Autor Wątek: Batman  (Przeczytany 1281878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline arnold

Odp: Batman
« Odpowiedź #2370 dnia: Czerwiec 24, 2014, 02:18:43 pm »
Dzięki, zrobione :smile:

PS.

Jeszcze pytanie, Detective tom 1 rozumiem, że nie jest już dostępny w żadnych sklepach w wersji polskojęzycznej? No i fajnie jakby ktoś zerknął na poprzednią stronę tematu i odpowiedział na pytanie dotyczące "towarzystwa" Batmana ;)

ramirez82

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #2371 dnia: Czerwiec 24, 2014, 02:21:48 pm »
Zakończenie takie, że chce się czekać na kolejną część i tutaj pytanie, czy to będzie BATMAN: DETECTIVE COMICS VOL. 4 – THE WRATH? Wiadomo kiedy pojawi się u nas w wersji polskojęzycznej i czy w ogóle?

Tak, tom 4 to The Wrath. Na razie nic Egmont nie wspominał o nim, ale myślę, że na pewno pojawi się u nas na początku przyszłego roku. Plany na Nowe DC Comics podali do grudnia, więc teoretycznie The Wrath powinien być zaraz po tych ujawnionych już tytułach.

Offline Nawimar

Odp: Batman
« Odpowiedź #2372 dnia: Czerwiec 24, 2014, 02:23:31 pm »
Poruszyłeś sporo zagadnień Arnoldzie; pozwolę sobie odnieść się do kilku z nich.
 
- według zapowiedzi Egmontu w tym roku możemy spodziewać się wysypu komiksów "okołobatmanicznych", ale nie będzie wśród nich czwartego tomu "Detective Comics". Stąd przyjdzie nam nań poczekać pewnie do przyszłego roku
 
- w polskich wydaniach "Batmana" Trójący Bluszcz dała o sobie znać kilkukrotnie - m.in. w kanonicznym "Długie Halloween" oraz znacznie słabszym "Hush". Moim faworytem jest jednak nowelka zawarta w wydanym dawno temu "Batman & Superman" nr 10/1998:
 

 
- a z Robinami i Nigthwingiem (oraz resztą młodzieżowego tałatajstwa pałętającego się za Batmanem) to dość długa historia.

ramirez82

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #2373 dnia: Czerwiec 24, 2014, 02:31:38 pm »
Moim faworytem jest jednak nowelka zawarta w wydanym dawno temu "Batman & Superman" nr 10/1998:

O tak, kolejna świetna historia z uwielbianego przeze mnie Batman: Legends of the Dark Knight. Rysunki P. Craig Russell!

Offline arnold

Odp: Batman
« Odpowiedź #2374 dnia: Czerwiec 24, 2014, 02:32:37 pm »
Tak, tom 4 to The Wrath. Na razie nic Egmont nie wspominał o nim, ale myślę, że na pewno pojawi się u nas na początku przyszłego roku. Plany na Nowe DC Comics podali do grudnia, więc teoretycznie The Wrath powinien być zaraz po tych ujawnionych już tytułach.

W takim razie nie pozostaje nic innego jak czekać.


 - w polskich wydaniach "Batmana" Trójący Bluszcz dała o sobie znać kilkukrotnie - m.in. w kanonicznym "Długie Halloween" oraz znacznie słabszym "Hush". Moim faworytem jest jednak nowelka zawarta w wydanym dawno temu "Batman & Superman" nr 10/1998:
 
 - a z Robinami i Nigthwingiem (oraz resztą młodzieżowego tałatajstwa pałętającego się za Batmanem) to dość długa historia.

Na Poison Ivy przyjdzie jeszcze czas tak sobie pomyślałem, teraz wypadałoby się zapoznać bliżej z Batmanem i jego otoczeniem bo tutaj też mam braki, a jak piszesz, że młodzież, która otacza Batmana to długa historia więc wypadało by chyba zacząć uzupełnianie braków od głównego bohatera i jego przygód, bo jak będę czytał wszystko z doskoku to w ogóle stracę rachubę "co z czym się je". Najgorzej, że musiałbym polować chyba na allegro na starsze wydania TM SEMIC, a i to pewnie byłby problem żeby trafić na egzemplarze od 1 do X po kolei... Rozumiem, że takie wydania zbiorcze wychodzą dość od niedawna i raczej w nich nie ma co szukać początków historii Batmana?

