Autor Wątek: Zbiory opowiadań  (Przeczytany 2742 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aniou

Zbiory opowiadań
« dnia: Styczeń 05, 2011, 10:57:58 am »
Ostatnio nie mam zbyt wiele czasu na czytanie książek, więc pomyślałem sobie, że może warto zainteresować się czymś krótszym. Wybór padł na opowiadania, bo zawsze mogę jedno przeczytać w drodze do pracy, czy przed snem.
W związku z tym mam pytanie: Jakie zbiory opowiadań byście mi mogli polecić?


Lubię czytać horrory, kryminały i fantastykę, więc najlepiej jakby opowiadania zahaczały o tę tematykę ;)


PS. Mam już komplet "Retrospektywy" Georga R. R. Martina na półce, który to wszystkim serdecznie polecam!

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zbiory opowiadań
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2011, 01:41:15 pm »
Noo... na ten przykład antologia opowiadań Jacka Dukaja "W kraju niewiernych" - choć jednego autora, to jednak opowiadania są różnorodne - od weirdowatego fantasy  ("Ruch Generała") przez religijny dreszczowiec ("Ziemia Chrystusa")  do cyberpunku ("IACTE"). Prawie wszystkie są o czymś, a wszystkie dobrze napisane.
A przy tym nie jest to jakaś olbrzymia cegła z mikropowieściami, jak wydany ostatnio "Król Bólu" tego samego autora - czyli nie nadwyrężysz pracowniczego  grafiku przy czytaniu. A jak ci się ten Dukaj spodoba... 
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Hollow

Odp: Zbiory opowiadań
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2011, 10:08:25 pm »
Polecam "Bajki dla dorosłych". Antologia wydawnictwa Fabryka Słów o luźnym nawiązaniu do wszelkiego rodzaju bajek. Czasem śmieszne, czasem straszne, ale przeważnie zawsze ciekawe.

Offline zorro

Odp: Zbiory opowiadań
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2011, 11:24:10 am »
Z Dukajem to bym był ostrożny, jeśli to dla początkującego ;)

Proponuję na początek starą dobrą klasykę - np. Kroki w nieznane (ale od 1 tomu), Droga do SF, czy Rakietowe szlaki. Nawet w ostatnich 10-15 latach wyszło tego trochę więc można odnaleźć i to na wysokim poziomie (więcej można znaleźć choćby w wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Antologie_fantastyczne )
Potem można przerzucić się na ciut dłuższe formy (np. Legendy).

pozdr

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Zbiory opowiadań
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2011, 08:47:48 pm »
kryminały
Wiele rzeczy można by polecić, więc wspomnę tylko u dwóch minipowieściach Leonarda Sciascii, które przeczytałem ostatnio: "Rycerzu i śmierci" oraz "Prostej sprawie" (wydanych u nas w jednym tomiku). Wszystko wskazuje na to, że Sciascia napisał je u schyłku życia. To doskonała literatura, pełna szacunku, ale i filozoficznego dystansu wobec konwencji kryminału. 

Offline Ryceros

Odp: Zbiory opowiadań
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2011, 11:47:23 pm »
"Ostatni Pan i Władca" - Philip K. Dick.
Trzeba przeczytać!
Obowiązkowa pozycja dla każdego szanującego się czytelnika fantastyki naukowej!
 :wink:
 
"Bajki Robotów" - Lema.
Bardzo przyjemnie się czyta.
Do poduszki w sam raz!
 
Janusza Zajdla opowiadania są dość spoko.
Ostatnio ojcu na pod choinkę kupiłem za 10zeta "Relacja z pierwszej ręki". Nie są to jakoś specjalnie przekombinowane opowiadania, ale szybko się czyta i nie są głupie. Raczej taki ukłon w stronę raczkującej jeszcze w Polsce fantastyki naukowo-socjologicznej.
 
zorro też dobrze gada!
Kilka opowiadań z "kroków..." przed kimaniem można przewertować i od razu śpi się przyjemniej :biggrin:
 
pozdrox

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Zbiory opowiadań
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 02, 2011, 10:42:11 pm »
Czy może ktoś już czytał antologię "Steampunk" i mógłby napisać kilka słów o tym, jak ocenia polski przekład?

 

anything