trawa

Autor Wątek: Ambitna Fantastyka godna uwagi  (Przeczytany 27545 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bercik_lb

Ambitna Fantastyka godna uwagi
« dnia: Lipiec 02, 2010, 09:46:57 pm »
Witam
    Mam prośbę do użytkowników forum. Czy moglibyście mi polecić dobre książki z gatunku fantastyki. Dopiero zaczynam przygodę z tym gatunkiem. Do tej pory przeczytałem pierwszy tom Wiedźmina na resztę nie starczyło mi czasu ale jak najbardziej mi się podobało i mam zamiar doczytać pozostałe tomy. Oprócz tego przeczytałem dwa tomy sagi Eragon. Nie wiem za co teraz się zabrać ale zależy mi na czymś z wysokiej półki, coś co pozwoli mi wyrobić sobie zdanie o fantastyce.

Offline SirAlexander

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2010, 03:57:00 pm »
chwali Ci się, że podchodzisz do tematu ambitnie, aczkolwiek nie do końca kumam co wymienione tytuły mają wspólnego z fantastyką wysoką. Wiedźmin to dobre czytadło, sprawnie skonstruowane i wciągające, ale sam Sapkowski nigdy nawet nie usiłował wmówić komukolwiek, że chodzi w nim o coś więcej niż odrobinę rozrywki. Eragon... j.w. Zastanów się czy chcesz rzeczywiście czytać fantastykę górnolotną czy jednak preferujesz lekką i przyjemną. Bo pomiędzy oboma nurtami zieje spora przepaść i przekraczanie jej w dowolną stronę grozi bólem głowy...
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline bercik_lb

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 03, 2010, 10:28:23 pm »
W żadnym wypadku nie twierdzę, że Eragon to fantastyka górnolotna chciałem tylko wymienić te książki z gatunku fantastyki, z którym miałem kontakt. Zależy mi tylko na poleceniu przez członków forum czegoś co faktycznie jest fantastyką górnolotną. Nie jestem znawcą tego gatunku i nie mi oceniać co jest świetne, a co do bani.

Offline Ryceros

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 03, 2010, 11:24:37 pm »
A SF wchodzi w gre, czy tylko fantasy?
Fantastyka naukowa to bezdenne morze dobrej literatury (w tym również polskiej).
 
Bo jeśli tylko fantasy, to trudno będzie Ci znaleźć dobra literaturę traktującą o elfach i krasnoludach.
Oprócz Wiedźmina i Władcy Pierścieni tak naprawde nic więcej nie ma.

Offline Hang Man

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2010, 12:04:06 am »
No chyba kpisz. :???: ??: ??:


« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2010, 12:14:09 am wysłana przez Hang Man »
Freedom is the freedom to say that two plus two make four. If that is granted, all else follows.

Offline Ryceros

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2010, 12:08:38 am »
Tytuły proszę.
Terryego Pratchetta nie wymieniaj, bo to komedia. Zajebista, ale komedia.
Mówimy o poważnej i ambitnej literaturze.

Offline Hang Man

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2010, 12:14:20 am »



Ryceros:


Tak z pamięci:


 "klasyczne fantasy" polecam pierwsze tomy Świata Czarownic pióra Andre Norton, lub sagę o Ziemiomorzu (Ursula K. Le Guin)

Domieszka obyczaju: Jeźdźccy Smoków z Pern, Anne McCaffrey

Nieco mroczniejsze fantasy: Czarna Kompania Glenna Cooka.

Bercik:
Chyba najlepsze do zaczęcia przygody z fantastyką. Strzelam, że masz naście lat, tak więc książki powinny ci się podobać, ja je czytając jako nastolatek świetnie sie bawiłem.
Freedom is the freedom to say that two plus two make four. If that is granted, all else follows.

Offline Ryceros

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2010, 12:57:36 am »
Nie czytałem ani pani Norton, ani pana Cooka, także nie pogadamy.
 
Ursulę Le Guin owszem. Żadna tam poważna znowu literatura. Dobra dla młodych, co by zetknęli się z czymś ciekawym do czytania zamiast grać w Baldurs Gate. Dla mnie to żadne wielkie osiągnięcie literackie.
Tak samo Harry Potter nie jest dla mnie osiągnięciem literackim. Ba nawet mniejszym niż w/w dzieło Le Guin.
 
Raczej nie znajdę literatury typu heroic fantasy, która by mnie w tym wieku jeszcze porwała.
Natomiast z SF nie mam takiego problemu.
Fantastyka naukowa jest z całego działu fantastyki (bez kitu) najlepsza.
 
@bercik
Ja polecę od siebie twórczość Lovecrafta, to jest fantasy (choć ciężko nazwać to 'true fantasy', bardziej horrory z macnym zapleczem fantastycznym) na poważnie.
Czytadła zanużone w świecie Warhammera, czy Forgotten Realms odpuścić sobie imho.
Gówno straszne.
 
