Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 1281929 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nx87

Odp: Batman
« Odpowiedź #1290 dnia: Kwiecień 13, 2013, 11:44:38 am »
Cytuj
felerne egzemplarze
można jaśniej?

Offline kelen

Odp: Batman
« Odpowiedź #1291 dnia: Kwiecień 13, 2013, 11:51:16 am »
Część nakładu "Batman Tom 1: Trybunał Sów" został spieprzone przez drukarnie i kilka stron na końcu (ostatnia komiksu i kilka stron dodatków) są po fińsku.
Z kolei jak widziałeś pewnie wcześniej, teraz trafiły się pojedyncze egzemplarze "Detective Comics" z powtarzającymi się stronami.
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

Offline nx87

Odp: Batman
« Odpowiedź #1292 dnia: Kwiecień 13, 2013, 12:11:13 pm »
Hehe... dzisiaj lub jutro przeczytam  :badgrin:

Offline Koro

Odp: Batman
« Odpowiedź #1293 dnia: Kwiecień 13, 2013, 12:18:20 pm »
Pytanko do ekspertów w temacie Batmana.


Na ile konieczne jest przeczytanie Final Crisis dla zrozumienia całości runu Granta Morrisona?

Offline kelen

Odp: Batman
« Odpowiedź #1294 dnia: Kwiecień 13, 2013, 01:00:18 pm »
Jak na mój gust - nie jest w ogóle konieczne. Po prostu doczytaj co się stało z Batmanem na wiki albo podpytaj kogoś. Tak de facto wszystkie najistotniejsze fragmenty z Batmanem znajdują się w tzw. zagubionych rozdziałach "R.I.P.", które znalazły się w "Batman #701-702".
Aczkolwiek wtedy bełkot z ostatniego rozdziału "Return of the Bruce Wayne" może być jeszcze większym bełkotem, niż po zapoznaniu się z "Final Crisis", o ile mnie pamięć nie myli.
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

Offline Koro

Odp: Batman
« Odpowiedź #1295 dnia: Kwiecień 13, 2013, 01:09:10 pm »
Dzięki Kelen za szybką odpowiedź. A możesz mi jeszcze powiedzieć w którym tomie zostały zebrane zeszyty 701-702 ?

Offline kelen

Odp: Batman
« Odpowiedź #1296 dnia: Kwiecień 13, 2013, 01:53:25 pm »
W "Batman: The Time and the Batman", który zawiera "Batman #700-703"
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

Offline tokage

Odp: Batman
« Odpowiedź #1297 dnia: Kwiecień 13, 2013, 01:55:49 pm »
Musiałbyś poznać origin tej postaci, żeby zrozumieć dlaczego jest tak, a nie inaczej. Jeśli masz ochotę, to napiszę jak wygląda dokładnie sprawa, tylko ostrzegam - są to spoilery dla ewentualnych historii sprzed restartu, które mógłbyś przeczytać. "Batman and Robin" jest na prawdę serią wartą poznania.

Powiem tylko tyle - Damian to syn Bruce'a i Talii Al Ghul. Od małego był z matką i Bruce doweidział się o nim, gdy Damian miał właśnie 10 lat. Chłopiec był oczywiście od początku trenowany na zabójcę. Więcej - tak jak pisałem - na Twoją ewentualną prośbę.


Ok, sir, you got my attention. Thali za bardzo nie znam, ale po jej występie w Arkham City awansowała na mocne czwarte miejsce najlepszych postaci kobiecych z DC w moim prywatnym rankingu. Nawet niekoniecznie związane z Robinem, ale gdybyś mógł polecić jakieś konkretne tpb w których się pojawia, chętnie sprawdzę. A Batman and Robin chyba ostatecznie zaryzykuję przynajmniej pierwszego trejda...

Offline kelen

Odp: Batman
« Odpowiedź #1298 dnia: Kwiecień 13, 2013, 04:19:03 pm »
Zbiorcze, w którym pojawia się Talia czy Damian?
W sumie na jedno wychodzi - "wielki" comeback Talii Al Ghul i wprowadzenie Damiana nastąpiło w historii "Batman and Son" ("Batman" #655 - #658, w USA wydany w zbiorczym pod tym samym tytułem (wyprzedany) oraz razem z drugim TPB pt "Black Glove" jako wznowienie w wersji deluxe, po polsku wydane jako "Batman i Syn" - zawiera jedynie tylko tą jedną historię, która jest połową oryginalnego wydania zbiorczego). Potem ta dwójka przewijała się po cichu aż do kolejnego pojawienia się bezpośredniego w "Batman R.I.P.". Potem następuje moment, w którym Damian staje się Robinem i razem z Batmanem - Dickiem Graysonem - są nowym dynamic duo do momentu powrotu Bruce'a Wayne'a. Przez chwilę działało nawet dwóch Batmanów - Dick i Bruce - ale skończyło się to wraz z wejściem New52, gdzie Grayson wrócił do bycia Nightwingiem.

