trawa

Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA  (Przeczytany 467376 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline peta18

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1170 dnia: Styczeń 03, 2013, 07:40:12 pm »
W sumie w tej dyskusji chciałam powiedzieć jako ciekawostkę, że amerykańskie wydawnictwa(w tym przypadku odpowiedzialne za wydawanie przede wszystkim mang) bardzo często oprócz tłumaczy stricte z języka na język, zatrudniają jeszcze osoby odpowiedzialne za stylizację i lokalizację tekstu. Edytor to za wąskie określenie na to, czym się zajmują, bo to nie tylko korekta byków, ale także wyłapywanie dowcipów, stylizacja wypowiedzi poszczególnych bohaterów itepe.
Wydawnictwa mangowe w Polsce również starają się to czynić, jak im to wychodzi to już jest inna sprawa - czasem lepiej, czasem gorzej. Fandom mangowy jest ogromy i czujny i krytyczny :)
Poza tym w japońskich komiksach dochodzi dodatkowo problem, gdyż Japończycy posługują się 3 różnymi "alfabetami" i (nie wchodząc w szczegóły) czasem używają innego niż normalnie "alfabetu" do zapisu danego słowa. W zapisie znaczy co innego, a w czytaniu znaczy co innego. A to wszystko po to by było dowcipnie :) Stąd pewnie sztab ludzi aby oddać jak najwierniej znaczenie z zachowaniem wszystkich smaczków. Z jezykami germańskimi chyba jest jednak ciut prościej ;P
W Polsce za to odpowiada redaktor tekstu. Niestety nie w wydawnictwach komiksowych, w których najczęściej nikt za to nie odpowiada.
Niestety jest to smutna prawda.
 
 
 
 
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Piotruposz

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1171 dnia: Styczeń 03, 2013, 08:39:45 pm »
Wybaczcie, tłumacze, że robię Wam offtop, ale jak sądzicie... Czy to przypadek, że nie dostaliśmy na razie nic spoza pierwszej dziesiątki tej listy? http://en.wikipedia.org/wiki/The_Official_Marvel_Graphic_Novel_Collection
Bo można dedukować, że 7 tomem będzie Kapitan Ameryka/Ultimates/Thor/Hulk. A może to po prostu zbieg okoliczności.

N.N.

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1172 dnia: Styczeń 03, 2013, 09:35:56 pm »
Wybaczcie, tłumacze, że robię Wam offtop, ale jak sądzicie... Czy to przypadek, że nie dostaliśmy na razie nic spoza pierwszej dziesiątki tej listy? http://en.wikipedia.org/wiki/The_Official_Marvel_Graphic_Novel_Collection
Bo można dedukować, że 7 tomem będzie Kapitan Ameryka/Ultimates/Thor/Hulk. A może to po prostu zbieg okoliczności.
Skoro jest to lista Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, to można dedukować, że dostaniemy wszystkie komiksy z tej listy (o ile wcześniej wydawanie Kolekcji nie zostanie zawieszone). Skoro już dostalismy "Obdarowanych", chociaż są na dziesiatej pozycji na tej liście, to można dedukować, że wydawca nie trzyma się listy kurczowo i wybiera z niej pozycje, kierując się jakimiś (mam nadzieję, że rozsądnymi i korzystnymi dla nas względami). Lista jest dla mnie mało pocieszająca, ale pocieszam się myślą, że w gruncie rzeczy to nie dla mnie kolekcja.

Offline Death

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1173 dnia: Styczeń 04, 2013, 12:43:42 am »
Spolszczać, do diaska!  :mad:


Skoro już jesteśmy w kąciku małego polonisty... :smile:


Mi się najbardziej ta wersja podoba (nawet jeśli może się okazać nieaktualna za 10 lat...
Na początku zdania zawsze "Mnie", nigdy "Mi". "Mi" można dać w środku zdania, nigdy na początku!  :smile:

Offline Amneris

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1174 dnia: Styczeń 04, 2013, 08:07:17 am »
Skoro jest to lista Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, to można dedukować, że dostaniemy wszystkie komiksy z tej listy (o ile wcześniej wydawanie Kolekcji nie zostanie zawieszone). Skoro już dostalismy "Obdarowanych", chociaż są na dziesiatej pozycji na tej liście, to można dedukować, że wydawca nie trzyma się listy kurczowo i wybiera z niej pozycje, kierując się jakimiś (mam nadzieję, że rozsądnymi i korzystnymi dla nas względami). Lista jest dla mnie mało pocieszająca, ale pocieszam się myślą, że w gruncie rzeczy to nie dla mnie kolekcja.


No przepraszam, ale muszę to napisać. Nie przerwą tej kolekcji, ponieważ H. nigdy nie przerywa kolekcji :D Pracuję w saloniku prasowym i ostatnio wykładałam na półkę 98 część "Robię na drutach',a  odkąd tu pracuję sprzedałam dokładnie 0 sztuk tego tytułu:D Podobnie jest z gazetą polskie stroje ludowe z lalką porcelanową. Jest już 24 a sprzedaż nikła. :)


A poza tym, ładnie się przywitam. Jestem początkującą (jeśli nie liczyć kilkunastu zeszytów DK) zbieraczką kolekcji Marvela i myślę, że nie ma co się przejmować małym zainteresowaniem komiksami. Wręcz przeciwnie, jeśli chodzi o ich kolekcje to uważam, że jest to jedna z lepszych i cieszących się wiekszym zainteresowaniem niż kłębki wełny za 17 zł, lalki za 35, czy części Czarnej Perły za 30 :)

N.N.