A jeśli chodzi o SF to na rozgrzeweczkę kilka opowiadań Philipa K. Dicka
Jak się spodoba (w co nie wątpię) to zgłoś się do mnie!
Dostaniesz kilka dobrych tytułów :wink:
 
edit:
 
Albo teraz.
"Człowiek z Wysokiego Zamku" - Philip K. Dick
"Bajki robotów" - Stanisław Lem (zbiór opowiadań)
Zerknij na stare książki Silverberga: "Szklana wieża" np.
 
A jeśli masz dużo czasu na wakacje, to sięgnij po Diunę (w "kroniki Diuny" nie musisz się już zanużać, bo całe zycie można na to poświęcić).
Przełomowe dzieło!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2010, 02:16:16 am wysłana przez Ryceros »

Offline bercik_lb

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2010, 05:35:51 am »
Dzięki Ryceros. Wydaje mi się, że sf też może być chociaż nigdy nic z tego gatunku nie przeczytałem ale trzeba poznawać coś nowego i z chęcią coś sobie przeczytam z gatunku sf.


Jeszcze jakieś propozycje ? :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2010, 10:23:30 am wysłana przez bercik_lb »

Offline Joneleth

  • Radca bracki
  • ******
  • Wiadomości: 5 238
  • Total likes: 1
  • Szlag mnie trafia, ergo sum.
Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 04, 2010, 12:06:51 pm »
W zasadzie Ryceros ma rację - ambitniejsze rzeczy łatwiej znaleźć w s-f. Trochę to może stereotypowe, bo wielbiciele tego gatunku dawno już przeprowadzili krucjatę pod sztandarem "s-f jest lepsza od fantasy, bo ynteligentna", ale fakt pozostaje faktem.

Jako nastolatek przyznam, że od s-f stroniłem i zmieniło mi się dopiero, gdy zacząłem dobijać dwudziestki.

Fantasy:
- Władca Pierścieni i Hobbit :oops:
- Ziemiomorze zaproponowane przez Hang Mana jak najbardziej.
- Czarna Kompania, choć   przyznam, że akurat ja przekonałem się do niej dopiero przy drugim   podejściu
- mówiąc o Wiedźminie miałeś na myśli pierwszy tom Sagi? Proponuję zrobić przerwę i najpierw poczytać opowiadania - znacznie lepsze, a i chronologicznie wcześniejsze.
- Trylogia husycka, skoro już była mowa o Wiedźminie. Wiele osób twierdzi, że po Sadze to krok w tył, ja uważam, że jest wręcz odwrotnie. Fantasy bardzo lekka, historyczna. I właśnie ze względu na tę historyczność polecam jako lekturę bardziej ambitną. Naprawdę niezły warsztat - historycy bez wątpienia będą się burzyć, ale dla laika w zupełności zadowalające.

Jak widać dorzuciłem tylko jedną pozycję, ale też nie widzę specjalnie potrzeby dopisywania wielu innych - na początek wystarczy.
Podpisuję się też po tym, żeby trzymać się z daleka od FR i WH.
Chociaż inaczej, poczytać to naprawdę można, ale głównie dla zabicia nudy. Jeśli już sięgniesz, to niech to przynajmniej nie będzie Salvatore i jego Drizzt, lepiej już jakieś Wojny Pajęczej Królowej.

S-f:
- Diuna ("Arrakis - Diuna - Pustynna Planeta"  - ach!)
- osobiście z s-f bardziej polecałbym rodzimego Lema, chociaż ja osobiście od Bajek Robotów wolę Opowieści o pilocie Pirxie (szczególnie polecam Odruch warunkowy, Rozprawę i Ananke, chociaż stanowią one środek i końcówkę całej serii - opowiadania nie są jednak fabularnie połączone, chodzi o chronologię). Za jedną z najlepszych jego książek uważa się także Solaris - ambitne z pewnością; napisane w przystępny sposób.
- Dick (Człowiek z Wysokiego Zamku, Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?), Clarke, bracia Struggacy
CADE: [...] There shall be no money; all shall eat and drink on my score, and I will apparel them all in one livery, that they may agree like brothers and worship me their lord.
DICK: The first thing we do, let's kill all the lawyers.

Offline turucorp

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 04, 2010, 01:07:28 pm »
Bo jeśli tylko fantasy, to trudno będzie Ci znaleźć dobra literaturę traktującą o elfach i krasnoludach.
Oprócz Wiedźmina i Władcy Pierścieni tak naprawde nic więcej nie ma.

ta, oczywiscie.
a moze tak bez popadania w skrajnosci (skoro bercik juz wystartowal od fantasy, to po co mieszac?) na poczatek np.:
Petes S. Beagle "Piesn oberzysty",
Guy G. Kay "Tigana",
J. Dukaj "Inne piesni"
Orson S. Card cykl "O Alvinie Stworcy"
Feliks W. Kres cykl "Ksiegi Calosci"
R. Zelazny cykl "Kroniki Amberu"
J. Grzedowicz cykl "Pan Lodowego Ogrodu"
Robert M. Wegner "Opowiesci z meekhanskiego pogranicza" (chwilowo jeden tom ,ale jest dobrze)
Marek Huberath "Miasta pod skala"
 
Da sie i ambitnie i rozrywkowo cos w tej fantasy wygrzebac  :roll:
 

Offline Ryceros

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 04, 2010, 06:29:49 pm »
Normalna kolej rzeczy jest mniej więcej taka, że odchodzimy od fantasy kiedy zaczynają znikać pryszcze z twarzy, albo kiedy rosną nam włosy pod pachami.
 