Offline Nawimar

Odp: Batman
« Odpowiedź #2375 dnia: Czerwiec 24, 2014, 02:44:27 pm »
Przyznam, że jakoś nie śledziłem osobnych wydań zbiorczych z Robinem w roli głównej, ale podejrzewam, że jest takich nie mało - np. :


 
Szczegółowe prześledzenie losów poszczególnych Robinów (czterech + co najmniej trzech w światach alternatywnych) wymagałoby zapewne zapoznania się z kilkoma tysiącami komiksów z kilkunastu różnych serii (m.in. "Batman Family", "Teen Titans", trzech serii z Nightwingiem, "Red Robin" etc.). Rozrywka na dobre parę lat.

Lokus

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #2376 dnia: Czerwiec 24, 2014, 02:47:29 pm »

ramirez82

  • Gość
Odp: Batman
« Odpowiedź #2377 dnia: Czerwiec 24, 2014, 02:48:17 pm »
Rozumiem, że takie wydania zbiorcze wychodzą dość od niedawna i raczej w nich nie ma co szukać początków historii Batmana?

A co w ogóle dotąd czytałeś? Bo np. taki Batman: Najlepsze opowieści, to przekrój krótkich komiksów o Batmanie od najstarszych do najnowszych, w tym m.in. pierwszy komiks z Batmanem w ogóle. Zapowiadany na lipiec Batman: Człowiek, który się śmieje, opowiada o pierwszym spotkaniu Batmana z Jokerem. Planowane na przyszły rok, wznowienie Batman: Rok pierwszy, to początki Batmana. I jeśli chodzi o początki Batmana, to warto też wyszperać na allegro te zeszyty z TM-Semic z historiami z wspomnianego przeze mnie Batman: Legends of the Dark Knight - Sanctum, Maski, Banda itd.

Offline arnold

Odp: Batman
« Odpowiedź #2378 dnia: Czerwiec 24, 2014, 03:03:50 pm »
Przyznam, że jakoś nie śledziłem osobnych wydań zbiorczych z Robinem w roli głównej, ale podejrzewam, że jest takich nie mało - np. :

Szczegółowe prześledzenie losów poszczególnych Robinów (czterech + co najmniej trzech w światach alternatywnych) wymagałoby zapewne zapoznania się z kilkoma tysiącami komiksów z kilkunastu różnych serii (m.in. "Batman Family", "Teen Titans", trzech serii z Nightwingiem, "Red Robin" etc.). Rozrywka na dobre parę lat.

Poczynania Robinów jakoś bardzo mnie interesują, chodziło mi bardziej o to, że chciałbym wiedzieć kiedy pierwszy odszedł, drugi go zastąpił itd. Myślałem, że będzie to jakoś opisane przy okazji przygód Batmana, bo same historie/przygody Robina/Robinów jakoś mocno mnie nie interesują. Takie "podstawy", że tak napiszę.

A co w ogóle dotąd czytałeś? Bo np. taki Batman: Najlepsze opowieści, to przekrój krótkich komiksów o Batmanie od najstarszych do najnowszych, w tym m.in. pierwszy komiks z Batmanem w ogóle. Zapowiadany na lipiec Batman: Człowiek, który się śmieje, opowiada o pierwszym spotkaniu Batmana z Jokerem. Planowane na przyszły rok, wznowienie Batman: Rok pierwszy, to początki Batmana. I jeśli chodzi o początki Batmana, to warto też wyszperać na allegro te zeszyty z TM-Semic z historiami z wspomnianego przeze mnie Batman: Legends of the Dark Knight - Sanctum, Maski, Banda itd.

