Autor Wątek: Hugo  (Przeczytany 155515 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline piotrassss

Odp: Hugo
« Odpowiedź #195 dnia: Kwiecień 21, 2016, 08:58:36 pm »
Jasne, że będą!

JanT

  • Gość
Odp: Hugo
« Odpowiedź #196 dnia: Kwiecień 21, 2016, 09:12:43 pm »
Na bank będzie wszystko  :smile:

Offline Kokosz

Odp: Hugo
« Odpowiedź #197 dnia: Kwiecień 21, 2016, 10:51:39 pm »
Teraz zaczynamy dyskusje nt . " czy bedą dodatki , czy nie bedzie "

Bez jaj... Jak już zdecydowali się na integral, to chyba nie po to, żeby teraz coś z niego wyrzucać. Zresztą po co mieliby to robić? Żeby zaoszczędzić parę groszy na druku?

Tym razem pójście po linii najmniejszego oporu, czyli po prostu przetłumaczenie wersji belgijskiej bez żadnych zmian jest najlepszym rozwiązaniem. Ba! Znakomitym!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2016, 09:57:45 am wysłana przez Kokosz »

Offline Holsten

Odp: Hugo
« Odpowiedź #198 dnia: Kwiecień 22, 2016, 09:13:36 am »
No i dobrze. Jest integral.

Offline Funny

Odp: Hugo
« Odpowiedź #199 dnia: Kwiecień 22, 2016, 10:48:51 am »
No to super, kupiłbym obie wersje, ale integral jest czymś na co w duchu liczyłem :)
Bardzo dobra wiadomość.

Offline pyetya

Odp: Hugo
« Odpowiedź #200 dnia: Kwiecień 22, 2016, 02:53:19 pm »
Z przyjemnością kupię integral :)

Offline bluebeery

Odp: Hugo
« Odpowiedź #201 dnia: Kwiecień 22, 2016, 03:29:59 pm »
Doskonała wiadomość! Czekam z niecierpliwością :smile:

Offline Klint

Odp: Hugo
« Odpowiedź #202 dnia: Kwiecień 24, 2016, 06:16:51 pm »
SUPER  :biggrin:

Offline Death

Odp: Hugo
« Odpowiedź #203 dnia: Kwiecień 25, 2016, 12:40:57 pm »

Offline mr.castor

Odp: Hugo
« Odpowiedź #204 dnia: Kwiecień 25, 2016, 03:10:40 pm »
Oby, oby  :smile:
Dla mnie to najważniejsza wiadomość nadchodzącego roku ( sorry 1000 numerze KŚK :wink:
odliczam dni do premiery
brawo wielki E


[/size]

Offline [robak]

Odp: Hugo
« Odpowiedź #205 dnia: Kwiecień 25, 2016, 03:14:29 pm »
Na czym właściwie polega fenomen Hugo?

Offline Death

Odp: Hugo
« Odpowiedź #206 dnia: Kwiecień 25, 2016, 04:03:03 pm »

Offline peta18

Odp: Hugo
« Odpowiedź #207 dnia: Kwiecień 25, 2016, 04:32:55 pm »
Na czym właściwie polega fenomen Hugo?

Sam sobie zadaje to pytanie. : ) Jakis czas temu odswiezylem sobie 3 albo 4 tomy, 5. juz mi si nie chcialo czytac.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Hugo
« Odpowiedź #208 dnia: Kwiecień 28, 2016, 12:02:34 pm »
Na czym właściwie polega fenomen Hugo?

Po raz kolejny czytam właśnie "Hugona" - tym razem dziecku (zresztą po raz drugi).
W latach szczenięcych miałem jeden zeszyt ("Złotą jabłoń") - zaczytany i uwielbiany. Dopiero kilka lat temu dokupiłem sobie całość. Mogę chyba spróbować odpowiedzieć na pytanie robaka - jako czytelnik dziecięcy, dorosły oraz dorosły obserwator czytelnika dziecięcego.
I moim zdaniem fenomen "Hugona" polega na tym, że:
1. Jest to po prostu bardzo porządny komiks fantasy, z klasycznym motywem wyprawy, magicznymi sojusznikami i potężnymi wrogami, magicznymi przedmiotami i powtarzaną z baśniową cierpliwością fabułą, która ma bardzo zbliżoną strukturę w każdym kolejnym tomie.
Wybitności w tym nie dostrzegam ale staranność i umiejętność opowiadania tego samego na wiele sposobów - z pewnością.
2. Atrakcyjna warstwa graficzna - postacie które lubi się od pierwszego obrazka - do tego jakby skądś znajome ("Gwiezdne Wojny", "Asteriks", baśniowe animacje Disneya...), spokojnie i pięknie oddana przyroda oraz intensywne kolory (w wydaniu Orbity różnie na różnych stronach z tym bywało).
3. Rewelacyjna fantazja w kreowaniu świata, do którego jesteśmy od razu wrzucani, bez zbędnych wstępów, czy wyjaśnień. Do tego fantastyczne rasy dziwnych stworów (moja ulubiona to szachowe wojska ze "Złotej jabłoni"). Do tego dochodzą (to już dla starszych czytelników) aluzje w do jesieni średniowiecza - zwłaszcza w północnej Italii oraz Burgundii.
4. Sympatyczny, nieprzesadny humor.

To wszystko byłoby moim zdaniem jednak za mało, by uczynić tę serię aż tak kultową jaką stała się ona u nas. Wydaje mi się, że zadziałał tu moment publikacji cyklu przez Orbitę w latach przełomu ustrojowego. To był jeden z wielu ówczesnych "powiewów innego świata". Ta fantazja, te kolory... Zbiegło się to zarazem z wielką moda na fantasy w Polsce oraz z faktem, że Orbita - jak to było jeszcze w PRL-u - z pewnością wypuściła wysoki, powszechnie dostępny nakład. Znam mnóstwo osób w moim wieku, dla których jakiś tom lub cała seria były ukochanymi lekturami z dzieciństwa.

Tak więc reasumując myślę, że fenomen ten polega na połączeniu faktycznych wartości tego komiksu (które są znaczne ale nie jakieś wyjątkowe) z okolicznościami jego publikacji w Polsce.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline rzem

Odp: Hugo
« Odpowiedź #209 dnia: Kwiecień 28, 2016, 01:13:59 pm »
Tak więc reasumując myślę, że fenomen ten polega na połączeniu faktycznych wartości tego komiksu (które są znaczne ale nie jakieś wyjątkowe) z okolicznościami jego publikacji w Polsce.
To bardzo wyważona i, moim zdaniem, trafna ocena, jaką przedstawiasz w całości swojego posta.


Czytałem swojego Hugo 4 lata temu i komiks po 2 dekadach od premiery naprawdę dawał radę. Popularność tego tytułu to wynik pewnego sentymentu, ale na pewno też w dużej mierze tego, że jest to bardzo poprawnie stworzona, w klasycznym stylu opowiedziana historia, która wykorzystuje i przekuwa (nie kradnąc) motywy znane i rozpoznawalne dla wszystkich posiadających średni poziom wiedzy ogólnej.


Jedyne, co mi świta jako zarzut sprzed tych 4 lat, choć teraz nie jestem pewny (poczekam na integral), to zaburzony w niektórych częściach schemat 1/4 wstęp, 2/4 rozwinięcie, 1/4 zakończenie. Ale to jest kwestia do dyskusji: czy tak jest i czy to boli. Polecam każdemu - niezależnie od wieku.