trawa

Autor Wątek: Propozycja na nowy konkurs komiksowy  (Przeczytany 6029 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nexus6

Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« dnia: Sierpień 02, 2012, 03:00:13 pm »

Mam propozycję na jakiś bardziej powazniejszy   konkurs komiksowy, który roboczo nazwałem Krótki Maraton Komiksowy. Zdaje sobie   sprawę, że to by oznaczało trochę więcej roboty, ale i więcej satysfakcji niż   zwykłe paski. Takie shorty to już można próbować gdzieś umieścić (antologia,   magazyn). Taki konkurs z drugiej strony byłby też bardziej mobilizujący dla   uczestników, którzy być może nigdy by nie narysowali takiego komiksu, bez   lekkiego szturchnięcia. W punktach przedstawiam założenia  
   
1) Tematyka 
Ponieważ taki komiks to już poważniejsza sprawa,   tematyka byłaby dowolna, aby nie przymuszać do robienia czegoś na co nie ma się   ochoty.  
   
2) Format 
Konkurs zakłada narysowanie 4-stronicowego   komiksu (lub inną liczbę stron ustaloną przez uczestników konkursu). Format A4   przez co rozumiem mnogo obrazków na stronie (przynajmniej 6 - oczywiście jak   ktoś zaplanuje sobie wyjątkowo mniej to też dramatu nie będzie, ale wypadałoby   aby historyjka miała przynajmniej 24 obrazki) 
   
3) Terminy 
Każdą kolejną stronę prezentowałoby się co dwa   tygodnie. Uczestnicy konkursu edytowaliby swój post dodając linka do kolejnej   strony. Nie można byłoby prezentować kolejnych stron przed   terminem. 
   
4) Głosowanie 
Po zaprezentowaniu każdej kolejnej strony, przez   tydzień, albo dwa (do prezentacji kolejnej strony) odbywałoby się   międzygłosowanie wg. zasad jak dla pasków. Aby uniknąć zamieszania głosujący   zaznaczali by, której tury dotyczy głosowanie. Najważniejsze głosowanie to   będzie oczywiście te po zaprezentowaniu czwartej strony, ale i te wcześniejsze   będą ważne dla uczestników - będą swego rodzaju kompasem, który powie czy w   dobrym kierunku zmierzają. Chce tu zaznaczyć, że kolejne głosowania nie dotyczyłyby kolejnej zaprezentowanej strony, ale dotychczas zaprezentowanego komiksu jako całość. 
 
Tak więc... Jeżeli znalazłoby się przynajmniej 3 chętnych na   taki konkurs, to można byłoby z czymś takim wystartować.

Offline pszren

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 02, 2012, 06:02:45 pm »
ważna jest strona promocyjna, czyli np. musi być jakaś zachęta (promocja przez facebook, współpraca z jakimś recenzentem - np. ciekawi recenzenci kolejnych edycji). mogłaby być też współpraca z zinami. byle bez lipy, czyli sukces rodzi sukces.

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 02, 2012, 08:30:13 pm »
Nie liczyłbym  na jakiś wysoki poziom więc bez przesady. Konkurs miałby być dla tych, którzy chcą to robić przede wszystkim dla siebie, aby nabrać trochę wprawy i doświadczenia, a nie mają wystarczającej motywacji.   

Weak Inker

  • Gość
Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 03, 2012, 06:28:00 pm »
Temat dowolny? Ja byłbym raczej za narzuconym odgórnie tematem. W każdym razie jestem za... jeśli się znajdzie jakiś chętny scenarzysta.  :oops:

Offline MateuszSkutnik

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2012, 08:37:10 am »
był już konkurs na planszę komiksową. zgadnijcie co sie z nim stało.
Jeżeli nawet cos tak małego jak konkurs na pasek ledwo zipie, to konkurs na komiks jest kompletnie nierealny.

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2012, 09:19:41 am »
Trochę mnie to dziwi, bo wbrew temu co napisałem w pierwszym poście, nie sądze, aby to zajeło jakoś wiecej czasu niż paski. 4 obrazki w pasku / tydzień vs. 6-8 obrazków na planszy / co 2 tygodnie. Dodatkowo pracuje się z tymi samymi postaciami, co jest ułatwieniem. Oczywiście nie jest to zabawa dla kogoś, kto ma parę albumów na koncie, ale dla mnie, weak inkera... Nie wiem jak tam nesumi, ale liczyłem na niego.


Weak inker - jeśli chcesz jakąś historyjkę, to mogę ci coś podesłać  - realistyczna, zainspirowana autentycznym zdarzeniem. Myślałem, żeby ją kiedyś wykorzystać, ale jednak to nie mój styl.   Może ci podejdzie (ale scenariusz to już sam musisz napisać) .

Offline nesumi

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 06, 2012, 03:37:02 pm »
Nie wiem jak tam nesumi, ale liczyłem na niego.

ja ledwo wyrabiam, żeby te cztery kadry co tydzień lepiej lub gorzej naszkicować (bo pełnoprawnym rysunkiem, moich pasków bym nie określił), więc ciężko mi będzie zrobić całą stronę. Aczkolwiek jeśli zadeklaruje się jeszcze ktoś oprócz nexusa i mnie, to jakoś się zmobilizuję. Kusząca jest dowolność tematyczna, bo jednosłowne tematy trochę mi się już uprzykrzyły...