Jednakże nie polecam czytania runu Morrisona w kratkę, bo ciężko jest cokolwiek zrozumieć! Dlatego też polecam przyjrzeć się jego runowi za pośrednictwem tych tomów i w takiej kolejności:

1. Batman Vs Black Glove DELUXE EDITION HC (zebrany razem "Batman and Son" oraz "Batman: Black Glove", "Batman" #655-658, 663-669 i 672-675)
2. Batman: RIP ("Batman" #676 - 683)

Potem następują wydarzenia z "Final Crisis", aczkolwiek nie polecam. Wystarczy doczytać to, co się stało z Batmanem, albo poczekać do zbiorku, który streszcza te wydarzenia ("Batman: The Time and the Batman"). Potem mamy "Battle for the Cowl", gdzie Jason postanawia działać na własną rękę a Grayson i Damian zostają nowym dynamic duo. Tim Drake staje się Red Robinem i zaczyna poszukiwania zaginionego Wayne'a i chce wszystkim udowodnić, że żyje (w jego serii pojawia się Ra's Al Ghul). Zatem, wiedząc kto jest nowym dynamic duo zacyznami dalej z Morrisonem:

3. Batman and Robin vol. 1 ("Batman and Robin" #1-6)
4. Batman and Robin vol. 2 ("Batman and Robin" #7-12)
5. Batman and Robin vol. 3 ("Batman and Robin" #13-16 oraz oneshot "Batman: The Return")

Wszystkie powyższe tomy zostały zebrane w niedawno wydanym tomie "Absolute Batman and Robin: Batman Reborn" i mają dokładnie taką samą zawartość.

Zostaje jeszcze kwestia "Batman: The Time and the Batman" ("Batman" #700-703). Ciężko powiedzieć w jakim momencie powinno się go czytać. Z jednej strony po RIP, ale wtedy zepsujesz sobie troszkę kilka niespodzianek z dalszych części.  Z drugiej, możesz do niego zajrzeć przed finałem "Batman and Robin" Morrisona i przed rozpoczęciem "The Return of Bruce Wayne".

Uwaga! Ostatnie dwa numery Morrisona z "Batman and Robin", tj #15-16 łączą się z wydarzeniami z "Return of the Bruce Wayne". Chodzi oczywiście o powrót Bruce'a. Najlepiej będzie przeczytać całe "Return of Bruce Wayne" przed #15 albo #16, jeśli chce się być w mega poprawnej kolejności :smile:

Po Morrisonie serię przejęło kilku scenarzystów i seria dotrwała do 25 numeru, potem oczywiście nastało New52. W trakcie tego runu przewinął się tam też oczywiście obecny scenarzysta serii. Warto dodać, że Tomasi redagował "Batman and Robin" Morrisona, a teraz Morrison pomaga w podobny sposób Tomasiemu. O ile to prawda, ale skoro sam Morrison o tym mówił wywiadzie, to coś musi być na rzeczy. Pozostałość "Batman and Robin" sprzed restartu znajdziesz w czwartym tomie "Batman and Robin vol. 4" ("Batman and Robin" #17-25)

Po finale Morrisona w "Batman and Robim" powstało "Batman INC". Całość również została wydana w wydaniu zbiorczym i posiada "Batman INC" #1-8 oraz oneshot "Batman Incorporated: Leviathan Strikes!". Zapoznanie się z tą serię jest ważne, jeśli chcesz się dowiedzieć na czym polega konflikt i jego skutek w drugim vol "Batman INC", który trwa w ramach New52 - Damian i jego matka odgrywają tam ważną rolę.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2013, 04:23:13 pm wysłana przez kelen »
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

Offline Motyl

Odp: Batman
« Odpowiedź #1299 dnia: Kwiecień 13, 2013, 04:29:56 pm »
Drugi Batman Egmontu do kompletu, recka "Detective Comics" - http://paradoks.net.pl/read/20921

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Odp: Batman
« Odpowiedź #1300 dnia: Kwiecień 13, 2013, 06:26:56 pm »
Wpadłem tutaj tylko na chwilę.
 
 
Akurat lektura "Final Crisis" jest konieczna do  pełnego zrozumienia całego runu Morrisona do Batmana. Morrison tworzy swoje  historie na zasadzie naczyń połączonych i żeby wyłapać różnego rodzaju  odwołania i aluzje to trzeba znać (przynajmniej pobieżnie) historie, które  pisał w tamtym czasie. Tylko i wyłącznie te, które wyszły spod jego pióra. To  wszystko zresztą będzie opisane w moim tekście do "Zeszytów  Komiksowych" o Batmanie, których premiera jest przygotowywana na ligaturę.
 