Przeczytałem sporo jako dzieciak, to było dobre 10 lat temu, kojarzę właśnie TM SEMIC, mnóstwo tego się kupowało, ale nie powiem dokładnie jakie tytuły czytałem bo po prostu nie pamiętam, z tego powodu  mam właśnie duże braki w ogarnięciu teraz tego wszystkiego. "Batman: Najlepsze opowieści" to chyba coś czego będę potrzebował, myślę, że to może być dobra opcja dla mnie. "Batman: Człowiek, który się śmieje" jest na mojej liście "Jokerowej", którą umieściłem w innym temacie, koledzy pomogli chronologicznie ułożyć, żebym czytał od początku (bo wpierw interesowała mnie sama postać Jokera i Harley, teraz wiem, że wciąga mnie to coraz bardziej, a do tego chciałbym poznać "szerzej" świat i bohaterów), tak to wygląda:

1. Człowiek, który...
2. Zabójczy żart
3. Mad love other stories
4. Śmierć rodziny

Do tego dochodzi "Joker", którego ponoć można przeczytać w każdym momencie. Mad love... jest na liście bo interesuje mnie też pierwsze spotkanie Jokera z Harley (sama Harley również, mam listę dotyczącą tylko jej, ale jeszcze będzie musiała poczekać, no i nic nie wyszło w wersji polskojęzycznej niestety).  Rozejrzę się za zeszytami o których piszesz, na allegro tego trochę jest, w antykwariacie u siebie zdobyłem jakiś czas temu Batman: Przedstawiamy Brzuchomówcę 6/1992 oraz Batman Robin: Anioł zniszczenia 4/1992. Mam też Harley Quinn #1, ale to już całkiem inna para kaloszy...

Offline rymski

Odp: Batman
« Odpowiedź #2379 dnia: Czerwiec 24, 2014, 03:19:52 pm »
tak w DUŻYM skrócie i bardzo ogólnie to:
1) Dick Grayson - był pierwszym Robinem, między nim a Batmanem często dochodziło do spięć, w końcu miał dość życia w cieniu Batmana, przyjął nową tożsamość:
Spoiler: pokaż
Nightwing
i rozpoczął solową karierę. Nadal często kłóci się z Bruce'm, trochę cwaniaczek i "fafarafa".
2) Jason Todd - drugi Robin, swoją karierę zakończył kiedy
Spoiler: pokaż
Joker spuścił mu łomot, a budynek wysadził w powietrze. Jason zginął, ale później, został wskrzeszony przez twórców przy okazji jakiegoś crossovera z Supermanem. Przyjął tożsamość Red Hood i na początku walczył z Batmanem, a potem został członkiem Bat-rodzinki. Jason jest brutalny i nie przebiera w środkach. Taki trochę marvelowy Punisher.

3) Tim Drake - mój ulubiony Robin, to właśnie on był Robinem w czasach kiedy TM-SEMIC wydawał u nas Batmana. Został członkiem Teen Titans i został Red Robinem.
4) Damien Wayne - syn Bruce'a Wayne'a i córki Ras Al Ghula. Najnowszy Robin, ale w ostatnich numerach
Spoiler: pokaż
chyba umarł
:]

Offline arnold

Odp: Batman
« Odpowiedź #2380 dnia: Czerwiec 24, 2014, 03:30:25 pm »
@rymski

No i teraz już wszystko staje się jaśniejsze, ale jeżeli
Spoiler: pokaż
Damien Wayne to syn Bruce'a, to ten drugi syn, nad którego grobem stał Wayne nie był żadnym superbohaterem? Rozumiem, że Zsasz zabił tego syna?
Czy już kompletnie coś pogmatwałem :roll: ?

Offline Koalar

Odp: Batman
« Odpowiedź #2381 dnia: Czerwiec 24, 2014, 04:50:42 pm »
Czy już kompletnie coś pogmatwałem :roll: ?

Odpowiedź znajdzie się zapewne w nowym tomie Detective Comics, w polskich wydaniach Batmana nie zostało to jeszcze wyjaśnione.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline kelen

Odp: Batman
« Odpowiedź #2382 dnia: Czerwiec 24, 2014, 05:04:59 pm »
Po kolei.
Z polskimi wydaniami jest ten problem, że nie ukazała się u nas seria "Batman, INC", w której główne skrzypce grał Batman i Robin - Damian Wayne. Ciężko byłoby to u nas wydać, gdyż odwołuj się do wielu elementów z wielkiej epopei Granta Morrisona, która zaczęła się lata temu. Właśnie na łamach tej serii
Spoiler: pokaż
zabity został Damian Wayne, syn Batmana, czwarty Robin
. Stało się to pomiędzy wydarzeniami zawartymi w 3 tomie "Detective Comics".
Spoiler: pokaż
Bruce miał jednego syna i to właśnie o niego chodzi
.