Wtedy bierzemy się za eksplorowanie alternatywnych rzeczywistości, w których nie magia, a nauka dyktuje warunki. Nauka i porządne zaplecze logiczne z poruszanymi wątkami np. realnego postępu technologicznego.
 
edyta:
 
Zgodzę się z tym, że fantasy owszem przydaje się jako rozpoczęcie przygody z fantastyką.
SF to po prostu wyższy level.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2010, 06:35:31 pm wysłana przez Ryceros »

Offline SirAlexander

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 04, 2010, 07:46:04 pm »
Normalna kolej rzeczy jest mniej więcej taka, że odchodzimy od fantasy kiedy zaczynają znikać pryszcze z twarzy, albo kiedy rosną nam włosy pod pachami.
 
Wtedy bierzemy się za eksplorowanie alternatywnych rzeczywistości, w których nie magia, a nauka dyktuje warunki. Nauka i porządne zaplecze logiczne z poruszanymi wątkami np. realnego postępu technologicznego.
 
edyta:
 
Zgodzę się z tym, że fantasy owszem przydaje się jako rozpoczęcie przygody z fantastyką.
SF to po prostu wyższy level.

dziwne stwierdzenie. To tak jakby ktoś napisał, że od geografii naturalną koleją rzeczy jest przejść do biologii a od języka angielskiego do chińskiego. To, że fantasy i sci-fi są podgatunkami jednego rodzaju literackiego wcale nie oznacza, że są ścieżkami alternatywnymi. Łączy je przede wszystkim to, że nie są powieściami realistycznymi. Różni znacznie więcej. Fakt, że ty rozpocząłeś od jednego a skończyłeś na drugim wcale nie wyznacza zasady, po prostu tak się przydarzyło tobie. Ja rozpocząłem od sci-fi i dopiero znacznie później zaryzykowałem fantasy. A obecnie czytuję oba subgatunki i jakoś nie przychodzi mi na myśl by je porównywać czy stopniować. To tak jakbym chciał ocenić co jest bardziej wartościowe: powieść historyczna czy porządny kryminał...

co się zaś tyczy ambitnych - w szerokim tego słowa znaczeniu pozycji - to ja polecić mogę:

- Trylogia Czarnego Słońca - Celia S. Friedman (fantasy z elementami sci-fi, doskonała pozycja, recenzje wiszą na Gildii)
- Czarna ikona - Mieszko Zagańczyk (fantasy połączona z historią alternatywną, pozycja dość unikalna i wciągająca, na pewno nietuzinkowa)

- Limes Inferior, Cała prawda o planecie Ksi, Paradyzja itd itp - wszystko co napisał Zajdel. To absolutna czołówka science fiction i śmiem twierdzić że nawet Lem ustępuje Zajdlowi tak pod względem warsztatu (co nie znaczy, rzecz jasna, by był słabym pisarzem) jak i doboru treści. Zajdel to oczywiście sci-fi. Uważam, że są to pozycje absolutnie obowiązkowe dla każdego fana gatunku.
- powieści braci Strugackich - podobne klimaty co Zajdel, niezły warsztat, sporo dobrych pomysłów. Oczywiście sci-fi.
- Stacja tranzytowa, Rezerwat goblinów - Simak - sci-fi
- Człowiek w labiryncie, Stacja Hawksbilla - Silverberg - sci-fi
- Hekate - Paweł Kępczyński - sci-fi, pozycja względnie nowa, ale w ciekawy sposób nawiązująca do klasyki gatunku
- Gra Endera i reszta Cyklu Endera - S.O. Card - sci-fi, klasyka gatunku, zdecydowanie warta polecenia
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline bercik_lb

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 04, 2010, 08:45:58 pm »
Dużo propozycji widzę :) Do tego ciekawa dyskusja się nawiązała. Dzięki bardzo, będę miał co czytać :)

Offline Hollow

Odp: Ambitna Fantastyka godna uwagi
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 04, 2010, 08:58:11 pm »
Z s-f polecam:
-Hyperion Dan Simmons
-Gra Endera S.O. Card

A fantasy:
-Hobbit i Władca Pierścieni J. R. R. Tolkien
-Pan Lodowego Ogrodu J. Grzendowicz