trawa

Autor Wątek: Najwspanialsze zamki i fortece  (Przeczytany 14016 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krytyk

Najwspanialsze zamki i fortece
« dnia: Sierpień 02, 2003, 08:22:57 am »
Jaki jest waszym zdaniem najwspanialszy (w znaczeniu najpotęzniejszy) i najbardziej imponujacy zamek/forteca?
U nas to moim zdaniem jest to bezapelacyjne Malbork. Ta wspaniała forteca robi niesamowite wrażenie. Ci Krzyżacy to naprawde umieli budować.

Offline Watcher

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2003, 09:49:13 am »
Malbork zdecydowanie robi wrażenie tym bardziej, że faktycznie jest jednym z największych zamków świata (ponad 20 hektarów powierzchni). Nic dziwnego zresztą, uczyli się od innych zakonów krzyżowych które już przed nimi doszły do fortyfikacyjnej perfekcji. Potężny jest zwłaszcza Krak de Chevaliers wzniesiony przez templariuszy.
Marcet sine adversario virtus

Offline Baldwin

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2003, 12:21:27 pm »
Z zagranicznych to Krak de Montreal i Carcasson.
Z leżąych na naszych ziemiach to Malbork i Gniew.

Offline Kabuki Joe

"Inny" zamek
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2003, 11:11:56 pm »
Hi.

"Inny" zamek to zamek miasta Osaka. Jeden z najwiekszych
w Japonii. Nie ma az takich wysokich murow lecz jest
wspanialy. Zapraszam wszystkich na wirtualna wizyte
w tym zamku.
Uwaga! Musisz zainstalowac QuckTime VR.

http://castle.ad-g.tv/osaka/egindex.htm
abuki Joe

Offline krytyk

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 06, 2003, 11:27:16 am »
Wymienione przez was zamki są wspaniałe (nie słyszłem tylko o Krak de Montreal - Baldwin może cos wiecej o nim?), ale przyszło mi coś smutnego do głowy nie wymieniamy zupełnie polskich zamków. Czyżbyśmy i w tej dziedzinie byli jak to sie mówi "100 lat za murzynami" (przepraszam za rasistowaska uwage) chodzi mi tylko o to czu u nas jest z tym aż tak źle?

Offline Baldwin

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 06, 2003, 12:07:31 pm »
Nie jest z nami tak zle.Gniew jest chyba naszym zamkiem(mogę się mylić, nie jestem pewien).Mieliśmy masę Forteć z XIV wieku i pózniejszych.Doskonale ufortyfikowane miasta(Kraków,Toruń,Wrocław,Głogów,a pózniej Gdańsk)Tylko,że nie wiele z tego zostało.ALe to co zostało wystarczy.Polecam zamki w Golubiu-Dobrzyniu,Krzyżtoporze,Jasnej Górze,Bolkowie i Chjniku.

CO zaś sie tyczy Krak de Montreal, to była to duża twierdza krzyzowców położona południowym Outremer pomiędzy Morzem Martwym a portem Ejlat.Zbudowana w XII wieku na podobnym planie co Krak de Chevaliers.

Offline krytyk

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2003, 08:30:20 am »
Gniew był raczej zamkiem krzyżackim.
Fakt u nas fortece to tak naprawde dopiero XIV wiek, a wiec bylismy sporo opuźnieni w stosunku do Europy.
Krzyżtopór to, z tego co słyszałem, genialna budowla, ale to była raczej rezydencja niz twierdza.
Jeżeli już chwalić sie jakimś naszym  zamkiem to Kamieniec Podolski to było to. Nie raz połamali sobie zęby Turcy.
Jasna Góra - zamkiem?
Chjnik - a gdzie to jest?
Zamki Krzyżowców (szczególnie templariuszy) to było naprawde coś przed czym trzeba schyli czoła.

Offline Baldwin

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2003, 11:37:34 am »
Jasna Góra, to może nie był zamek, ale twierdza.Tak mi się przynajmniej wydaje, bo znawcą w temacie to nie jestem.
Chojnik jest położony w Jeleniej Górze, na Dolnym Śląsmu.Swoją drogą Dolny Śląsk pełen jest zamków,twierdz lub ich pozostałości.Wystarczy wspomnieć choćiażby jeszcze o Bolkowie,wspaniałym Książu(w całości odrestaurowanym i udostępnionym do zwiedzania),Kamiennej Górze,Świnach,Kliczkowie(Równieżw pełni odrestaurowany i jeszcze 10 innych ,których nazw nie pamiętam.

Offline Gollum

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 11, 2003, 06:40:12 am »
Zamek Orawski - na pionowej skale
Karlštejn - malowniczy i oryginalny
Kamieniec Podolski - wspaniały i związany z nasza historią
Troki - odbudowany zamek na wyspie
Krak de Cheveliers - kwintesencja zamku krzyżowców
Zamek Białej Czapli - przecudowny zamek japoński

Offline Baldwin

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 11, 2003, 12:20:14 pm »
A właśnie, ktoś cos wie na temat zamków Krzyżackich, które zachowały się do dzisiaj na terenie Litwy i Łotwy?

Offline Gollum

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 11, 2003, 03:02:09 pm »
Na Litwie nic krzyżackiego najprawdopodobniej nie ma z wyjątkiem Kłajpedy. Kraj ten nie był pod krzyżackim panowaniem (z wyjątkiem okręgu Kłajpedy i Żmudzi przez krótki okres).
Natomiast na Łotwie i w Estonii jest mnóstwo śladów może nie krzyżackich, ale mieczowych. Fortyfikacje Tallina pochodzą z tego okresu, wspaniałe starówki Tallina, Rygi i paru innych miast też.

Offline Grrr

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 14, 2003, 01:21:48 pm »
Witam... ja sie nie bardzo na tym znam, ale jezeli chodzi o fortece to moze moja rodzinna "wioska"  :) a mianowicie miasto Zamość. Z tego co wiem to swego czasu byla to chyba najbardziej ( a napewno nalezala do jednych ) z najbardziej nowoczesnych i najwiekrzych fortec Polski, ale moge sie mylic.   :) zreszta nie wiem... ponoc byla nie do zdobycia swego czasu

Pozdrawiam

Offline Gollum

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 15, 2003, 07:58:40 am »
Nie mylisz się. Swego czasu Zamośc był jedną z najpotęzniejszych, a na pewno najnowocześniejszą twierdzą Rzeczpospolitej. I skuteczną. Nigdy nie została zdobyta. Kozacy Chmielnickiego zdobyli pół Rzplitej, w tym Lwów, a na Zamościu zęby sobie połamali. Szwedzi zajęli całą Polskę, oparła się im Częstochowa, o czym wie każdy oraz Gdańsk i Zamość, o czym wiedzą tylko historycy i pasjonaci.
Zresztą Zamość to nie tylko twierdza. To także jeden z najlepszych przykładów renesansowego miasta idealnego. Założonego od podstaw, według jednej idei, dobrze rozplanowanego itp.

Offline Michał Adam Kuc

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 23, 2003, 12:10:46 pm »
Cytat: "Baldwin"
Z zagranicznych to Krak de Montreal i Carcasson.
Z leżąych na naszych ziemiach to Malbork i Gniew.

Carcasson słynie nie z zamku, a z murów miejskich

Offline Gollum

Najwspanialsze zamki i fortece
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 23, 2003, 01:20:34 pm »
Cytat: "Michał Adam Kuc"
Carcasson słynie nie z zamku, a z murów miejskich
I do tego mocno podrasowanych w XIX wieku.