Autor Wątek: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.  (Przeczytany 11983 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« dnia: Styczeń 17, 2013, 01:08:41 pm »
Przygotowałem dziś coś, czego chyba jeszcze nie było (?), mam nadzieję :)

Spis, wraz z opisami wydawców, polskich komiksów, których tematyka obejmuje II Wojnę Światową.

Nie wiem jednak, czy to wszystkie tytuły, czy jakiegoś zabrakło? Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły to wpisujcie, albo tutaj albo w komentarzach.

Możecie, też tutaj dzielić się swoimi recenzjami i opiniami na temat poszczególnych wydawnictw.

Zapraszam do czytania:

http://jaroslawd.blogspot.com/2013/01/info-ii-wojna-swiatowa-w-polskim.html
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2013, 02:06:23 pm »
jeden podstawowy zarzut - skupiłeś się wyłącznie na ostatnich latach zapominając nawet o polskich klasykach komiksowych (a nie zaznaczyłeś w tekście, że zajmujesz się "komiksową historią najnowszą") :>
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline wilk

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2013, 02:58:34 pm »
Pierwsze dwa które mi przyszły do głowy to antologia Wrzesień i 44 - pierwsza antologia o Powstaniu Warszawskim.

Offline turucorp

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2013, 03:23:25 pm »
Do bani takie podsumowanie.
Gdzie sa (obok wymienionych przez Wilka): "Achtung Zelig!", "Przygody Powstania Warszawskiego", "Płaszcz Ajewskiego", czy moj nieszczesny "NeST"?

Offline Strefa Komiksu

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2013, 04:29:59 pm »
Brakuje też "Historii okupacyjnych" Zygmunta Similaka, jedynej w tym gronie autobiografii.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2013, 04:48:10 pm »
To były pierwsze komiksy, które przyszły mi do głowy i fakt, raczej nowe. Dzięki Waszym sugestiom, zrobię część drugą. Zależy mi właśnie na zebraniu wszystkich, o których sam nie wiem.


Cytuj
Do bani takie podsumowanie.

Przepraszam, że zrobiłem takie, a nie inne  :???:

Jak przeczytałeś wstęp, to zauważyłeś zapewne moją prośbę o wpisywanie tytułów pozostałych, żebym mógł uzupełnić. Rozumiem jednak, że ta praca i tak poszła na marne, bo jest do bani...trudno. Może komuś innemu się spodoba/przyda.

Dziękuje tym, którzy wpisali swoje tytuły. Będę mógł dzięki temu stworzyć drugą część, uzupełniającą.

I tak zebranie tego co jest do tej pory zajęło mi kilka godzin, a i wpis już był za długi więc trzeba było podzielić, na co najmniej dwa posty.

pozdrawiam
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline turucorp

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2013, 06:34:56 pm »
To były pierwsze komiksy, które przyszły mi do głowy i fakt, raczej nowe.

ta, i teraz sie jeszcze obraz, ze zrobiles cos po lebkach, i ze z tego powodu zwracam ci uwage :/
masz tu jeszcze do ogrodka, jesli musisz to poswiec kilkanascie godzin zamiast kilku, sprawdz wiecej niz 4 wydawnictwa, zamiast strzelac focha:
"Wisła. Polska grupa wywiadowcza na ziemi lubuskiej. Styczeń 1945"
"Koniec lata 1939"
"Słynni polscy olimpijczycy #11: Adam Królikiewicz"
"Słynni polscy olimpijczycy #07: Janusz Kusociński"
"Pamiętamy: Biała Podlaska 1939-1945"
"Ocaleni"
"Wśród morza ruin"
"Tytus Romek i A'Tomek jako Warszawscy Powstańcy 1944, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani"
"Wizna 1939"



Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 17, 2013, 06:39:42 pm »
Dzięki za tytuły.