 
Niestety, coraz rzadziej tutaj zaglądam i nie mam możliwości  śledzić na bieżąco forum.... ale jeżeli ktoś by miał jakieś pytanie dotyczące  Batmana i uniwersum to zawsze chętnie odpowiem na nie Ślijcie mi priva to  dostanę powiadomienie mejlem.
 
ttp://bi.gazeta.pl/im/2/13691/m13691692.mp3 - A tutaj macie  rozmowę ze mną na TOK fm o Batmanie
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2013, 06:40:05 pm wysłana przez C.H.U.D.Y. »

Offline Koro

Odp: Batman
« Odpowiedź #1301 dnia: Kwiecień 13, 2013, 06:29:06 pm »
Wielkie dzieki Chudy za podpowiedz, Final Crisis juz zamowiony na amazonie :)
A jak w ogole oceniasz run Morrisona jako calosc?

Offline C.H.U.D.Y.

  • Redakcja KZ
  • Szafarz bracki
  • *
  • Wiadomości: 2 231
  • Total likes: 0
  • Angry Comic Book Nerd
    • KZ
Odp: Batman
« Odpowiedź #1302 dnia: Kwiecień 13, 2013, 06:49:23 pm »
Tylko chce podkreślić, bierzcie pod uwagę tylko i wyłącznie to co napisał Morrison. Owszem, Final Crisis ma swój żałosny prequel w postaci Countdown to Final Crisis, ale można to spokojnie darować. W ogóle przygodą z Morrisonem, jego runem od Batmana bym zaczął od przystawki - JLA Classified a nawet seven soldiers of vicotry. Plus Batman Black Casebook, zbierające historie, którymi Szkot się inspirował.


Obserwujcie stronę "Zeszytów Komiksowych" to niebawem ukaże się lista z wszystkimi pozycjami, z którymi warto się zaznajomić przy lekturze Batmana Morrisona.


A co do samego runu... to już jest jazda dla zatwardziałych, zaawansowanych czytelników Batmana, mającym na punkcie Nietoperza obsesje, lubią wyłapywać aluzje, oczka i tym podobne. To pasjonujaca lektura, która jednak przy trzecim i czwartym akcie (Batman Inc.) staje się męcząca i odwołująca się sama do siebie, taka tautologiczna.


Ale do zakończenia runu pozostało 4-5 zeszytów Batman INC. Ciekaw jestem, jak Morrison chce to zakończyć, kiedy wiem, ze jest rozczarowny tym jak jego otwarte wątki zostały zaprzepaszczone w New X-Men przez scenarzystów, którzy przejęli po nim schedę. Teraz będzie chciał się rozprawić ze wszystkimi wątkami raz a dobrze. Jak dla mnie to ostateczna odyseja o Batmanie, próbująca go ukazać z niemalże KAŻDEJ strony i zamknięcie pewnego rozdziału. Nie tyle wkładu Morrisona do Batmana ale brytyjskiej inwazji jako takiej.


I też bardzo sie zgadzam z tym co jest tutaj napisane: [size=78%]http://robot6.comicbookresources.com/2013/02/grant-morrison-and-the-problem-of-an-immortal-batman/[/size]

Offline badday

Odp: Batman
« Odpowiedź #1303 dnia: Kwiecień 13, 2013, 10:33:26 pm »

ttp://bi.gazeta.pl/im/2/13691/m13691692.mp3 - A tutaj macie  rozmowę ze mną na TOK fm o Batmanie

Bardzo ciekawy wywiad. Warto posłuchać:)

Offline tokage

Odp: Batman
« Odpowiedź #1304 dnia: Kwiecień 16, 2013, 11:38:15 am »
Zbiorcze, w którym pojawia się Talia czy Damian? (...)

Dzięki za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Masz u mnie dużą wodę mineralną :smile:

Skończyłem czytać Batman Detective Comics . Największy plus komiksu to dla mnie ilustracje Szymona Kudrańskiego. Mistrz! Mam co prawda watpliwości, jak poradziłby sobie w opowieści z bardziej dynamiczną akcją (to już pewnie zweryfikuję przy Spawnie), niemniej to co widziałem bardzo mi się podoba. Sam komiks niestety nie rzucił mnie na kolana. Fabuła przypominała mi kiepski scenariusz RPG, zwroty akcji zamiast ekscytować wywoływały wyraz niedowierzania na mej twarzy i WTF? w mojej głowie. Faktycznie pozostaje żałować, że Egmont wprowadził ten tytuł zamiast siegnąc po coś innego z "okołobatmanowych" wydawnictw - lub zaprezentowac jakiś zupełnie z gackiem nie związany tytuł z New 52.