W Polsce ukazał się komiks, w którym Grant Morrison rozpoczął swoją historię z Batmanem i wprowadził Damiana Wayne'a. Ten komiks nazywa się "Batman i syn" i jest oczywiście od dawna niedostępny. Możesz sięgnąć po angielskie wydanie zbiorcze o nazwie "Batman and son". Jeśli chcesz listę całej historii Morrisona, to daj znać, aczkolwiek sotrzegam, że dla nowego czytelnika będzie trudna.

Jeśli chcesz sięgnąć po originy tych postaci z New 52 to zakup takie zeszyty jak "Nightwing #0" (geneza Dicka Graysona jako Robina), "Red Hood and the Outlaws #0" (geneza Jasona Todda jako Robina i Red Hooda jeśli dobrze pamiętam), "Teen Titans #0" (geneza Tima Drake'a jako Robina) i "Batman and Robin #0" (geneza Damiana Wayne'a).

Skrócony przewodnik po pomocnikach Batmana sprzed New 52:

1. Robin - Dick Grayson. Geneza i pierwszy rok działalności znajdziesz w wydaniu zbiorczym "Batgirl/Robin: Year One". "Batman: Dark Victory", który u nas ukaże się jako "Batman: Mroczne zwycięstwo" w październiku opowiada też historię z pierwszego roku działalności Batmana i Robina.
2. Nightwing - Dick Grayson. Grayson działa solo po opuszczeniu Batmana. DC Comics będzie w tym roku wznawiać wszystkie komiksy z tym bohaterem, gdzie będzie można całą jego ścieżkę obserwować praktycznie od początku.
3. Batgirl - Barbara Gordon. Geneza i pierwszy rok działalności w wydaniu zbiorczym "Batgirl/Robin: Year One". "Zakończenie" działalności w "Zabójczym Żarcie".
4. Robin - Jason Todd. Nie jestem pewien, czy jest gdzieś zbiorczo wydana historia, w której przywdziewa strój po raz pierwszy. Natomiast zakończenie jego kariery znajdziesz w wydaniu zbiorczym "Batman: A Death in the Family".
5. Robin - Tim Drake. Genezę znajdziesz w historii dodanej do wydania zbiorczego w "Batman: A Death in the Family" a także w polskich TM-Semicach.
6. Batgirl -
Spoiler: pokaż
Helena Bertinelli aka Huntress
(wątpliwa kanoniczność w New 52) - nowa osoba pod pseudonimem Batgirl pojawia się w historii "No Man's Land", której nowe wydania zbiorczych tomów dostaniesz bez problemu w sklepach.
7. Batgirl - Cassandra Cain - (wątpliwa kanoniczność w New 52) przejmuje rolę Batgirl w wyżej wymienionej historii.
8. Robin - Stephanie Brown (niekanoniczna już historia w New 52) - zastępuje Drake'a dosłownie na kilka zeszytów.
9. Red Hood - Jason Todd - Todd wraca do życia za sprawą wydarzeń powiązanych z Infitive Crisis, w wielkim skrócie - fala uderzeniowa utworzona przez Superboy'a Prime dociera do jego grobu i go częściowo ożywia. W całości odzyskuje życie dzięki pomocy
Spoiler: pokaż
Talii Al Ghul
. Wszystko znajdziesz w "Batman: Under the Hood" oraz "Red Hood: Lost Days".
10. Nightwing -
Spoiler: pokaż
Jason Todd - Todd dosłownie na krótki okres czasu zastępuje Graysona w roli Nightwinga wbrew jego woli. Wydanie zbiorcze z tą historią jest już niedostępne
.
11. Robin - Damian Wayne - pojawia się po raz pierwszy w "Batman and Son", ale miano Robina zyskuje w "Batman: Battle for the Cowl"
12. Batgirl - Stephanie Brown (niekanoniczna już historia w New 52) - wciela się w tą rolę po zniknięciu Bruce'a Wayne'a -
Spoiler: pokaż
Cassandra dostała rozkaz, by w przypadku zniknięcia Wayne'a, oddać strój Batgirl Stephanie
. Cały run został zebrany w 3 wydania zbiorcze, ale już się wyprzedał.
13. Red Robin - Tim Drake. Po przejęciu roli Robina przez Damiana, Drake przybrał nową tożsamość.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2014, 05:23:46 pm wysłana przez kelen »
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

Offline arnold

Odp: Batman
« Odpowiedź #2383 dnia: Czerwiec 24, 2014, 05:36:24 pm »
@kelen

Dzięki, jak zwykle rzeczowo i konkretnie!