Resztę przemilczę, bo nie czuje potrzeby ani sprzeczania się z nikim ani tym bardziej obrażania.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline turucorp

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 17, 2013, 07:21:03 pm »
Dzięki za tytuły.

prosze bardzo

Resztę przemilczę, bo nie czuje potrzeby ani sprzeczania się z nikim ani tym bardziej obrażania.

trzeba bylo przemilczec przy pierwszym poscie (albo podejsc do mojego wpisu bez zadecia), bo teraz nie wiem czy "obrazania sie", "obrazania o cos" czy "obrazania kogos"?
BTW jesli juz bierzesz sie za kompleksowe ogarniecie tematu, to moze warto uwzglednic takie ciekawostki jak np. "Tajemnice Poznania", ktore nie sa wprawdzie nowym komiksem, ale w formie albumowej zostaly wydane dopiero teraz?
A jesli uwzgledniasz antologie, to nie ograniczalbym sie do "PW", obecnie wychodzi sporo "antologii miejskich" i w niektorych pojawiaja sie rozbudowane epizody z okresu IIWS (vide gliwicka antologia "Niczego sobie")

Offline Memling

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 17, 2013, 07:52:32 pm »
Kolega @Jaroslaw_D chce zrobić dobrą, pożyteczną robotę. Jak mu dobrze dalej pójdzie z tym tematem, może zostać współautorem bazy danych polskich komiksów gatunkami, o którą zabiegam. Kibicuję i życzę wytrwałości dla dobrej sprawy!
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

Offline turucorp

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 17, 2013, 08:10:28 pm »
Jak mu dobrze dalej pójdzie z tym tematem, może zostać współautorem bazy danych polskich komiksów gatunkami, o którą zabiegam.

wszystko fajnie, ale to szufladkowanie moze okazac sie troche bardziej skomplikowane, bo wiele komiksow jest z gruntu "multigatunkowe".
w dodatku moze byc problem z rozroznieneim "komiksu historycznego", "komiksu martyrologicznego", "autobigrafii", "biografii", "fikcji w realiach historycznych", "komiksu kobiecego", "sensacji", "awangardy" etc., wiele, rowniez sposrod wymienionych w tym temacie, jest w kilku takich szufladkach jednoczesnie.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2013, 08:15:06 pm »
prosze bardzo

trzeba bylo przemilczec przy pierwszym poscie (albo podejsc do mojego wpisu bez zadecia),

Przeczytaj, Twój i mój wpis i zobacz, kto się "popisał zadęciem"...

Naprawdę jestem już za stary na takie internetowe kłótnie.

Zakończmy już tą sprzeczkę, bo wyszedł z tego problem za duży. Z igły powstały widły... Jeśli Cie czymś uraziłem przepraszam, nie to było moim zamiarem. Nie miałem też zamiaru pisać z zadęciem - jak to nazwałeś. Jesteś tu dłużej ode mnie, jesteś, patrząc po ilości postów, zasłużony dla tego forum, i doceniając to, nie chcę się z takimi osobami sprzeczać.

Jeszcze raz przepraszam jeśli odebrałeś mój wpis, jako atak na Twoją osobę. Resztę wyjaśnień na privie, nie zaśmiecajmy tematu.

Co do reszty - tej konstruktywnej - Twojej wypowiedzi to powiem tak.

Tak jak już napisałem, jest to pierwsza część. Moim błędem było to, że nie zaznaczyłem tego wyraźnie. Nie ukrywam, że dzisiejsze komiksy, były najprostsze do wyszukania, a i tak zajęło to mnóstwo czasu. Na szczęście dla mnie i dla innych fanów historii, jest tego trochę na rynku i żeby wszystko odnaleźć, trzeba poświęcić więcej czasu i energii. To z pewnością zrobię, ale nie od razu. Niestety nie samym blogiem człowiek żyje. Dlatego też poprosiłem Was o pomoc, jako osoby, które posiadają ogromną komiksową wiedzę.

Część z tych propozycji, które już padły są mi znane, tylko nie zmieściły się do tej części, część jest mi zupełnie obca i ciesze się, że tu padły, bo dzięki temu ja sam, ale i pewnie inni się dowiedzieli o ich istnieniu.

Tekst będzie na moim blogu, ale mam nadzieje, że skorzysta z tego wiele więcej osób niż tylko ja, właśnie w dużej mierze dzięki Wam, którzy podsuwacie kolejne pomysły.