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 06, 2012, 08:55:00 pm »
Z tego co wiem, to Weak inker deklaruje się, ale niech sam jeszcze wypowie.
    Odnośnie samej formuły - nie będe ukrywał, że mogłaby to  być alternatywa dla konkursu paskowego, bo jedni czują się lepiej w krótkiej, humorystycznej formie, a inni może wolą coś innego.  Dlatego też (także po dyskusji z Weak inkerem) dochodzę do kilku wniosków - po pierwsze nie można narzucać tempa powstawania komiksu. Oznacza to dowolność formatu i ilości zamieszczanego materiału. Jeden warunek  - zamieszczanie raz na tydzień. Chcę żeby była tutaj jasność więc podam pare przykładów - format b5 z 2-3 kadrami, albo można sobie podzielić na części jakaś większą planszę i zamieszczać obrazki na raty, aby móc później na własny użytek ułożyć to w jedną większą planszę tak jak to zostało zaplanowane. Jakby to nie było zaprezentowane czy rozplanowane myślę, że optymalną ilością kadrów na tydzień to 2 do 4.
  Druga sprawa to głosowanie - nie ma sensu robić jakichś sztucznych glosowań co tydzień i pastwić się nad pojedyńczymi stronami czy fragmentami stron. Głosowanie byłoby tylko raz i oceniany byłby komiks jako całość. Tak wiec jeśli ustalimy, że pierwsza edycja będzie trwała miesiąc, to głosowanie byłoby pod koniec miesiąca. Może ktoś zapytać, po co więc zamieszczać strony/fragmenty stron co tydzień. Po pierwsze dla systematyczności, aby inni widzieli że się nie obijamy, a takze aby ocenić swoje szanse i ewentualnie przyłożyć się w dalszej pracy.
To wszystko są propozycje, które można przedyskutować tak aby wszyscy, ktorzy chcą w tym wziąść udział byli zadowoleni.

Offline Vigor

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 06, 2012, 09:44:41 pm »
gdybym widzial, ze dwoch albo trzech kolegow systematycznie dziabie taki konkurs tez bym sie pewnie przylaczyl.
amator kanapek.

Weak Inker

  • Gość
Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 07, 2012, 09:43:18 am »
Z tego co wiem, to Weak inker deklaruje się, ale niech sam jeszcze wypowie.

Tak. Deklaruję się, jeśli znajdą się przynajmniej 3-4 chętne osoby. Nie wiem czy się zrozumieliśmy, ale proponowałem planszę tygodniowo, pod koniec miesiąca głosowanie na całego czterostronicowego shorta. W każdym razie pod koniec tygodnia będę zamieszczał link do całej planszy a nie do wybranego kadru. Ja z kolei wolę gdy temat jest narzucony z góry, chociaż temat wolny też może być. Taka jest moja propozycja, jeśli ktoś ma inną to czekam, dojdziemy do konsensusu i możemy ruszać.

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 07, 2012, 02:28:45 pm »
Tak właśnie zrozumiałem. Ok, więc ruszamy. Założe post konkursowy z regulaminem. Jak ktoś będzie miał jeszcze jakieś zastrzeżenia to zgłaszać w tym wątku. Konkurs będzie na razie miał roboczą nazwę MARATON KOMIKSOWY.

Offline Superminimalizm

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 09, 2012, 10:58:06 pm »
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem z regulaminu, otwarta forma - komiks nie musi mieć początku ani zakończenia? Tzn może być to fragment wyrwany z kontekstu?

Jeśli znajdę czas to chętnie wezmę udział.

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 10, 2012, 04:39:40 am »
Mam nadzieję, że nie skończy się na tej jednej edycji i historie będzie można pociągnąć dalej. Ja  na przykład wymyśliłem sobie historyjkę, którą wiem, że nie zamknę w 4 planszach, a w 8 (format zeszytowy gdzieś tak B5). Pierwszą połowę zrobię teraz, resztę w następnej edycji. Regulamin w zasadzie nie za bardzo wybiega w przyszłość, ale sądzę, że w kolejnych edycjach, jeżeli historia jest kontynuowana logicznym wydaje się być głosowanie na całą historię od początku, a nie tylko na te 4 plansze zaprezentowane w kolejnych miesiącach.

Offline breniary

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 621
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a Ty jaką masz wymówkę?
    • breniary paski komiksowe
Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 12, 2012, 09:44:21 pm »
Witam, czytam co się dzieje na forum, mam nadzieję, że maratony komiksowe nie przytłoczą cotygodniowych pasków? ;)
a Ty jaką masz wymówkę?

Offline nexus6

Odp: Propozycja na nowy konkurs komiksowy
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 26, 2012, 05:38:27 pm »
3 osoby coś wrzuciły na ten konkurs, ja też pewnie po terminie coś wrzucę. Jednak tak trochę głupio, gdy są wrzucone pierwsze plansze, a nikt nie może głosować, ani nic skomentować. Proponuje wrócić do pierwotnego pomysłu, który zakładał, że głosowanie zaczyna się po pierwszym terminie zaprezentowania plansz (czyli od jutra jeśli się nie mylę), a swoje głosy można edytować w miare pojawiania się kolejnych plansz. Wydaje mi się też, że dobre byłyby jakieś krótkie komentarze, które mogły by być pomocne przy robieniu następnych plansz. Jeśli ktoś chce jeszcze wziąść w tym udział, a nie zdąży z planszą, niech anonsuje swój wpis jak ja to zrobiłem, a potem będzie mógł go edytować.

 

anything