Czyli w Imperium Pingwina wątek
Spoiler: pokaż
ze śmiercią Damiana został po prostu pominięty, a raczej został pokazany w innej serii komiksów jeżeli tak to można nazwać.
Przyznam, że baaardzo to wszystko pokręcone, żeby człowiek żył w USA to pewnie byłby inny dostęp i łatwiej byłoby się połapać, a ja teraz po sporym upływie czasu chce to ogarnąć i mam problemy, ciągle tylko poznaje nowe tytuły, po nowych tytułach kolejne, które warto byłoby przeczytać, a po nich następne, a do tego 3/4 z tego trudno dostępne. Jak tu to wszystko ogarnąć to póki co nie wiem, ale mam nadzieje, że z czasem łatwiej mi to będzie przychodzić, tylko skąd brać na to wszystko fundusze :lol:
A co sądzisz @kelen o Batman: Najlepsze opowieści? Przede mną spory wydatek na lektury "Joker'owe", ale nie wiem czy nie lepiej wpierw poznać konkretnie wcześniejsze losy Batmana, bo coś czuję, że w pierwszym tytule z listy Jokera czyli "Człowiek, który..." też znajdę sporo wspomnień/odwołań do innych wydarzeń z przeszłości, ale z drugiej strony żeby człowiek chciał to wszystko wiedzieć to trzeba mieć baaardzo gruby portfel i szczęście do znajdywania egzemplarzy, z których akurat są przywoływane różne wydarzenia. Więc nie wiem czy może lepiej za bardzo się nie wczuwać i czytać po prostu to na co się ma ochotę i ewentualnie w przyszłości szukać (jak zaciekawi) wcześniejszych zeszytów, w których dane wydarzenie miało miejsce...

Offline kelen

Odp: Batman
« Odpowiedź #2384 dnia: Czerwiec 24, 2014, 05:44:12 pm »
Wspomnienie o
Spoiler: pokaż
śmierci Damiana
w Detective Comics - i innych tytułach z Batman też, swoją drogą - było zwykłym chwytem. Chciano oddać hołd tej postaci w każdej obecnej serii, ale czasem ograniczało się to zaledwie jednego dialogu. Zatem nie przejmuj się. O ile nie będziesz chciał sięgnąć po serie, gdzie te wydarzenia miały miejsce, nic złego się nie stanie bez większego ogarnięcia tego tematu. W kontekście bycia na bieżąco to nie jest to problemem, jeśli chcesz czytać po angielsku, bo sklepy od tego mamy. Ale jest większy problem, o którym wspomniałeś, czyli gotówka.

"Batman: Najlepsze opowieści" to tak jak już ktoś wcześniej wspomniał przekrój historii skaczących mniej więcej co 10 lat do przodu (niekoniecznie są to najlepsze opowieści). Dobre na ciekawostkę i spojrzenie na to, jak kiedyś wyglądała ta postać i jak zmieniała się przez lata. Jako, że ciężko go dostać, to nie dawałbym mu jakiegoś specjalnie wysokiego priorytetu na zakup.

W "Człowieku, który się śmieje" nie znajdziesz odwołań do wcześniejszych wydarzeń, bo fabuła jest osadzona mniej więcej w pierwszym/zaraz na początku drugiego roku działalności Batmana. Jako, że ta historia jest na podstawie pierwszej opowieści z Jokerem z "Batman #1" z 1940 roku, to najwyżej nie wychwycisz elementów, które zostały z niego wzięte. I tyle.
Archiwum audycji Prosto z Kadru: https://www.youtube.com/user/ProstozKadru

 

anything