Ponieważ najłatwiejsza część pracy za mną, teraz trzeba będzie dokopywać się do tych mniej znanych wydań, mam nadzieję, że uda się ich odszukać jak najwięcej.


Kolego @Memling, dzięki bardzo za miłe słowo!

Kolego @turucorp, zwróciłeś uwagę, rzeczywiście na spory problem. Dziś już to zauważyłem. Po pierwsze komiks o "Żołnierzach Wyklętych" - druga wojna światowa czy już po? Druga sprawa - Tajemnice DAG Fabrik, komiks historyczny czy przygodowy? Jeśli historyczny to co np. z Hansem Klossem?


ps. odnośnie komiksu historycznego, fajna była prelekcja na ten temat na tegorocznym MFKiG w Łodzi. Prowadzili ją, ludzie z Zin Zin Pressu. Fajnie, gdyby i w tym roku taki temat się przewinął.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Memling

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2013, 08:17:48 pm »
@Turu, a od czego mamy naszych rodzimych komiksologów? Przecież byliby w stanie ten problem rozwiązać z całym naukowym warsztatem. Poruszałem tę kwestię tu  na tym forum w dyskusji z Jurkiem Szyłakiem, ale nie wyraził zainteresowania. Może inni będą zainteresowani.
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

Offline Death

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 17, 2013, 08:18:04 pm »
Ton wypowiedzi turucorpa w tym temacie jest zwyczajnie przykry.  :???:   
Zupełnie nie rozumiem z czego wynika.

Offline turucorp

Odp: II Wojna Światowa w polskim komiksie. Spis wydanych tytułów.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 17, 2013, 08:54:00 pm »
Jeśli Cie czymś uraziłem przepraszam, nie to było moim zamiarem.

Nie przepraszaj, rob swoje :wink:
a kwestia "wieku odpowiedniego do "klotni""... hm... no coz, wprawdzie jest tu kilka osob starszych od mojej nieskromnej osoby, ale uwielbiam sie z nimi "klocic".
mniejsza z tym.

Kolego @turucorp, zwróciłeś uwagę, rzeczywiście na spory problem. Dziś już to zauważyłem. Po pierwsze komiks o "Żołnierzach Wyklętych" - druga wojna światowa czy już po? Druga sprawa - Tajemnice DAG Fabrik, komiks historyczny czy przygodowy? Jeśli historyczny to co np. z Hansem Klossem?
ps. odnośnie komiksu historycznego, fajna była prelekcja na ten temat na tegorocznym MFKiG w Łodzi. Prowadzili ją, ludzie z Zin Zin Pressu. Fajnie, gdyby i w tym roku taki temat się przewinął.

Rozpatrujac jedynie komiksy, ktore uwzgledniles w pierwszej czesci, masz jeszcze w miare klarowna sytuacje, bo wiekszosc to fabularyzowane proby rekonstrukcji historycznej i "przygodowe" w realiach historycznych.
Schody zaczynaja sie juz przy antologiach z cyklu "Powstanie Warszawskie", ktore zawieraja spory przeglad gatunkowy.
A im dalej tym gorzej, bo jak rozroznic "komiks martyrologiczny" od "komiksu historycznego", i co z komiksem, ktory jest jest "komiksem propagandowym"?
serie typu "Hans Kloss", "Podziemny Front", "Czterej pancerni i pies", "Tajemnica złotej maczety", "Dziesięciu z Wielkiej Ziemi", krotkie formy z "Relaxu" itd. itp.

Jesli odpowiadala ci prelekcja ZinZina, to sugeruje wizyte na Festiwalu Komiksu Historycznego, czasami tocza sie tam dosyc ostre dyskusje o klasyfikacji i kierunkach rozwoju/tworzenia tego typu komiksow.

Ton wypowiedzi turucorpa w tym temacie jest zwyczajnie przykry.  :???: ??:   
Zupełnie nie rozumiem z czego wynika.

z charakteru?
a moze z widzimisie?
sprobuj pogadac na zywo np. hm...o, wiem, z Timofem :) moj wirtualny (ale konstruktywny) "zwyczajnie przykry ton" bywa przy nim jak musniecie skrzydlem motyla.