pokazania śmierci niż jej sens
- zakończenie wyjątkowo mi się nie podobało

Średnio oceniłbym Another 6/10. Bezmyślność ostatnich odcinków szczególnie zepsuła klimat tego anime, a zaczęło się naprawdę świetnie, gdyż było bardzo wciągające i klimatyczne.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2012, 11:13:52 am wysłana przez Shirosama »

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3717 dnia: Listopad 09, 2012, 01:43:22 pm »
Oda Nobuna no Yabou - (...)

ale przyznać trzeba, że to jedna z najładniejszych serii sezonu i jedna z lepiej wykonanych. Rzeczywiście na jeden raz, ale całkiem przyjemny jeden raz : )

Offline Hollow

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3718 dnia: Listopad 09, 2012, 02:34:09 pm »
To prawda, że grafika wygląda świetnie. Niestety niewielkie braki w wiedzy na temat wojny domowej psuje trochę zabawę (jedyną wiedzę na ten temat czerpię z gry Sengoku Rance).

Offline Shirosama

Odp: Co ciekawego oglądacie? 2.0
« Odpowiedź #3719 dnia: Listopad 10, 2012, 12:29:48 am »
Zobaczcie tą scenę poniżej z Another. Nigdy bym się czegoś takiego nie spodziewał. Właśnie jej śmierć była zdecydowanie najsmutniejsza w całym anime. To ona głównie spowodowała, że anime można również uznać za wyciskacz łez. Została
Spoiler: pokaż
jakby ukrzyżowana tymi kawałkami szkła
.

http://img242.imagevenue.com/img.php?image=506806717_mpc_hc_122_501lo.jpg

Poza tym jeszcze śmierć
Spoiler: pokaż
Kaneki Kyouko i Matsui Aki
była wyjątkowo dramatyczna i smutna.



 

anything