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1175 dnia: Styczeń 04, 2013, 08:14:39 am »

 Nie przerwą tej kolekcji, ponieważ H. nigdy nie przerywa kolekcji :D Pracuję w saloniku prasowym i ostatnio wykładałam na półkę 98 część "Robię na drutach',a  odkąd tu pracuję sprzedałam dokładnie 0 sztuk tego tytułu:D Podobnie jest z gazetą polskie stroje ludowe z lalką porcelanową. Jest już 24 a sprzedaż nikła. :)
Nigdy nie zbierałem kłębków wełny, lalek ani Czarnych Pereł i nie mam najmniejszego doświadczenia z tego typu kolekcjami. Powtórzyłem tu coś, co wcześniej już zasugerował ktoś inny, ale chętnie uwierzę Ci na słowo.
Serdecznie witam na forum
 

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1176 dnia: Styczeń 04, 2013, 08:23:37 am »

No przepraszam, ale muszę to napisać. Nie przerwą tej kolekcji, ponieważ H. nigdy nie przerywa kolekcji :D

Dwa Słowa: Hans Kloss. Nuff Said

Offline Amneris

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1177 dnia: Styczeń 04, 2013, 08:37:46 am »
N.N. ja też nigdy nie zbierałam nic podobnego. Ale myślę, że skoro już leci prenumerata po badaniach wstępnych jakie miały miejsce w sierpniu to raczej nie przerwą kolekcji, tym bardziej, że jakiś popyt na nie jest.


Co do Klossa to jest to chyba pierwsza kolekcja H. którą znam i która nie została dokończona, widocznie była bardzo mała sprzedaż, skoro nie opłacało im się wypuszczać jej na rynek. Nie mam pojęcia, ale skoro kłębki się sprzedają to komiksy tym bardziej.

Offline peta18

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1178 dnia: Styczeń 04, 2013, 08:45:35 am »
Dwa Słowa: Hans Kloss. Nuff Said
Tylko jak ktoś dawno temu pisał, to była kolekcja testowa. Test się nie udał i już nie wznawiali na całą Polskę.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline aniou

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1179 dnia: Styczeń 04, 2013, 10:41:52 am »
Iron Man za mną i po raz kolejny jestem zadowolony z kupna komiksu z Kolekcji Marvela. Co prawda na początku nie podobała mi się grafika, ale szybko do niej przywykłem bo nieźle się zgrywała ze scenariuszem. Mam teraz w planach kupno Iron Man - Pięć koszmarów od Muchy :)
BTW. To już drugi numer, który w ogóle nie trafił do Empiku w moim mieście. Na szczęście udało mi się kupić komiks w saloniku prasowym.

Offline Death

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1180 dnia: Styczeń 04, 2013, 11:34:19 am »
Pewnie Was to zainteresuje.


Dziś o 17:00 na TVP Kultura wyemitują film dokumentalny pt. "Od Supermana do Spidermana. Historia superbohaterów"


http://www.filmweb.pl/film/Od+Supermana+do+Spidermana.+Historia+superbohater%C3%B3w-2002-242210

Offline peta18

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1181 dnia: Styczeń 04, 2013, 11:38:52 am »
Pewnie Was to zainteresuje.


Dziś o 17:00 na TVP Kultura wyemitują film dokumentalny pt. "Od Supermana do Spidermana. Historia superbohaterów"


http://www.filmweb.pl/film/Od+Supermana+do+Spidermana.+Historia+superbohater%C3%B3w-2002-242210

Dzięki! Chętnie sobie obejrzę.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline lipaz

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1182 dnia: Styczeń 04, 2013, 01:01:02 pm »
to pierwszy raz mogę żałować że nie mam TV...  a może ktoś nagra i gdzieś wrzuci?:)

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1183 dnia: Styczeń 04, 2013, 01:33:06 pm »
to pierwszy raz mogę żałować że nie mam TV...  a może ktoś nagra i gdzieś wrzuci? :smile:

w języku obcym: Once Upon A Time The Super Heroes (1 of 10)

Offline vKng

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA
« Odpowiedź #1184 dnia: Styczeń 04, 2013, 10:14:36 pm »
A jeszcze co do tego tłumaczenia - Nie czytałem całego komiksu jeszcze, więc nie bijcie - z tego kontekstu wynika, że sekretarka jest stara:


Stark - Kiedyś starych, wkurzających ludzi wysyłaliśmy na pustynię.
Sekretarka - A teraz nam płacicie. Bywa.


Wg. mnie, to chyba najbardziej sensownie tłumaczenie.


Pozdrawiam wszystkich, jako, że to mój pierwszy post tutaj :)

 

anything